«تیپ فاطمیون»؛ کارت احتمالی ایران برای بازی در میدان افغانستان

02/08/2021 11:12:00 ق.ظ

«تیپ فاطمیون»؛ کارت احتمالی ایران برای بازی در میدان افغانستان #العربيه_فارسى

العربيه_فارسى, ایران

«تیپ فاطمیون»؛ کارت احتمالی ایران برای بازی در میدان افغانستان العربيه_فارسى

«تیپ فاطمیون»، متشکل از اقوام «هزاره» افغانستان که همواره هدف نفوذ حکومت ایران قرار داشته‌اند، و در جنگ داخلی سوریه تحت فرمان سپاه پاسداران برای حفظ حکومت

کندس راندو، امیر توماج، و عارف عمار در مقاله‌ای برای وب‌سایت تحلیل مسائل نظامی«نبرد روی صخره‌ها»نوشته‌اند که گرچه فاطمیون تا به امروز عمدتا در سوریه فعال و در افغانستان در حاشیه بوده‌اند، اما این می‌تواند به زودی تغییر کند. اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه، در اواخر ماه ژوئن امسال به شهر مرزی البوکمال سوریه سفر کرد تا تیپ فاطمیون را فراخواند. به گفته نویسندگان، این سفر می‌تواند با نظر به حوادث اخیر افغانستان و به منظور مقابله احتمالی با پیشروی سریع طالبان اتفاق افتاده باشد.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

اعتراضات ایران؛ پلیس و لباس شخصی‌ها دانشگاه شریف را محاصره کرده اند

روز یکشنبه و پس از سر دادن شعارهای تند علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای در داتشگاه شریف، پلیس و نیروهای لباس شخصی این دانشگاه را محاصره کرده‌اند. گزارش‌های تائید نشده از ورود ماموران امنیتی به بخش‌هایی از دانشگاه حکایت دارد. ادامه مطلب >>

اینجا جای برای شان نیست امریکا با 51 کشور دیگر چی کرد که فاطمیون کرده بتوانند

شهادت فرمانده تیپ نهم حشد شعبی عراق- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimشهادت فرمانده تیپ نهم حشد شعبی عراق یک منبع امنیتی: افراد مسلح ناشناس صبح امروز ابوصادق_الخشخشی را هدف قرار دادند و به سوی خودرو وی آتش گشودند خودرو با انحراف از مسیر واژگون شد؛ الخشخشی و یکی از محافظان در این حادثه شهید شدند و راننده زخمی شد خوب الحمدلله به آرزویش رسید این ترور کیس مهمی است چرا که احتمال همکاری مشترک برخی گروههای داخل عراق و آمریکایی ها در طراحی و اجرای عملیات متصور است. اما بعد از گذشت ساعتها از وقوع ترور، اطلاعات مناسبی از حادثه مخابره نشده است. تصاویر منتشر شده از حادثه هم فاقد ارزش خبری و قابلیت تحلیلی هستند

درخواست سفارت ایران از اتباع این کشور: به افغانستان سفر نکنیدسفارت ایران در افغانستان از اتباع این کشور خواست به افغانستان سفر نکنند و خاک آن را ترک کنند. - خبرگزاری آناتولی ولی ترکیه برید، حالا چار تا آتش ‌سوزیه دیگه، نه آناتولی؟

نیروهای دولتی افغانستان برای سومین روز در نزدیکی هرات با طالبان درگیر شدندبه گفته مقامات افغان و ساکنان محلی، صدها نفر به دنبال درگیری‌ها بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان طالبان محل سکونت خود در حومه هرات یا در نزدیکی این شهر را ترک کرده‌اند. افرین، بکشید انهارا، اسیر گرفتن سمه براتون، اونهام اسیر نمیگیرند، باید افغانی به پا بخیزه نه فقط ارتش از به طالبان باج ندهید به کجا رسیدیم ؟! انشاالله که نیروی های ناترس و دلیر ما، طالبان خرمگس را چلوصاف ساخته با دو متر تکه کفن این حرامزاده ها را به شوی مادرشان در پاکستان میفرستند. طالبان کافر و نجس عاق شده بزود ترین فرصت نسلشان نابود می شود.

درخواست وزیر بهداشت ایران از آیت‌الله خامنه‌ای برای قرنطینه 2 هفته‌ای کشوردرخواست وزیر بهداشت ایران از آیت‌الله خامنه‌ای برای قرنطینه 2 هفته‌ای کشور سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر این کشور در خصوص وخامت شیوع کرونا و ناتوانی در مهار آن هشدار داده، درخواست کمک کرد.

آیا «مدل چینی» در ایران عملی خواهد شد؟ژیو وانگ، پژوهشگر چینی-آمریکایی که به اتهام «جاسوسی» در ایران چندین سال به زندان افتاد، در مقاله‌ای نوشته که تجربه تاریخی منحصر به فرد ایران ، ماهیت انقلابی

روحانی: همه واقعیت را به مردم نگفتیمحسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران ، در آخرین جلسه هیات دولت خود تصریح کرد که در دوران ریاست جمهوری‌اش بخشی از واقعیت‌ها را به مردم ایران نگفته چرا که «نمی‌شد ولی همه واقعیت حس کردیم...

اسد جنگیده‌اند، به گفته ناظران، پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان می‌توانند به عنوان ابزار نفوذ ایران در این کشور مورد بهره‌برداری قرار گیرند.خبرگزاری تسنیم به نقل از شفق نیوز، یک منبع امنیتی از شهادت یکی از فرماندهان تیپ حشد شعبی در حمله افراد مسلح ناشناس در استان بابل خبر داد.سفارت ایران در افغانستان از اتباع این کشور خواست به افغانستان سفر نکنند و خاک آن را ترک کنند.Aa درگیری‌ها بین نیروهای دولتی افغانستان و گروه طالبان روز شنبه برای سومین روز پیاپی در نزدیکی شهر هرات ادامه یافت.

کندس راندو، امیر توماج، و عارف عمار در مقاله‌ای برای وب‌سایت تحلیل مسائل نظامی «نبرد روی صخره‌ها» نوشته‌اند که گرچه فاطمیون تا به امروز عمدتا در سوریه فعال و در افغانستان در حاشیه بوده‌اند، اما این می‌تواند به زودی تغییر کند. اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه، در اواخر ماه ژوئن امسال به شهر مرزی البوکمال سوریه سفر کرد تا تیپ فاطمیون را فراخواند. یک منبع در پلیس استان بابل عراق به برخی رسانه‌های این کشور گفت که افراد مسلح ناشناس به سوی خودروی ابوصادق الخشخشی آتش گشودند و خودرو با انحراف از مسیر واژگون شد. به گفته نویسندگان، این سفر می‌تواند با نظر به حوادث اخیر افغانستان و به منظور مقابله احتمالی با پیشروی سریع طالبان اتفاق افتاده باشد.2021 تهران/ خبرگزاری آناتولی سفارت ایران در افغانستان با انتشار اطلاعیه‌ای از اتباع ایرانی مقیم در شهرها و مناطق افغانستان به استثنای شهر کابل خواست هرچه زودتر خاک افغانستان را ترک کنند. Advertisement ارتباط میان سپاه و هزاره‌های افغانستان و پاکستان ریشه‌ در دوران اشغال نظامی افغانستان توسط شوروی سابق و جنگ ایران و عراق دارد. هنوز حشد شعبی بیانیه رسمی در این باره منتشر نکرده است. پس از حمله صدام حسین به ایران در سپتامبر 1980، حکومت انقلابی ایران آغاز جنگ با عراق را فرصتی برای اشاعه اسلامگرایی خود در سطح منطقه قلمداد کرد. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید عبدالصبور قانع همچنین گفت که نیروهای دولتی با وجود استقرار شبه نظامیان طالبان در «منازل مسکونی»، به دنبال پیشگیری از تلفات غیرنظامی هستند.

بدین منظور، حکومت ایران از أفغان‌های هزاره دعوت کرد تا برای شرکت در این جنگ به ایران رفته و تحت آموزش سپاه پاسداران قرار بگیرند. این منبع به گفت: عناصر گروه تروریستی داعش اواخر شب گذشته به منازل مسکونی با تک تیرانداز حمله کرده و منجر به کشته شدن 2 نفر و مجروح شدن 5 نفر دیگر در روستای «البو جواری» در اطراف شهر «الضلوعیه» شدند. در عین حال، در طول دهه 1980 که افغانستان تحت اشغال اتحاد جماهیر شوروی و در حال جنگ جسته و گریخته با نیروهای روسی بود، حکومت ایران از راه‌های مختلف به مجاهدین أفغان کمک می‌رساند، و کادرهای سپاه پاسداران نیز برای آموزش راهبردی و نظامی أفغان‌ها در این کشور مستقر شده بودند. پس از پایان اشغال و خروج نیروهای شوروی در أواخر دهه هشتاد میلادی، اختلافات میان مجاهدین بالا گرفت که در نهایت باعث آغاز جنگ داخلی افغانستان در دهه نود شد. منبع مذکور تاکید کرد که تحقیقات برای شناسایی جزئیات این حمله آغاز شده است. این زمانی بود که ستیزه‌جویان طالبان برای اولین بار در عرصه سیاسی افغانستان ظاهر شدند. در این زمان ایران از گروه‌های شیعه افغان و «اتحاد شمال» در مبارزه با طالبان حمایت می‌کرد. مناطق اطراف الضلوعیه از مناطق بی ثبات از حیث امنیتی و کانون پنهان داعش هستند. شبه نظامیان طالبان علاوه بر هرات برای مسلط شدن بر قندهار، دومین شهر بزرگ افغانستان و لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند نیز با نیروهای دولتی درگیر شده‌اند.

قاسم سلیمانی، افسر سپاه پاسداران که بعدها فرمانده نیروی قدس سپاه شد، اولین ماموریت مهم خود را در همین زمان در افغانستان اجرا کرد. با چنین سابقه‌ای بود که وقتی سپاه برای حفظ حکومت اسد در سوریه به نیروی زمینی نیاز پیدا کرد، در سال 2012 با یارگیری از میان جمعیت هزاره افغانستان، که بخشی از آنها ساکن ایران بودند، تیپ فاطمیون را ایجاد کرد. عراق در دسامبر سال 2017، پس از حدود سه و نیم سال درگیری با داعش که حدود یک سوم کشور را اشغال کرده بود، آزادسازی تمام سرزمین‌های خود از چنگال این گروه تروریستی را اعلام کرد. همزمان، «تیپ زینبیون» نیز با استفاده از شیعیان پاکستانی تاسیس شد. در دوران جنگ داخلی سوریه، فاطمیون و زینبیون تحت فرماندهی قاسم سلیمانی یکی از موثرترین نیروهای هوادار اسد بودند، و هزاران تن از آنها در جریان جنگ داخلی سوریه کشته شدند. انتهای پیام/. نویسندگان نتیجه می‌گیرند که اینک، با خروج نیروهای نظامیان آمریکایی از افغانستان که قرار است تا 31 آگوست تکمیل شود، رهبران ایران در حال تهیه راهبرد خود در قبال آینده افغانستان هستند.

با نظر به اینکه آنها از یک طرف باید با دولت قانونی مستقر در کابل و از طرف دیگر با طالبان در حال پیشروی در مناطق مختلف کشور دست و پنجه نرم کنند، به نظر می‌رسد که تیپ فاطمیون یکی از کارت‌های مهم جمهوری اسلامی برای بازی در زمین افغانستان باشد. بنابراین، با وجودی که نقش فاطمیون در سوریه تقریبا تمام شده است، اما حضور آنها و شیوه بسیج کردن‌شان توسط حکومت ایران تا سال‌ها به حوادث خاورمیانه و آسیای جنوبی شکل خواهد داد. .