«تحریم‌ها علیه ایران برمی‌گردد و همه از آن تبعیت خواهند کرد» | DW | 18.09.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 107 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 46%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

میان کارشناسان بر سر مبنای حقوقی بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی از سوی آمریکا علیه ایران اختلاف نظر است. بسیاری معتقدند آمریکا توان این کار را دارد، اروپا تنها در حرف مخالف است و بقیه نیز چاره‌ای جز تبعیت ندارند.

شاید نه لزوما دو روز دیگر، اما به زودی روشن می‌شود که تهدیدهای آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، جمهوری اسلامی را با چه چشم‌اندازی روبرو خواهد کرد.

ظریف تهدیدهای دولت ترامپ را"توخالی" دانست و پنج‌شنبه شب در توییتر خطاب به پمپئو نوشت: «فقط کافی است، قطعنامه ۲۲۳۱ را بخوانی. حتی بولتون که رئیست را قانع کرده بود تا به تو دستور دهد"به مشارکت آمریکا در برجام خاتمه دهی" این قطعنامه را خوانده بود... به تعبیر بولتون: فرایند"ساده"، خودکار و یا سریع نیست، بلکه به صورت تعمدی،"پیچیده و طولانی مدت" طراحی شده است.

دامون گلریز، پژوهشگر گروه تحقیقاتی صلح بین‌الملل و مدرس در دانشگاه لاهه معقتد است که اروپا و آمریکا دو موضع مخالف یا حتی متفاوت نسبت به جمهوری اسلامی ندارند، بلکه سیاست‌های یکدیگر را تکمیل می‌کنند. به نظر او آمریکا، اسرائیل و اروپا"یک بازی" را پیش می‌برند و هرکدام نقش خود را"به خوبی"‌ایفا می‌کنند. اما میثم بهروش، پژوهشگر مسايل بین‌الملل از سوئد معتقد است که آمریکا در سیاست فشار حداکثری به ایران و بازگرداندن تحریم‌ها منزوی است. او می‌گوید: «بازگشت تحریم‌های ایران چه در حوزه تسلیحاتی و چه حوزه‌های دیگر، تنها از نظر آمریکا معتبر و جاری است نه از نظر جامعه بین‌الملل. اگر فردا رهبری آمریکا تغییر کند این تحریم‌ها دیگر از موجودیت می‌افتند و اگر مثلا در انتخابات آمریکا جو بایدن سر کار بیاید، ممکن است دستور جدیدی صادر کند یا به برجام برگردد. و این اهمیت ماندن ایران در برجام را نشان می‌دهد.

به باور او حکومت ایران به سمت یکدست شدن رفته و ویژگی این یکدستی افراطی‌گری و تندروی است. او می‌گوید: «هم وضع حاکم در ایران این را ایجاب نمی‌کند که به دوره توافق هسته‌ای برگردیم و هم در چهارسال ریاست جمهوری جمهوری ترامپ هم خیلی چیزها خراب شده است. تازه برداشتن تحریم‌ها هم به این سادگی نیست اول باید به کنگره برود و همه این‌ها زمان می‌برد. مگر این که یک برجامی سرجایش باشد که بتواند تحریم‌ها را گام به گام بردارد. اگر برجامی نباشد، حذف فشار حداکثری برای بایدن بسیار دشوار خواهد بود.

بهروش می‌افزاید: «و اگر این فرض را قبول داشته باشیم، به نظر من بهترین کاری که جمهوری اسلامی می‌تواند بکند، در صورت برنده شدن ترامپ، بلافاصله از برجام خارج شود و این جنگ اجتناب ناپذیر دو سه سال بعد را که با فشار حداکثری توام خواهد بود، جلو بیاندازد. یعنی آمریکا را مجبور به تصمیم‌گیری کند. چون فشار حداکثری کلیت ایران را دارد به تحلیل می‌برد و ایران نمی‌تواند چهار سال دیگر تاب بیاورد.»

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

پمپئو: همه کشورها از قطعنامه بازگشت تحریم‌ها علیه ایران پیروی کنندمایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به بیستم سپتامبر به عنوان زمان بازگشت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل گفت آمریکا انتظار دارد همه کشورها قطعنامه‌های شورا علیه ایران را رعایت کنند.
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

آبرامز: همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران روز شنبه تجدید می‌شوند | DW | 17.09.2020الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا از بازگشت همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خبر داده است. این در حالی است که حسن روحانی از شکست تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه سخن گفته است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و حزب الله
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تحریم‌های جدید آمریکا علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با ایران | DW | 17.09.2020آمریکا در اقدامی جدید دو شرکت و ۴۵ فرد حقیقی مرتبط با ایران را تحریم کرده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا این افراد و شرکت‌ها را 'عوامل سایبری مرتبط با وزارت اطلاعات ایران' معرفی کرده است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

ترامپ تهدید خود علیه ایران را تکرار کردترامپ تهدید خود علیه ایران را تکرار کرد و گفت که «ضربه‌ای به آن ها وارد خواهیم کرد که هزار برابر سخت تر از قبل باشد» وی همچنین مدعی شد در صورتی که دوباره به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود ظرف یک هفته با تهران به توافق می‌رسد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

بررسی اقتصاد ایران در ماه‌های باقیمانده از دولت حسن روحانی - BBC News فارسیوزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران می‌گوید در صورت ادامه محدودیت های سفرهای بین شهری، سرمایه‌گذاری‌های گردشگری نابود می‌شود و این ضررها برگشت ناپذیر است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »