گفت‌وگوی تلفنی مجدد مرکل و لوکاشنکو درباره بحران پناهجویی | DW | 17.11.2021

26/08/1400 11:22 ب.ظ

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بار دیگر با الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور خودکامه بلاروس تلفنی تماس گرفت. در پی این تماس، بر اساس آخرین خبرها، مهاجران تجمع کرده در منطقه مرزی خود را برای بازگشت به کشورشان آماده می‌کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بار دیگر با الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور خودکامه بلاروس تلفنی تماس گرفت. در پی این تماس، بر اساس آخرین خبرها، مهاجران تجمع کرده در منطقه مرزی خود را برای بازگشت به کشورشان آماده می‌کنند. این خبر را دفتر ریاست‌جمهوری بلاروس در شامگاه چهارشنبه ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) در مینسک اعلام کرد. در پی آن اشتفان زایبرت، سخنگوی مرکل این تماس را تأیید کرد.

دفتر ریاست‌جمهوری بلاروس گفته است مرکل و لوکاشنکو در دومین گفت‌وگوی تلفنی خود اتفاق نظر داشته‌اند که برای حل این مناقشه باید گفت‌وگویی میان نمایندگان اتحادیه اروپا و بلاروس صورت گیرد.

سخنگوی مرکل گفت که در این تماس آنگلا مرکل خواستار"تأمین کمک‌های بشردوستانه برای این مهاجران و امکان بازگشت آن‌ها (به کشورهایشان)" در همکاری با سازمان ملل و کمیسیون اتحادیه اروپا شده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها، پناهجویانی که در خاک بلاروس و در مرز لهستان تجمع کرده‌اند، به تدریج آماده سوار شدن به اتوبوس‌هایی می‌شوند که برای بازگشت آن‌ها اعزام شده‌اند.

دو روز پیش، دوشنبه ۱۵ نوامبر، سران دو کشور گفت‌وگوی تلفنی داشته‌اند که گفته می‌شود ۵۰ دقیقه به طول انجامیده است. این تماس انتقادهای شدیدی را به دنبال داشته است. این نخستین تماس آنگلا مرکل با الکساندر لوکاشنکو از زمان انتخاب مجدد پرمناقشه او به عنوان رئیس‌جمهوری در ماه اوت سال گذشته بوده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

خودسوزی و مرگ یک مرد ۶۵ ساله در ایران در اعتراض به رای دادگاه🔺خودسوزی و مرگ یک مرد ۶۵ ساله در ایران در اعتراض به رای دادگاه ▪️برای بسیاری از مردمان خاورمیانه، اقدام به خودسوزی -اعتراضی که میوه‌فروشی در تونس به کار گرفت و به کاتالیزوری برای بهار عربی تبدیل شد - نارضایتی گسترده‌تری از مشکلات اقتصادی را برمی‌انگیزد

اجرای قرنطینه هوشمند در تهران؛ بزودی / عدم کارایی محدودیت تردد شبانه در شرایط فعلیمعاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به اینکه فعلا شرایط کرونا در پایتخت تحت کنترل است، درباره محدودیت تردد شبانه گفت: در شرایط فعلی به نظر می‌رسد این محدودیت‌ها کارایی لازم را ندارند و به همین دلیل پیشنهاد لغو آن را به ستاد ملی ارایه دادیم.

بارش باران در نقاط مختلف کشور/ کاهش دما در نیمه شمالی تا ۱۲ درجهبارش باران در نقاط مختلف کشور کاهش دما در نیمه شمالی تا ۱۲ درجه رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش باران در نقاط مختلف کشور و کاهش دما در نیمه شمالی تا ۱۲ درجه سانتیگراد خبر داد.

ریچارد رتکلیف در مجلس عوام بریتانیا درباره گروگان بودن همسرش در ایران سخن می‌گوید🔺ریچارد رتکلیف در مجلس عوام بریتانیا درباره گروگان بودن همسرش در ایران سخن می‌گوید ریچارد رتکلیف، همسر نازنین_زاغری رتکلیف، روز شنبه ۲۲ آبان، پس از ۲۱ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد. ⬇️ بیشتر بخوانید: بریتانیا باید پاسخگو باشد چرا از اَسلام گراهای تروریست حَمایت میکند ک خواهان نابودی اسرائیل میباشند. بریتانیا سیاست دوگانه و شارلاتانیسم را کَنار نگذاشته است و میخواهد با همه طَرف ها باشد.عَوامل سَپاه پاسداران تروریست در لندن چرا حُضور دارند! 👎🏻 دولت های غربی ب شما ایرانیان بارها خیانت کرده اند و خواهند کرد به هزاران نفر از فرزندان و عَوامل رژیم جنایتکار و نامشروع اَقامت داده اند و میلیاردها دلار بیت المال شما ایرانی ها ب کشورهای غربی اَختلاس و رانت و پولشویی شُده است از جمله بریتانیا 👎🏻

بی سر در و نشانه؛ این‌جا معروف‌ترین کنیسه یهودیان در تهران استچرا بانوان؟؟! شیوه نامه ی بهداشتی مختص بانوان میشه و آقایان نه؟!

حملات انتحاری در کامپالا؛ سه انفجار در پایتخت اوگاندا ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشتوقوع سه انفجار در کامپالا، پایتخت اوگاندا در بامداد روز سه‌شنبه ۱۶ نوامبر دست‌کم سه کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت. برای آرامش و شادی روح جانباختگان شمع می افروزم

به دلیل بحران مهاجران در مرز بلاروس و لهستان، آنگلا مرکل که هنوز صدراعظم آلمان است، برای بار دوم با الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور خودکامه بلاروس تلفنی گفت‌وگو کرد.

این خبر را دفتر ریاست‌جمهوری بلاروس در شامگاه چهارشنبه ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) در مینسک اعلام کرد. در پی آن اشتفان زایبرت، سخنگوی مرکل این تماس را تأیید کرد.دفتر ریاست‌جمهوری بلاروس گفته است مرکل و لوکاشنکو در دومین گفت‌وگوی تلفنی خود اتفاق نظر داشته‌اند که برای حل این مناقشه باید گفت‌وگویی میان نمایندگان اتحادیه اروپا و بلاروس صورت گیرد.

سخنگوی مرکل گفت که در این تماس آنگلا مرکل خواستار"تأمین کمک‌های بشردوستانه برای این مهاجران و امکان بازگشت آن‌ها (به کشورهایشان)" در همکاری با سازمان ملل و کمیسیون اتحادیه اروپا شده است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، پناهجویانی که در خاک بلاروس و در مرز لهستان تجمع کرده‌اند، به تدریج آماده سوار شدن به اتوبوس‌هایی می‌شوند که برای بازگشت آن‌ها اعزام شده‌اند.

دو روز پیش، دوشنبه ۱۵ نوامبر، سران دو کشور گفت‌وگوی تلفنی داشته‌اند که گفته می‌شود ۵۰ دقیقه به طول انجامیده است. این تماس انتقادهای شدیدی را به دنبال داشته است. این نخستین تماس آنگلا مرکل با الکساندر لوکاشنکو از زمان انتخاب مجدد پرمناقشه او به عنوان رئیس‌جمهوری در ماه اوت سال گذشته بوده است.

در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته در بلاروس شواهد متعدد از جعل نتایج انتخاباتی و اعتراضات گسترده در سراسر کشور، به سرکوب اعتراضات مسالمت‌جویانه و جامعه مدنی انجامید.امید نوری‌پور، سیاستمدار امور خارجی حزب سبزهای آلمان، در پی نخستین گفت‌وگوی مرکل با لوکاشنکو، این تماس را"نشانی مخرب" خواند، زیرا اتحادیه اروپا انتخاب مجدد لوکاشنکو در سال گذشته را به رسمیت نشناخته است. او می‌گوید مرکل با این تماس خود عملا به ریاست‌جمهوری لوکاشنکو رسمیت داده است.

اولاف شولتس از حزب سوسیال دموکرات که به احتمال زیاد صدراعظم آینده آلمان خواهد بود، خواستار تحریم‌های"صریح و سخت" علیه لوکاشنکو شده است. او گفته است لوکاشنکو"دیکتاتور بسیار وحشتناکی" است که هر نوع مشروعیتی را از دست داده است.از نظر اولاف شولتس، باید در راستایی تلاش کرد تا در بلاروس فرایندهای دموکراتیک عمل کنند. او گفت، نباید در زمین لوکاشنکو و قاچاقچیانی بازی کرد که انسان‌ها را با وعده‌های غلط به بلاروس می‌کشانند.

در مرز بلاروس و لهستان هفته‌ها است که هزاران مهاجر تجمع کرده‌اند و تلاش می‌کنند از سیم‌های خاردار گذشته وارد خاک لهستان و قلمرو اتحادیه اروپا شوند. بیش از ده تن از این پناهجویان به علت سرمای هوا و گرسنگی و تشنگی جانشان را از دست داده‌اند. بر اساس آخرین خبرها، مهاجران خود را برای بازگشت به کشورشان آماده می‌کنند. چندین دستگاه اتوبوس برای انتقال آن‌ها به منطقه مرزی فرستاده شده‌اند.

اتحادیه اروپا لوکاشنکو را متهم می‌کند به صورت سازمان‌یافته مهاجران را از مناطق بحرانی به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا کشانده تا با استفاده ابزاری از آن‌ها در پاسخ به تحریم‌های اتحادیه اروپا فشار وارد کند.