گفتگوی تلفنی رئیس جمهور افغانستان با امیر قطر

23/08/1399 12:23 ق.ظ

رئیس جمهور افغانستان با امیر قطر پیرامون تقویت روابط دو جانبه و روند گفتگوهای صلح تلفنی گفتگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

رئیس جمهور افغانستان با امیر قطر پیرامون تقویت روابط دو جانبه و روند گفتگوهای صلح تلفنی گفتگو کرد. - خبرگزاری آناتولی به گزارش خبرگزاری رسمی قطر «قنا» شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر این کشور و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان تلفنی گفتگو کردند.

بر اساس این گزارش طرفین در این تماس تلفنی پیرامون تقویت روابط دو جانبه، تحولات اخیر در افغانستان و میزبانی دوحه از گفتگوهای صلح میان کابل و گروه طالبان رایزنی کردند.

غنی از کمک و تلاش‌های قطر برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان ابراز تشکری و قدردانی کرد. قابل یادآوریست که قطر برای نخستین بار در 12 سپتامبر از گفتگوهای بین الافغانی میان حکومت کابل و گروه طالبان میزبانی کرده بود. از سوی دیگر غنی در 6 اکتبر طی سفر رسمی به قطر، با مقامات آن کشور دیدار و گفتگو کرد.نخستین اقدام آمریکا برای برقراری مذاکرات صلح بین طالبان و گروه‌های افغان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما صورت گرفت. مقامات واشنگتن در سال‌های 2011، 2012 و 2013 چند بار به این اقدام متوسل شده، اما ناکام ماندند.

موضوع برقراری مذاکرات صلح پس از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا در 2017 دوباره مطرح شد. نمایندگان آمریکا و طالبان در تاریخ 25 فوریه 2019 برای مذاکرات صلح در دوحه برای نخستین بار گردهم آمدند. headtopics.com

ادامه مطلب:
aa_persian »

گفت‌وگوی تلفنی سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسهسخنگوی ریاست جمهوری ترکیه و مشاور ارشد دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه درباره روابط دوجانبه و آخرین تحولات سوریه و لیبی تلفنی گفت‌وگو کردند. - خبرگزاری آناتولی

رئیس جمهور ترکیه و پادشاه اردن تلفنی گفت‌وگو کردندرئیس جمهور ترکیه و پادشاه اردن تلفنی گفت‌وگو کردند

دیدار رئیس جمهور افغانستان و وزیر خارجه ترکیه در دوشنبهرئیس جمهور افغانستان در حاشیه نشست «قلب آسیا - روند استانبول» در شهر دوشنبه با وزیر امور خارجه ترکیه دیدار کرد. - خبرگزاری آناتولی

رئیس جمهور افغانستان: برای شرکت در نشست استانبول آماد‌گی کامل داریمرئیس جمهور افغانستان: برای شرکت در نشست استانبول آماد‌گی کامل داریم محمد اشرف غنی: هیچ‌کس نمی‌تواند خارج از افغانستان، رئیس جمهور کشورمان را انتخاب کند. انتخابات منبع مشروعیت است

رئیس‌ جمهور افغانستان: انتقام قربانیان حادثه سقوط بالگرد نظامی در میدان‌وردک گرفته می‌شودرئیس‌جمهور افغانستان طی تماس تلفنی با خانواده‌های سربازان کشته شده در رویداد سقوط هلیکوپتر در شهرستان بهسود ولایت میدان‌وردک با آنان ابراز همدردی کرد. - خبرگزاری آناتولی

رئیس جمهور افغانستان با امیر قطر پیرامون تقویت روابط دو جانبه و روند گفتگوهای صلح تلفنی گفتگو کرد.دوحه/ خبرگزاری آناتولی

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر «قنا» شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر این کشور و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان تلفنی گفتگو کردند.

بر اساس این گزارش طرفین در این تماس تلفنی پیرامون تقویت روابط دو جانبه، تحولات اخیر در افغانستان و میزبانی دوحه از گفتگوهای صلح میان کابل و گروه طالبان رایزنی کردند.

غنی از کمک و تلاش‌های قطر برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان ابراز تشکری و قدردانی کرد.

قابل یادآوریست که قطر برای نخستین بار در 12 سپتامبر از گفتگوهای بین الافغانی میان حکومت کابل و گروه طالبان میزبانی کرده بود. از سوی دیگر غنی در 6 اکتبر طی سفر رسمی به قطر، با مقامات آن کشور دیدار و گفتگو کرد.نخستین اقدام آمریکا برای برقراری مذاکرات صلح بین طالبان و گروه‌های افغان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما صورت گرفت. مقامات واشنگتن در سال‌های 2011، 2012 و 2013 چند بار به این اقدام متوسل شده، اما ناکام ماندند.

موضوع برقراری مذاکرات صلح پس از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا در 2017 دوباره مطرح شد. نمایندگان آمریکا و طالبان در تاریخ 25 فوریه 2019 برای مذاکرات صلح در دوحه برای نخستین بار گردهم آمدند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور افغانستان در سپتامبر 2019 از حصول توافق بین طرفین خبر داده و اعلام کرد که منتظر تصویب این توافقنامه از سوی دونالد ترامپ بوده‌اند. در همان روزها بر اثر یک حمله تروریستی در کابل یک سرباز آمریکایی جان باخته و ترامپ بدین دلیل تصویب آن را به حالت تعویق درآورد.

مذاکرات بین نمایندگان آمریکا و طالبان در دسامبر 2019 از سرگرفته شد و با اجماع طرفین برای برقراری یک آتش‌بس فعلی با عنوان «کاهش خشونت» به پایان رسید. این مذاکرات در تاریخ 22 فوریه 2020 مجددا از سر گرفته شده و طرفین پس از 7 روز در 29 فوریه توافقنامه صلح را امضا کردند.