کشتی نفتکش در ساحل موریس شکسته شده است | DW | 16.08.2020

26/05/1399 12:58:00 ب.ظ

نفتکش بزرگی که در آب‌های ساحلی موریس سانحه دیده، می‌رود تا از وسط دوپاره شود. امدادگران بخشی از بار کشتی را تخلیه کرده‌اند اما چنانچه کشتی درهم بشکند نفت زیادی به دریا جاری می‌شود و یک فاجعه زیست‌بومی رقم می‌خورد.

نفتکش بزرگی که در آب‌های ساحلی موریس سانحه دیده، می‌رود تا از وسط دوپاره شود. امدادگران بخشی از بار کشتی را تخلیه کرده‌اند اما چنانچه کشتی درهم بشکند نفت زیادی به دریا جاری می‌شود و یک فاجعه زیست‌بومی رقم می‌خورد. سانحه‌ای در اقیانوس هند موریس جزیره‌ای در اقیانوس هند است، با زیبایی دلفریب و بهشت‌آسا، که بسیاری از گردشگران آرزوی سفر به آن را دارند. نفتکش ۳۰۰ متری ژاپنی حدود سه هفته پیش در جنوب شرقی موریس در برخورد با بستر دریا دچار سانحه شد و به زمین نشست.

چند روز بعد یکی از تانکرهای کشتی شکاف برداشت و بیش از ۱۰۰۰ تن سوخت مایع به آب‌های خلیج جاری شد.

مقام‌های رسمی از بزرگترین فاجعه محیط زیستی در تاریخ این کشور کوچک یاد می‌کنند. پایگاه خبری جزیره موریس به نقل از مقام‌های وزارت کشتیرانی می‌گوید که نقشه بعدی کارشناسان این است که قسمت پیشین کشتی را آهسته دور کنند و آن را در فاصله حداقل ۱۰۰۰ کیلومتری ساحل غرق کنند. بخش عقبی کشتی فعلا به همین حال باقی خواهد ماند.

شهروندان موریس از خطر زیست‌بومی که ساحل آنها را تهدید می‌کند، سخت نگران هستند. آنها با استفاده از قایق‌های ماهیگیری می‌کوشند دوشادوش امدادگران مانع از گسترش نفت در آب‌های جزیره شوند. آنها از هر وسیله‌ای برای جلوگیری از نشت نفت به دیگر نقاط آب‌های جزیره بهره می‌گیرند. از برگ‌های نیشکر گرفته تا کاه و پلاستیک، آنها هر چیزی بیابند را به آب می‌اندازند تا مانع از گسترش لکه نفتی شوند. headtopics.com

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

نفت‌کش عظیم ‌ژاپنی در ساحل موریس دو تکه شدنفت‌کش عظیمی که از روز ۲۵ ژوئیه در ساحل موریس به گل نشسته و از هفته گذشته نیز نشت محموله نفتی آن به اقیانوس هند آغاز شده بود، تحت تاثیر ضربه و فشار امواج دریا، شکست و دو تکه شد.

گزارش‌هایی از توقیف چهار نفتکش در راه ونزوئلا؛ تکذیب ایران - BBC News فارسیمقام‌های آمریکایی می‌گویند، بار چهار نفتکشی را توقیف کرده‌اند که از ایران، بنزین به ونزوئلا می‌بردند.

تنش در شرق مدیترانه؛ رزمایش فرانسه و برخورد دو کشتی ترک و یونانیمولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اشاره به اقدامات اخیر فرانسه تاکید کرده که پاریس باید از هرگونه اقدام که منجر به تشدید تنش در شرق مدیترانه شود،‌ اجتناب کند.

تنش در شرق مدیترانه؛ رزم‌آیش فرانسه و برخورد دو کشتی ترک و یونانیمولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اشاره به اقدامات اخیر فرانسه تاکید کرده که پاریس باید از هرگونه اقدام که منجر به تشدید تنش در شرق مدیترانه شود،‌ اجتناب کند.

پرزیدنت ترامپ: چهار نفتکش ایران را ضبط و به هیوستون منتقل کردیمپرزیدنت ترامپ: چهار نفتکش ایران را ضبط و به هیوستون منتقل کردیم رئیس جمهوری آمریکا افزود: «از آن توافق غیر از مشکل هیچ‌چیز دیگری درنیامد. همان طور که در مقابل چین ضعیف بودند، در مقابل روسیه هم ضعیف بودند، و در مقابل ایران از همه ضعیف‌تر بودند.»

آمریکا رسما تأیید کرد که چهار نفتکش متعلق به ایران را توقیف کرده استواشنگتن این محموله‌های سوختی را متعلق به سپاه پاسداران می‌داند. آمریکا مدت‌هاست که سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.