تنش در شرق مدیترانه؛ رزم‌آیش فرانسه و برخورد دو کشتی ترک و یونانی

14/08/2020 03:23:00 ب.ظ

تنش در شرق مدیترانه؛ از واکنش‌ها به رزم‌آیش فرانسه تا برخورد دو کشتی ترک و یونانی جزئیات بیشتر🔽

ترکیه, یونان

تنش در شرق مدیترانه؛ از واکنش‌ها به رزم‌آیش فرانسه تا برخورد دو کشتی ترک و یونان ی جزئیات بیشتر🔽

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اشاره به اقدامات اخیر فرانسه تاکید کرده که پاریس باید از هرگونه اقدام که منجر به تشدید تنش در شرق مدیترانه شود،‌ اجتناب کند.

ترکیه همچنین تاکید کرده که خواهان تشدید تنش با یونان در این منطقه نیست. آقای چاووش‌اوغلو با طرح این موضوع تاکید کرد که یونان باید با عقل سلیم رفتار کند.وزیر امور خارجه ترکیه در عین حال با لحنی تهدید‌آمیز گفت اگر یونان برای کشتی اکتشافی «اوروچ رئیس» مزاحمت ایجاد کند با واکنش آنکارا مواجه خواهد شد.

منابع انرژی مدیترانه؛ آمادگی ترکیه و یونان برای حل صلح‌آمیز اختلافاتبرخورد دو کشتی یونانی و ترکتازه‌ترین خبر از تنش‌های ترکیه و یونان در شرق مدیترانه به برخورد دو کشتی دو کشور با یکدیگر مربوط می‌شود که برخی از خبرگزاری‌های به انعکاس آن پرداخته‌اند.رویترز به نقل از یک منبع یونانی مدعی شده که دو کشتی جنگی متعلق به دو کشور روز چهارشنبه به صورت جزئی با یکدیگر تصادف کردند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

تنش با ترکیه و تقویت ناوگان نظامی فرانسه در مدیترانه - BBC News فارسیبا تشدید تنش میان ترکیه و کشورهای اروپایی بر سر منابع گاز در شرق مدیترانه، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه ، از تقویت ناوگان نظامی کشورش در منطقه خبر داده است.

افزایش تنش‌ها با ترکیه؛ حضور نظامی فرانسه در شرق مدیترانه افزایش می‌یابدامانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه می‌گوید که ارتش این کشور حضور نظامی خود را در شرق مدیترانه تقویت خواهد کرد.

تمدید وضعیت اضطراری در بیروت؛ فرستادگان آمریکا، فرانسه و ایران در راه لبنانبا ادامه اعتراض‌های شهروندان، پارلمان لبنان وضعیت اضطراری اعلام شده از سوی دولت را برای دو هفته دیگر در بیروت تمدید کرد.

چاووش‌اوغلو: فرانسه باید از اقداماتی که منجر به تشدید تنش می‌شود، اجتناب کندچاووش‌اوغلو: فرانسه باید از اقداماتی که منجر به تشدید تنش (در مدیترانه شرقی) می‌شود، اجتناب کند چاووش‌اوغلو: یونان باید با عقل سلیم رفتار کند. در تلاش ایجاد مزاحمت برای کشتی‌مان اوروچ_رئیس نباشد. وگرنه پاسخ آن را دریافت می‌کند.

رافائل‌های فرانسه در مدیترانه؛ ترکیه: اجازه نمی‌دهیم محدودمان کنندرئیس جمهور ترکیه از کشورهای حوزه مدیترانه خواست تا فرمولی برای محافظت از حقوق همه کشورهای منطقه پیدا کنند و هشدار داد که اجازه نخواهیم داد تا ترکیه را محدود به سواحل آن کنند.

جنجال پزشکی در فرانسه بر سر طرح «گلبول سیاه»در بیانیه آنان آمده است که انتشار چنین فهرستی «توهین به شرافت کاری» و «بی‌اعتبار کردن حرفه» آنان است، ولو آن‌که طبق قانون فرانسه بیمار حق داشته باشد آزادانه پزشک خود را انتخاب کند.

وی که در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای سوئیس خود در ژنو سخن می‌گفت درادمه تاکید کرد که فرانسه با عمل کردن به عنوان «قائد» چیزی در این منطقه نصیبش نخواهد شد.امانوئل مکرون در گفتگو با نخست‌وزیر یونان عملیات اکتشافی ترکیه را "یکجانبه" خوانده و از ترکیه خواسته است تا این کار را متوقف کند تا راه برای مذاکرات مسالمت‌آمیز هموار شود.منابع انرژی مدیترانه؛ آمادگی ترکیه و یونان برای حل صلح‌آمیز اختلافات ترکیه می‌گوید که طولانی‌ترین خط ساحلی در شرق مدیترانه را دارد اما به دلیل پراکندگی جزایر یونان و نزدیکی آنها به سواحل ترکیه، در باریکه‌های آبی بسیار محدودی محاصره شده است.(@iranintltv‏) on Aug 9, 2020 at 1:18pm PDT خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع سیاسی بلندپایه نوشت این اظهارات بری در راستای ارسال این پیام است که با وجود کناره‌گیری دولت، مجلس هنوز حاضر است.

ترکیه همچنین تاکید کرده که خواهان تشدید تنش با یونان در این منطقه نیست. آقای چاووش‌اوغلو با طرح این موضوع تاکید کرد که یونان باید با عقل سلیم رفتار کند. این کشتی با همراهی ناوگان نظامی ترکیه وارد آب‌های شرق مدیترانه شده و در منطقه‌ای به دنبال منابع انرژی است که که یونان با توجه به جزایر متعددش آن را جزو قلمرو آبی خود می‌داند. وزیر امور خارجه ترکیه در عین حال با لحنی تهدید‌آمیز گفت اگر یونان برای کشتی اکتشافی «اوروچ رئیس» مزاحمت ایجاد کند با واکنش آنکارا مواجه خواهد شد.» خلوصی آکار با اشاره به اینکه کشورش از «حقوق، روابط و منافع» خود در آبهای ساحلی دفاع می‌کند، افزود: «باید دانست که دریاهای ما، میهن آبی ما هستند. منابع انرژی مدیترانه؛ آمادگی ترکیه و یونان برای حل صلح‌آمیز اختلافات برخورد دو کشتی یونانی و ترک تازه‌ترین خبر از تنش‌های ترکیه و یونان در شرق مدیترانه به برخورد دو کشتی دو کشور با یکدیگر مربوط می‌شود که برخی از خبرگزاری‌های به انعکاس آن پرداخته‌اند. ایاصوفیه نخست کلیسا بود و شمایل‌های مسیحی هنوز بر دیوارهای آن نقش بسته است. رویترز به نقل از یک منبع یونانی مدعی شده که دو کشتی جنگی متعلق به دو کشور روز چهارشنبه به صورت جزئی با یکدیگر تصادف کردند. دولت پس از انفجار بندر بیروت، در روز پنجم ماه اوت وضعیت اضطراری اعلام کرده بود.

این در حالیست که بنا به برخی دیگر از منابع در این حادثه یک کشتی باری ترکیه با کشتی جنگی یونان برخورد کرده است. این دو کشور آخرین بار در سال ۱۹۷۴ و با حمله ترکیه به قبرس وارد جنگ شدند. از سوی دیگر وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه به درخواست یونان این موضوع را در یک کنفرانس اضطراری به بحث و گفتگو خواهند گذاشت. منبع یونانی با «تصادفی» خواندن برخورد میان یک ناو جنگی این کشور و ناو ترک گفته است که به ناو یونانی آسیبی وارد نیامده است. وزارت دفاع ترکیه هنوز در باره این حادثه واکنش نشان نداده؛ این در حالیست که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش‌تر نسبت به عواقب سخت هرگونه حمله به کشتی‌های اکتشافی کشورش در شرق مدیترانه هشدار داده بود. اسرائیل، مصر و لیبی نیز از این جمله‌اند. تنش‌ها میان یونان و ترکیه طی هفته جاری پس از اعزام یک کشتی اکتشافی از سوی آنکارا به آب‌های مورد مناقشه شرق مدیترانه بالا گرفت. کشتی «اوروچ رئیس» که برای عملیات حفاری و لرزه نگاری جهت یافتن منابع هیروکربن به شرق مدیترانه اعزام شده است را چند ناو جنگی ترکیه اسکورت کرده بودند. امانوئل مکرون گفته است که فرانسه حضور نظامی‌اش در مدیترانه را "موقتا" تقویت می‌کند تا "موقعیت منطقه را تحت نظر بگیرد و تعهد خود به برقراری قوانین بین‌الملل را نشان دهد. هم‌زمان با ادامه مذاکرات برای تشکیل دولت جدید،‌ سفیر آمریکا می‌گوید اراده آمریکا بر حمایت از دولتی است که «منعکس‌کننده اراده مردم» و «متعهد به برنامه اصلاحات» باشد.

.