کره شمالی ظاهرا به دریای شرق موشک پرتاب کرده است | DW | 05.01.2022

15/10/1400 03:42 ب.ظ

کره شمالی ظاهرا آزمایش موشکی تازه‌ای انجام داده است. گارد ساحلی ژاپن و ارتش کره جنوبی از شلیک یک پرتابه بالستیک به دریا ابراز نگرانی کرده‌‌اند. کیم جونگ‌ اون هفته قبل در کنگره حزبی از توسعه توان نظامی کشورش خبر داده بود.

کره شمالی ظاهرا آزمایش موشکی تازه‌ای انجام داده است. گارد ساحلی ژاپن و ارتش کره جنوبی از شلیک یک پرتابه بالستیک به دریا ابراز نگرانی کرده‌‌اند. کیم جونگ‌ اون هفته قبل در کنگره حزبی از توسعه توان نظامی کشورش خبر داده بود. وزارت دفاع ژاپن نیز اعلام کرده که این پرتابه به احتمال قوی یک موشک بوده و کارشناسان در حال بررسی ماوقع هستند تا مسیر حرکت و تعداد احتمالی پرتابه‌ها را مشخص کنند.

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن گفت: «مایه تاسف است که کره شمالی از سال گذشته دائما موشک پرتاب می‌کند.»

رسانه‌های ژاپنی به نقل از سخنگوی دولت نوشته‌اند که مسیرهای هوایی و دریایی و کشتی‌ها و هواپیماهای این کشور آسیبی ندیده‌اند. بر اساس برآوردها، پرتابه به فاصله‌ای بسیار دورتر از قلمرو ژاپن شلیک شده‌ است. این نخستین پرتاب موشک کره شمالی از پاییز گذشته است؛ هنگامی که پیونگ یانگ تعدادی از تسلیحات توسعه یافته جدید خود از جمله پرتابه‌هایی را آزمایش کرد که می‌توانستند به کره جنوبی یا ژاپن برسند.آخرین بار که این کشور آزمایش موشکی انجام داد، رسانه‌های داخلی نوع جدیدی را معرفی کردند که می‌تواند از یک زیردریایی شلیک شود. اما کارشناسان تردید کردند که موشک مربوطه کوتاه برد باشد.

یک هفته پیش‌تر، کیم جونگ اون، در کنگره کمیته مرکزی حزب کمونیست کره شمالی گفته بود که توانایی‌های نظامی کشورش را توسعه خواهد داد. واشنگتن از پیونگ یانگ خواسته که تمام سلاح‌های هسته‌ای را کنار بگذارد و برای این روند، پیشنهاد مذاکره داده اما کره شمالی این را رد می‌کند. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

ستاد کل ارتش کره جنوبی می‌گوید صبح چهارشنبه پنجم ژانویه، یک پرتابه ناشناس از کره شمالی به دریا شلیک شد. با اعلام این خبر، شورای امنیت ملی کره جنوبی نشستی فوق‌العاده برگزار کرد. در بیانیه‌ این شورا نسبت به چشم‌انداز امر ابراز نگرانی جدی شده است.

وزارت دفاع ژاپن نیز اعلام کرده که این پرتابه به احتمال قوی یک موشک بوده و کارشناسان در حال بررسی ماوقع هستند تا مسیر حرکت و تعداد احتمالی پرتابه‌ها را مشخص کنند. فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن گفت: «مایه تاسف است که کره شمالی از سال گذشته دائما موشک پرتاب می‌کند.»

رسانه‌های ژاپنی به نقل از سخنگوی دولت نوشته‌اند که مسیرهای هوایی و دریایی و کشتی‌ها و هواپیماهای این کشور آسیبی ندیده‌اند. بر اساس برآوردها، پرتابه به فاصله‌ای بسیار دورتر از قلمرو ژاپن شلیک شده‌ است.

این نخستین پرتاب موشک کره شمالی از پاییز گذشته است؛ هنگامی که پیونگ یانگ تعدادی از تسلیحات توسعه یافته جدید خود از جمله پرتابه‌هایی را آزمایش کرد که می‌توانستند به کره جنوبی یا ژاپن برسند.آخرین بار که این کشور آزمایش موشکی انجام داد، رسانه‌های داخلی نوع جدیدی را معرفی کردند که می‌تواند از یک زیردریایی شلیک شود. اما کارشناسان تردید کردند که موشک مربوطه کوتاه برد باشد.

یک هفته پیش‌تر، کیم جونگ اون، در کنگره کمیته مرکزی حزب کمونیست کره شمالی گفته بود که توانایی‌های نظامی کشورش را توسعه خواهد داد.

واشنگتن از پیونگ یانگ خواسته که تمام سلاح‌های هسته‌ای را کنار بگذارد و برای این روند، پیشنهاد مذاکره داده اما کره شمالی این را رد می‌کند.

کره شمالی به دلیل برنامه هسته‌ای و موشکی خود، درگیر تحریم‌های بین‌المللی متعدد است. هم اینک مردم این کشور با کمبود مواد غذایی و گرسنگی مواجهند.

سازمان ملل این کشور را از هرگونه آزمایش موشک‌های بالستیک و تسلیحات‌هسته‌ای دیگر منع کرده است.