کانون نویسندگان ایران اعدام روح‌الله زم را محکوم کرد

14/12/2020 02:23:00 ب.ظ

کانون_نویسندگان_ایران, اعدام

« کانون_نویسندگان_ایران » با انتشار بیانیه‌‌ای با عنوان «چرخه‌ شکنجه، اعترافات اجباری و اعدام را متوقف کنید!» اعدام «روح‌الله زم»، موسس کانال تلگرامی « آمدنیوز »، را محکوم کرد. اخبار_ایران خبرنگاری_جرم_نیست روح_الله_زم

در این بیانیه که روز دوشنبه ۲۴آذر۱۳۹۹، در حساب فیس‌بوک کانون نویسندگان ایران منتشر شد، آمده است: «روز شنبه ۲۲ آذر حکم اعدام روح‌الله زم، در حالی اجرا شد که در مورد روند محاکمه و پخش اعترافات اجباری او از صدا و سیما پرسش‌ها و ابهامات جدی وجود داشت.»

طی یک سال بازداشت آقای زم، دو فیلم از اعترافات اجباری او در صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شد. دومین فیلم از اعترافات اجباری او یک روز پس از تایید دیوان عالی کشور از حکم اعدام او پخش شد. این نهاد مستقل آورده است که در طول فعالیت پنجاه‌ودو ساله‌اش، همواره آزادی بیان را حق همگان دانسته و بر این باور است که هیچ یک از افراد جامعه را، با هر نوع عقیده و گرایش سیاسی، نمی‌توان به خاطر بیان دیدگاه‌هایش مجازات کرد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

کانون نویسندگان ایران: زنان ایران هر بار پس از سرکوب، نیرومندتر از پیش بر پا خاسته‌اندکانون نویسندگان ایران: زنان ایران هر بار پس از سرکوب، نیرومندتر از پیش بر پا خاسته‌اند حکومت ایران در چهار دهه اخیر با اعمال محدودیت هایی از حجاب_اجباری گرفته تا منع آوازخوانی و حضور در ورزشگاه‌ها، طیف وسیعی از حقوق زنان ایرانی را زیر پا گذاشته است

کانون نویسندگان ایران خواستار لغو بی‌قید و شرط حکم آرش گنجی شد

سانسور و سرکوب هفتگی؛ زندان و عدم امکانات درمانی برای اعضای کانون نویسندگان ایران

اعتراض کانون نویسندگان ایران به سرکوب سیستماتیک فعالان حوزه اندیشه

روز جهانی کارگر؛ کانون نویسندگان ایران خواهان آزادی کارگران زندانی شد | DW | 01.05.2021کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی کارگر بیانیه‌ای منتشر کرده و خواهان به رسیمت شناختن حق اعتصاب برای کارگران و آزادی کارگران زندانی شده است.

«کانون نویسندگان ایران» با انتشار بیانیه‌‌ای با عنوان «چرخه‌ شکنجه، اعترافات اجباری و اعدام را متوقف کنید!» اعدام «روح‌الله زم»، موسس کانال تلگرامی «آمدنیوز»، را محکوم کرد.Share via Email Print this page ویدا موحد زن جوانی بود که دی ۱۳۹۶ با بر چوب زد روسری، به حجاب اجباری در ایران اعتراض کرد.کانون نویسندگان ایران، دوشنبه ۱۵دی۱۳۹۹ طی بیانیه‌ای نسبت به صدور حکم ۱۱ سال زندان برای «آرش گنجی» اعتراض کرد.طی یک سال گذشته حداقل ۶ عضو کانون نویسندگان ایران بازداشت، محکوم و یا برای سپری کردن حکم‌های خود به زندان منتقل شدند.

در این بیانیه که روز دوشنبه ۲۴آذر۱۳۹۹، در حساب فیس‌بوک کانون نویسندگان ایران  منتشر شد ، آمده است: «روز شنبه ۲۲ آذر حکم اعدام روح‌الله زم، در حالی اجرا شد که در مورد روند محاکمه و پخش اعترافات اجباری او از صدا و سیما پرسش‌ها و ابهامات جدی وجود داشت.» طی یک سال بازداشت آقای زم، دو فیلم از اعترافات اجباری او در صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شد. این نهاد مدنی در ایران در بیانیه خود، حجاب اجباری در ایران را نماد تبعیض سیستماتیک علیه زنان دانسته و بر مخالفت صریحش با آنچه ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های هنری زنان و اعمال سانسور مضاعف بر آثار ادبی و هنری آنها خوانده تاکید کرده است. دومین فیلم از اعترافات اجباری او یک روز پس از تایید دیوان عالی کشور از حکم اعدام او پخش شد.» آرش گنجی، نویسنده، مترجم و منشی کانون نویسندگان ایران، ۱۰دی۱۳۹۹ و با رای شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به ۵ سال زندان، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان، و به اتهام «عضویت در گروهک معاند» به ۵ سال زندان محکوم شد.  این نهاد مستقل آورده است که در طول فعالیت پنجاه‌ودو ساله‌اش، همواره آزادی بیان را حق همگان دانسته و بر این باور است که هیچ یک از افراد جامعه را، با هر نوع عقیده و گرایش سیاسی، نمی‌توان به خاطر بیان دیدگاه‌هایش مجازات کرد. حکومت ایران در چهار دهه اخیر با اعمال محدودیت هایی از حجاب اجباری گرفته تا منع آوازخوانی و حضور در ورزشگاه‌ها، طیف وسیعی از حقوق زنان ایرانی را زیر پا گذاشته است. کانون نویسندگان ایران دسترسی آسان به اخبار و اطلاعات و مطبوعات آزاد را حق مردم عنوان کرد و مجازات صاحبان رسانه را تنها موجب تقویت خفقان دانست. «رضا معینی»، مسئول میز ایران «سازمان گزارشگران بدون مرز» به «خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید: «کانون نویسندگان ایران قدیمی‌ترین نهاد مدنی و هم‌زمان ممنوعه ایران است، چه در نظام گذشته و چه نظام کنونی.

کانون نویسندگان ایران همچنین گفته است که فارغ از هر گونه داوری درباره رسانه‌ای خاص، هم‌صدا با وجدان‌های بیدار جامعه و نهادهای مدافع حقوق بشر اعدام روح‌الله زم را محکوم می‌کند و خواستار توقف چرخه شکنجه و اعدام است. خبرهای دیگر . «شگفت آنکه مصداق همه این اتهام‌ها، ترجمه کتابی درباره تحولات کردستان سوریه است. روح‌الله زم ۲۲مهر۱۳۹۸ در سفری که به بغداد داشت، در خاک عراق بازداشت و به ایران منتقل شد. او به اتهام فساد فی‌الارض به اعدام محکوم و این حکم تنها چهار روز پس از اعلام تایید حکم از سوی دیوان عالی کشور و بدون داشتن حق تقاضای اعاده دادرسی اجرا شد.. اعدام آقای زم واکنش‌های بسیاری را در سراسر جهان به همراه داشت و بسیاری از نهادهای حقوق بشری و دولت‌ها این اقدام جمهوری اسلامی را محکوم کردند.» کانون نویسندگان ایران در ادامه بیانیه‌اش آورده است که وقتی دستگاه قضایی به بهانه ترجمه کتابی پیرامون تحولات کشوری دیگر، برای مترجم آن حکم ۱۱ سال حبس صادر می‌کند، یعنی «بویی از عدالت نبرده است» و صدور چنین حکمی در ادامه افزایش فشار بر نویسندگان مستقل، کانون را در «پیگیری راه مبارزه با سانسور و دفاع از آزادی اندیشه و بیان بی‌حصر و استثنا» استوارتر می‌کند. . براساس اطلاعات خبرگزاری هرانا، «علیرضا نوری» در خرداد ۱۳۹۶ به اتهام «توهین به مقدسات» در شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری دو همدان محاکمه و پس از آن به دو سال زندان محکوم شد.