چین ارتش خود را به هنگ‌کنگ می‌فرستد؟

15/08/2019 07:21:00 ب.ظ

دولت چین چه واکنشی به اعتراضات هنگ‌کنگ نشان خواهد داد؟ آیا امکان دارد ارتش چین به هنگ‌کنگ اعزام شود؟

دولت چین چه واکنشی به اعتراضات هنگ‌کنگ نشان خواهد داد؟ آیا امکان دارد ارتش چین به هنگ‌کنگ اعزام شود؟

از چند هفتهٔ پیش تاکنون هنگ‌کنگ درگیر ناآرامی‌هایی بوده است که از اعتراض به لایحهٔ استرداد مظنونان به چین شروع شد. این اعتراضات به خشونت‌های شدیدی منجر شده و باعث اختلال و ناآرامی‌هایی در هنگ‌کنگ شده است.

پروفسور ایوان چوی، استاد دانشگاه چینی هنگ کنگ می‌گوید:"چنین مداخله‌ای باعث تغییرات بنیادی و دگرگونی فضای اقتصادی می‌شود و عواقب چنین عملی بسیار وخیم خواهد بود".در ۳۱ ماه ژوئیه، نظامیان چین سکوت خود را در قبال معترضان شکستند و ویدئویی منتشر شد که در آن سربازانی به زبان چینی کانتونی فریاد می‌زدند"عواقب همه این اعتراضات پای خودتان است".

چرا رهبری چین از اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ نگران است؟آقای نی می‌گوید ریسک سیاسی مداخلهٔ نظامی برای چین چه از نظر داخلی و چه از نظر خارجی بسیار بالاست و واقعاً بحران را تشدید خواهد کرد.نظام سیاسی هنگ‌کنگ کاملاً دموکراتیک نیست، همان چیزی که باعث نارضایتی معترضان شده است و منجر به درخواست برای اصلاحات دموکراتیک شده است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

بعد از ٢ سال کرونایى دانش آموزان با چه چالش هایى روبرو هستند؟

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، بعد از دو سال تعطیلی مدارس، آموزش حضوری از فردا با حضور ۱۶ میلیون دانش آموز آغاز می شود. ادامه مطلب >>

خلیل‌الله فیروزی از بنیانگذاران کابل‌بانک 'به دستور غنی از زندان به خانه منتقل شد'بی‌بی‌سی به سندی دست یافته که نشان می‌دهد رئیس جمهوری افغانستان به تازگی و بعد از ارزیابی تعهدات مالی و وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی از سهامداران ا صلی کابل بانک، انتقال او را از زندان به خانه‌اش در کابل 'تحت شرایط خاص' منظور کرده ‌است.

چین اعتراضات در هنگ‌کنگ را «نزدیک به تروریسم» نامیدمقام‌های چینی می‌گویند سطح اعتراض‌ و ناآرامی‌ها در هنگ‌کنگ به حدی رسیده که می‌توان آن را «نزدیک به تروریسم» رده‌بندی کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، روز چهارشنبه ۲۳ مرداد و پس از دو روز، فرودگاه بین‌

چین ورود ناوهای آمریکایی به هنگ‌کنگ را ممنوع کرد | DW | 14.08.2019چین اجازه پهلوگیری به دو ناو آمریکایی در هنگ گنگ را نداده است. هنوز دلایل ممنوعیت ورود این ناوها رسما اعلام نشده است. دونالد ترامپ گمان می‌کند که واحدهای نظامی چین در مناطق مرزی با هنگ‌کنگ مستقر شده است.

ترامپ: چین نفرات ارتش را به مرز با هنگ‌کنگ اعزام کرده استبا ادامه تنش و درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس در هنگ‌کنگ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است دولت چین واحدهای نظامی را به سوی مرز هنگ‌کنگ اعزام کرده است. همزمان، گزارش شده است که پروازهای فرودگاه هنگ‌کنگ که خاطر حضور معترضان متوقف شده بود از سر گرفته شده است.

اشاره ترامپ به امکان ملاقات با رهبر چین پیرامون اعتراضات هنگ‌کنگدونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به امکان ملاقات با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، برای بحث درباره بحران عمیق سیاسی که هنگ کنگ را فراگرفته اشاره کرده است. چین درگیری های خشونت بار در اعتراضات عمومی هنگ کنگ را به عنوان 'رفتاری نزدیک به تروریسم' محکوم کرده، اظهاراتی که نشانه سخت تر شدن موضع چین مقابل معترضان است.

دونالد ترامپ: چین نیروهایش را به مرز با هنگ کنگ می‌فرستد همه در آرامش باشنددونالد ترامپ: چین نیروهایش را به مرز با هنگ کنگ می‌فرستد همه در آرامش باشند چین: معترضان هنگ کنگ شبیه تروریستان هستند

Image caption چند هزار نیروی ارتش چین از مدت‌ها قبل در هنگ‌کنگ حضور داشته‌اند اما بیشتر تحلیل‌گران بر این باورند که احتمال حضور نیرو‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین در هنگ‌کنگ بسیار کم است.Image caption خلیل‌الله فیروزی در دادگاه در ۵ مارس ۲۰۱۳ منابع معتبر به بی‌بی‌سی گفته‌اند خلیل‌الله فیروزی، از سهامداران اصلی و متهم در پرونده کابل بانک از زندان به خانه‌اش منتقل شده ‌است.بارگذاری نظرات.نیت کریستنسن، معاون سخنگوی ناوگان اقیانوسیه نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) اعلام کرد که  دولت چین با درخواست ‌آمریکا برای لنگر انداختن دو ناو مخالفت کرده است.

پروفسور ایوان چوی، استاد دانشگاه چینی هنگ کنگ می‌گوید:"چنین مداخله‌ای باعث تغییرات بنیادی و دگرگونی فضای اقتصادی می‌شود و عواقب چنین عملی بسیار وخیم خواهد بود". دکتر چوی می‌گوید چنین عملی به الگوی"یک کشور، دو سیستم" که از زمان تحویل هنگ‌کنگ در این کشور اجرا می‌شود؛ آسیب جبران‌ناپذیری می‌زند. در تابستان سال گذشته شیرخان فرنود یکی دیگر از موسسان کابل‌بانک در همین زندان دچار حمله قلبی شد و بعد از انتقال به مرکز درمانی زندان بگرام حدود نیم ساعت بعد جان داد. از زمان تحویل هنگ‌کنگ از سوی بریتانیا به چین، حدود ۵۰۰۰ نفر از نیرو‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین در هنگ‌کنگ مستقر هستند که آدام نی، پژوهشگر چینی دانشگاه مک‌کواری آن را"حضور وسیع و نمادین حاکمیت چین" می‌داند. مرداد ۲۳, ۱۳۹۸ میزان سالمندآزاری در ایران از بالاترین‌ها در جهان است؛ یکی از سه خشونت خانگی رایج در جامعه میزان شیوع پدیده سالمندآزاری در ایران بیش از ۵۶ درصد است که از متوسط جهانی بسیار بالاتر است. در ۳۱ ماه ژوئیه، نظامیان چین سکوت خود را در قبال معترضان شکستند و ویدئویی منتشر شد که در آن سربازانی به زبان چینی کانتونی فریاد می‌زدند"عواقب همه این اعتراضات پای خودتان است". در این سند رسمی دیده می‌شود که هیاتی به ریاست رئیس امور حقوق ارگ ریاست جمهوری به اساس هدایت محمد اشرف غنی، وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی و چگونگی تعهدات مالی او را بررسی کرده‌است. این نیرو‌ها به معترضان حمله می‌کردند و درصحنه‌ای پلیس پلاکاردی در دست دارد که روی آن نوشته شده است"دست بردارید وگرنه با خشونت برخورد می‌کنیم"، اخطاری که پلیس هنگ‌کنگ هم در تمام طول ناآرامی‌ها استفاده می‌کرد. رسانه‌های محلی گزارش دادند که وزارت امور خارجه چین یک کارمند کنسولگری آمریکا در هنگ‌کنگ را متهم کرده که با فعالان طرفدار دموکراسی دیدار کرده است.

دکتر چوی می‌گوید که پکن تلاش می‌کند"احتمال حضور نظامی خود را مدام به مردم هنگ‌کنگ یادآوری کند". Click to see content: kabul_banck_afghanistan در بخشی از این سند آمده‌است"وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی وخیم گردیده، بناء اگر در حالت حبس وفات نماید، ممکن انتقادات حقوق بشری نیز علیه حکومت وارد شود. شیوع سالمندآزاری از آن رو در ایران مورد توجه قرار گرفته است که احترام به سالمند و مراقبت از آن در ریشه‌های فرهنگی جامعه ایران مورد ﺗﺄﻛﻴﺪ بسیار بوده است. چرا رهبری چین از اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ نگران است؟ "آنها احتمال چنین حرکتی را رد نمی‌کنند.. در ادامه گفته شده"هر زمانی که محبوس مذکور صحت‌یاب گردید یا تعهداتش را عملی نکرد، دادستانی در خصوص انتقالش به شفاخانه/بیمارستان یا محبس اقدام نماید.. روند افزایش تعداد سالمندان در ایران نگرانی از شیوع سالمندآزاری را بیش از پیش کرده است. و امیدوارند که به این ترتیب نوعی فشار روانی بر مردم هنگ‌کنگ وارد کنند". همچنین کمیسیون پیگیری پرونده کابل بانک باید هر دو هفته از صورت حساب پول محکومیت آقای فیروزی گزارش بدهد. دونالد ترامپ همچنین در توییتر خود فیلمی از آلکساندر کراوس یک مشاور سیاسی را بازنشر کرده است که در آن نشان داده می‌شود که نیروهای ارتش چین در مرزهای هنگ کنگ مستقر شده است.

دفتر رابط دولت مرکزی چین در هنگ کنگ اعلام کرده است که اطمینان دارد پلیس توانایی مهار ناآرامی‌ها را خواهد داشت؛ اما سخنگوی این دفتر، یانگ گوانگ، اخطار داده است که"کسانی که با آتش بازی می‌کنند، در آن خواهند سوخت" و"معترضان نباید خویشتن‌داری ما را ضعف تلقی کنند". آقای نی می‌گوید ریسک سیاسی مداخلهٔ نظامی برای چین چه از نظر داخلی و چه از نظر خارجی بسیار بالاست و واقعاً بحران را تشدید خواهد کرد. حق نشر عکس Getty Images Image caption به دنبال بحران کابل بانک در سال ۲۰۱۰، دولت افغانستان مدیریت آن را به عهده گرفت و دادگاه عاملان بحران را به زندان محکوم کرد فیروزی چرا زندانی شد؟ خلیل‌الله فیروزی، یکی از سهامداران کابل بانک بود که پنج سال پیش به ده سال زندان و جریمه نقدی به خاطر پول‌شویی و اختلاس دارایی عامه محکوم شد.» شیوع سالمندآزاری در ایران موجب شده است که طی سال های اخیر پژوهش‌های دانشگاهی مختلفی درباره این موضوع صورت بگیرد و بر اساس یکی از این پژوهشها، میزان شیوع پدیده سالمندآزاری در ایران بیش از ۵۶ درصد است که از متوسط جهانی بسیار بالاتر است. او به بی‌بی‌سی گفت:"هر نوع واکنش نظامی برای سرکوب نیرو‌های معترض منجر به مقاومت‌های بیشتر در آینده خواهد شد". آیا چین می‌تواند مداخلهٔ سیاسی کند؟ نظام سیاسی هنگ‌کنگ کاملاً دموکراتیک نیست، همان چیزی که باعث نارضایتی معترضان شده است و منجر به درخواست برای اصلاحات دموکراتیک شده است. محمد اشرف غنی در سال ۲۰۱۴ این پرونده را از نو باز کرد و بر اساس حکم دادگاه عالی افغانستان آقای فیروزی و شیرخان فرنود بنیان‌گذاران اصلی کابل بانک هر یک به ده سال زندان و هر یک به پرداخت بیش از ۳۰۰ میلیون دلار پول اختلاس و بهره آن محکوم شدند. چین هم دخالت‌های مناقشه‌برانگیزی در هنگ‌کنگ کرده است که نقش مهمی پس‌پردهٔ اعتراضات اخیر دارد. بر اساس یکی از پژوهش‌ها که در مورد آزار سالمندان نیازمند به مراقبت و درمان تهیه شده است، بین سوءرفتار و وابستگی جسمی و اقتصادی سالمندان ارتباط بالایی دیده می شود؛ به ویژه زمانی که بار مالی بر عهده مراقبت کنندگان باشد.

حق نشر عکس Image caption کری لم در سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس اجرایی هنگ کنگ انتخاب شد مجلس نمایندگان هنگ‌کنگ، مجلس قانون‌گذاری، بیشتر به خواست دولت چین تمایل دارد و فقط تا حدی دموکراتیک است یعنی فقط نیمی از کرسی‌های آن را رأی‌دهندگان انتخاب می‌کنند. در عین‌حال، رئیس اجرایی از سوی کمیته‌ای که بیشتر آنها طرفدار چین هستند، انتخاب می‌شود، کمیته‌ای که فقط شش درصد از آنها با آرای رأی‌دهندگان انتخاب می‌شوند. در نتیجه منتقدان می‌گویند که رهبران هنگ‌کنگ بیشتر از خواسته‌های رأی‌دهندگان هنگ‌کنگی، خواسته‌های دولت چین را اجرا می‌کنند. سوءرفتار با سالمندان می‌تواند عوارضی نظیر کاهش اعتماد به نفس، احساس ناامیدی، بی‌تفاوتی و مشکلات روحی‌روانی و ناتوانی را برای سالمند در پی داشته باشد. کری لم در سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس اجرایی هنگ کنگ انتخاب شد و لایحهٔ مناقشه‌برانگیز و به تعلیق درآمدهٔ استرداد مظنونان و متهمان به چین را مطرح کرد و خود در کانون خشم معترضان قرار گرفت. پروفسور دیکسون مینگ سینگ از دانشگاه علوم و فناوری پکن می‌گوید که چین"تمام تلاشش را برای نمایش قدرت انجام می‌دهد.

. از جمله طراحی نشدن رمپ، آسانسور و پله برقی در فضاهایی که سالمندان امکان بالارفتن از پله را ندارند..مصرانه از برکناری کری لم خودداری می‌کند و نمی‌گذارد که او به طور رسمی این لایحه را باز پس گیرد". او می‌گوید"اگر پکن اراده کند حتماً می‌تواند او را برکنار کند اما من فکر می‌کنم پکن تمایلی به این کار ندارد چون می‌خواهد نشان دهد که اراده و خواست مردم نقشی ندارد". البته حتی اگر خانم لم از سمت خود کناره‌گیری کند، جانشین او هم بدون‌تردید از حمایت پکن برخوردار خواهد بود.

باقی حرکت‌های سیاسی هنگ‌کنگ در سال‌های اخیر، از جمله اعتراض به اعلام ناکارآمدی اعضای پارلمان برای عدم بیان کامل سوگند وفاداری و قانون ممنوعیت بی‌احترامی به سرود ملی چین، کاملاً نشان‌دهنده‌ٔ این است که حاکمان هنگ‌کنگ در برابر احساسات ضد‌چینی واکنش‌های شدیدی نشان می‌دهند. آیا چین می‌تواند به طور فردی فعالان را هدف قرار دهد؟ همه چیز با اعتراض به لایحهٔ استرداد مظنونان به چین شروع شد که منتقدان نگران آن هستند که چین با استفاده از آن بتواند معترضان و فعالان سیاسی را به سرزمین اصلی چین بازگرداند، جایی که حتماً با محکومیت‌هایی رو‌به‌رو خواهند شد. Image caption مینهای یکی از منتقدان دولت چین است ناپدید شده بود کری لم گفته است که این لایحه به تعلیق درآمده است و اجرا نمی‌شود اما انتشار گزارش‌های متعددی از زیر‌پا‌گذاشتن قوانین از سوی دولت چین برای دستگیری شهروندان هنگ‌کنگی، معترضان را نگران کرده است. گوی مینهای، صاحب کتابفروشی در هنگ‌کنگ که کتاب‌هایی در انتقاد از دولت چین می‌فروشد، یکی از این موارد است. او در سال ۲۰۱۵ در تایلند ناپدید شد و پس از آن سر از چین درآورد، جایی که به دلیل تصادف اتومبیل منجر به فوت در سال ۲۰۰۳ محکوم شده بود.

دادگاه چین او را به دو سال حبس محکوم کرد و در سال ۲۰۱۷ آزاد شد اما بنا بر گفته‌ها دوباره در قطاری در چین دستگیر شده است. تاکنون هیچ نشانی از او در دست نیست. حتی اگر فعالان نگران دستگیری خودشان نباشند، نگران پیامد‌ها و مجازات‌های یکی از اعضای خانواده‌شان در چین هستند. البته با توجه به نگرانی از دخالت مستقیم چین در هنگ‌کنگ، مؤثرترین ابزار پکن برای مهار ناآرامی‌ها، اهرم اقتصادی پنهان و قدرتمند است. هنگ‌کنگ یک قدرت اقتصادی است و چنین موقعیتی را از زمان تحویل از سوی بریتانیا به چین به دلیل موقعیت خاصی که در توافق‌نامه انتقال آمده بود، حفظ کرده است.

البته شهرهایی مثل شنژن و شانگهای در خاک اصلی چین هم عقب نمانده و در حال جلو زدن از آن هستند. اگر هنگ‌کنگ به چالش با دولت پکن ادامه دهد، دولت چین می‌تواند سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت را به داخل چین معطوف کند و اقتصاد هنگ‌کنگ را تحت فشار قرار دهد تا بیش از پیش به خواسته‌های پکن گردن نهد. موضوعات مرتبط .