چین ارتش خود را به هنگ‌کنگ می‌فرستد؟

دولت چین چه واکنشی به اعتراضات هنگ‌کنگ نشان خواهد داد؟ آیا امکان دارد ارتش چین به هنگ‌کنگ اعزام شود؟

15/08/2019 07:21:00 ب.ظ

دولت چین چه واکنشی به اعتراضات هنگ‌کنگ نشان خواهد داد؟ آیا امکان دارد ارتش چین به هنگ‌کنگ اعزام شود؟

از چند هفتهٔ پیش تاکنون هنگ‌کنگ درگیر ناآرامی‌هایی بوده است که از اعتراض به لایحهٔ استرداد مظنونان به چین شروع شد. این اعتراضات به خشونت‌های شدیدی منجر شده و باعث اختلال و ناآرامی‌هایی در هنگ‌کنگ شده است.

چند هزار نیروی ارتش چین از مدت‌ها قبل در هنگ‌کنگ حضور داشته‌انداما بیشتر تحلیل‌گران بر این باورند که احتمال حضور نیرو‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین در هنگ‌کنگ بسیار کم است.پروفسور ایوان چوی، استاد دانشگاه چینی هنگ کنگ می‌گوید:"چنین مداخله‌ای باعث تغییرات بنیادی و دگرگونی فضای اقتصادی می‌شود و عواقب چنین عملی بسیار وخیم خواهد بود".

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم انتقاد شدید اسرائیل از حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی | DW | 03.08.2021 کاخ سفید: اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند درباره تلافی کردن حمله به کشتی خود تصمیم بگیرد

دکتر چوی می‌گوید چنین عملی به الگوی"یک کشور، دو سیستم" که از زمان تحویل هنگ‌کنگ در این کشور اجرا می‌شود؛ آسیب جبران‌ناپذیری می‌زند.از زمان تحویل هنگ‌کنگ از سوی بریتانیا به چین، حدود ۵۰۰۰ نفر از نیرو‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین در هنگ‌کنگ مستقر هستند که آدام نی، پژوهشگر چینی دانشگاه مک‌کواری آن را"حضور وسیع و نمادین حاکمیت چین" می‌داند.

در ۳۱ ماه ژوئیه، نظامیان چین سکوت خود را در قبال معترضان شکستند و ویدئویی منتشر شد که در آن سربازانی به زبان چینی کانتونی فریاد می‌زدند"عواقب همه این اعتراضات پای خودتان است".این نیرو‌ها به معترضان حمله می‌کردند و درصحنه‌ای پلیس پلاکاردی در دست دارد که روی آن نوشته شده است"دست بردارید وگرنه با خشونت برخورد می‌کنیم"، اخطاری که پلیس هنگ‌کنگ هم در تمام طول ناآرامی‌ها استفاده می‌کرد. headtopics.com

دکتر چوی می‌گوید که پکن تلاش می‌کند"احتمال حضور نظامی خود را مدام به مردم هنگ‌کنگ یادآوری کند".چرا رهبری چین از اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ نگران است؟"آنها احتمال چنین حرکتی را رد نمی‌کنند... و امیدوارند که به این ترتیب نوعی فشار روانی بر مردم هنگ‌کنگ وارد کنند".

دفتر رابط دولت مرکزی چین در هنگ کنگ اعلام کرده است که اطمینان دارد پلیس توانایی مهار ناآرامی‌ها را خواهد داشت؛ اما سخنگوی این دفتر، یانگ گوانگ، اخطار داده است که"کسانی که با آتش بازی می‌کنند، در آن خواهند سوخت" و"معترضان نباید خویشتن‌داری ما را ضعف تلقی کنند".

آقای نی می‌گوید ریسک سیاسی مداخلهٔ نظامی برای چین چه از نظر داخلی و چه از نظر خارجی بسیار بالاست و واقعاً بحران را تشدید خواهد کرد.او به بی‌بی‌سی گفت:"هر نوع واکنش نظامی برای سرکوب نیرو‌های معترض منجر به مقاومت‌های بیشتر در آینده خواهد شد".آیا چین می‌تواند مداخلهٔ سیاسی کند؟

نظام سیاسی هنگ‌کنگ کاملاً دموکراتیک نیست، همان چیزی که باعث نارضایتی معترضان شده است و منجر به درخواست برای اصلاحات دموکراتیک شده است.چین هم دخالت‌های مناقشه‌برانگیزی در هنگ‌کنگ کرده است که نقش مهمی پس‌پردهٔ اعتراضات اخیر دارد.حق نشر عکسImage captionکری لم در سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس اجرایی هنگ کنگ انتخاب شد headtopics.com

اسرائیل خواستار «لغو فوری» حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی شد برگزاری مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی؛ علی خامنه‌ای: حضور مردم در انتخابات خوب بود Telegram: Instant View

مجلس نمایندگان هنگ‌کنگ، مجلس قانون‌گذاری، بیشتر به خواست دولت چین تمایل دارد و فقط تا حدی دموکراتیک است یعنی فقط نیمی از کرسی‌های آن را رأی‌دهندگان انتخاب می‌کنند.در عین‌حال، رئیس اجرایی از سوی کمیته‌ای که بیشتر آنها طرفدار چین هستند، انتخاب می‌شود، کمیته‌ای که فقط شش درصد از آنها با آرای رأی‌دهندگان انتخاب می‌شوند. در نتیجه منتقدان می‌گویند که رهبران هنگ‌کنگ بیشتر از خواسته‌های رأی‌دهندگان هنگ‌کنگی، خواسته‌های دولت چین را اجرا می‌کنند.

کری لم در سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس اجرایی هنگ کنگ انتخاب شد و لایحهٔ مناقشه‌برانگیز و به تعلیق درآمدهٔ استرداد مظنونان و متهمان به چین را مطرح کرد و خود در کانون خشم معترضان قرار گرفت.پروفسور دیکسون مینگ سینگ از دانشگاه علوم و فناوری پکن می‌گوید که چین"تمام تلاشش را برای نمایش قدرت انجام می‌دهد...مصرانه از برکناری کری لم خودداری می‌کند و نمی‌گذارد که او به طور رسمی این لایحه را باز پس گیرد".

او می‌گوید"اگر پکن اراده کند حتماً می‌تواند او را برکنار کند اما من فکر می‌کنم پکن تمایلی به این کار ندارد چون می‌خواهد نشان دهد که اراده و خواست مردم نقشی ندارد".البته حتی اگر خانم لم از سمت خود کناره‌گیری کند، جانشین او هم بدون‌تردید از حمایت پکن برخوردار خواهد بود. باقی حرکت‌های سیاسی هنگ‌کنگ در سال‌های اخیر، از جمله اعتراض به اعلام ناکارآمدی اعضای پارلمان برای عدم بیان کامل سوگند وفاداری و قانون ممنوعیت بی‌احترامی به سرود ملی چین، کاملاً نشان‌دهنده‌ٔ این است که حاکمان هنگ‌کنگ در برابر احساسات ضد‌چینی واکنش‌های شدیدی نشان می‌دهند.

آیا چین می‌تواند به طور فردی فعالان را هدف قرار دهد؟همه چیز با اعتراض به لایحهٔ استرداد مظنونان به چین شروع شد که منتقدان نگران آن هستند که چین با استفاده از آن بتواند معترضان و فعالان سیاسی را به سرزمین اصلی چین بازگرداند، جایی که حتماً با محکومیت‌هایی رو‌به‌رو خواهند شد. headtopics.com

Image captionمینهای یکی از منتقدان دولت چین است ناپدید شده بودکری لم گفته است که این لایحه به تعلیق درآمده است و اجرا نمی‌شود اما انتشار گزارش‌های متعددی از زیر‌پا‌گذاشتن قوانین از سوی دولت چین برای دستگیری شهروندان هنگ‌کنگی، معترضان را نگران کرده است.

گوی مینهای، صاحب کتابفروشی در هنگ‌کنگ که کتاب‌هایی در انتقاد از دولت چین می‌فروشد، یکی از این موارد است. او در سال ۲۰۱۵ در تایلند ناپدید شد و پس از آن سر از چین درآورد، جایی که به دلیل تصادف اتومبیل منجر به فوت در سال ۲۰۰۳ محکوم شده بود.دادگاه چین او را به دو سال حبس محکوم کرد و در سال ۲۰۱۷ آزاد شد اما بنا بر گفته‌ها دوباره در قطاری در چین دستگیر شده است. تاکنون هیچ نشانی از او در دست نیست.

مراسم تنفیذ؛ خامنه‌ای از دشمنان گفت، رئیسی از بیگانگان | DW | 03.08.2021 بیانیه خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس محمدعلی گرایی از بازداشت مخفیانه برای نوید افکاری تا تلاش برای سکوی المپیک

حتی اگر فعالان نگران دستگیری خودشان نباشند، نگران پیامد‌ها و مجازات‌های یکی از اعضای خانواده‌شان در چین هستند.البته با توجه به نگرانی از دخالت مستقیم چین در هنگ‌کنگ، مؤثرترین ابزار پکن برای مهار ناآرامی‌ها، اهرم اقتصادی پنهان و قدرتمند است.هنگ‌کنگ یک قدرت اقتصادی است و چنین موقعیتی را از زمان تحویل از سوی بریتانیا به چین به دلیل موقعیت خاصی که در توافق‌نامه انتقال آمده بود، حفظ کرده است. البته شهرهایی مثل شنژن و شانگهای در خاک اصلی چین هم عقب نمانده و در حال جلو زدن از آن هستند.

اگر هنگ‌کنگ به چالش با دولت پکن ادامه دهد، دولت چین می‌تواند سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت را به داخل چین معطوف کند و اقتصاد هنگ‌کنگ را تحت فشار قرار دهد تا بیش از پیش به خواسته‌های پکن گردن نهد. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

خلیل‌الله فیروزی از بنیانگذاران کابل‌بانک 'به دستور غنی از زندان به خانه منتقل شد'بی‌بی‌سی به سندی دست یافته که نشان می‌دهد رئیس جمهوری افغانستان به تازگی و بعد از ارزیابی تعهدات مالی و وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی از سهامداران ا صلی کابل بانک، انتقال او را از زندان به خانه‌اش در کابل 'تحت شرایط خاص' منظور کرده ‌است.

چین اعتراضات در هنگ‌کنگ را «نزدیک به تروریسم» نامیدمقام‌های چینی می‌گویند سطح اعتراض‌ و ناآرامی‌ها در هنگ‌کنگ به حدی رسیده که می‌توان آن را «نزدیک به تروریسم» رده‌بندی کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، روز چهارشنبه ۲۳ مرداد و پس از دو روز، فرودگاه بین‌

چین ورود ناوهای آمریکایی به هنگ‌کنگ را ممنوع کرد | DW | 14.08.2019چین اجازه پهلوگیری به دو ناو آمریکایی در هنگ گنگ را نداده است. هنوز دلایل ممنوعیت ورود این ناوها رسما اعلام نشده است. دونالد ترامپ گمان می‌کند که واحدهای نظامی چین در مناطق مرزی با هنگ‌کنگ مستقر شده است.

ترامپ: چین نفرات ارتش را به مرز با هنگ‌کنگ اعزام کرده استبا ادامه تنش و درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس در هنگ‌کنگ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است دولت چین واحدهای نظامی را به سوی مرز هنگ‌کنگ اعزام کرده است. همزمان، گزارش شده است که پروازهای فرودگاه هنگ‌کنگ که خاطر حضور معترضان متوقف شده بود از سر گرفته شده است.

اشاره ترامپ به امکان ملاقات با رهبر چین پیرامون اعتراضات هنگ‌کنگدونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به امکان ملاقات با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، برای بحث درباره بحران عمیق سیاسی که هنگ کنگ را فراگرفته اشاره کرده است. چین درگیری های خشونت بار در اعتراضات عمومی هنگ کنگ را به عنوان 'رفتاری نزدیک به تروریسم' محکوم کرده، اظهاراتی که نشانه سخت تر شدن موضع چین مقابل معترضان است.

دونالد ترامپ: چین نیروهایش را به مرز با هنگ کنگ می‌فرستد همه در آرامش باشنددونالد ترامپ: چین نیروهایش را به مرز با هنگ کنگ می‌فرستد همه در آرامش باشند چین: معترضان هنگ کنگ شبیه تروریستان هستند