اشاره ترامپ به امکان ملاقات با رهبر چین پیرامون اعتراضات هنگ‌کنگ

15/08/2019 05:00:00 ق.ظ

اشاره ترامپ به امکان ملاقات با رهبر چین بر سر اعتراضات هنگ‌کنگ

اشاره ترامپ به امکان ملاقات با رهبر چین بر سر اعتراضات هنگ‌کنگ

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به امکان ملاقات با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، برای بحث درباره بحران عمیق سیاسی که هنگ کنگ را فراگرفته اشاره کرده است. چین درگیری های خشونت بار در اعتراضات عمومی هنگ کنگ را به عنوان 'رفتاری نزدیک به تروریسم' محکوم کرده، اظهاراتی که نشانه سخت تر شدن موضع چین مقابل معترضان است.

عکس آرشیوی از دیدار رهبران آمریکا و چیندونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به امکان ملاقات با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، برای بحث درباره بحران عمیق سیاسی که هنگ کنگ را فراگرفته اشاره کرده است.آقای ترامپ در توییتی گفت مطمئن است که آقای شی می تواند"به سرعت و به صورتی انسان دوستانه" به اعتراضات هنگ کنگ رسیدگی کند.

او نوشت که آقای شی"یک رهبر بزرگ است که در میان مردم خود از احترام زیادی برخوردار است."او این توییت را با این عبارت به پایان برد:"ملاقات شخصی؟".اظهارات آقای ترامپ پس از آن مطرح می شود که هنگ کنگ برای چندین هفته شاهد تظاهرات دمکرسی خواهانه بوده است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

ترامپ: چین در حال انتقال نیرو به مرز هنگ کنگ است

ترامپ: چین نفرات ارتش را به مرز با هنگ‌کنگ اعزام کرده استبا ادامه تنش و درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس در هنگ‌کنگ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است دولت چین واحدهای نظامی را به سوی مرز هنگ‌کنگ اعزام کرده است. همزمان، گزارش شده است که پروازهای فرودگاه هنگ‌کنگ که خاطر حضور معترضان متوقف شده بود از سر گرفته شده است.

دونالد ترامپ: چین نیروهایش را به مرز با هنگ کنگ می‌فرستد همه در آرامش باشنددونالد ترامپ: چین نیروهایش را به مرز با هنگ کنگ می‌فرستد همه در آرامش باشند چین: معترضان هنگ کنگ شبیه تروریستان هستند

پاسخ زنگنه به ادعای ترامپ درباره نیاز آمریکا به نفت خاورمیانهوزیر نفت با کنایه‌ای در پاسخ به ادعای ترامپ گفت: برخی کشورهای نفتی خاورمیانه بیش از آنچه که آمریکا به خاورمیانه نیاز داشته باشد به آمریکا نیاز دارند.

رهبر اکثریت سنای آمریکا نسبت به سرکوب خشن معترضان در هنگ کنگ به چین هشدار دادرهبر اکثریت سنای آمریکا نسبت به سرکوب خشن معترضان در هنگ_کنگ به چین هشدار داد او گفت: «در حالی که پکن تلاش می‌کند به استقلال و آزادی مردم هنگ کنگ دست‌اندازی کند، آنها با شجاعت در برابر حزب کمونیست چین ایستاده‌اند.» امریکا خوب داره کون چین و روسیه میزاره دمتشون گرم. فروپاشی چین و روسیه فوق العاده خواهد بود فسیل باقی مانده از جنگ سرد هنوز دنبال کمونیست کشیِ😂

پرزیدنت ترامپ با اشاره به تنش‌ها در تنگه هرمز: ما نیازی به واردات انرژی از خاورمیانه نداریم🔺پرزیدنت ترامپ با اشاره به تنش‌ها در تنگه_هرمز : ما نیازی به واردات انرژی از خاورمیانه نداریم پرزیدنت ترامپ در جمع کارگران مجتمع پتروشیمی متعلق به غول انرژی چند ملیتی «شل» به ارتباط بین خروج از برجام و رفتارهای اخیر ایران در خلیج فارس اشاره کرد.

Image caption عکس آرشیوی از دیدار رهبران آمریکا و چین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به امکان ملاقات با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، برای بحث درباره بحران عمیق سیاسی که هنگ کنگ را فراگرفته اشاره کرده است.رئیس جمهور آمریکا گفت که اطلاعاتی مبنی بر اینکه دولت چین در حال اعزام نیروی نظامی به مرز هنگ‌کنگ است، در دست دارد.Image caption بعد از چند ساعت توقف پروازها، فرودگاه هنگ‌کنگ فعالیت خود را از سر گرفته است چندی پیش، سخنگوی وزارت دفاع چین گفت که طبق قانون، دولت هنگ‌کنگ می‌تواند از ارتش چین درخواست کمک کند و افزود که چین توانایی بازگرداندن آرامش به این سرزمین را دارد.سازمان‌های اطلاعاتی، چین نیروهایش را به مرز با هنگ كنگ فرستاده است.

آقای ترامپ در توییتی گفت مطمئن است که آقای شی می تواند"به سرعت و به صورتی انسان دوستانه" به اعتراضات هنگ کنگ رسیدگی کند. او نوشت که آقای شی"یک رهبر بزرگ است که در میان مردم خود از احترام زیادی برخوردار است.08." او این توییت را با این عبارت به پایان برد:"ملاقات شخصی؟". در جریان چند ماه تظاهرات کمابیش مستمر در این سرزمین و برخورد بین تظاهرکنندگان و پلیس و همچنین حمله گروه‌های لباس شخصی به تظاهرکنندگان، چندین نفر زخمی شده‌اند. اظهارات آقای ترامپ پس از آن مطرح می شود که هنگ کنگ برای چندین هفته شاهد تظاهرات دمکرسی خواهانه بوده است. همه باید در آرامش و امنیت باشند. در همین حال جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا، به چین هشدار داد در هنگ کنگ"آهسته" گام بردارد"چون آمریکایی ها (حوادث) میدان تیان‌آنمن را فراموش نکرده اند. همه باید در آرامش و امنیت باشند».

" او به"صدای آمریکا" گفت که تکرار سرکوب نظامی اعتراضات دانشجویی در سال ۱۹۸۹"اشتباه بزرگی" خواهد بود. ترامپ همچنین ویدئویی از کامیون‌های ارتش چین در حال اعزام به هنگ کنگ منتشر کرد. در مقایسه با آن زمان، فضای سیاسی چین در حال حاضر به مراتب بازتر شده و در جریان تظاهرات اخیر محدودیتی برای خبررسانی رسانه‌های داخلی و خارجی وجود نداشته و آزادی رسانه‌ای تا حدود زیادی رعایت شده است. پیشتر چین درگیری های خشونت‌بار در اعتراضات عمومی هنگ کنگ را به عنوان"رفتاری نزدیک به تروریسم" محکوم کرد؛ اظهاراتی که نشانه سخت تر شدن موضع چین مقابل معترضان است. سه شنبه بعد از چند روز اعتراضات مسالمت آمیز در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ، درگیری هایی میان معترضان و پلیس روی داد. آنها گفتند که از ما محصولات کشاورزی خواهند خرید اما تاکنون در این باره من را ناامید کرده اند. حق نشر عکس Image caption تظاهرات روز چهارشنبه در شام شویی پو که با گاز اشک آور پلیس روبرو شد در تصاویر ویدئویی ماموری دیده می شود که سلاح خود را به روی معترضانی نشانه می رود که او را با باتوم خودش می زنند. پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود. این دومین بار در یک هفته اخیر است که مقام های چینی عملکرد تظاهرکنندگان در هنگ کنگ را به رفتار تروریستی تشبیه می کنند. باور دارم که راه حلی یافته خواهد شد. در همین حال، دولت پکن حمله به یک خبرنگار رسانه دولتی چین و یک گردشگر خارجی را از جمله اقدامات «خشن» معترضان هنگ کنگی در جریان تحصن در فرودگاه خوانده است، اما معترضان این اتهام را رد کرده و ادعا کردند که این دو تن در درگیری پلیس با آنان زخمی شده‌اند.

دولت آمریکا پیشتر گفت که"عمیقا نگران گزارش ها از حرکات نیروهای شبه نظامی در مرز هنگ کنگ است" و چین را ترغیب کرد به خودمختاری گسترده هنگ کنگ احترام بگذارد. با این حال بیشتر تحلیلگران بر این نظرند که در این مقطع مداخله نظامی مستقیم چین هنوز نامحتمل است. گفتنی است، بسیاری از مردم هنگ کنگ این لایحه را مغایر با استقلال قضایی هنگ کنگ دانسته و علیه آن تظاهرات می کنند. با اینهمه، ساعاتی پیش مقامات فرودگاه اعلام کردند که معترضان محوطه فرودگاه را ترک کرده‌اند و پروازها از سر گرفته شده است. این مستعره سابق بریتانیا دارای موقعیت ویژه است به طوری که نظام حقوقی و قضایی مستقل خود را دارد و شهروندان آن از آزادی ها و حقوقی برخوردارند که در خاک اصلی چین وجود ندارد. با این حال بسیاری از فعالان بر این باورند که این موقعیت اکنون در خطر است. بازگشت هنگ‌کنگ به حاکمیت جمهوری خلق چین در چارچوب طرح موسوم به"فرمول دو نظام سیاسی" صورت گرفت. در ده هفته اخیر میلیون ها هنگ کنگی در تظاهرات ضددولتی شرکت کرده اند، تا خواستار اصلاحات دمکراتیک و تحقیق درباره آنچه می گویند رفتار بی رحمانه پلیس است شوند. پلیس هنگ‌کنگ هرگونه ارتباطی با این افراد را تکذیب کرده است.

درحالی که بخش بزرگی از اعتراضات در آرامش برگزار شده، شمار فزاینده ای به درگیری های خشن با پلیس منجر شده است. در حالی که تظاهرات اعتراضی مردم هنگ کنگ علیه لایحه استرداد مجرمان به چین ادامه دارد، انتشار تصاویر دیدار دیپلمات آمریکایی با مخالفان جنبش دانشجویی در لابی یک هتل در هنگ کنگ، تنش ها را افزایش داده است. .