چرا با افزایش عادلانه دستمزد مخالفت کردند؟ / بازار داخلی نمی‌تواند متکی به اقلیت سرمایه‌دار باشد/ 'جهش تولید' نیاز به قدرت خرید کارگران و بازنشستگان دارد

21/04/2020 10:18:00 ق.ظ

ناصر آقاجری با انتقاد از رویکرد نادرست دولت گفت: الفبای علم اقتصاد می‌گوید کارگر باید قدرت خرید داشته باشد.

ایلنا, دستمزد

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ چرا با افزایش عادلانه دستمزد مخالفت کردند؟ / بازار داخلی نمی‌تواند متکی به اقلیت سرمایه‌دار باشد/ ' جهش تولید ' نیاز به قدرت خرید کارگران و بازنشستگان دارد

ناصر آقاجری با انتقاد از رویکرد نادرست دولت گفت: الفبای علم اقتصاد می‌گوید کارگر باید قدرت خرید داشته باشد.

ناصر آقاجری (فعال کارگری پروژه‌ای)گفتمانِ اول، هیچ مبنا و سندیتی ندارد و بیشتر توهمی برساخته سرمایه‌داران است تا از حاشیه سودشان کاسته نشود اما گفتمان دوم با واقعیت‌های اقتصاد کاملاً همخوان است و با مروری بر تجربیات برآمده از اقتصاد سیاسی کشورهای در حال توسعه، درمی‌یابیم که راه نجات جمعی در همین گفتمان دوم نهفته است. 

به گفته او، در هر کشوری که مانند برزیل، قدرت خرید عامه مردم و به طور مشخص، کارگران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، جهش واقعی در تولید اتفاق افتاده و توانسته از سراشیب فرسایش و رکود خارج شود.تعرفه بستن بر کالاهای وارداتی، حمایت واقعی و عملی از تولید داخلی و بالا بردن قدرت خرید با هدفِ ایجاد تقاضا برای کالاهای ساخت داخل، راهکارهایی است که به عقیده آقاجری، بحران وابستگی، استقراض و رکود را از بین می‌برد. 

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

رقابت سویا با ناپولی، فیورنتینا، اتلتیکو مادرید و وستهام برای خرید آزمونروزنامه اسپانیایی تایید کرد باشگاه سویا در نظر دارد تا برای خرید سردار_آزمون با چهار باشگاه مطرح قاره اروپا رقابت کند. پس لیورپول چی؟:(

مخالفت جوکوویچ با واکسینه شدن اجباری ورزشکاران برای مقابله با کرونانواک جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس از صربستان می گوید که مخالف اجباری شدن واکسیناسیون ورزشکارن برای شرکت در رقابت‌های جهانی است. کدوم واکسن . حالا مگه واکسنی درآمده که این نمیخواد

دستگیری دو نفر به اتهام همکاری با گروه داعش در کابل افغانستانطارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان دوشنبه 20 آوریل در توییتی نوشت، دو نفر به اتهام همکاری عجب دنیایی است! ماسک را باید روی بینی و دهان بگذارند! نه روی چشم!! کدام دولت افغانستان؟ لطفاً بنویسید دولت کابل!! دقیقا دولت منطقه مرکزی کابل!!! دولت به اصطلاح « افغانستان » در محدوده کوچک کابل اقتدار دارد و در سایر نقاط افغانستان تروریست های ریز و درشت حکومت می کنند! در انتخابات افغانستان حتی یک ملیون نفر شرکت نکردند! تنها تبلیغات می کنند!

ناوگان هوایی آلمان با ۹۳ یوروفایتر و ۴۵ جنگنده اف‌۱۸ به روز می‌شودوزیر دفاع آلمان این موضوع را به اطلاع همتای آمریکایی خود رسانده است و واشنگتن در جریان این تغییر و تحولات جنگنده‌های جدید برلین قرار گرفته است.

مسعود کاظمی با دریافت نامه آزادیش دیگر به زندان بازنخواهد گشت

با تصمیم ترامپ مهاجرت به آمریکا متوقف می‌شودرئيس جمهوری آمریکا می‌گوید برای مبارزه با ویروس کرونا تصمیم گرفته است با صدور فرمانی، مهاجرت به این کشور را موقتا متوقف کند. دولت تحریم 👎👎 وبسایت شما افتضاح هست. هیچ وقت روی موبایل درست لود نمیشه.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دو گفتمان روبروی هم قرار گرفته‌اند؛ گفتمانِ «تورم زا بودن دستمزد» و گفتمان «خروج از رکود با افزایش دستمزد».به گزارش ایلنا، سردار آزمون، مهاجم ملی پوش ایرانی تیم زنیت روسیه با فرا رسیدن روزهای پایان فصل و نزدیک شدن به نقل و انتقالات تابستانی با مشتریان بزرگی در سراسر قاره اروپا رو به رو شده است.Aa نوواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان می گوید که در صورتی که واکسیناسیون ورزشکاران حرفه‌ای برای مقابله با ویروس کرونا اجباری شود، دوست ندارد زیربار استفاده از آن برود.با گروه داعش در شهر کابل دستگیر شدند.

به گفته ناصر آقاجری (فعال کارگری پروژه‌ای) گفتمانِ اول، هیچ مبنا و سندیتی ندارد و بیشتر توهمی برساخته سرمایه‌داران است تا از حاشیه سودشان کاسته نشود اما گفتمان دوم با واقعیت‌های اقتصاد کاملاً همخوان است و با مروری بر تجربیات برآمده از اقتصاد سیاسی کشورهای در حال توسعه، درمی‌یابیم که راه نجات جمعی در همین گفتمان دوم نهفته است.  به گفته او، در هر کشوری که مانند برزیل، قدرت خرید عامه مردم و به طور مشخص، کارگران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، جهش واقعی در تولید اتفاق افتاده و توانسته از سراشیب فرسایش و رکود خارج شود. در گزارش این روزنامه اشاره شده است؛ مونچی، مدیر ورزشی باشگاه سویا تصمیم دارد برای فصل آینده تمامی نقاطی که کادرفنی در نظر دارد را تقویت کند و همینطور خط حمله یکی از نقاطی اسیت که بسیار مورد توجه او قرار دارد. تعرفه بستن بر کالاهای وارداتی، حمایت واقعی و عملی از تولید داخلی و بالا بردن قدرت خرید با هدفِ ایجاد تقاضا برای کالاهای ساخت داخل، راهکارهایی است که به عقیده آقاجری، بحران وابستگی، استقراض و رکود را از بین می‌برد.» وی در این گفتگوی ویدئویی هم چنین تاکید کرد امکان دارد در صورت تایید فدراسیون جهانی تنیس نظرش هم را تغییر بدهد اما در چنین مرحله ای همچنان قاطعانه نمی خواهد واکسن بزند.  نقش دستمزد در رونق تولید آقاجری به تشریحِ نقش دستمزد در رونق تولید می‌پردازد: بازار داخلی نمی‌تواند متکی به اقلیت سرمایه‌دار باشد زیرا این اقلیت قادر به جذب همه کالاهایی که با تولید انبوه بازار را پُر می‌کنند، نیست. آرکادیوش میلیک از ناپولی یکی از اهداف باشگاه سویا بود که باشگاه ایتالیایی به فروش این بازیکن با رقم کمتر از 40 میلیون یورو راضی نشده است و همینطور آنها به سراغ جذب الکساندر سورلوت، بازیکن سابق کریستال پالاس رفتند که مذاکرات آنها با هم به نتیجه نرسید. اکثریت مردم که کارگران و دیگر حقوق‌بگیران هستند، قادر به جذب این کالاها هستند، مشروط بر اینکه قدرت خریدش را داشته باشند. براساس این اعلامیه، اسلم فاروقی پس از کشته شدن ابوسعید باجوری به عنوان والی خودخوانده گروه داعش در افغانستان تعیین شد.

این یک واقعیت ناگزیراست، واقعیتی که سرمایه‌داری را در مرحله سرمایه‌داری اولیه وامی‌دارد در مقابل مبارزات کارگران برای کارمزد بیشتر یا همان قدرت خرید، عقب‌نشینی کند و کارمزدهای کارگران را افزایش و ساعات کارشان را کاهش دهد. او در ژانویه 2019 با قیمت 12 میلیون یورو با قراردادی تا ژوئن 2022 به تیم زنیت روسیه ملحق شد. رقابت‌های مهم تنیس از جمله اپن فرانسه، رولاندگروس، و رقابت‌های تنیس ویمبلدون که قرار بود به ترتیب در ماه ژوئن و ژوئیه برگزار شوند بدلیل شیوع ویروس کرونا لغو شده اند. او ادامه می‌دهد: در غیر این صورت با عدم فروش کالاهای تولیدی، رکود اقتصادی جامعه را فلج می‌کند. سرمایه‌داری اولیه ناگزیر بود در مقابل افزایش حداقل حقوق کارگران انعطاف به خرج بدهد تا این قدرت خرید زحمتکشان باعث برگشت پول به بازار گردد و کالاها به فروش برسند و در نتیجه تولید و رونق ادامه یابد. این روزنامه تایید می‌کند باشگاه سویا در بین لیست 5 باشگاه علاقه مند این مهاجم ایرانی است. در واقع قدرت خرید بیشتر کارگران، علاوه بر فراهم آوردنِ درصدی رفاه برای کارگران و حقوق‌بگیران، سطح بالاتر از سلامت روانی جامعه را در پی می‌داشت و بیشتر عامل تداوم مناسبات سرمایه‌داری می‌شد و باعث تداوم چرخه اقتصادی می‌گردید.» سخنان مورسموی فرانسوی که از یکی از مشاوران فدراسیون بین المللی تنیس هم هست در حالی بیان می‌شود که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که «واکسن مقابله با کرونا در بهترین حالت پیش از سال آینده میلادی در بازارهای مصرف آماده توزیع نخواهد شد. این روند ناگزیر، یا جبر سیر تحولات اجتماعی است که سرمایه‌دار را وادار به یک حرکت منطقی می‌کند که خارج از اراده اوست، البته آن هم، پس از مبارزات کارگران. رقبای سویا برای خرید این بازیکن می‌توانند اتلتیکو مادرید، ناپولی، فیورنتینا و وستهام باشند که علاقه دارند تا هرچه سریعتر این بازیکن را جذب کنند. گاسمن افزود: «مشارکت قربانیان مهم است تا اطمینان حاصل شود كه عدالت نه تنها انجام می ‌شود، بلكه تحقق آن توسط كسانی كه بیشتر تحت تأثیر جرایم فاروقی قرار گرفته ‌اند، دیده نیز می‌شود».

ترکیب این جبر ناگزیر و مبارزات مردمی است که برده‌داری را به فئودالیسم و فئودالیسم را به سرمایه‌داری بدل کرد. ولی این روند با ظهور مناسبات  امپریالیستی به کلی وارونه شد و چنین امکان ضروری را برای همیشه دچار مشکلات دشواری نمود اما به همان اندازه که بازارهای جهانی در دوران استعمار و پسااستعمار با روش‌های ددمنشانه، تسخیر شده، بازار داخل هم تا اندازه زیادی متکی به قدرت خرید طبقه کارگر است.  لینک کوتاه. بدین ترتیب ممکن است که برگزاری مسابقات بزرگ تا سال آینده میلادی به تعویق بیفتد. عدم درک واقعیت‌های ساده اقتصادی به گفته وی، امروزه در ایران مدیریت اجتماعی از آن حد از دانش برخوردار نیست که این واقعیت ابتدایی و ساده اقتصاد را درک کند؛ تصور می‌کنند نیازی به اندیشه‌ی منطقی و آینده‌گری ندارند، درحالیکه اینگونه نیست؛ تداوم رکود، اقتصاد را به زانو درمی‌آورد.  آقاجری اضافه می‌کند: فشار غیرقانونی که سرمایه‌داری به حداقل حقوق کارگران وارد می‌کنند از نظر اصول قانونی و اقتصادی حیرت‌انگیز است زیرا طبق قانون کار، بر اساس تورم اعلام شده‌ی بانک مرکزی (۴۱ درصد) که آن هم جای تردید دارد، حداقل حقوق را می‌باید ۴۱ درصد افزایش می‌دادند ولی دولت سرمایه‌دار و سرمایه‌داران سودجو، همه توانشان را به کار می‌گیرند تا این حداقل را پایین‌تر نگه دارند. زمانی هم که مجبور به عقب‌نشینی می‌شوند، با ترفندهای بازاری و گران کردن‌های هرساله و شوک درمانی در کنار چند درصد افزایش حداقل حقوق کارگران، به یکبار چند صد درصد قدرت خرید کارگران و حقوق‌بگیران را کاهش شدید می‌دهند. ستاره ۳۲ ساله تا کنون ۱۲۹ میلیون دلار تنها از پیروزی‌هایش در ورزش تنیس کسب کرده است.

  به گفته وی، باتوجه به روند تحریم‌های آمریکا و ضرورت توسعه صنایع داخلی، کاهش قدرت خرید طبقه کارگر، بزرگترین بی‌خردیِ ممکن است زیرا بدون قدرت خرید کارگران و بازنشستگان که مشتریان بالقوه کالاهای داخلی هستند، چه امکانی برای فروش کالاهای صنعتی  تولید داخل وجود خواهد داشت؟!   این فعال کارگری می‌افزاید: رونق اقتصادی زمانی ایجاد می‌شود که جامعه توانِ خرید کالاهای تولیدی را داشته باشد. به نظر می‌رسد سیاست‌گذاران درک کاملی از اصول اقتصاد ندارند و تصمیم‌گیری‌هایشان، فارغ از هر نوع دوراندیشی است؛ سرمایه‌داران و برخورداران از رانتها، کالاهای گرانقیمت خارجی را هرچقدر هم گران باشد می‌خرند؛ این گروه عموماً اشتیاقی به خرید کالاهای وطنی ندارند؛ می‌ماند طبقه مزدبگیر و کارگر که عموماً در همه جای دنیا، مشتری کالاهای داخلی است؛ اگر کارگران استطاعت خریدِ محصولات و خدمات تولید شده در داخل را نداشته باشند، رکود تولید دنباله‌دار خواهد شد؛ لاجرم مصالح جمعی اقتضا می‌کند کارگر و بازنشسته آنقدر دستمزد بگیرد که بتواند بازار داخل را از رکود خارج کرده و پول را در اقتصاد به گردش دربیاورد. لینک کوتاه .