چرا با افزایش عادلانه دستمزد مخالفت کردند؟ / بازار داخلی نمی‌تواند متکی به اقلیت سرمایه‌دار باشد/ 'جهش تولید' نیاز به قدرت خرید کارگران و بازنشستگان دارد

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 40 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 53%

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ چرا با افزایش عادلانه دستمزد مخالفت کردند؟ / بازار داخلی نمی‌تواند متکی به اقلیت سرمایه‌دار باشد/ 'جهش تولید' نیاز به قدرت خرید کارگران و بازنشستگان دارد

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش خبرنگار ایلنا، دو گفتمان روبروی هم قرار گرفته‌اند؛ گفتمانِ «تورم زا بودن دستمزد» و گفتمان «خروج از رکود با افزایش دستمزد». به گفتهگفتمانِ اول، هیچ مبنا و سندیتی ندارد و بیشتر توهمی برساخته سرمایه‌داران است تا از حاشیه سودشان کاسته نشود اما گفتمان دوم با واقعیت‌های اقتصاد کاملاً همخوان است و با مروری بر تجربیات برآمده از اقتصاد سیاسی کشورهای در حال توسعه، درمی‌یابیم که راه نجات جمعی در همین گفتمان دوم نهفته است.

تعرفه بستن بر کالاهای وارداتی، حمایت واقعی و عملی از تولید داخلی و بالا بردن قدرت خرید با هدفِ ایجاد تقاضا برای کالاهای ساخت داخل، راهکارهایی است که به عقیده آقاجری، بحران وابستگی، استقراض و رکود را از بین می‌برد. آقاجری به تشریحِ نقش دستمزد در رونق تولید می‌پردازد: بازار داخلی نمی‌تواند متکی به اقلیت سرمایه‌دار باشد زیرا این اقلیت قادر به جذب همه کالاهایی که با تولید انبوه بازار را پُر می‌کنند، نیست.

آقاجری اضافه می‌کند: فشار غیرقانونی که سرمایه‌داری به حداقل حقوق کارگران وارد می‌کنند از نظر اصول قانونی و اقتصادی حیرت‌انگیز است زیرا طبق قانون کار، بر اساس تورم اعلام شده‌ی بانک مرکزی (۴۱ درصد) که آن هم جای تردید دارد، حداقل حقوق را می‌باید ۴۱ درصد افزایش می‌دادند ولی دولت سرمایه‌دار و سرمایه‌داران سودجو، همه توانشان را به کار می‌گیرند تا این حداقل را پایین‌تر نگه دارند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

رقابت سویا با ناپولی، فیورنتینا، اتلتیکو مادرید و وستهام برای خرید آزمونروزنامه اسپانیایی تایید کرد باشگاه سویا در نظر دارد تا برای خرید سردار_آزمون با چهار باشگاه مطرح قاره اروپا رقابت کند. پس لیورپول چی؟:(
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

مخالفت جوکوویچ با واکسینه شدن اجباری ورزشکاران برای مقابله با کرونانواک جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس از صربستان می گوید که مخالف اجباری شدن واکسیناسیون ورزشکارن برای شرکت در رقابت‌های جهانی است. کدوم واکسن . حالا مگه واکسنی درآمده که این نمیخواد
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

دستگیری دو نفر به اتهام همکاری با گروه داعش در کابل افغانستانطارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان دوشنبه 20 آوریل در توییتی نوشت، دو نفر به اتهام همکاری عجب دنیایی است! ماسک را باید روی بینی و دهان بگذارند! نه روی چشم!! کدام دولت افغانستان؟ لطفاً بنویسید دولت کابل!! دقیقا دولت منطقه مرکزی کابل!!! دولت به اصطلاح « افغانستان » در محدوده کوچک کابل اقتدار دارد و در سایر نقاط افغانستان تروریست های ریز و درشت حکومت می کنند! در انتخابات افغانستان حتی یک ملیون نفر شرکت نکردند! تنها تبلیغات می کنند!
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

ناوگان هوایی آلمان با ۹۳ یوروفایتر و ۴۵ جنگنده اف‌۱۸ به روز می‌شودوزیر دفاع آلمان این موضوع را به اطلاع همتای آمریکایی خود رسانده است و واشنگتن در جریان این تغییر و تحولات جنگنده‌های جدید برلین قرار گرفته است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

مسعود کاظمی با دریافت نامه آزادیش دیگر به زندان بازنخواهد گشت
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

با تصمیم ترامپ مهاجرت به آمریکا متوقف می‌شودرئيس جمهوری آمریکا می‌گوید برای مبارزه با ویروس کرونا تصمیم گرفته است با صدور فرمانی، مهاجرت به این کشور را موقتا متوقف کند. دولت تحریم 👎👎 وبسایت شما افتضاح هست. هیچ وقت روی موبایل درست لود نمیشه.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »