پیش از کرونا چه چیزهایی فوتبال انگلیس را تعطیل کرد؟

31/03/2020 07:10:00 ق.ظ

پیش از کرونا چه چیزهایی فوتبال انگلیس را تعطیل کرد؟

پیش از کرونا چه چیزهایی فوتبال انگلیس را تعطیل کرد؟

تماشاگران فوتبال انگلیس و بیشتر نقاط جهان حالا علاوه بر مشکلات ناشی از همه‌گیری جهانی ویروس کرونا باید دوری از ورزش مورد علاقه‌شان را هم تحمل کنند. جنگ، شرایط آب و هوایی و مسائل کارگری پیش از این موجب متوقف شدن فوتبال در انگلیس شده‌اند. این مطلب نگاهی دارد به دفعات قبلی که کرکره فوتبال انگلیس پایین کشیده شد.

اشتیاق و حمایت هواداران در ادامه فصل کمتر شد و شمار افرادی که برای دیدن بازی‌ها به ورزشگاه می‌رفتند، افتی محسوس پیدا کرد و این موجب شد باشگاه‌ها وضعیت اسفباری پیدا کنند.مشهورترین نمونه مسابقه افسانه‌ای کریسمس ۱۹۱۴ بود، زمانی که گروه‌هایی از سربازان آلمانی و متفقین در جبهه غربی، تفنگ‌ها را کنار گذاشتند و پا به توپ شدند.

"بازی مردم"فوتبال انگلیس در دوران جنگ جهانی دوم ادامه یافت اما با لیگ‌های منطقه‌ای دوران جنگ و کاهش قابل توجه در جمعیت هواداراناین قضیه موجب شد مسابقات غیررسمی بین منطقه‌های مختلف راه بیفتد. این مسابقات"لیگ‌های دوران جنگ" نام گرفت و چون به نظر می‌رسید تاثیر مثبتی روی سلامت و تندرستی مردم دارند، تعدادی از این مسابقه‌ها از بی‌بی‌سی پخش شدند.

ادامه مطلب:
BBC Persian Sport »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

پیش بینی بیل گیتس از زمان نقطه اوج کرونا در آمریکاگیتس با انتقاد از سیاست مد نظر دولت آمریکا برای قرنطینه کردن تنها چند ایالت که کانون کرونا در این کشور هستند، گفت که این شیوه کمکی به مهار این بیماری همه‌گیر نخواهد کرد. سلام : ای کاش آقای بیل گیتس هم به بخش درمان ما هم کمکی کنه بنظر میاد اختراع واکسن زمان ببره چندین ماه یاچندین هفته..میبایست تااون موقع بارعایت بهداشت فردی و ماندن درقرنطینه از گسترش ویروس جلوگیری کنیم.

تعطیلی پارکها و جنگلها در روز طبیعت/پارکها پیش از بازگشایی ضدعفونی می شوندمدیرکل دفتر جنگل‌کاری، پارک‌ها و ذخیره‌گاه‌های جنگلی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا پارکها و مناطق جنگلی روز ۱۳ فرودین تعطیل هستند. kargadan ضدعفونی کردن باغها قبل از بازگشایی مرا یاد سمپاشی جنگلهای ویتنام توسط هواپیماهای آمریکایی برای آغاز دور جدید زندگی پساکمونیستی در ویتنام میندازه

شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا پس از یک هفته از قرنطینه خارج شدشاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا پس از یک هفته از قرنطینه خارج شد جزئیات بیشتر🔽 آیا این یک خبره؟! پس، چه جالب! کوسکش چطور نمرد ؟ مرگ فقط برا فقیر فقراست

زالی: تهران از نظر شیوع و میزان ابتلا یکی از کانون‌های کرونا در کشور استتهران- ایرنا- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه با توجه به شرایط فعلی استان تهران، کنترل اپیدمی تحت تاثیر دو عامل مداخلات مدیریتی و رفتار مردم است، گفت: درحال حاضر کلان شهر تهران از نظر شیوع، میزان ابتلا، میزان بیماران بستری و مراجعات بیمارستانی یکی از کانون‌های کوویید ۱۹ در کشور است.

محکومیت قطعی چهار نفر از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای به بیش از ۴۰ سال زندانمحکومیت قطعی چهار نفر از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای به بیش از ۴۰ سال زندان بر اساس اطلاعات موجود این حکم روز یکشنبه با مراجعه وکیل این فعالان سیاسی به دادگستری استان خراسان رضوی به صورت شفاهی به وی ابلاغ شده است. این هم از برکات انقلابی که شعارش آزادی بود همش۴۰ سال؟؟؟؟!!!!!!!!! کمه ۴۰ سال زندان برای باشرفترین وآزاده ترین انسانها. ظلم پایدار نیست

شورش در زندان عادل‌آباد شیراز؛ از «فرار از زندان» خبری نبودشورش در زندان عادل‌آباد شیراز؛ از «فرار از زندان» خبری نبود جزئیات بیشتر🔽 هرجا دوست دارید گیومه میزارید، هر جا دوست ندارید نه. کلا قاعده ندارید.

زمان دقیق برگزاری المپیک توکیو مشخص شد پس از اینکه مشخص شد سربازانی که از این طریق جذب شدند خیلی تعدادشان کم بوده، خیلی زود فضا ضد این ورزش شد و بسیاری از سیاستمداران، نشریات و چهره‌های برجسته‌ای مانند آرتور کانن دویل (خالق شرلوک هولمز) گفتند که ادامه مسابقات فوتبال یک حواس‌پرتی غیر ضروری است که به جنگ لطمه می‌زند.Aa بیل گیتس، بازرگان و کارآفرین آمریکایی و مؤسس شرکت مایکروسافت می‌گوید اگر قرنطینه در آمریکا نه ایالت به ایالت، بلکه به صورت کامل و در همه ایالت‌ها برقرار شود، این کشور تا اواخر ماه آوریل از نقطه اوج شیوع کرونا گذر خواهد کرد.کوروش خلعتبری در گفت وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: یکی از مراکزی که  شیوع ویروس کرونا می توانست در آنجا بیشتر باشد پارک ها و  تفرجگاه های جنگلی بود.به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید الیزابت دوم ملکه بریتانیا که اکنون ۹۳ سال دارد آخرین بار در روز ۱۲ مارس با پسرش چارلز دیدار داشت یعنی یک روز پیش از آنکه نتیجهٔ مثبت تست کرونای بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام شود.

در تلاشی دیگر برای جذب بازیکنان و نشان دادن فوتبال به عنوان حامی جنگ،"گردان فوتبالیست‌ها" در دسامبر ۱۹۱۴ ایجاد شد. پس از جذب صدها بازیکن حرفه‌ای، مدتی بعد گردان دوم هم به راه افتاد. آقای گیتس با یادآوری سیاست چین در برقراری قرنطینه عمومی که به گفته او «ظرف ۶ هفته» منجر به عبور از نقطه اوج بحران در این کشور شد افزود: «اگر شرایط قرنطینه عمومی مشابهی در آمریکا برای تمام ایالت‌ها برقرار شود، ما نیز ظرف ۶ تا ۱۰ هفته از نقطه اوج شیوع کووید ۱۹ گذر خواهیم کرد. اشتیاق و حمایت هواداران در ادامه فصل کمتر شد و شمار افرادی که برای دیدن بازی‌ها به ورزشگاه می‌رفتند، افتی محسوس پیدا کرد و این موجب شد باشگاه‌ها وضعیت اسفباری پیدا کنند. از طرفی تاکید کردیم که هفته دوم فرودین نیز با توجه به اینکه ۱۳ فروردین روز طبیعت است و مردم براساس سنتهای قدیمی به دامن طبیعت می روند این محدودیت ها ادامه یابد. کمی پس از پایان فصل در آوریل ۱۹۱۵، فوتبال حرفه‌ای در غوغای جنگ گم شد. آهنگ رشد آمار مبتلایان در آمریکا در حال حاضر حدود ۳۳ درصد است و در همان مناطق هم بالاتر خواهد رفت، بنابراین قرنطینه عمومی در همه ایالت‌ها باید اجرا شود. این ورزش تقریبا تعطیل شد اما هرگز فراموش نشد و مردم آن را به چشم گریزگاهی در آن دوران تاریک نگاه می‌کردند.

در کشور فوتبال آماتوری برقرار بود و فوتبال زنان هم رشد قابل توجهی پیدا کرد. هم‌رسانی این مطلب:. تجهیزات پارک ها وتفرجگاه های جنگلی قبل از بازگشایی ضدعفونی می شوند خلعتبری با بیان اینکه اقدامی تحت عنوان سمپاشی در پارکها و جنگل ها صورت نمی گیرد و اخبار منتشر شده در فضای مجازی که در آنها گفته می شود برای عدم حضور مردم در پارک ها از سم استفاده می شود نیز کذب است، گفت: هر زمان دولت، وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا اجازه بازگشایی پارک ها را دادند، قبل از بازگشایی تمام وسایل و ادوات ورزشی، سرویس بهداشتی، راه ها و شبکه های داخلی، رستوران ها، میز و نیمکت ها، آلاچیق ها و پارکینگ ها را ضدعفونی خواهیم کرد و این ضدعفونی نیز توسط موادی که وزارت بهداشت تایید می کند، انجام خواهد شد. در خارج از مرزها، سربازان هر وقت که فرصت پیدا می‌کردند، فوتبال بازی می‌کردند. مشهورترین نمونه مسابقه افسانه‌ای کریسمس ۱۹۱۴ بود، زمانی که گروه‌هایی از سربازان آلمانی و متفقین در جبهه غربی، تفنگ‌ها را کنار گذاشتند و پا به توپ شدند. مثل هر چیز دیگر در دنیای آن روزگار، فوتبال هم از جنگ بشدت آسیب دید. خیلی از افرادی که فوتبال حرفه‌ای را رها کرده بودند از جنگ بازنگشتند و بسیاری هم با زخم‌هایی عمیق از آن تجربه ‌وحشتناک راهی خانه‌هایشان شدند.

شرایط هرچه که بود از نیاز به فوتبال و به طور کلی ورزش کاسته نشده بود. فوتبال از فصل ۲۰-۱۹۱۹ بازگشت و فرصتی پیدا شد تا مردم با فریاد کشیدن در ورزشگاه‌ها به زندگی عادی بازگردند. "بازی مردم" Getty Images Image caption فوتبال انگلیس در دوران جنگ جهانی دوم ادامه یافت اما با لیگ‌های منطقه‌ای دوران جنگ و کاهش قابل توجه در جمعیت هواداران جنگ جهانی دوم داستان دیگری داشت و این بار فدراسیون فوتبال انگلیس خیلی زود وارد عمل شد؛ در واقع فصل ۴۰-۱۹۳۹ تنها پس از برگزاری سه بازی لغو شد. چاره دیگری هم نبود. به دلیل خطر حمله هوایی دولت مسافرت‌ها را محدود کرده و تمام مکان‌های تجمع از جمله ورزشگاه‌ها بسته شده بودند.

این قضیه موجب شد مسابقات غیررسمی بین منطقه‌های مختلف راه بیفتد. این مسابقات"لیگ‌های دوران جنگ" نام گرفت و چون به نظر می‌رسید تاثیر مثبتی روی سلامت و تندرستی مردم دارند، تعدادی از این مسابقه‌ها از بی‌بی‌سی پخش شدند. برخلاف جنگ اول جهانی این بار رقابت‌های حذفی برقرار بود و فینال‌های آن تا ۵۰۰۰۰ نفر را به ورزشگاه می‌کشاند. دراین دوران برگزاری لیگ‌های منطقه‌ای بدون جنجال و مخالف نبودند. مسابقاتی که بسیاری مواقع غیرقابل پیش‌بینی از آب در‌می‌آمدند و منتقدان عقیده داشتند سبک برگزاری آن مطبوع نیست.

از سوی دیگر اختلافاتی هم بین لیگ فوتبال و باشگاه‌ها به وجود آمد که در مهم‌ترین مورد تیم‌های برجسته لندنی از لیگ ۴۲-۱۹۴۱ کنار کشیدند تا مسابقات خودشان را انجام دهند. خیلی از تماشاگران هم به دلیل استفاده از بازیکنان مهمان از فوتبال دلزده شدند؛ سیستمی که به بازیکنان اجازه می‌داد جای کسانی را که به سربازی رفته بودند پر کنند اما این جاهای خالی اغلب با افرادی پر می‌شد که یک هفته در این تیم بازی می‌کردند و هفته بعد در تیمی دیگر. با تمام این اوصاف، برگزاری مسابقات فوتبال از بسیاری جهات تاثیرهای مثبتی نیز داشت و در آن دوران به مردم کمک کرد از آن به عنوان عنصری کلیدی برای انسجام و تقویت هویت بریتانیایی استفاده کنند. متیو تیلور، استاد فرهنگ و ورزش دانشگاه دمانفورد می‌گوید:"در دوره موسوم به 'جنگ مردم' این ایده که فوتبال نقش محوری در زندگی اجتماعی و فرهنگی مردم بریتانیا دارد، برای اولین بار شروع به شکل گرفتن کرد." جنگ دوم جهانی رسما در ۲ سپتامبر ۱۹۴۵ تمام و لیگ فوتبال در فصل ۴۷-۱۹۴۶ آغاز شد اما این مسابقات نتوانست نقش چندانی در بازگرداندن زندگی عادی برای مردمی بازی کند که از شرایط سخت زندگی به ستوه آمده بودند.

پایان در ژوئن Getty Images Image caption آب و هوای بریتانیا یکی از عواملی بود که برای فوتبال انگلیس در سال ۱۹۴۷ دردسرساز شد سال ۱۹۴۷ شرایطی و مشکلاتی در فوتبال انگلیس پیش آمد که تفاوت خیلی زیادی با دوران شیوع ویروس کرونا نداشت. دولت بریتانیا که به دلیل هزینه‌های جنگ تقریبا ورشکسته بود، در آستانه شروع بحران سوخت و در حالی که نیاز فوری به بهبود ساختارها وجود داشت، بشدت نیازمند افزایش بهره‌وری کارگران بود. یکی از راه‌های رسیدن به این هدف تعطیلی مسابقات ورزشی وسط هفته از ماه مارس بود. در حالی که گزینه‌های جایگزین چندانی وجود نداشت، فوتبال هم مانند سایر ورزش‌ها خیلی زود با بحران مواجه شد. فدراسیون فوتبال انگلیس در حالی باید برای ادامه مسابقات برنامه‌ریزی می‌کرد که تا آن زمان هم به دلیل زمستانی جانفرسا که همراه با بارش برف سنگین و یخبندان بود، روزهای زیادی را از دست داده بود.

قبل از مطرح شدن درخواست دولت، مسابقات لیگ در هفت هفته پیاپی (در تعطیلات آخر هفته) به دلیل شرایط بد آب و هوایی لغو شده بود و تمام کردن به موقع لیگ تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسید. شرایط جدید دو راه را پیش مسئولان فوتبال انگلیس می‌گذاشت: یا لیگ را همان موقع تمام کنند و بر اساس جایگاه تیم‌ها در آن زمان جایزه دهند یا این که طول برگزاری مسابقات تمدید شود؛ چالشی که در حال حاضر هم پیش روی مسئولان فوتبال انگلیس قرار دارد. آن‌ زمان گزینه دوم را انتخاب کردند و تصمیم گرفتند مسابقات تا ژوئن ادامه پیدا کند. وقتی این تصمیم گرفته می‌شد، ولورهمپتون با چهار امتیاز اختلاف و یک بازی کمتر صدرنشین دسته اول فوتبال انگلیس بود. تیم دوم لیورپول بود و بلک‌پول هم با چهار امتیاز کمتر از لیورپول در جایگاه سوم قرار داشت.

استوک هم با فاصله کمی در تعقیب آن‌ها بود. در ماه‌های آینده و در حالتی که تیم‌ها مجبور بودند تقریبا در هر فرصت ممکن بازی کنند، سه تیم در کورس قهرمانی قرار گرفتند: ولورهمپتون، لیورپول و استوک که فاصله‌شان فقط یک امتیاز بود. اگر ولورهمپتون مقابل لیورپول برنده می‌شد، قهرمان بود اما شکست ۱-۲ مقابل قرمزها، صدر جدول را به حریف داد. تکلیف قهرمانی به بازی دو هفته بعد استوک مقابل شفیلد یونایتد نیز بستگی داشت. استوک بازی آخر را باخت و لیورپول در حالی قهرمان شد که فقط ۷۰ روز بعد باید دفاع از عنوانش را شروع می‌کرد.

"یخبندان بزرگ" .