پیشنهاد وزیر سابق بهداشت برای نجات کشور از بحران کرونا

پیشنهادهای قاضی‌زاده هاشمی برای عبور از بحران کرونا: از ظرفیت شبکه بهداشتی کشور، بهورزها، مراقبین سلامت و پزشکان خانواده حداکثر استفاده بشود

06/04/2020 10:33:00 ب.ظ

پیشنهادهای قاضی‌زاده هاشمی برای عبور از بحران کرونا: از ظرفیت شبکه بهداشتی کشور، بهورزها، مراقبین سلامت و پزشکان خانواده حداکثر استفاده بشود

وزیر سابق بهداشت همزمان با روز جهانی بهداشت، بر لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت شبکه بهداشتی کشور، بهورزها، مراقبین سلامت و پزشکان خانواده جهت شناسایی و درمان بیماران کرونا تاکید کرد و گفت: در این مسیر، بیماران شناسایی‌شده و افرادی که به عنوان ناقل یا مشکوک تشخیص داده می‌شوند، در منزل و تحت نظر پزشک خانواده درمان شده و در صورت نیاز به ونتیلاتور، به مراکز یا بیمارستان‌های ویژه این بیماران هدایت می‌شوند.

شبکه بهداشتی کشور عزیز ما مرکب است از حدود ۱۸ هزار خانه بهداشت و مراکز بهداشتی در روستاها و نیز ۱۱ هزار پایگاه و مراکز جامع خدمات سلامت در شهرها، بنابراین ما دارای زیرساختی بی‌نظیر در منطقه و کم‌نظیر در سطح جهان هستیم؛ زیرساختی که برای برپایی و ارتقا آن، دولت‌های مختلف طی بیش از ۴۵ سال هزینه کرده و زحمت کشیده‌اند.

ترامپ همکاری با سازمان جهانی بهداشت را قطع کرد معترضان به قتل مرد سیاهپوست در شهرهای مختلف آمریکا با پلیس درگیر شدند مرکل دعوت ترامپ برای شرکت در اجلاس گروه هفت در آمریکا را رد کرد

در این مراکز علاوه‌بر پزشک خانواده، ماما، دندانپزشک، کارشناسان بهداشت و تغذیه و سلامت روان، دو گروه از انسان‌های بسیار سختکوش و نازنین مشغول خدمت هستند که برای این روزها خیلی می‌توانند موثر واقع شوند؛ بهورز در روستاها و مراقب سلامت در شهرها.بهورزها مسوول سلامت روستاییان هستند و به‌ازای حداکثر هر هزار نفر، یک بهورز و در مجموع حدود ۳۵ هزار بهورز در کشور داریم.

مراقبین سلامت نیز مسوول سلامت حاشیه‌نشینان، ساکنان شهرها و کلان‌شهرها هستند که به ازای هر ۲ هزار تا ۲۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت (در مجموع بیش از ۴۵ هزار مراقب سلامت) داریم. همچنین دو میلیون سفیر سلامت هم در کشور فعال هستند.به دلایل فوق، بر این باورم که باید هرچه سریع‌تر تلاش کنیم تا از ظرفیت شبکه بهداشتی کشور، بهورزها، مراقبین سلامت و پزشکان خانواده حداکثر استفاده بشود. به این معنا که هر بهورز، مراقب سلامت و پزشک خانواده مسئول مستقیم جمعیت تحت پوشش خود باشد و هر روز از وضعیت سلامتی مردم گزارش تهیه کند.

در این مسیر، بیماران شناسایی‌شده و نیز افرادی که به عنوان ناقل یا مشکوک تشخیص داده می‌شوند در منزل و تحت نظر پزشک خانواده درمان شده و در صورت نیاز به ونتیلاتور، به مراکز یا بیمارستان‌های ویژه این بیماران هدایت شوند.ضروری است مجلس و قوه قضاییه نیز اختیارات خاص به بهورزان و مراقبین سلامت، به عنوان ضابطین بهداشتی، واگذار نمایند تا بتوانند بیماران یا افراد ناقل و مشکوک را به کمک نیروهای انتظامی و امنیتی قرنطینه کامل کنند.

خوب است بپذیریم این دوران بهترین فرصت برای کشور و نظام سلامت است که بتواند خدمات بهداشتی و درمانی را در قالب نظام ارجاع و پزشک خانواده در شهر و روستا یک‌بار برای همیشه عملا شکل دهد و به این ترتیب با خارج شدن از حالت تدافعی و حمله به بیماری، از پرستاران، پزشکان و کادر درمان که به علت تلاش شبانه‌روزی ۵۰ روز گذشته، به سرعت دچار خستگی و فرسودگی شدید خواهند شد نیز مراقبت کند.

باور کنیم که جهانیان و همچنین ما نمی‌توانیم کرونا را جز با تهیه واکسن و دارو شکست دهیم و این مسیر زمان‌بر است، پس باید شعارمان «مراقبت از مردم ایران در برابر کرونا» باشد.عزیزان سیستم بهداشتی کشور؛ ضمن تبریک این روز به شما بزرگواران و کلیه همکارانم در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، باید عرض کنم بخش بهداشت ما به کمک سفیران سلامت و مردم، می‌تواند کشور را از این بحران، که طولانی شدن آن موجب فقر، ناامنی، نافرمانی مدنی و مرگ‌ومیر بیشتر می‌شود، نجات دهد.»

ادامه مطلب: خبرگزاری ایسنا »

اين همونى نبود كه گفت خودت برو بمالش! از داوطلبین کاربلد هم بخوایید بیان کمک چون پرستار به داروی بیمار رسیدگی کنه شاهکار کرده، توجه و کمک به بیمار برای جابه‌جایی و تعویض لباس و ... و اینکه بیمار همراهی نداره خیلی مهمه چه بسا بیماران دچار زخم بستر میشن در دروان بستری لطفا به این نکات هم توجه کنید. salari_mohamad بهتره خود شما هم آقای دکتر آستین بالا بزنی...

خودت بمال تو خفه شو بابا میشه یکی به گوش این آقای دکتر برسونه... چرا شما خودت شروع نکردی مگر اون دکترای مدافع سلامت که دارن می جنگند و شهید می شن با شما چیه؟؟؟؟ حتما که شما نژاد برتری؟؟؟ 🤔😉🤔😉 این نظر که من بی سوادم می تونم بدم... جناب قاضی زاده شما چنانچه بیل زن بودید تو ۴ سال گذشته برای رنج این ملت کاری انجام میدادید. البته به جز داد و بیداد های پوپولیستی و سکوت در مقابل رانت خوارها و وزرای منفعل. مثل وزیری که خواستید استیضاحِش کنید. استعفا داد در لباس وزارت خونه جدید بهش رای اعتماد دادید!!!!!!!🤥🤥

حیف تو که رفتی دکتر اصن نیازی به ظرفیت و اینا نیس خودمون میمالیم خوب میشه درسته نیستین ولی آموزه ها و رهنمود هاتون که هس من خودم شخصا بهمن کرونا گرفتم مالیدم الان توپه توپ ام😄 مرد خوبی که تحمل بد عهدی را نداشت و پاکدست ماند. یه کد خیلی جالب تو حرفاش بدد: «نافرمانی مدنی» اینها از نافرمانی مدنی در مقابل حکومت می‌ترسند. امیدوارم که مردم برای نجات جان خودشان هم که شده به نافرمانی مدنی متوسل بشند!

چرا ایشون استعفا دادن بهتره پیشنهاد ندن این همون نبود که میگفت 'خودت بمال' فکر کنم پیشنهادش در مورد کرونا هم از قبیل همون خودت بمال باشه. فقط باید بهش گفت گند زدی به بهداشت و‌درمان رو رفت اینم یه اسکله ربطی نداره دکتره وزیر بود نادانه... چون همه کارکنان و تحت فشار بزاری بعد چند هفته فرار میکنن بعدش چی میشه؟

از کرامات شیخ ما این است شیره را خورد و گفت شیرین است

دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانیتهران - ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور بر نگرفتن وجه از بیماران مبتلا به ویروس کرونا با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا و همچنین استفاده از ظرفیت بیمه سلامت تاکید کرد.

وزیر بهداشت ترکیه: آمار قربانیان کرونا به 574 نفر رسیدوزارت بهداشت ترکیه: شمار بهبودیافتگان کووید-19 در کشور به 1042 نفر رسید

هشدار سازمان جهانی بهداشت به آفریقا: آماده طوفان کرونا باشیدهشدار سازمان جهانی بهداشت به آفریقا: آماده طوفان کرونا باشید دبیرکل سازمان جهانی بهداشت از رهبران آفریقایی خواست تا به منظور آمادگی برای آنچه که طوفان قریب الوقوع در شمار مبتلایان به کرونا در این قاره نامیده است، به شیوه‌ای کامل و جامع اقدام نمایند.

دستور وزیر بهداشت برای نگرفتن پول از بیماران کرونایی در مراکز درمانیتهران - ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور بر نگرفتن وجه از بیماران مبتلا به ویروس کرونا با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا و همچنین استفاده از ظرفیت بیمه سلامت تاکید کرد.

مرکل: اتحادیه اروپا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا با بزرگ‌ترین چالش خود روبه‌روستمرکل: اتحادیه اروپا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا با بزرگ‌ترین چالش خود روبه‌روست همه اعضای اتحادیه اروپا باید به این اتحادیه برای مهار این بحران کمک کنند آلمان تنها در صورتی در مبارزه با ویروس کرونا موفق خواهد شد که تمام قاره اروپا در این زمینه موفق شوند آلمان با جمعیت برابر با ایران ۱۵۶ میلیارد یورو برای مقابله با کرونا بودجه اختصاص داده و دولت ایران بعد از ۱۱ روز التماس، ۱ میلیارد یورو!

لیو وارادکار؛ از پست نخست وزیری ایرلند تا پزشکی داوطلب برای مقابله با کرونالیو وارادکار، نخست وزیر جمهوری ایرلند، برای کمک به هموطنان خود در بحران بیماری «کرونا» به شغل پزشکی