پارلمان پاکستان پس از هفته‌ها کشمکش عمران خان را از نخست وزیری برکنار کرد

21/01/1401 12:41 ق.ظ

پارلمان پاکستان پس از هفته‌ها تنش سیاسی در این کشور بامداد یکشنبه ۲۱ فروردین با رای عدم اعتماد به عمران خان، نخست وزیر پاکستان، او را برکنار کرد.

پارلمان پاکستان پس از هفته‌ها تنش سیاسی در این کشور بامداد یکشنبه ۲۱ فروردین با رای عدم اعتماد به عمران خان، نخست وزیر پاکستان، او را برکنار کرد. رای‌گیری دقایقی بعد از استعفای رئیس پارلمان پاکستان انجام شد در حالی که او علی‌رغم حکم دیوان عالی پاکستان تمام روز مانع انجام آن شده بود.

به این ترتیب عمران خان اولین نخست وزیر پاکستان در تاریخ این کشور شد که با رای عدم اعتماد از قدرت برکنار شده است. این در حالی است که تنها راه پیش‌بینی شده در قانون اساسی پاکستان برای برکناری رئیس دولت، استیضاح نخست وزیر و عدم رای اعتماد به اوست.

دیوان عالی پاکستان علیه عمران خان رأی داد و پارلمان منحل شده را احیا کرد برکناری عمران خان همچنین به این معناست که هیچ نخست وزیری در تاریخ پاکستان که مملو از ترور و کودتای نظامی است، دوره کامل ریاست خود بر دولت را به اتمام نرسانده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شهباز شریف، برادر کوچک‌تر نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان، احتمالا روز یکشنبه یا دوشنبه جایگزین عمران خان خواهد شد. عمران خان با ادامه تنش‌ها با پارلمان پاکستان که مخالفان وی در آن از اکثریت برخوردار هستند، خواستار انحلال پارلمان شده بود. موافقت عارف علوی، رئیس جمهوری پاکستان، با این خواسته و دستور او به انحلال پارلمان نیز برای چندی مانع آن شد تا مخالفان عمران خان طرح استیضاح او را پیش ببرند. headtopics.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

لطفا عضو کانال تلگرامی لبخند شیک و پیک شوید ❤ labkhande_shikopik امريكا باز بازي جديدي رو ميخواد شروع كنه

پارلمان پاکستان به عمران خان رای عدم اعتماد داده و او را از قدرت برکنار کردپارلمان پاکستان با 174 رای موافق، به عمران خان، نخست‌وزیر این کشور رای عدم‌ اعتماد داده و او را از قدرت برکنار کرد.به گزارش خبرنگار «العربیه»، جلسه پارلمان کص ننه آخوندوستیش زیادی جو گیر شده بود و جفتک مینداخت

آخرین وضعیت پروازها پس از گرد و خاک امروزسرپرست معاونت هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: در پی گرد و خاک ایجاد شده امروز در آسمان کشور، پروازی لغو نشده چرا که دید کافی وجود دارد اما مسافران قبل از عزیمت به فرودگاه، حتما از آخرین وضعیت پروازشان مطمئن شوند.

اسلامی: دنیا بداند ما از این پس به پیشرفت تصاعدی فکر می‌کنیممراسم شانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رییسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، اسلامی، معاون رئیس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی و جمعی از مقامات بلندپایه کشوری و لشکری صبح امروز(شنبه) در محل سالن اجلاس سران برگزار شد. تهش چی؟

پرونده آرین طاهرزاده و حیدر علی؛ یکی از مظنونان با اطلاعات پاکستان «در ارتباط بوده است»یک دادستان فدرال روز پنج‌شنبه در دادگاه گفت که یکی از دو فرد بازداشت‌شده در واشینگتن که خود را کارمند وزارت امنیت داخلی آمریکا معرفی می‌کردند با اطلاعات پاکستان ارتباط داشته است.

آذربایجان از ورود یک تیم قاچاق مواد مخدر از ایران جلوگیری کردنیروهای مرزبانی آذربایجان طی درگیری با یک گروه قاچاق مواد مخدر، مانع از ورود غیرقانونی آنان از مرز ایران شدند. - خبرگزاری آناتولی

سازمان بهداشت جهانی: ابتلای بیش از دو سوم جمعیت آفریقا به کرونا از آغاز همه‌گیریپژوهش جدید سازمان بهداشت جهانی می‌گويد از زمان شروع همه‌گیری کرونا بیش از دو سوم جمعیت آفریقا به کووید-۱۹ مبتلا شده که ۹۷ برابر آمار رسمی مبتلایان است. اچ ای وی مثبتن بیشترشون

دست‌کم ۱۷۴ نفر از ۳۴۲ عضو پارلمان پاکستان پس از ۱۲ ساعت بحث و جدل و کشمکش که تا بعد از نیمه شب ادامه یافت، رای به برکناری عمران خان دادند.

رای‌گیری دقایقی بعد از استعفای رئیس پارلمان پاکستان انجام شد در حالی که او علی‌رغم حکم دیوان عالی پاکستان تمام روز مانع انجام آن شده بود.

به این ترتیب عمران خان اولین نخست وزیر پاکستان در تاریخ این کشور شد که با رای عدم اعتماد از قدرت برکنار شده است. این در حالی است که تنها راه پیش‌بینی شده در قانون اساسی پاکستان برای برکناری رئیس دولت، استیضاح نخست وزیر و عدم رای اعتماد به اوست.

دیوان عالی پاکستان علیه عمران خان رأی داد و پارلمان منحل شده را احیا کرد

برکناری عمران خان همچنین به این معناست که هیچ نخست وزیری در تاریخ پاکستان که مملو از ترور و کودتای نظامی است، دوره کامل ریاست خود بر دولت را به اتمام نرسانده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شهباز شریف، برادر کوچک‌تر نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان، احتمالا روز یکشنبه یا دوشنبه جایگزین عمران خان خواهد شد.

عمران خان با ادامه تنش‌ها با پارلمان پاکستان که مخالفان وی در آن از اکثریت برخوردار هستند، خواستار انحلال پارلمان شده بود. موافقت عارف علوی، رئیس جمهوری پاکستان، با این خواسته و دستور او به انحلال پارلمان نیز برای چندی مانع آن شد تا مخالفان عمران خان طرح استیضاح او را پیش ببرند.

عمران خان مخالفان خود را متهم کرده بود که در راستای یک توطئه خارجی با محوریت آمریکا، دنبال برکناری او هستند، اما این اتهام را دولت آمریکا تکذیب کرده است.

در نهایت دیوان عالی کشور پاکستان روز پنج‌شنبه ۱۸ فروردین مجلس منحل‌شده این کشور را دوباره احیا کرد و دستور داد که پس از یک هفته بلاتکلیفی، رای‌گیری در مورد طرح عدم اعتماد به نخست‌وزیر کشور برگزار شود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری آلمان و رادیو فردا؛ س.ن