وضعیت حقوق بشر؛ 'نگرانی جدی' دبیرکل سازمان ملل از سرکوب اعتراضات آبان - BBC News فارسی

15/10/2020 03:56:00 ق.ظ

وضعیت حقوق بشر؛ 'نگرانی جدی' دبیرکل سازمان ملل از سرکوب اعتراضات آبان

وضعیت حقوق بشر؛ 'نگرانی جدی' دبیرکل سازمان ملل از سرکوب اعتراضات آبان

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش تازه ای می گوید وضعیت کلی حقوق بشر در ایران همچنان مایه 'نگرانی جدی' است. در گزارش سازمان ملل آمده است: 'دبیر کل نگران است که قوانین ایران همچنان اعمال مجازات مرگ را برای طیفی از اقدامات، از جمله موارد مربوط به استفاده مشروع از حقوق بشر، مد نظر قرار می دهد و همچنین نگران موارد بالای اعدام است.'

مجازات اعدامدر گزارش سازمان ملل آمده است: "دبیر کل نگران است که قوانین ایران همچنان اعمال مجازات مرگ را برای طیفی از اقدامات، از جمله موارد مربوط به استفاده مشروع از حقوق بشر، مد نظر قرار می دهد و همچنین نگران موارد بالای اعدام است."به گفته سازمان ملل ایران هنوز مجازات مرگ را برای روابط جنسی که با رضایت طرفین برقرار می شود و جرایم مواد مخدر و جرایم مبهمی مانند "افساد فی الارض" به کار می گیرد که "دست قضات را در اعمال این مجازات بسیار باز می گذارد."

در این گزارش آمده: "دبیر کل سازمان ملل متاسف است که جمهوری اسلامی ایران فقط دو عدد از ۳۹ توصیه در مورد لغو مجازات اعدام یا محدود کردن آن به جدی ترین جرایم را، آن هم به طور نسبی، پذیرفت."براساس این گزارش در سال ۲۰۱۹ در مجموع ۲۸۰ نفر اعدام شدند که ۱۳ مورد آن در ملاء عام بود و از اول ژانویه تا ۲۳ آوریل ۲۰۲۰ هم حداقل ۸۴ نفر اعدام شدند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

این حقوق بشر غربی آمریکایی چرا محاصره غزه و یمن و کشتار کودکان یمنی رو نمی بینه خاک بر حقوق بی بشر دبیرکل چرا نگران سرکوب اعتراض امریکا و فرانسه و تل اویو نیست😁😁اهان شاید اونا بشر نیستن🤔🤔 BBC Persian, shutUppa yer faice.Iranians have no need for your British rights to free speech, assembly, protests etc. Britain is a fascist dictatorship judging by d way it treated d miners in d 80s or d environmentalist activists today. We've no need for your freedom & democracy.

این سازمان که گفتی واسه سیاه پوست های آمریکا هیچ نگرانی نداره؟ دبیر کل سازمان ملل نگران چند جوجه فارس است ملل اصلی و غیر فارس به اصطلاح ایران صد سال است در زیر یوغ این قومک کولی هندی فارس تمامی حقوق اولیه اش ازدست داده سازمان ملل هیچ حرفی نزده و ما می گویم سازمان ملل گوه می خورد A ONU é antro de comunistas.

لطفا به هرصورت ممکن، انسانی، رسانه‌ای،... به ما کمک کنید. این سازمان ملل ساخته شده که فقط نگران بشه نگران کشته شده های ابان نگران قحطی زدگان سومالی نگران کودکان جنگ زده یمن خب جای این همه نگرانی یه کاری کن😏😏😏

انتقاد آمریکا از انتخاب چین و روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل

سازمان جهانی بهداشت: تاکید بر رویکرد ایمنی جمعی برای مقابله با کرونا «غیراخلاقی» استتدروس آدانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت رویکرد ایمنی جمعی (گله‌ای) را که برخی کشورها برای مقابله با بیماری همه‌گیری کووید۱۹ در پیش گرفته‌اند، «کاملا غیراخلاقی» توصیف کرد.

اعتراضات بلاروس؛ پلیس برای استفاده از سلاح مرگبار مجوز گرفته است - BBC News فارسییک مقام ارشد دولتی در بلاروس می‌گوید پلیس این کشور مجوز گرفته است تا در صورت لزوم علیه معترضان ضد دولت از نیروها و سلاح کشنده و مرگبار استفاده کند. خارمادر مجوز گیرنده و مجوز دهنده رو باهم . بی بی سی لعنتی چرا یه خبر مثبت درمورد دنیا نداری ؟ فقط اخبار منفی رو پوشش میدی کشتار زیاد میکنند. تنها راه ملتهای در بند مسلح شدنه

جهانگیری:تحریک تقاضا در بازار از نیازهای ضروری بخش تولید استجلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید صبح امروز(سه شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. فقط میان و یه چیزی میگنا خدالعنتتون کنه عاغا متقاضیان رو تحریک نکنین قیمتا رو کاهش بدین نیازمردم وبراورده شدن ان به زمان،جامع تولیدوتجارت راتنظیم میکندوبرای تحقق ان جامع قوانین،اجراوقضاییه بایدمنطبق با قران کریم باشدتاصحیح باشدوان راتنظیم صحیح میکند.

قالیباف: رسیدگی به مشکلات محرومان از اولویت های مجلس استرییس مجلس در سفر به خاش سیستان و بلوچستان: رسیدگی به مشکلات محرومان و توجه به نیازهای مردم مرزنشین و مستضعفان خاش سیستان و بلوچستان از اولویت‌های مهم مجلس است رئیس طویله آخوندهای جنایتکار خود و دیگر دژخیمان سپاه پاسداران جنایتکار مردم را به این روز انداختن و خودش و پسر دزد و بی ناموسش در استرالیا برج و آسمان خراش دارد ای تف🤮🤮🤮🤦‍♂️ به شیوه گزارش فردوسی پور: چه میکنه قالیباف با بیت المال و تبلیغات زود هنگام ریاست جمهوری خب خدا را شکر مشکل سیستان و بلوچستان هم حل شد ! جمع_کنید_کاسه_کوزه_تون

مسعود اوزیل: قره‌باغ کوهستانی به طور قانونی بخشی از آذربایجان استمسعود اوزیل ستاره تیم فوتبال آرسنال انگلیس در حمایت از آذربایجان اعلام کرد که جهان باید بداند قره‌باغ کوهستانی به طور قانونی بخشی از آذربایجان بوده و اشغال شده است. - خبرگزاری آناتولی و آذربایجان هم به طور قانونی برای ایران :)

نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی 'به دو بار اعدام' محکوم شده مجازات اعدام در گزارش سازمان ملل آمده است: "دبیر کل نگران است که قوانین ایران همچنان اعمال مجازات مرگ را برای طیفی از اقدامات، از جمله موارد مربوط به استفاده مشروع از حقوق بشر، مد نظر قرار می دهد و همچنین نگران موارد بالای اعدام است.وزیر امور خارجه آمریکا ضمن انتقاد از عضویت چین و روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد٬ این اقدام را محکوم کرد.او روز دوشنبه ۱۲ اکتبر (۲۱ مهر) در یک جلسه توجیهی گفت که مقام‌های بهداشتی معمولا سعی می‌کنند که از طریق واکسیناسیون عمومی مانند بیماری سرخک، ایمنی جمعی (گله‌ای) را برای مقابله با یک بیماری به دست آورند.توضیح تصویر، اعتراضات بلاروس یک مقام ارشد دولتی در بلاروس می‌گوید پلیس این کشور مجوز گرفته است تا در صورت لزوم علیه معترضان ضد دولت از سلاح‌های کشنده و مرگبار استفاده کند.

" به گفته سازمان ملل ایران هنوز مجازات مرگ را برای روابط جنسی که با رضایت طرفین برقرار می شود و جرایم مواد مخدر و جرایم مبهمی مانند "افساد فی الارض" به کار می گیرد که "دست قضات را در اعمال این مجازات بسیار باز می گذارد." در این گزارش آمده: "دبیر کل سازمان ملل متاسف است که جمهوری اسلامی ایران فقط دو عدد از ۳۹ توصیه در مورد لغو مجازات اعدام یا محدود کردن آن به جدی ترین جرایم را، آن هم به طور نسبی، پذیرفت.10." براساس این گزارش در سال ۲۰۱۹ در مجموع ۲۸۰ نفر اعدام شدند که ۱۳ مورد آن در ملاء عام بود و از اول ژانویه تا ۲۳ آوریل ۲۰۲۰ هم حداقل ۸۴ نفر اعدام شدند. تدروس آدانوم با این وجود تاکید کرد که محققان هنوز اطلاعات کافی درباره کووید۱۹ ندارند تا متوجه شوند که آیا مصونیت جمعی امکان‌پذیر است یا نه. دبیرکل سازمان ملل همچنین از گزارش ها در مورد انکار حق متهمان در برخورداری از محاکمه ای عادلانه از جمله در مواردی که مجازات اعدام اعمال می شود ابراز نگرانی کرد. وی ضمن اشاره به اینکه ایالات متحده انتخاب رژیم‌های استبدادی را به شورای حقوق بشر سازمان ملل محکوم می‌کند، تاکید کرد:"ایالات متحده در سال 2018 از این شورا خارج شد زیرا این شورا دارای نگرش‌های مغرضانه ضد اسرائیلی بود". بنابه این گزارش حداقل ۹۰ کودک مجرم در دهم ژوئن ۲۰۲۰ منتظر اجرای حکم اعدام بودند. منبع تصویر، TUT.

این درحالی است که به گفته سازمان ملل معاهده بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و معاهده حقوق کودک که جمهوری اسلامی ایران عضو آنهاست، بدون استثنا، اعمال مجازات اعدام برای ارتکاب جرم در زیر ۱۸ سالگی را ممنوع می کند. وی همچنین بر درخواست واشنگتن مبنی بر انجام اصلاحات در شورای حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد. آخرین پیش‌بینی‌های سازمان جهانی بهداشت درباره زمان مهار همه‌گیری ویروس کرونا وی همچنین تصریح کرد که سازمان جهانی بهداشت مواردی را که در آن افراد مجددا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، ثبت کرده است که این امر با برخی نظریه‌های مصونیت در تناقض است. منبع تصویر، توضیح تصویر، این گزارش به مساله حقوق زنان در عالم ورزش اشاره می کند در گزارش دبیر کل سازمان ملل آمده است: "هفت سال بعد از اتخاذ ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی، معرفی آن اعمال مجازات مرگ برای کودک مجرمان را کاهش نداده و حکم اعدام حداقل ۳۳ کودک مجرم از زمان اعمال این قانون در سال ۲۰۱۳ اجرا شده است." ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی می گوید: "در جرائم موجب حد یا قصاص هرگاه افراد بالغ کمتر از هجده سال، ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آنها به مجازاتهای پیشبینی شده در این فصل محکوم می شوند. علاوه بر این کشورها؛ پاکستان، ازبکستان، نپال، ساحل عاج، مالاوی، گابن، کوبا٬ سنگال، اوکراین، مکزیک، بولیوی، فرانسه و انگلستان نیز روز گذشته به عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شدند." با این حال سازمان ملل به گفته های دولت ایران اشاره می کند که می گوید طی سال های اخیر تخفیف مجازات ها و اعمال مجازات های جایگزین و استفاده از دیه "باعث نجات جان های بسیاری شده است.» وی با اشاره به اینکه هنوز تصویر کاملی درباره ویروس شکل نگرفته است افزود: «اجازه دادن به شیوع آزاد به یک ویروس خطرناک که هنوز درک جامعی از آن نداریم، کاملا غیراخلاقی است." این گزارش همچنین به وضعیت زندانی های دو تابعیتی از جمله احمدرضا جلالی، مسعود مصاحب، مراد طاهباز، کامران قادری، سیامک نمازی و همچنین زندانیان محیط زیست از جمله نیلوفر بیانی اشاره می کند: "برای دبیر کل به خصوص نگران کننده است که خانم بیانی از جمله به دلیل کاری که برای سازمان ملل انجام داده محکوم شده و بخشی از مجازات او پرداخت جریمه ای معادل درآمدش از طریق سازمان ملل متحد بوده است.. وزارت کشور می‌گوید معترضان بسیار تندرو و سازمان‌یافته شده‌اند اما همزمان اضافه کرد که آنها اغلب در مینسک متمرکز هستند و کمتر گسترش یافته‌اند.

" دبیرکل در این گزارش نسبت به ادامه تبعیض قانونی و عملی براساس جنسیت از جمله در مورد مسائل خانوادگی، آزادی حرکت، استخدام، فرهنگ و ورزش، و همچنین دسترسی به سازوکارهای سیاسی و قضایی ابراز نگرانی می کند. .