وزیر خارجه امریکا خامنه‌ای را وارد چالشی تازه درباره کشتار مسلمانان اویغور کرد

12/06/1399 11:19 ب.ظ

«مایک_پمپئو» به رهبر جمهوری اسلامی نوشته: «اگر به دنبال کسانی‌ هستید که به اسلام خیانت می‌کنند، چین به دنبال نابودی اویغورها است. منتظر فراخوان شما برای مقابله با برخورد وحشتناک حزب کمونیستی چین با آن مسلمانان هستم.» راستی_آزمایی گزارش فرامرز داور👇

«مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه امریکا با انتشار توییتی از آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی که امارات متحده عربی را به دلیل عادی‌سازی روابط با اسرائیل، «خیانت‌کار» خوانده بود، وارد چالشی درباره مسلمانان چین...

وزیر خارجه ایالات متحده سپس مستقیما به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است: «اگر به دنبال کسانی‌ هستید که به اسلام خیانت می‌کنند، چین به دنبال نابودی اویغورها است. منتظر فراخوان عمومی شما برای مقابله با برخورد وحشتناک حزب کمونیستی چین با آن مسلمانان هستم.»

آیت‌الله خامنه‌ای در تمام ۳۱ سال حکومت‌گری خود هر که را که به نوعی با اسرائیل به مصالحه رسیده، «خائن» خوانده است. این بار سیاست امارات را «خیانت به جهان اسلام، منطقه و فلسطین» دانسته است. پیش از این، «یاسر عرفات»، رهبر وقت فلسطینی‌ها را به دلیل توافق صلح «اسلو» با اسرائیل، هم «خائن» و هم «احمق» خوانده بود، در حالی که عرفات قهرمان ملی فلسطین عمر خود را بر سر حفظ حقوق این ملت گذاشت.

او زمانی با عملیات نظامی و دوره‌ای نیز با مذاکره و توافق از حقوق مردم فلسطین دفاع کرد اما وقتی با اسرائیلی‌ها بر سر میز مذاکره نشست، با چنین تعابیری از سوی آیت‌الله خامنه‌ای روبه‌رو شد.

ادامه مطلب:
iranwire »

دیدار اردوغان با وزیر خارجه الجزایر در آنکارا

وزیر خارجه سوییس به ایران سفر می‌کنددیپلماسی ایران | سفارت سوییس در تهران روز سه‌شنبه در توییتی نوشت: ایگناتسیو کاسیس وزیر امور خارجه سوییس از ۱۵ تا ۱۷ شهریور سال جاری، در چارچوب بزرگداشت «یکصدمین سال حضور دیپلماتیک سوییس در ایران» از این کشور دیدار خواهد کرد

وزیر خارجه سوئیس هفته آینده به ایران سفر می‌کندوزارت خارجه سوئیس از سفر وزیر خارجه این کشور به ایران در هفته آتی خبر داد.

وزیر خارجه اتریش: برجام مؤثرترین توافق دیپلماتیک استلندن- ایرنا- «الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش در دیدار با «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در وین، برجام را مؤثرترین توافق دیپلماتیک خواند و بر لزوم تلاش همه‌جانبه برای حفظ آن تأکید کرد.

وزیر خارجه ایران به شایعه عدم حضور در جلسات هیئت دولت واکنش نشان دادوزیر امورخارجه ایران نسبت به اخبار پیرامون عدم حضور در جلسات دولت واکنش نشان داد و اعلام کرد به صورت شبانه‌روزی در وزارت‌خانه کار می‌کند. - خبرگزاری آناتولی

وزیر خارجه آمریکا خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای: سرکوب هولناک مسلمانان در چین را محکوم کنید - BBC News فارسیمایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا از واکنش آیت‌الله علی خامنه‌ای به عادی‌سازی رابطه امارات با اسرائیل انتقاد کرد و خطاب به او گفت انتظار می‌رود ایران 'سرکوب هولناک' مسلمانان در چین را محکوم کند. آقای پومپئو از آیت‌الله خامنه‌ای خواست در برابر 'خائنان' به مسلمانان موضع بگیرد.

«مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه امریکا با انتشار توییتی از آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی که امارات متحده عربی را به دلیل عادی‌سازی روابط با اسرائیل، «خیانت‌کار» خوانده بود، وارد چالشی درباره مسلمانان چین کرده است.نوشته است: «جهان باید ایدئولوژی مبتنی بر نفرت خامنه‌ای را طرد و محکوم کند. فرزندان ابراهیم- مسلمانان، مسیحیان و یهودیان- از چشم‌انداز صلح شادمان شدند، در حالی‌ که خامنه‌ای خواستار خشونت بیشتر است. ایالات متحده در کنار امارات متحده عربی و همه کسانی‌ که به دنبال آینده‌ای روشن‌تر هستند، ایستاده است.»

وزیر خارجه ایالات متحده سپس مستقیما به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است: «اگر به دنبال کسانی‌ هستید که به اسلام خیانت می‌کنند، چین به دنبال نابودی اویغورها است. منتظر فراخوان عمومی شما برای مقابله با برخورد وحشتناک حزب کمونیستی چین با آن مسلمانان هستم.»

آیت‌الله خامنه‌ای در تمام ۳۱ سال حکومت‌گری خود هر که را که به نوعی با اسرائیل به مصالحه رسیده، «خائن» خوانده است. این بار سیاست امارات را «خیانت به جهان اسلام، منطقه و فلسطین» دانسته است.

پیش از این، «یاسر عرفات»، رهبر وقت فلسطینی‌ها را به دلیل توافق صلح «اسلو» با اسرائیل، هم «خائن» و هم «احمق» خوانده بود، در حالی که عرفات قهرمان ملی فلسطین عمر خود را بر سر حفظ حقوق این ملت گذاشت.

او زمانی با عملیات نظامی و دوره‌ای نیز با مذاکره و توافق از حقوق مردم فلسطین دفاع کرد اما وقتی با اسرائیلی‌ها بر سر میز مذاکره نشست، با چنین تعابیری از سوی آیت‌الله خامنه‌ای روبه‌رو شد. رهبر جمهوری اسلامی دست آخر حاضر نشد در زمان حضور عرفات در نشست رهبران «سازمان کنفرانس اسلامی» در تهران، با او ملاقات کند.

بر خلاف چنین رویکردی، جمهوری اسلامی در زمان رهبری آیت‌الله خامنه‌ای هرگز از نقض حقوق مسلمانان و حتی کشتار آن‌ها در چچن، از جمهوری‌های فدراسیون روسیه و اویغور در غرب چین انتقادی ساده نکرده است. این رویه و سیاست جمهوری اسلامی ایران تحت حکم‌رانی خامنه‌ای حتی باعث تعجب سیاست‌مداران مورد اعتماد و به اصطلاح «خودی» نظام حاکم بر ایران همانند «علی مطهری» هم شده است.

اگر آیت‌الله خامنه‌ای خود را «ولی امر مسلمین جهان» می‌خواند، آیا نباید نسبت به کشتار مسلمانان در روسیه و چین هم واکنشی مشابه نشان دهد و از رهبران این دو کشور انتقاد کند یا این که عملکرد او تنها با محاسبه سود و زیان‌های سیاسی برای وی یا رفتاری نمایشی است.

حالا برای اولین بار سکوت آیت‌الله خامنه‌ای درباره نقض نظام‌مند حقوق مسلمانان اویغور در چین از سوی یک رهبر خارجی مورد توجه قرار گرفته است و حتی کشورهایی که ممکن است متوجه عملکرد او نباشند هم حالا در جریان هستند که رهبر جمهوری اسلامی مدت‌ها است این فاجعه را نادیده ‘.

آیا آیت‌الله خامنه‌ای پاسخ مایک پمپئو را خواهد داد یا کماکان به سکوت خود ادامه خواهد داد؟ در هر دو حالت، وزیر خارجه امریکا او را به چالش کشانده است.