وزارت خارجه آمریکا: گریس-۱ برای کمک به سپاه پاسداران به سوریه می‌رفت

16/08/2019 09:02:00 ق.ظ

آمریکا: نفتکش گریس-۱ برای کمک به سپاه پاسداران عازم سوریه بود

آمریکا: نفتکش گریس-۱ برای کمک به سپاه پاسداران عازم سوریه بود

وزارت خارجه آمریکا گفته است نفتکش گریس-۱ که روز گذشته از توقیف جبل‌الطارق آزاد شد 'به منظور کمک به سپاه پاسداران' نفت به سوریه حمل می‌کرد و در مورد ارتباط یا خدمت در کشتی‌های 'مرتبط با سپاه پاسداران' هشدار داده است. وزیر ارشد جبل‌الطارق هم گفته که مقصد نفتکش سوریه بوده است.

Image captionخدمه گریس-۱ در انتظار تصمیم دولت جبل‌الطارق - آمریکا هشدار داده است که خدمه این نفتکش و سایر کشتی‌های مرتبط با سپاه پاسداران با خطر لغو یا محرومیت از ویزای آمریکا مواجه هستنداین بیانیه می‌افزاید که"در مورد نفتکش گریس-۱، ما در ا نطباق با سیاست‌های جاری خود در قبال کسانی که کمک مادی در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار می‌دهند عمل خواهیم کرد."

در پایان این بیانیه آمده است که"ایالات متحده همچنان به استفاده از تمامی ابزاری که در اختیار دارد برای جلوگیری از دستیابی ایران و گروه‌های نیابتی آن به منابع مورد نیازشان برای ارتکاب فعالیت‌های مخرب و بی‌ثبات ساز در سوریه و سایر نقاط ادامه خواهد داد که از جمله شامل اعمال تحریم‌ علیه ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است."

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

معاون سیاسی سپاه پاسداران:جمهوری اسلامی به هیچ‌ عنوان در بن‌بست قرار نداردمعاون سیاسی سپاه پاسداران: جمهوری اسلامی به هیچ‌ عنوان در بن‌بست قرار ندارد انقلاب اسلامی ظرفیت تداوم‌بخشی به تمدن‌سازی اسلامی را دارد اگر مدافعان حرم نبودند امروز باید با تروریست‌ها در کرمانشاه می‌جنگیدیم

فرمانده کل سپاه پاسداران: مذاکره فریبی بیش نیست | DW | 14.08.2019حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، مذاکره را 'منطقی نابودشده' خواند و آن را راهبرد 'دشمن' برای شکست جمهوری اسلامی ارزیابی کرد. حسن روحانی هم‌زمان تأکید کرد که ایران 'در شرایط مناسب همواره آماده مذاکره' است.

حسن عباسی چهره نزدیک به اصولگرایان و سپاه با شکایت «وزارت اطلاعات» بازداشت شدرسانه های داخل ایران از بازداشت حسن عباسی از فرماندهان سابق سپاه و چهره نزدیک به اصلوگرایان خبر می‌دهند. خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه ۲۳ مرداد در‌ این‌باره نوشت که حسن عباسی از سوی «از سوی سازمان قضا

پنتاگون: ايجاد منطقه «امن» در شمال سوریه به صورت مرحله‌ای اجرا می‌شودروبرتسون، سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه 15 اوت گفت ، توافق بین ترکیه و ایالات متحده برای ایجاد یک منطقه

رژیم اسد 1916 پناهجو را که به سوریه بازگشتند، بازداشت کردشبکه حقوق بشر سوریه اعلام کرد رژیم اسد 1916 پناهجو را که بین سالهای 2014 تا 2019 به سوریه بازگشته‌اند را بازداشت کرده است. - خبرگزاری آناتولی

به تعهد در برابر تعهد پایبندیم/ تامین امنیت خلیج فارس نیازی به نیروی خارجی نداردرئیس جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره آماده برقراری روابط برادرانه و دوستانه با همه کشورهای اسلامی بویژه همسایگان است، گفت: هدف اقدامات قدرت‌های بزرگ بویژه آمریکا در این منطقه، چیزی جز ایجاد تفرقه و خالی کردن خزانه کشورهای اسلامی و منطقه نیست و کشورهای ساحلی خلیج فارس در کنار هم می‌توانند امنیت و ثبات منطقه را حفظ کنند.

Reuters Image caption خدمه گریس-۱ در انتظار تصمیم دولت جبل‌الطارق - آمریکا هشدار داده است که خدمه این نفتکش و سایر کشتی‌های مرتبط با سپاه پاسداران با خطر لغو یا محرومیت از ویزای آمریکا مواجه هستند این بیانیه می‌افزاید که"در مورد نفتکش گریس-۱، ما در ا نطباق با سیاست‌های جاری خود در قبال کسانی که کمک مادی در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار می‌دهند عمل خواهیم کرد.به گزارش ایسنا، سردار یدالله جوانی در نشست استانی تبیین بیانیه گام دوم انقلاب با تاکید بر لزوم گفتمان‌سازی بیانیه گام دوم انقلاب، اظهار کرد: اصلی‌ترین جهاد، جهاد امیدآفرینی است؛ باید آن عوامل امیدآفرین را تبیین کرد که این مهم نیاز به ذهن فعال و زبان گویا دارد.ایران فرمانده کل سپاه پاسداران: مذاکره فریبی بیش نیست حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، مذاکره را"منطقی نابودشده" خواند و آن را راهبرد"دشمن" برای شکست جمهوری اسلامی ارزیابی کرد.الهام یزدی‌ها بازداشت «لباس شخصی کلت به دست» که معترضان سال ۸۸ را سرکوب می‌کرد، تائید شد حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت به عنوان یکی از لباس‌ شخصی‌ها در اعتراضات سال ۸۸ برای سرکوب معترضان حضور داشت و این عکس او پیشتر منتشر شده بود.

" در پایان این بیانیه آمده است که"ایالات متحده همچنان به استفاده از تمامی ابزاری که در اختیار دارد برای جلوگیری از دستیابی ایران و گروه‌های نیابتی آن به منابع مورد نیازشان برای ارتکاب فعالیت‌های مخرب و بی‌ثبات ساز در سوریه و سایر نقاط ادامه خواهد داد که از جمله شامل اعمال تحریم‌ علیه ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است." در توییتر وزارت خارجه آمریکا همچنین هشداری با این مضمون منتشر شده است:"پیامی به دریانوردان - اگر شما در کشتی‌های مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا سازمان‌های تروریستی خارجی دیگر خدمت کنید، سفر آتی شما به آمریکا به مخاطره خواهد افتاد. معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه امروز سند ارزشمندی به نام بیانیه گام دوم انقلاب در اختیار ما قرار دارد، تصریح کرد: در چهل سال گذشته گام اول انقلاب را برداشته و اکنون با همت جوانان گام دوم انقلاب برداشته خواهد شد." حق نشر عکس Tasnimnews Image caption رهبر و فرماندهان سپاه پاسداران ایران - دولت آمریکا سپاه پاسداران را تحریم و ارتباط با آن را باعث لغو و محرومیت از دریافت روادید ورود به آمریکا اعلام کرده است جبل الطارق: گریس-۱ عازم سوریه بود نزدیک به یک ماه و نیم پس از توقیف ابرنفتکش گریس-۱ حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام ایران، روز گذشته دولت جبل‌الطارق این نفتکش را آزاد کرد و اجازه داد از بنادر این سرزمین خارج شود. فرمانده کل سپاه که امروز چهارشنبه ۲۳ مرداد (۱۴ اوت) در مراسمی در ارومیه سخن می‌گفت، مدعی شد: «دشمنان ما تصمیم گرفته بودند ایران را تجزیه و مردم این سرزمین را تسلیم اراده شوم خود کنند، اما در برابر آنها یک حقیقت زنده به‌نام امام بزرگوار ما وجود داشت و ملت ایران در پرتو هدایت رهبران بزرگ‌ خود حقیقت زنده ایستادگی پایان‌ناپذیر و شکست‌ناپذیری برابر زورگویان و بدخواهان را شکل داده‌اند. روز ۱۳ تیر (۴ ژوئیه) دولت جبل‌الطارق اعلام کرد که با کمک تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا، نفتکش گریس-۱ حامل نفت ایران را در آب‌های این سرزمین توقیف و به بنادر خود منتقل کرده است. وی با تاکید بر اینکه مشکل آمریکایی‌ها با ما مشکل هویتی است، گفت: در مقاومت فعال نکته حائز اهمیت ثبات قدم است که خروجی آن باید غلبه بر کفار باشد. مقامات جبل‌الطارق گفتند که این کشتی حامل نفت برای موسسات سوری تحت تحریم اتحادیه اروپا بوده و به همین دلیل، توقیف شده است. در روزهای گذشته نیز خبر بازداشت حسن رعیت منتشر شده بود.

جبل‌الطارق از سرزمین‌های تحت حاکمیت بریتانیا، عضو اتحادیه اروپا و ملزم به اجرای مصوبات اتحادیه است. وی گفت: انقلاب اسلامی ظرفیت تداوم‌بخشی به تمدن‌سازی اسلامی را دارد، لذا می‌بایست به این مهم توجه ویژه مبذول داشت و در این حوزه نقشه‌های دشمنان را با شکست مواجه کرد.» فرمانده کل سپاه پنجشنبه گذشته گفته بود که آمریکا و متحدانش در منطقه علاقه‌ای به جنگ با ایران ندارند، زیرا می‌دانند جغرافیای این جنگ"وسیع" بوده و هر جنگ جدیدی می‌تواند اسرائیل را در معرض"تهدید تمام عیار" قرار دهد. گریس-۱ بیست و هشت خدمه داشت. مقامات ایران اظهارات دولت جبل‌الطارق را تکذیب کردند و گفتند که مقصد این کشتی، سوریه نبوده هرچند از افشای مقصد آن خودداری ورزیدند. انتهای پیام. آنان همچنین گفتند که نفتکش در آب‌های بین‌المللی و خارج از محدوده آب‌های سرزمینی کشورهای عضو اتحادیه اروپا توقیف شده و در نتیجه، حتی اگر مقصد آن سوریه هم بوده، اقدام جبل‌الطارق با قوانین بین‌المللی در تضاد بوده است. در حالی که از نظر حسین سلامی مذاکره"منطقی فراموش‌شده" است، حسن روحانی گفت: «ایستادگی، مقاومت، مذاکره، اخم و لبخند همه ابزاری است برای اینکه ما را به هدف نهایی برساند. حق نشر عکس Getty Images Image caption پیکاردو گفته است با اخذ تعهد از حکومت ایران ادامه توقیف نفتکش به خاطر نقض تحریم علیه سوریه مجاز نبود دولت جبل‌الطارق بعدا با مراجعه به دادگاه عالی این سرزمین، مجوز تمدید مهلت توقیف نفتکش به منظور بررسی بیشتر را دریافت کرد و این مهلت روز گذشته منقضی شد و دولت درخواستی برای تمدید توقیف مطرح نکرد. هنوز به صورت رسمی علت بازداشت این فرد اعلام نشده اما برخی از سایت‌های خبری بازداشت او را بی ارتباط با پرونده اکبر طبری مدیر دفتر رئیس قوه قضائیه سابق و بابک زنجانی نمی دانند.

در عین حال گفته شد که وزارت دادگستری ایالات متحده با تسلیم دادخواستی به دادگاه عالی جبل‌الطارق خواستار توقیف و ضبط این نفتکش شده بود که می‌توانست خروج نفتکش از جبل‌الطارق را تا پایان رسیدگی قضایی به آن به تعویق اندازد. مراجع رسمی ایالات متحده از تایید یا توضیح در مورد چنین دادخواستی خودداری ورزیده‌اند و برخی منابع محلی در جبل‌الطارق اساسا وجود چنین دادخواستی را تکذیب کردند. در این صورت اگر همه شرایط مناسب بود، همیشه دنبال تعامل با دنیا و مذاکره با طرف مقابل برای اهداف خود هستیم. مشخص نیست که در صورت تسلیم چنین دادخواستی، آیا دادگاه عالی جبل‌الطارق آن را نپذیرفت، دادخواست را وارد ندانست یا به دلایل دیگری از رسیدگی به آن خودداری کرد. در پی آزادی این نفتکش، فابیان پیکاردو، وزیر ارشد دولت جبل الطارق، در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز گفت که تحقیقاتی که صورت گرفته بود نشان می‌داد که نفتکش گریس-۱ به سوریه می‌رفت و در نتیجه مقررات تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کرده بود. وی افزود که حکومت ایران قول داده است که این نفتکش"عازم مقصد اولیه خود نخواهد شد و در نتیجه، دولت جبل‌الطارق مجوزی نداشت که حتی برای یک لحظه بیشتر این نفتکش را در توقیف نگه دارد. سخنگوی وزارت خارجه ایران یکشنبه گذشته"انتظار" واشنگتن برای تماس تهران با خود را"بیهوده" خوانده و گفته بود: «هیچ آدم عاقلی وقتی اسلحه به سمتش گرفته شده، مذاکره نمی‌کند». از عوامل سرکوب معترضان در سال ۸۸ اما شناخته بودن حسن رعیت تنها به پرونده مالی باز نمی گردد.

" وی افزود که"دولت ایران در نامه‌ای در سربرگ رسمی خود متعهد شده که محموله نفتکش گریس-۱ را در اختیار یک نهاد یا کشور تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار نخواهد داد و اگر این تعهد را نقض کند، اعتباری برای آن در جهان باقی نخواهد ماند." او تایید کرد که تصمیم به آزادی نفتکش پس از ملاقات با مقامات ایرانی در لندن اتخاذ شد. مقامات مختلف ایرانی تصمیم دولت جبل‌الطارق به آزاد کردن این نفتکش را یک پیروزی برای جمهوری اسلامی ایران و شکستی برای ایالات متحده توصیف کرده‌اند. در پی دستور آزادی این نفتکش، معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفت که کشتی در زمان توقیف با پرچم پاناما حرکت می‌کرد اما در طول این مدت، این کشور پرچم خود را از کشتی خلع کرد وکشتی به درخواست مالک، که روسی است، با پرچم جمهوری اسلامی ایران و با نام آدریان دریا حرکت خواهد کرد. وی گفت که مقصد این کشتی نیز به مدیترانه تغییر پید اکرد اما در مورد مقصد اولیه آن اظهار نظری نکرد.» همچنین تصاویر منتشر شده از او در کنار مداحان حکومتی همچون محمود کریمی در یک باشگاه هم خبرساز شده بود.

موضوعات مرتبط .