واکنش‌های جهانی به انفجار بیروت

05/08/2020 06:15:00 ب.ظ

🎥ترامپ: انفجار لبنان مطابق نظر ژنرال‌ها شبیه حمله با بمب بوده واکنش‌های جهانی به #انفجار_بیروت را در وب‌سایت یورونیوز بخوانید:

انفجار_بیروت, انفجار بیروت

🎥ترامپ: انفجار لبنان مطابق نظر ژنرال‌ها شبیه حمله با بمب بوده واکنش‌های جهانی به انفجار_بیروت را در وب‌سایت یورونیوز بخوانید:

انفجار مهیبی که در ساعات پایانی روز گذشته بیروت پایتخت لبنان را لرزاند تاکنون بیش از ۷۸ کشته و ۴ هزار زخمی بر جای گذاشته است و هر ساعت آمار قربانیان و مصدومان این انفجار بالاتر می رود.

حزب الله در مرکز گمانه زنی رسانه‌های عربی و اسرائیلواکنش های رسمی در بیروتنخست وزیر تقاضای کمک جهانی کرد و رئیس جمهور اعلام شرایط اضطراریواکنش ها در آمریکا آیا انفجار بیروت یک حمله بود؟دو مقام وزارت امور خارجه به سی ان ان گفتند که پس از اظهارات ترامپ ، مقامات لبنانی با دیپلمات های آمریکایی درباره استفاده از کلمه"حمله" در این مقطع ابراز نگرانی کردند.

دولت کنونی لبنان به ریاست حسان دیاب، در مشارکت میان برخی گروههای مسیحی لبنان از جمله رییس جمهور میشل عون و گروههای شیعه حزب الله و امل که به ایران نزدیک هستند تشکیل شده است و بر روی کارآمده است. برخی از دولت های عربی حاشیه خلیج فارس و ایالات متحده آمریکا نا خرسند از حضور حزب الله در دولت اتلافی لبنان هستند و هرگونه کمک مالی به لبنان را در گرو تغییر اصلاحات سیاسی دولت لبنان می دانند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

استاندار بیروت: انفجار در بندر بیروت خسارت 3 تا 5 میلیارد دلاری برجای گذاشته استاستاندار بیروت : انفجار در بندر بیروت خسارت 3 تا 5 میلیارد دلاری برجای گذاشته است

انفجار بیروت؛ همدردی و همبستگی جهانی با لبنان، ارسال کمک‌های پزشکیدر پی انفجار شدید در بندر بیروت که به کشته شدن حدود ۷۸ نفر و زخمی شدن بیش از چهار هزار نفر انجامید، موج واکنش‌های جهانی در همدردی با مردم لبنان ادامه دارد.

انفجار بیروت| صبح بعد از انفجار در پایتخت لبنان چه می‌گذرد؟صبح بعد از انفجار در بیروت چه می‌گذرد؟ حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان نیز به خبرگزاری رویترز گفت: تعداد کشته‌های انفجار بیروت به ۷۸ تن افزایش یافت و در این انفجار حدود ۴۰۰۰ تن زخمی شده‌اند./ اعتمادآنلاین این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

انفجار و آتش‌سوزی در بندر بیروت/ یک منبع امنیتی، تروریستی بودن حادثه را رد کردامروز، سه‌شنبه انفجارها و آتش‌سوزی عظیمی در یک انبار حاوی نیترات و بنزین در بندر بیروت روی داد. خبرنگار المیادین از ده‌ها زخمی در این حادثه خبر می‌دهد. یک منبع امنیتی می‌گوید این حادثه تروریستی نیست.

انفجار شدیدی در نزدیکی خانه سعد الحریری نخست وزیر سابق لبنان در مرکز بیروت رخ دادانفجار شدیدی در نزدیکی خانه سعد الحریری نخست وزیر سابق لبنان در مرکز بیروت رخ داد 🛑استاندار بیروت: انفجار امروز مانند بمباران «هیروشیما» و «ناکازاکی» بوده و آنچه اتفاق افتاد در لبنان بی‌سابقه است. 🛑در پی انفجار در بیروت یک ساختمان 3 طبقه کاملا تخریب شده و چندین نفر زیر آوار مانده‌اند.

انفجار بزرگی بیروت، پایتخت لبنان را لرزانداین انفجار در نزدیکی بندر بیروت روی داد؛ هنوز از تلفات آن گزارشی منتشر نشده است. اولین تصویر منتشر شده توسط خبرگزاری فرانسه از انفجار بزرگ بیروت جزئیات بیشتر و بروزرسانی خبر:

Aa انفجار مهیبی که در ساعات پایانی روز گذشته بیروت پایتخت لبنان را لرزاند تاکنون بیش از ۱۰۰ کشته و ۴ هزار زخمی بر جای گذاشته است و هر ساعت آمار قربانیان و مصدومان این انفجار بالاتر می رود.05.دارد.شب گذشته انفجاری مهیب بندر بیروت را لرزاند.

بر اساس گزارش های خبرنگاران ساکن در بیروت مردم این شهر امروز نیز با شوک بر آنچه بر سر شهرشان رفته است بیدار شده اند، خانه ها و خودروها و خیابان های آسیب دیده که از برخی مناطق بیروت تصویری از شهری جنگ زده نمایش می دهد. حزب الله در مرکز گمانه زنی رسانه‌های عربی و اسرائیل واکنش ها و گمانه زنی ها به این فاجعه از همان ساعات اولیه آغاز شد.2020 خبرگزاری آناتولی مروان عبدود، . برخی رسانه های عربی منطقه همچون شبکه خبری العربیه متعلق به عربستان سعودی این گمانه را مظرح کردند که انفجار در یکی از انبارهای موشک حزب الله لبنان بوده است. کمک‌ها و منابع فرانسه در حال انتقال به آنجاست. گروه شیعی و شبه نظامی لبنانی نزدیک به حکومت ایران. روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز در ابتدا چنین گمانه ای را مطرح ولی سپس آن را از وبسایت خود حذف کرد.   زخمی ها و کشته ها       این وزیر لبنانی تاکید کرد: هنوز تعداد زیادی مفقودی داریم و مردم درباره عزیزانشان از مدیریت بحران سوال می‌کنند اما عملیات جستجو در شب به دلیل قطعی برق دشوار است.

واکنش های رسمی در بیروت اولین واکنش رسمی اما دیشب توسط حسان دیاب نخست وزیر لبنان صورت گرفت، او که در ابتدا به مردم لبنان قول داده بود تا با مسببان و عاملان این حادثه برخورد کند، و به تردیدها در خصوص اینکه چه کسانی عامل این حادثه می تواند باشد، دامن زده بود ساعاتی بعد علت حادثه را انفجار بیش از ۲ هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم اعلام کرد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی خود در کاخ سفید با اشاره به انفجار شدید بندر بیروت، به مردم لبنان تسلیت گفت و این حادثه را «حمله‌ای ترسناک» خواند. میشل عون رییس جمهور مسیحی لبنان نیز روایتی مشابه نخست وزیر سنی مذهب این کشور ارایه داد و انفجار را حاصل اشتعال هزاران تن نیترات آمونیوم اعلام کرد. نخست وزیر تقاضای کمک جهانی کرد و رئیس جمهور اعلام شرایط اضطراری حسان دیاب نخست وزیر لبنان در یک نطق کوتاه تلویزیونی گفت که کشورش شاهد یک فاجعه بوده است و از جهان و کشورهای دوست لبنان خواست تا به «ملت کوچک» لبنان کمک کنند. میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز تقاضای برگزاری کابینه اضطراری کرد و بقراری دو هفته شرایط اضطراری در بیروت را اعلام کرد. به نظر نمی رسد این انفجار یک حادثه کارخانه‌ای باشد. از سوی دیگر سید حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان که قرار بود امروز یک سخنرانی داشته باشد با توجه به انفجار مهیب بیروت، سخنرانی خود را لغو کرد.

حزب الله لبنان نیز با صدور بیانیه ای خواستار همبستگی در کشور شد. واکنش ها در آمریکا آیا انفجار بیروت یک حمله بود؟ شامگاه سه شنبه رییس جمهور آمریکا که در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می کرد، انفجار بیروت را یک «حمله وحشتناک» عنوان کرد. جانسون آمادگی بریتانیا را برای کمک به لبنان اعلام کرد. موضوعی که به سرعت در شبکه های اجتماعی بازنشر شد و احتمال یک حمله از جانب اسراییل را مطرح کرد. ساعتی پس از موضوع گیری ترامپ،سه مقام وزارت دفاع آمریکا به شبکه خبری سی ان ان گفتند که نظر آنها با آنچه رییس جمهور مطرح کرد متفاوت است و حادثه دیروز بندر لبنان را یک «حمله» نمی دانند. دو مقام وزارت امور خارجه به سی ان ان گفتند که پس از اظهارات ترامپ ، مقامات لبنانی با دیپلمات های آمریکایی درباره استفاده از کلمه"حمله" در این مقطع ابراز نگرانی کردند. ارتش اسرائیل در صفحه توییتر خود با انتشار عکسی از دو پرچم لبنان و اسرائیل در کنار هم نوشت این کشور پیشنهاد داده از طریق مراجع امنیتی و بین‌المللی کمک‌های درمانی و انسان‌دوستانه خود را به لبنان برساند.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز با پرهیز از به کار بردن واژه «حمله» گفت كه دولت لبنان در حال بررسی علت انفجار است و ایالات متحده منتظر نتیجه آن است. ترامپ ضمن ابراز تسلیت با مردم لبنان از اعلام آمادگی کشورش برای کمک به لبنان گفته بود. این در حالی است که گروههای مخالف آمریکا در لبنان اعتقاد دارند که یکی از دلایل وخیم شدن اوضاع اقتصادی این کشور در هفته های اخیر فشارهای ایالات متحده می دانند. شیخ محمد بن زاید، ولیعهد امارات، نیز با انتشار توییتی به آسیب دیدگان این حادثه تسلیت گفت و برای آنها دعا کرد. دولت کنونی لبنان به ریاست حسان دیاب، در مشارکت میان برخی گروههای مسیحی لبنان از جمله رییس جمهور میشل عون و گروههای شیعه حزب الله و امل که به ایران نزدیک هستند تشکیل شده است و بر روی کارآمده است. برخی از دولت های عربی حاشیه خلیج فارس و ایالات متحده آمریکا نا خرسند از حضور حزب الله در دولت اتلافی لبنان هستند و هرگونه کمک مالی به لبنان را در گرو تغییر اصلاحات سیاسی دولت لبنان می دانند.

تحریم های اعمال شده علیه حکومت سوریه موسوم به «قیصر» نیز بر کشور کوچک لبنان سایه انداخته و در کنار فساد اداری و سومدیریت تاثیرات مرگباری بر اقتصاد این کشور گذاشته است. امیران کویت و بحرین نیز ضمن ابراز تاسف شدید در مورد این حادثه، دستور ارسال کمک به لبنان را صادر کردند. پاپ فرانسیس برای لبنان دعا می کنم پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان حادثه انفجار مهیب در بیروت را یک تراژدی دردناک توسط کرد و با بیان اینکه برای لبنان و مردمان این کشور دعا می کند از کشورهای جهان خواست تا به کمک لبنان بشتابند. اعلام آمادگی فرانسه و آلمان برای کمک به لبنان امانول ماکرون رئیس جمهور فرانسه و پیش از او لودریان وزیر خارجه این کشور در پیام هایی که در توییتر منتشر کردند با مردم لبنان اعلام همبستگی کردند و از آمادگی کشورشان برای کمک به لبنان گفتند. هایکو ماکس وزیر خارجه آلمان نیز با اشاره به اینکه در میان زخمی شدگان حادثه دیروز بیروت کارکنان سفارت آلمان نیز بوده اند از اعلام آمادگی کشور برای کمک به لبنان خبر داد.. پیام روحانی و پیشنهاد مداوای زخمی شدگان حسن روحانی رییس جمهور ایران نیز با ارسال پیامی به همتای لبنانی خود انفجار مهیب بیروت را تسلیت گفت و از آمادگی ایران برای ارسال کمک های پزشکی و دارویی برای مجروحان و مداوای آنها خبر داد حادثه خبر داد.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز با انتشار دو توییت به عربی و انگلیسی با مردم لبنان همدردی و از آمادگی ایران برای کمک به لبنان خبر داد. محمدباقر قالیباف رییس مجلس ایران نیز این حادثه را تسلیت گفت. از سوی دیگر هلال احمر ایران از آمادگی خود برای ارسال به بیروت خبر داد. رییس جمهور و نخست وزیر اسراییل برای کمک به لبنان اعلام آمادگی کردند مقامات بلندپایه اسراییلی از رییس جمهور تا نخست وزیر و وزیرخارجه این کشور همصدا آمادگی کشور خود را برای ارسال کمک های بشردوستانه به لبنان را اعلام کردند. بنیامین نتانیاهو گفت که از شورای امنیت ملی کشورش خواسته تا در مذاکره با نماینده سازمان ملل در منطقه، راهی برای ارسال کمک به لبنان پیدا کند.

بنی گانتز وزیر خارجه اسراییل اما از ارسال کمک های فوری و اضطراری به لبنان و از طریق واسطه های بین المللی خبر داد. دولت لبنان تاکنون هیچ واکنشی به این اظهارات وزیر خارجه اسراییل نشان نداده است. رویون ریولین رئیس جمهور اسراییل نیز گفت که ما خود را در غم لبنان شریک می داریم و صمیمانه خواستار اریه کمک به لبنان در این لحظات هستیم. بوریس جانسون تصاویر بیروت تکان دهنده بود نخست وزیر انگلیس در پیامی که در توییتر منتشر کرد تصاویر و فیلم های منتشر شده از انفجار دیروز بیروت را تکان دهنده توصیف کرد و نوشت که آماده هستیم تا هر نوع کمکی در اختیار لبنان و شهروندان بریتانیایی آسیب دیده از این انفجار قرار دهیم. مودی: شوکه و متاثر شدم نخست وزیر هند نیز در پیامی از حادثه انفجار در بیروت ابراز تاسف کرد و گفت که از این حادثه متاسف و شوکه شده است.

ا رسال محموله های کمک رسانی؛ روسیه پنج هواپیما و فرانسه دو هواپیما وزارت شرایط اضطراری روسیه از ارسال پنج هواپیما حامل کمک های بشردوستانه از جمله نجاتگران، پزشکان و کمک های آزمایشگاهی به لبنان خبر داد. دولت فرانسه نیز از ارسال دو هواپیما شامل چندین امدادگر، تیم پزشکی و ۱۵ تن کمک های بهداشتی درمانی خبر داد. دفتر امانوئل ماکرون اعلام کرد که این میزان کمک برای معالجه حدود پانصد آسیب دیده است. مصر و اردن بیمارستان صحرایی و جمهوری چک سگ‌های بوکش به لبنان ارسال می کنند دو کشور عرب مصر و اردن برای برپایی دو بیمارستان صحرایی در بیروت اعلام آمادگی کرده اند. کشور جمهوری چک نیز گفته است که با موافقت دولت لبنان ۳۷ امدادگر همراه با سگ‌های بوکش به بیروت ارسال خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلب: .