هزینه و فایده اربعین؛ اگر از آسمان تیر و سنگ هم ببارد

08/10/2019 06:15:00 ب.ظ

در جهان ذهنی رهبران ایران، راهپیمایی اربعین فراتر از آیین مذهبی، یک قدرت‌نمایی تمام‌عیار در مقابل دشمنان جمهوری اسلامی است که به قول یحیی رحیم‌صفوی، «اگر از آسمان تیر و سنگ هم ببارد» باز هم نباید خللی در اربعین ایجاد شود. گزارش علی رنجی پور👇 اخبار_ایران

 دوم، هزینه و فایده سیاسی و امنیتیاربعین در فضای تنش‌آلوده خاورمیانه، حکم برگزاری مانور در میدان جنگ را دارد. تنش‌ میان ایران و رقبای منطقه‌ای و البته ایالات متحده به اوج خود رسیده است. در چنین شرایطی برگزاری مانور، بیش از آنکه نمایش پیشگیرانه قدرت باشد، در حکم تحریک رقبای منطقه‌ای است و احتمال شعله‌ور شدن جنگ و درگیری را بیشتر می‌کند.

شرایط شکننده سیاسی و اجتماعی عراق نیز امسال به مخاطرات سیاسی اربعین دامن می‌زند. قاعدتا عمیق‌تر شدن شکاف دوقطبی موجود در عراق، هیچ نفع بلندمدت یا حتی کوتاه‌مدتی برای ایران و نظام جمهوری اسلامی ندارد، بلکه در آینده نزدیک منافع ایران را در منطقه بیش از گذشته تهدید می‌کند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

بروز موارد تک‌گیر آنفلوآنزا در کشور/ توصیه به زائران اربعینبروز موارد تک‌گیر آنفلوآنزا در کشور عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا درباره وضعیت بروز آنفلوآنزا در کشور با توجه به ورود به فصل سرما، گفت: تاکنون موارد تک‌گیر بیماری آنفلوآنزا در ماه جاری گزارش شده است، اما خوشبختانه جزو موارد شدید بیماری محسوب نمی‌شدند. این ادمین ایسنا نمیدونم به چه زبان مادری تسلط داره. تیتر خبرهاش نیاز به ترجمه از مبدأ دری و پشتو به فارسی داره. 😀

مرز خسروی از فردا صبح باز می‌شوددبیر ستاد اربعین از بازگشایی مرز خسروی از فردا صبح خبر داد و گفت: زائران می‌توانند از ساعت ۷ صبح تا ۱۶ از این مرز تردد داشته باشند.

امین حیایی: "اربعین" فرصتی است تا خصلت‌های حسینی در ما زنده شود- اخبار فرهنگی - اخبار تسنیم - Tasnimامین حیایی: *اربعین فرصتی است تا خصلت‌های حسینی در ما زنده شود *ایام اربعین روزهایی است که همه ما رشادت‌ها، شجاعت‌ها، وفاداری‌ها و صفات نیک انسانی را درون خودمان یادآوری می‌کنیم درسته میزان زمان هر آدمیه ولی نمی دونم چرا ناخودآگاه یاد کلیپ ایشون با آقای گلزار میوفتم! نه بابا خوب شد گفت سلبریدی جان دهنتُ ببند

اینفوگرافیک| اهمیت راهپیمایی اربعین در کلام رهبر معظم انقلاب- اخبار فرهنگی - اخبار تسنیم - Tasnimمجموعه‌ای از مهم‌ترین توصیه‌ها و بیانات رهبر معظم انقلاب درباره راهپیمایی اربعین حسینی در قالب اینفوگرافیک منتشر شد.

پیش‌بینی هواشناسی اربعین| گردوخاک در راه است/ زائران خروجی مرز مهران ماسک داشته باشند- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimکارشناس سازمان هواشناسی با پیش بینی وقوع گرد و خاک طی امروز برای مهران گفت: امروز شهرهای نجف، کربلا و کاظمین آسمان صاف و آفتابی تا قسمتی ابری خواهند داشت.

ربیعی: تبلیغات مسموم و جعلی ملت ایران و عراق را از هم جدا نمی‌کندسخنگوی دولت: - در مورد اتفاقات روستای چنار_محمودی لردگان، هر گونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهیار وزارت بهداشت را تکذیب می‌کنم. - پرونده مربوط به تخلفات تبعه روس در زمینه ویزا بوده است. اساساً پرونده ایشان پرونده معاونت ضد جاسوسی نبوده است.

اربعین امسال، غرامت فوت ۴۰ میلیون تومان و غرامت فوت در اثر حادثه ۲۰۰ میلیون تومان و از کارافتادگی و نقص عضو تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان است.دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت بروز آنفلوآنزا در کشور با توجه به ورود به فصل سرما، گفت: تاکنون موارد تک‌گیر بیماری آنفلوآنزا در ماه جاری گزارش شده است، اما خوشبختانه جزو موارد شدید بیماری محسوب نمی‌شدند.احمد محمدی‌فر دبیر ستاد مرکزی اربعین در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره بازگشایی مرز خسروی گفت: در حال تهیه مقدمات هستیم که بتوانیم از فردا مرز خسروی را بازگشایی کنیم.به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، مراسم راه‌پیمایی روز «اربعین» به عنوان یکی از تجلی‌های امام حسین (ع) از زاویه‌های گوناگونی قابل بررسی است.

  دوم، هزینه و فایده سیاسی و امنیتی اربعین در فضای تنش‌آلوده خاورمیانه، حکم برگزاری مانور در میدان جنگ را دارد. تنش‌ میان ایران و رقبای منطقه‌ای و البته ایالات متحده به اوج خود رسیده است. همچنین اگر به بیماری‌های دستگاه تنفسی مانند سرفه، آبریزش بینی و. در چنین شرایطی برگزاری مانور، بیش از آنکه نمایش پیشگیرانه قدرت باشد، در حکم تحریک رقبای منطقه‌ای است و احتمال شعله‌ور شدن جنگ و درگیری را بیشتر می‌کند. محمدی‌فر تصریح کرد: مرز خسروی از فردا ساعت ۷ صبح به روی زائران باز خواهد شد و زائران می‌توانند از ۷ صبح تا ۱۶ از این مرز تردد کنند. شرایط شکننده سیاسی و اجتماعی عراق نیز امسال به مخاطرات سیاسی اربعین دامن می‌زند.. قاعدتا عمیق‌تر شدن شکاف دوقطبی موجود در عراق، هیچ نفع بلندمدت یا حتی کوتاه‌مدتی برای ایران و نظام جمهوری اسلامی ندارد، بلکه در آینده نزدیک منافع ایران را در منطقه بیش از گذشته تهدید می‌کند. حیایی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره دیدگاه و نظرش درباره این مراسم بزرگ و اثر آن در زندگی گفت:  «ایام اربعین روزهایی است که همه ما رشادت‌ها، شجاعت‌ها، وفاداری‌ها و صفات نیک انسانی را درون خودمان یادآوری می‌کنیم.

اگر فرض کنیم همه چیز مطابق میل و خواسته ایرن پیش رود، تا یک ماه دیگر، ایران یک راهپیمایی با شکوه دیگر را با موفقیت تمام کرده است. عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا افزود: همچنین لازم است افراد در صورت بروز اولین علام بیماری در دستگاه تنفسی فوقانی، به پزشکان مستقر در درمانگاه‌ها و کاروان‌ها مراجعه کرده و دارو دریافت کنند. این راهپیمایی قطعا مخالفان ایران در عراق را خشمگین خواهد کرد. خواه این مخالفان را گروه‌های سیاسی فرض کنیم یا مردمی ناراضی که در شرایط سخت و شکننده اقتصادی عراق، بزرگ‌ترین تظاهرات عمومی را به چشم دیده‌اند که در آن غذای رایگان، محل اسکان و انواع و اقسام خدمات رایگان در اختیار زائران قرار داده شده تا فرصتی برای عرض اندام سیاسی ایران در عراق فراهم شود. بنابراین شست‌وشوی مکرر دست‌ها را مدنظر قرار دهند. در چنین شرایطی تشدید احساسات ضد ایرانی، در میان مردم سنی‌مذهب، فقرا و حاشیه‌نشینان و شیعیان رانده شده از سوی گروه‌های هوادار ایران، چندان غیرطبیعی نیست. به همان نسبت که تحریک عربستان و امارات و اسرائیل و البته ایالات متحده، در شرایط مخاصمه کار عاقلانه‌ای نیست. به‌ویژه اگر عازم سفر اربعین هستند. باید گفت که با قدم زدن در مسیر امام حسین (ع) احساسات حسینی ما زنده می‌شود و خصلت‌هایی که گفته شد در وجود ما برانگیخته می‌گردد.

  سوم؛ هزینه‌ و فایده‌ اجتماعی تاثیر اربعین در تشدید دوقطبی، البته فقط محدود به عراق نیست، بلکه بیش از آن بر جامعه ایران تاثیر خواهد داشت. فشارهای اقتصادی و سیاسی باعث شده، آستانه تحمل جامعه به شدت کم شود. بنابراین در حال حاضر نیز چند روزی تا اربعین زمان باقی مانده و به نظر می‌رسد که تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدامی منطقی است. در چنین شرایطی پیش‌بینی بودجه‌های اختصاصی، ارائه سوبسید و یارانه‌های دولتی، مشارکت مالی فعال دولت و نهادهای ثروتمند و بانفوذ غیردولتی، مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، آستان قدس، سپاه و… در برگزاری این مراسم تضاد رنگی در جامعه ایران را بیشتر می‌کند. این در حالی است که دستاورد اقتصادی و اجتماعی اربعین چندان چشمگیر نیست. اربعین تاثیر محسوسی بر رونق اقتصادی منطقه‌ای و ملی ندارد.

علاوه بر آن اثر اجتماعی آن هم در بهترین حالت کوتاه‌مدت و ناپایدار است. قطعاهمه کسانی که در مراسم اربعین شرکت می‌کنند، هوادار سیاسی جمهوری اسلامی‌ نیستند. بعضی افراد مذهبی غیر سیاسی‌اند، حتی بعضی غیر سیاسی و غیرمذهبی‌اند. اربعین برای بعضی از شرکت‌کنندگان، به خصوص در میان جوانان کم‌درآمد، جنبه تفریحی دارد؛ سفر گروهی ارزان و در دسترس که نه‌تنها مزاحم ندارد، بلکه مطلقا تحت حمایت حکومت برگزار می‌شود. اما این فرصت به همبستگی پایدار اجتماعی حتی میان گروه‌های مشارکت‌کننده هم منجر نمی‌شود.

با این حساب می‌توان گفت برآیند اجتماعی سرمایه‌گذاری ملی روی مراسم اربعین، در حال حاضر  عمیق‌تر شدن شکاف اجتماعی و تشدید دوقطبی با قدرت دافعه زیاد است. علائم این دو قطبی را می‌توان به وضوح در شبکه‌های اجتماعی و در گیر و دار بحث‌های خشونت‌بار مربوط به اربعین مشاهده کرد. قاعدتا شکل‌گیری و تشدید دو قطبی‌ها افراد غیرسیاسی را هم که جمعیت‌شان کم نیست به سمت و سوی سیاسی یکی از دو قطب هل می‌‌دهد؛ دوگانه‌ای تمام عیار که یک طرف آن جامعه‌ای حساس و سرخورده قرار دارد که احساس تبعیض می‌کند و طرف دیگر که زیر نگاه‌های سنگین گروه مقابل هویت خود را در مقام دفاع تعریف می‌کند و به ناگزیر در جهان ذهنی رهبران ایران غرق می‌شوند. .