نیترات آمونیوم؛ عامل انفجارهای بیروت و ممنوعیت فعالیت حزب‌الله در آلمان

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 52 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 63%

«با دوستم دردفترش به فاصله ۴-۵کیلومتری بندرگاه بیروت، نشسته بودیم که زمین زیر پای ما براثر زلزله بزرگی لرزید.قبل از اینکه سخنی بگوییم موجی شبیه طوفان شیشه‌ها و درها را در هم شکست.» بخشی از اظهارات «عماد شدياق»، خبرنگار ايران‌واير در لبنان👇 انفجار_بیروت

ایران اخبار, ایران سرفصلها

«عماد شدياق»، خبرنگار «ايران‌واير» در لبنان که از حادثه انفجار عظیم بیروت جان سالم به در برده است، می‌گوید: «همراه با دوستم در دفترش به فاصله حدودا چهار الی پنج کیلومتری بندرگاه بیروت، نشسته بودیم که زمین زیر پای ما بر اثر زلزله بزرگ و عمیقی ناشی از انفجار وحشتناکی که منبع آن زیرزمینی بود، لرزید. من و دوستم نگاهی به یکدیگر انداختیم و قبل از اینکه سخنی بگوییم موج دیگری شبیه طوفان وزید و شیشه‌ها و درها را در هم شکست.

شبکه «المیادین» نزدیک به این حزب نیز به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کرده است: «این مواد دارای قابلیت انفجار شدید که بیش از ۹ سال پیش مصادره شده، عامل انفجار در بندرگاه بیروت بوده است. حجم این مواد مصادره‌شده به حدود ۵۰ تن می‌رسد. گزارشی که ۴ ماه پیش تهیه شده نیز به خطرناک بودن ماندن این مواد در بندرگاه بیروت اشاره کرده، اما کسی این هشدار را نپذیرفته است.»

روایت‌های رسمی درباره تاریخ مصادره این مواد و حجم آن‌ها متناقض است؛ براساس یک روایت، این مواد در سال ۲۰۱۱ از یک کشتی روسی مصادره شده است. روایت دوم، دال بر وجود این مواد در بندرگاه بیروت از سال ۲۰۱۴ تاکنون است. «حسان دیاب»، نخست‌وزیر لبنان نیز ضمن تایید این روایت، گفته است: «هیچ تحقیقاتی درباره این انبار خطرناک تاکنون انجام نشده است.»

«دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور آمریکا نیز گفته است: «براساس اظهارات ژنرال‌های ارتش ایالات‌متحده، این حادثه بر اثر انفجار یک بمب رخ داده است. اثر نیترات آمونیوم نیز در انفجار دیده می‌شود. حزب‌الله عامل نگهداری این مواد بوده است. شاید هم مواد منفجره دیگری بوده باشد.»

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

دیاب: 2750 تن نیترات آمونیوم در انفجار بیروت منفجر شد- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimدیاب نخست وزیر لبنان اعلام کرد در انفجار مهیب بندر بیروت 2750 تن نیترات آمونیوم منفجر شده است.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

دیاب: 2750 تن نیترات آمونیوم در انفجار بیروت منفجر شد- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimدیاب نخست وزیر لبنان اعلام کرد در انفجار مهیب بندر بیروت 2750 تن نیترات آمونیوم منفجر شده است.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

اعلام آمادگی وزارت بهداشت ایران برای کمک لبناناعلام آمادگی وزارت بهداشت ایران برای کمک لبنان وزیر بهداشت در پیامی ضمن تسلیت جان باختن جمعی از مردم بیروت در حادثه انفجار این شهر، آمادگی ایران برای هرگونه کمک و یاری به دولت و ملت لبنان را اعلام کرد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

اعلام آمادگی وزیر بهداشت برای کمک به دولت و ملت لبنان- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimاعلام آمادگی وزیر بهداشت برای کمک به ملت و دولت لبنان پیام وزیر بهداشت: دولت و ملت ایران خود را در کنار کشور دوست و برادر خود لبنان می دانند مراتب آمادگی وزارت بهداشت ایران برای هرگونه کمک به دولت و ملت عزیز لبنان را به اطلاع می رسانم PrayForLebanon
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

انفجار بیروت؛ همدردی و همبستگی جهانی با لبنان، ارسال کمک‌های پزشکیدر پی انفجار شدید در بندر بیروت که به کشته شدن حدود ۷۸ نفر و زخمی شدن بیش از چهار هزار نفر انجامید، موج واکنش‌های جهانی در همدردی با مردم لبنان ادامه دارد.
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

اردوغان در گفت‌وگوی تلفنی با میشل عون انفجار در بیروت را تسلیت گفتاردوغان در تماس تلفنی با میشل عون از خداوند برای قربانیان انفجار امروز در بیروت طلب رحمت و برای مجروحان نیز شفای عاجل مسئلت کرد - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »