نگاهی به یادگار بازمانده از حسن انوشه‏ - BBC News فارسی

12/04/2020 08:20:00 ق.ظ

نگاهی به یادگار بازمانده از حسن انوشه

نگاهی به یادگار بازمانده از حسن انوشه

حسن انوشه، نویسنده، مترجم، پژوهشگر تاریخ و زبان و ادبیات فارسی در ۷۵ سالگی درگذشت. او به سرطان مبتلا بود.‏

او همچنین عضو هیئت امنای بنیاد فردوسی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.‏حسن انوشه سال ١٣٢٣ در شهر بابل مازندران به دنیا آمد و عمر خود را وقف پژوهش در زمینۀ تاریخ و زبان و ادبیات کرد.‏دانشنامه ادب فارسی، چندین جلد تاریخ ایران کمبریج، تاریخ سیستان، افغانستان در غربت و فرهنگ‌نامه‌های مختلف میراث بجامانده از حسن انوشه است.‏

برای نگاهی به کارنامه پربار حسن انوشه در چشم‌انداز بامدادی یکشنبه ٢٤ فروردین ١٣٩٩ (١٢ آوریل ٢٠٢٠) داریوش رجبیان با ابوالحسن مختاباد، روزنامه‌نگار حوزه کتاب و فرهنگ در سان‌فرانسیسکوی آمریکا گفتگو کرد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

مراسم تشییع حسن انوشه برگزار نمی‌شود/ دانشنامه ادب فارسی به‌عنوان مرجعی علمی در کتابخانه‌ها توزیع شوددبیرکل بنیاد فردوسی گفت خانواده زنده‌یاد حسن انوشه با توجه به وضعیت کنونی کشور ناشی از شیوع کرونا و همچنین وصیت خود استاد انوشه مبنی بر اینکه راضی به آسیب دیدن مردم نبوده، مراسم تشییع این نویسنده و پژوهشگر برگزار نمی‌شود.

بازداشت معترضان به آمارهای دولتی شیوع کرونا در ترکیه - BBC News فارسیدولت ترکیه صدها نفر را به اتهام جعل خبر در باره شیوع ویروس کرونا دستگیر کرده است. اما مخالفان می‌گویند جرم این افراد به چالش کشیدن آمارها و برنامه‌های دولت در مقابله با شیوع این ویروس است. ملتی که در یک انتخابات آزاد آدمخوری مثل اردوغان رو انتخاب میکنه باید حالا حالاها چوبه این حماقتشون بخوره تا بفهمه اگه حکومت اسلامی خوب بود الان طالبان و داعش و ج.ا. بهشت درست کرده بودن. فکر کنم ، نهیه کننده خبر' ژیار گل 'باشه😉 پست تر و کثیف تر از حکومت اسلامی وجود ندارد!

‏شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 521 تن رسیدسخنگوی وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور به 521 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

آمار مبتلایان به کووید۱۹ در کشور به ۶۸۱۹۲ نفر رسیدسخنگوی وزارت بهداشت گفت: آمار مبتلایان به کووید۱۹ در کشور به ۶۸۱۹۲ نفر رسید.

هشدار نسبت به فعالیت سامانه بارشی در کشور/توصیه‌های سازمان هواشناسی به کشاورزانسازمان هواشناسی کشور با صدور هشدارهایی ضمن اشاره به فعالیت سامانه بارشی در کشور تا روز دوشنبه (۲۵ فروردین) به کشاورزان توصیه‌هایی کرد.

کنی دالگلیش به کرونا مبتلا شد؛ به یاد شعار آنفلیدyounesipour متن یک ایراد تاریخی داره. اول جایگاه آنفیلد به نام کینگ شد، بعد لقب سِر گرفتند و بعد از این اتفاق نام ورزشگاه ویرایش شد.

حسن انوشه‌ بیش از ٢٥ سال سرپرست گروه نویسندگان دانشنامه ادب فارسی بود.به گزارش خبرنگار ایلنا، دبیرکل بنیاد فردوسی با تسلیت درگذشت استاد حسن انوشه (نویسنده، پژوهشگر تاریخ، زبان و ادبیات فارسی و سرپرست گروه نویسندگان دانشنامه ادب فارسی و عضو هیات امنای بنیاد فردوسی) عدم حضور او را فقدانی بزرگ برای جامعه علمی و ادبی ایران خواند.در کشورهای غربی که سیستم بهداشتی توسعه یافته‌تر و آمادگی بهتری برای مبارزه با شیوع بیماری دارند، آمار تلفات و شمار مبتلایان بسیار بالاتر از کشورهایی چون چین، روسیه، ایران و ترکیه است.شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 521 تن رسید سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور به 521 نفر افزایش یافت.

‏ او همچنین عضو هیئت امنای بنیاد فردوسی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.‏ حسن انوشه سال ١٣٢٣ در شهر بابل مازندران به دنیا آمد و عمر خود را وقف پژوهش در زمینۀ تاریخ و زبان و ادبیات کرد. مدیرعامل موسسه فردوسی توسی ادامه داد: طی صحبتی که دقایقی پیش با خانواده ایشان داشتم از علاقه‌مندان و دوستان و آشنایان استاد انوشه خواهش کردند هم به علت وصیت خود ایشان که با توجه به شرایط و وضعیت پیش آمده راضی به آسیب دیدن مردم نیستند و هم به علت اینکه امکان برگزاری تجمعی برای تسلی‌بخشی به خانواده به صورت حضوری وجود ندارد در صورت تمایل به ابراز هم‌دردی صرفا به پیام‌های مجازی و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها اکتفا کنند و از اینکه امکان برپایی مراسم پاسداشت و تشییعی برای ایشان در شرایط کنونی وجود ندارد، پوزش خواستند.‏ دانشنامه ادب فارسی، چندین جلد تاریخ ایران کمبریج، تاریخ سیستان، افغانستان در غربت و فرهنگ‌نامه‌های مختلف میراث بجامانده از حسن انوشه است..‏ برای نگاهی به کارنامه پربار حسن انوشه در چشم‌انداز بامدادی یکشنبه ٢٤ فروردین ١٣٩٩ (١٢ آوریل ٢٠٢٠) داریوش رجبیان با ابوالحسن مختاباد، روزنامه‌نگار حوزه کتاب و فرهنگ در سان‌فرانسیسکوی آمریکا گفتگو کرد. یادآور می‌شود، استاد حسن انوشه (نویسنده، پژوهشگر تاریخ، زبان و ادبیات فارسی و سرپرست گروه نویسندگان دانشنامه ادب فارسی و عضو هیات امنای بنیاد فردوسی) که عمر خود را در حوزه ایران‌شناسی و تاریخ و زبان و ادب فارسی صرف کرد به‌علت بیماری سرطان در سن ۷۶ سالگی در بیمارستان دار فانی را وداع گفت. چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این . همچنین بیشترین آمار ابتلا به کرونا در این کشور با 265 مورد در ولایت هرات شناسایی شده است.