کرونا

کرونا

نوام چامسکی: همه گیری کرونا قابل پیشگیری بود/ این بحران با خیانت نظام سیاسی آمریکا وخیم‌تر شد

نوام چامسکی: *همه گیری #کرونا قابل پیشگیری بود *این بحران با خیانت نظام سیاسی آمریکا وخیم‌تر شد *ما به سمت مرز فاجعه پیش می‌رویم که بسیار وخیم‌تر از هر چیزی است که تاکنون در تاریخ بشریت پیش آمده است

04/04/2020 02:33:00 ب.ظ

نوام چامسکی: *همه گیری کرونا قابل پیشگیری بود *این بحران با خیانت نظام سیاسی آمریکا وخیم‌تر شد *ما به سمت مرز فاجعه پیش می‌رویم که بسیار وخیم‌تر از هر چیزی است که تاکنون در تاریخ بشریت پیش آمده است

به گفته نوام چامسکی، بحران کرونا ویروس قابل پیشگیری بوده زیرا اطلاعات کافی برای جهان در این زمینه در دسترس بوده است. او همچنین درباره ادامه چالش‌هایی همچون تهدید جنگ هسته‌ای و گرمایش زمین به محض پایان این همه‌گیری هشدار داد.

وی افزود، با این وجود"هیچ اقدامی صورت نگرفت و این بحران با خیانت نظام سیاسی (آمریکا) که به اطلاعاتی که از آن آگاه بود، توجه نکرد، وخیم‌تر شد. به گفته او، کشورها در مواجهه با کرونا رویکردهای متفاوتی داشته‌اند و برای مثال در اروپا، آلمان ظرفیت تشخیصی مناسبی در اختیار داشت و می توانست بسیار خودخواهانه عمل کند و به دیگر کشورها کمک نکند و این در حالی است که"کشورهای دیگر این بحران را نادیده گرفتند و بدترین آن ها انگلیس و از همه بدتر آمریکا بود".

روحانی ایرانی به فارس: اگر بی‌غیرت باشیم با خوک چه فرقی داریم؟ واکنش‌ها به قتل رومینا: 'خانه پدری' امن نیست | DW | 27.05.2020 جو بایدن: ترامپ یک احمق تمام عیار است

چامسکی با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا گفت: یک روز می گوید"بحرانی در کار نیست، این بیماری مثل آنفولانزا است". روز بعد می گوید"این بحرانی وحشتناک است و از همان اول این را می دانستم" و فردای آن می گوید"باید به کارهایمان بازگردیم چون من باید در انتخابات پیروز شوم". اینکه جهان در چنین دستانی است، شوکه کننده است.

او با تشبیه ترامپ به"دلقکی که مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی است" گفت: ما به سمت مرز فاجعه پیش می‌رویم که بسیار وخیم‌تر از هر چیزی است که تاکنون در تاریخ بشریت پیش آمده است.وی افزود: دونالد ترامپ و نوکرانش در مسابقه برای رسیدن به پرتگاه از دیگران پیشی گرفته‌اند. ما در واقع با دو تهدید عظیم مواجهیم، یکی تهدید فزاینده جنگ هسته‌ای و دیگری تهدید فزاینده گرمایش زمین.

چامسکی تاکید کرد، در حالی که"پیامدهای هولناک" کرونا جبران شدنی است، در مورد دیگر تهدیدها"جبرانی وجود نخواهد داشت".او همچنین به دلیل ادامه تحریم ها علیه ایران در چنین شرایطی، از ترامپ انتقاد کرد.چامسکی گفت: احتمالا روی مثبت کروناویروس این است که این بیماری ممکن است مردم را به اندیشه درباره اینکه چه جهانی را می خواهند، سوق دهد.

وی با اشاره به این که پیش از این نیز گونه‌های دیگری از کروناویروس در جهان شیوع یافته است، گفت، آزمایشگاه‌ها می‌توانستند با توجه به تجربه‌هایی که از گسترش این بیماری ها مانند سارس داشتند، روی ساخت واکسن کار کنند و تدابیر محافظتی دیگری کار کنند اما چرا این کار را نکردند؟ وی افزود: ما سرنوشت خود را در دست استبدادهای خصوصی به نام شرکت ها قرار داده‌ایم که در برابر مردم مسئول نیستند.

او هشدار داد که گزینه‌هایی که در دوران پس از این همه گیری وجود خواهند داشت،"روی کار آمدن دولت های بسیار مستبد تا بازسازی افراطگرایانه جامعه و صحبت‌های انسانی بیشتر در زمینه نیازهای بشری و رد منافع شخصی" خواهند بود.به گفته چامسکی،"باید در ذهن داشت که دولت های بسیار مستبد با نئولیبرالیسم کاملا سازگاری دارند".

ادامه مطلب: خبرگزاری ایسنا »

اگر نظام ایران غیر اینی بود که هست یکنفر هم از کرونا نمیمرد. این شاگردان طوسی هستند که مردم را بقتل میرسانند. امریکای خبیث از شنبه صبح همه چیز رو عادی جلوه داد و یک عده رفتن سر کار.... این پیر مرد دیوانه بدرد خدمت کردن در ج اسلامی میخورد در ایران هم قابل پیشگیری بود. اما با خیانت. حاکمان نظام و مراجع حوزه های علمیه وسپاه درپروازهای هواپیمای ماهان به چین و عدم قرنطینه شهر قم بخاطر راهپیمایی شکست خورده ۲۲بهمن و رای گیری نمایشی .اکنون شاهد یک فاجعه انسانی و نسل کشی در سراسر کشورهستیم .

مریم شفیع‌پور: روزهای قرنطینه هم می‌گذرد، مهم این است که زیر سقف خانه عزیزمان هستیم

چطور می‌شود این روزها شاد بود؟در حالی که که بخش بزرگی از جمعیت دنیا این روزها شکلی از قرنطینه را تجربه می‌کند، بسیاری برای یافتن پاسخ این پرسش که در این دوران سخت چطور می‌شود شاد بود، به علم روی آورده‌اند.

طرح فاصله گذاری اجتماعی با تبدیل به فاصله‌گذاری هوشمند ادامه خواهد یافت/ مختصات اجرای این طرح امروز توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شودرئیس جمهور صبح شنبه در جلسه‌ای با رؤسای کمیته‌های اجتماعی، امنیتی، آموزشی، اداری، بهداشتی، آموزش عالی، پشتیبانی، اصناف و اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا ، میزان تاثیر اجرای مرحله دوم طرح فاصله گذاری اجتماعی را برای اجرای مرحله سوم این طرح با عنوان 'فاصله گذاری هوشمند اجتماعی' مورد ارزیابی و بررسی قرار داد.

تحریم‌های آمریکا و دارو و درمان در نظام ولاییمسئولیت بحران شیوع کرونا در ایران و آسیب‌های پیامد آن با کیست؟ مقام‌های جمهوری اسلامی و پنهان‌کاری آن‌ها یا مقام‌های دولت آمریکا که با تحریم‌ها راه را بر مدیریت بحران شیوع این بیماری در ایران بستند؟ یادداشتی از جمشید اسدی، کارشناس اقتصادی: امریکا_را_دریابیم رژیم کثیف اسلامی با کمک سپاه پاسداران عمدا کرونا را به ایران آورد تا مردم را مبتلا کنند، حالا هم تلاشی برای بهبود ایرانیان انجام نمیدهند هر چی هم ماسک و ضد عفونی بایران کمک شده به مردم فروختند توی بازار سیاه شما چرا اصلا راجب وضعیت کرونا مبتلایان و یا کشته شدگان و وضعیت بیمارستانهای امریکا چیزی نمیگین یا ویدیو نمیزارین فقط دارین مال ایران رو میخورین

چطور می‌شود این روزها شاد بود؟در حالی که که بخش بزرگی از جمعیت دنیا این روزها شکلی از قرنطینه را تجربه می‌کند، بسیاری برای یافتن پاسخ این پرسش که در این دوران سخت چطور می‌شود شاد بود، به علم روی آورده‌اند.

سازمان ملل خواستار همکاری بین‌المللی برای مقابله با کرونا شدمجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای خواستار همکاری بین‌المللی برای مقابله با کرونا شد. - خبرگزاری آناتولی