چطور می‌شود این روزها شاد بود؟

02/04/2020 03:38:00 ب.ظ

کرونا؛ کلاسی پرطرفدار درباره شاد بودن که این روزه همه می‌خواهند در آن شرکت کنند

کرونا؛ کلاسی پرطرفدار درباره شاد بودن که این روزه همه می‌خواهند در آن شرکت کنند

در حالی که که بخش بزرگی از جمعیت دنیا این روزها شکلی از قرنطینه را تجربه می‌کند، بسیاری برای یافتن پاسخ این پرسش که در این دوران سخت چطور می‌شود شاد بود، به علم روی آورده‌اند.

۱.کافی است پنج دقیقه برای توجه به حس‌های جسمانی و دریافت‌های‌‌تان از جهان اطراف وقت بگذارید. واقعا بر لحظه حال تمرکز کنید و سعی کنید به وسوسه مدام اندیشیدن به گذشته یا آینده تن ندهید.اوقاتی را به شکل هدفمند به صحبت درباره تجربه‌تان با دیگران و شنیدن تجربیات آن‌ها اختصاص دهید و به خصوص بر وجوه مثبت تمرکز کنید.

"بنی‌آدم اعضای یکدیگرند"پروفسور سانتوس معتقد است بسیاری از تصورات پایه‌ای ما درباره اینکه چه چیز خوشحال‌مان می‌کند نادرست است.مثلا در دوران این بیماری همه‌گیر ممکن است فکر کنید برای آنکه حال‌تان بهتر شود باید یک وسیله منزل تازه بخرید و وقتی اینکار انجام شد و خوشحال‌تان نکرد فکر کنید لابد باید یک وسیله بهتر بخرید.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ پلوسی: «صدای شجاعانه مردم ایران در سراسر جهان شنیده شد»

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

دانشمندان چینی موفق به كشف واكسنى شدند که مانع ورود کرونا به داخل سلول‌ها می‌شوددانشمندان چینی روز پنجشنبه 2 آوریل اعلام کردند، در راستای تلاش‌هایشان برای کشف دارویی یا واکسنی برای خداوند به فریاد ما برسد باز چه نقشه ای دارند چه ویروس کشنده ای وارد بدن بشریت می کنند کمونیستها می خواهند جهان خدا پرستان را به هر طریقی نابود کنند تا بلکه جهان کمو نیستی بشود با همکاری جمهوری شیطانی ایران چون اینها هم راه کمو نیستی پیش می برند دشمنهای اصلی خداوند هستند هرکس به این چینی ها اعتماد کند پشیمان خواهد شد. بعید میدونم کار کنه

ناخدای یک ناو هواپیمابر آمریکا خواستار قرنطینه ملوانان این ناو به دلیل شیوع کرونا شد🔺ناخدای یک ناو هواپیمابر آمریکا خواستار قرنطینه ملوانان این ناو به دلیل شیوع کرونا شد ⚡️گزارش‌ها حاکی است که ناخدای ناو هواپیمابر تئودور روزولت آمریکا به منظور مقابله با شیوع کرونا، خواستار قرنطینه ملوانان و خدمه این ناو شده است. خداییش بگو اگر ناو ایرانی بود چندتا تیتر و گفت و گو براش میرفتی ، میخوام تجربه کسب کنم😅 چجوری وارد ناو شده؟ اطلاع دادن رنگ ناو از طوسی به قهوه ای روشن تغییر کرده. تایید میکنید؟

ارتش لیبی در غرب این کشور یک پهپاد امارات متحده عربی را سرنگون کردارتش لیبی در غرب این کشور یک پهپاد امارات متحده عربی را سرنگون کرد

هنر زمانی معنا پیدا می‏‌کند که در خدمت به مردم به استفاده شودشهرداد روحانی، مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران، گفت: معمولا رهبران مهمان، به تناسب دانش و تجربه شخصی شان از موسیق می‏توانند ارکسترها را به چالش بکشند و این البته برای نوازندگان ارکستر هم بسیار تجربه آموزنده و متفاوتی ست. بنابراین چه دلیلی باید برای مخالفت با حضور رهبر مهمان وجود داشته باشد؟ اگر صيد جعفر پيشه وري اکنون رهبر ايران بود، چه مي کرد؟ صيدئلي خامنه ئي آرزوهاي ناتمام فرقه ي دموکرات آذربايجان را در پوستين ولايت فقيه محقق مي سازد. سکوت و مماشات ما، مساوي به تاريخ پيوستنِ کشوري به نام ايران است.

آزمایش خونی که می تواند 'بیش از ۵۰ نوع سرطان را شناسایی کند'دانشمندان می گویند یک آزمایش خون ساده می تواند بیش از ۵۰ نوع سرطان را، اغلب پیش از بروز علائم بیماری، شناسایی کند.

قدردانی رئیس دفتر روحانی از کسانی که امروز در خانه می‌مانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: از تمامی هموطنان عزیز که به هشدارهای جدی متخصصان و پزشکان توجه کرده و برای شکستن زنجیره شیوع بیماری کرونا امروز در خانه می‌مانند، از صمیم قلب تشکر می‌کنم. دوستان توئیت زیر ريتوييت_لطفا 👇

مادری با دو پسرش در ماساچوست راهکارهایی برای شادتر بودن در این دوران امیلیانا سایمون-تامس ، متخصص علم اعصاب و یکی از مدرسان دوره آنلاین درباره علم شادکامی است؛ کلاسی که بیش از نیم میلیون دانشجو از سراسر دنیا در آن شرکت می‌کنند.مبارزه با کرونا موفق به منع ویروس کرونا به داخل سلول‌های بدن شوند.فروردین ۱۱, ۱۳۹۹ توئیت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خطاب به مقامات ایران: از دروغگویی و دزدی دست بردارید سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنشی به مقامات جمهوری اسلامی گفت که «دروغ» و «دزدی» را متوقف کنند و اگر نیاز به بودجه برای مقابله با کرونا دارند، از پول هنگفتی که در اختیار علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است،‌ استفاده کنند.01.

سه راهکار اصلی او عبارتند از: ۱. ذهن‌آگاهی " کافی است پنج دقیقه برای توجه به حس‌های جسمانی و دریافت‌های‌‌تان از جهان اطراف وقت بگذارید. این دانشمند چینی به رویترز گفته است که این واکسن در جلوگیری از ورود ویروس به سلول‌ها بسیار مؤثر بوده است . واقعا بر لحظه حال تمرکز کنید و سعی کنید به وسوسه مدام اندیشیدن به گذشته یا آینده تن ندهید.» خانم اورتگاس در واکنش به توئیت محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی که مشکلات درمانی در ایران را به تحریم‌های آمریکا ربط داده بود، نوشت که [مسئله] تحریم‌ها نیست، [مسئله] رژیم است. " ۲. این دانشمند چینی گفت: «واکسن جدید که از مطالعه و تجزیه و تحلیل خون افراد شفا یافته تهیه و کشف شده است، نسبت به روش‌های که تاکنون متداول بوده بسیار فعال‌تر و در مهار کردن ویروس مؤثر‌تر است».ارتباط با دیگران اوقاتی را به شکل هدفمند به صحبت درباره تجربه‌تان با دیگران و شنیدن تجربیات آن‌ها اختصاص دهید و به خصوص بر وجوه مثبت تمرکز کنید.

محال است این روزها نگران نباشیم اما می‌توانیم از دیگری بپرسیم: امروز از چه چیز لذت بردی؟ از گرمای مطبوع آب در حمام؟ مکالمه‌ای جذاب یا تماشای ویدیویی تاثیرگذار و الهام‌بخش؟ ۳. این دانشمندان 206 مورد از این واکسن‌ها را آزمایش کردند و به توانایی قوی آن در تعامل با پروتئین‌های ویروس کرونا پی بردند. در روزهای اخیر مقامات جمهوری اسلامی همزمان با شیوع کرونا در ایران، چندباری خواستار لغو تحریم‌های ایالات متحده علیه رژیم ایران شدند. تمرین شکرگزاری " هر روز بنویسید چه چیزی خوب پیش رفته و چه کسی در آن نقش داشته؟ گاهی این شخص نه همسرتان است و نه همسایه‌تان، بلکه آدمی است که نمی‌شناسید و چه بسا با چیدن میوه‌ای که از آن لذت برده‌اید درشادی‌تان سهم داشته. تعمق جدی درباره معنای " بنی‌آدم اعضای یکدیگرند " در این دوران واقعا مهم است و به ما کمک می‌کند توان بالقوه‌مان برای غلبه بر این چالش را به عنوان عضوی از جامعه انسانی دریابیم. این گروه دانشمندان برای شناسایی قوی‌ترین آنتی‌بادی‌ها ضد ویروس تلاش می‌کنند به گونه‌ای که بتوانند مقادیر زیادی را ابتدا روی حیوانات و سپس بر انسان‌ها آزمایش کنند گرچه اهمیت آنتی بادی‌ها برای چندین دهه در دنیای پزشکی ثابت شده است. " اما"علم سلامت روان" یعنی چه؟ با آنکه توسل به رویکردی علمی برای شناخت شادی کمی عجیب به نظر می‌رسد، روند پژوهشی آن در مجموع بسیار سرراست است: پژوهشگران درباره آدمهای شاد تحقیق می‌کنند، رفتارهای‌شان را مطالعه می‌کنند و می‌خواهند بفهمند آیا احوال آدم‌های ناشاد هم می‌تواند با انجام کارهای مشابه بهبود پیدا کند یا نه؟ پروفسور سانتوس معتقد است بسیاری از تصورات پایه‌ای ما درباره اینکه چه چیز خوشحال‌مان می‌کند نادرست است. ایالات متحده از سال ۹۷ به تدریج تحریم‌های هسته‌ای ایران را بازگرداند. او می‌گوید:"فکر می‌کنیم احساس شادی به شرایط بستگی دارد، به میزان درآمد یا دارایی‌های منقول‌مان..

دانشجویان من فکر می‌کنند‌ برای شاد بودن کافی است نمره عالی بگیرند، اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اصلا اینطور نیست." بنابراین آموزش شادی یعنی به دیگران آموزش دهیم که به تصورات نادرست درباره آنچه خوشحال‌شان می‌کند جامه عمل نپوشانند. این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است در حالیکه مقام‌های ایران مشغول مخفی‌کاری درباره آمار مرگ و ابتلا به کرونا هستند، گروهی از مقامات از جمله محمدجواد ظریف خواستار لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی شده‌اند. مثلا در دوران این بیماری همه‌گیر ممکن است فکر کنید برای آنکه حال‌تان بهتر شود باید یک وسیله منزل تازه بخرید و وقتی اینکار انجام شد و خوشحال‌تان نکرد فکر کنید لابد باید یک وسیله بهتر بخرید. پروفسور سانتوس می‌گوید:"یک جورهایی تصورات آدمها را درباره اینکه چه چیزهایی برای زندگی خوب لازم است، تصحیح می‌کنیم." در مرحله بعد نوبت دانشجویان است که این آموخته‌ها را عملی کنند. مایک پمپئو روز چهارشنبه ۶ فروردین در توییتر خود نوشت: حسن روحانی به جای این که دنبال دلیل‌تراشی برای مقصر دانستن ایالات متحده در ارتباط با سوءمدیریت گسترده دولتش در زمینه شیوع ویروس ووهان در ایران باشد، می‌تواند با «بله» گفتن به پیشنهاد ما برای ارائه کمک‌های بشردوستانه، به مردم ایران بهتر خدمت کند.

"سعی می‌کنیم در این مورد هم کمی کمک کنیم: تمام تکالیف این کلاس متمرکز برعملی کردن نکاتی است که می‌دانیم به سلامت روان‌ کمک می‌کند." امیلیانا سایمن-تامس، متخصص علوم اعصاب و مدیر"مرکزعلمی خیرعمومی" در دانشگاه کالیفرنیای برکلی می‌گوید:"بزرگترین مشکل بحران کرونای در حال حاضر این است که هیچ‌چیزش معلوم نیست." او توضیح می‌دهد که سیستم اعصاب ما طوری تکوین یافته که می‌تواند الگوهای محیط‌ مان را بیابد و بر اساس این الگوها رابطه‌هایی خلق کند، اما با موقعیت مدام در حال تغییر بیماری کووید- ۱۹، این نیازاعصاب نمی‌تواند برآورده شود. ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. آدم‌ها در این شرایط یا به دنبال پیدا کردن راه‌حل‌هایی در گذشته هستند یا فکر و خیال درباره احتمالات در آینده: آیا به سر کار باز خواهم گشت؟ آیا از پس هزینه‌های بیماری برخواهم آمد؟ آیا اگر اعضای خانواده‌ام بیمار شوند می‌توانم به آنها کمک کنم؟ « با آنکه این ویژگی‌‌های سیستم اعصاب در حل مشکلات و غلبه بر چالش‌ها و تهدید‌های ناگهانی به کمک ما می‌آیند، در شرایطی نظیر شرایط کنونی می‌توانند به ضررمان عمل کنند،‌ یعنی در شرایطی که در آن تهدید مبهم و طول مدت دوام آن هم نامعلوم است. حفظ سلامت روان در دوران بحران این بیماری همه‌گیر به ویژه سخت‌تر است چون توسل به شیوه‌های معمول آدمها برای مقابله با ابهام‌ها و اضطراب‌‌های این روزها ممکن نیست و کارهایی نظیر دیدار از والدین و بیرون رفتن با دوستان که به دلیل خطرات آن برای سلامت جسمی افراد ناممکن شده‌اند.

پس چه راه‌هایی برای حفظ روحیه در دوران قرنطینه وجود دارد؟ پروفسور سانتوس می‌گوید:"خبر خوش آنکه شرایط از زمان آنفولانزای ۱۹۱۸ خیلی فرق کرده. تکنولوژی به ما اجازه می‌دهد با آدم‌ها در ارتباط باشیم: شاید نه در جهان واقعی اما در زمان واقعی. می‌توانیم حالت چهره آدم‌ها را ببینیم، صدای خنده‌شان را بشنویم و به این نحو در زندگی‌شان حضور داشته باشیم." او پیشنهاد می‌کند این تماس‌ها را هر چه می‌توانیم خودمانی‌تر برگزار کنیم: مثلا با عزیزمان در حال پختن شام ویدیویی تماس بگیریم. چون در دوران قرنطینه جای خالی این تعاملات را خیلی احساس می‌کنیم.

در طول دوران این بحران جهانی، آدم‌ها با همراهی هم راه‌هایی برای ارتباط برغم محدودیت‌های قرنطینه و با حفظ فاصله یافته‌اند. ویدیوی ایتالیایی‌هایی که دسته ‌جمعی در ایوان‌های خانه‌هاشان آواز می‌خوانند در هفته‌های اخیر بسیار پربیننده بوده و برگزاری جشن‌های خانوادگی در شرایطی که اعضای خانواده‌ها از هم فاصله دارند خبرساز شده است. پروفسور سانتوس می‌گوید:"ابداع راه‌های تازه‌ای از این دست می‌تواند در روحیه ما بسیار مفید باشد و به برنامه‌ریزی ما برای برخورد با این بحران بسیار کمک کند." "به رغم اضطراب‌های موجود می‌توانیم کنترل روایت‌مان از این بحران را در دست بگیریم: آیا می‌خواهیم فکر کنیم که در موقعیت افتضاحی هستیم یا ترجیح می‌دهیم فکر کنیم چالشی در برابرمان است که با همراهی افراد خانواده‌ با آن مواجه می‌شویم." .