نمایندگانی که قید مجلس یازدهم را زدند

09/12/2019 08:16:00 ق.ظ

مجلس, انتخابات

از نمایندگان کنونی مجلس ۲۴۸نفر برای انتخابات مجلس آینده نیز ثبت نام کرده اند. بر این اساس ۴۲نفر از نمایندگان مجلس کنونی از شرکت در انتخابات آینده انصراف داده اند. اسامی و دلایل این نمایندگان برای عدم شرکت در دور بعدی در ایران وایر👇 اخبار_ایران انتخابات

عنوانانصراف های قضایی محکوم کرده است. اگر چه هیچ کدام از این دو چهره شناخته شده سیاسی، دلایل مشخصی را برای انصراف خود اعلام نکرده اند اما عدم حضور آن ها در انتخابات را باید به چشم انداز مجلس آینده و فضای سیاسی کشور، مرتبط دانست. دو تن از نمایندگان مجلس دهم، «عبدالرضا هاشم زایی» نماینده تهران و «احمد سالک» به دلیل شرایط سنی، امکان حضور در انتخابات آینده را نداشتند. بر اساس 

تعدادی از نمایندگان مجلس دهم نیز به واسطه قبول مسوولیت در پست های دیگر صحنه انتخابات را ترک کرده اند که از جمله آنها می توان به «کاظم جلالی» نماینده تهران و «محمد دهقان» نماینده طرقبه و شاندیز اشاره کرد. جلالی پیش از پایان دوره نمایندگی اش، راهی مسکو شد تا بر کرسی سفیر ایران تکیه زند و محمد دهقان نیز به عنوان حقوقدان راهی شورای نگهبان شد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

هیچکدامشان

سلیمانی: آمریکایی‌ها به دیگر زندانی‌ها گفته بودند که من تروریست و بمب‌گذار هستممسعود سلیمانی دانشمند ایرانی که امروز بعد از ۱۴ ماه حضور در زندان‌های آمریکا به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های دولت واشنگتن علیه ایران آزاد شد و به کشور بازگشت، اظهار کرد: مقامات آمریکایی در زندان برای اینکه دیگر زندانی‌ها به من نزدیک نشوند گفته بودند که من یک تروریست هستم که قصد داشتم در آمریکا بمب‌گذاری کنم.

ارزش امنیت بسیار بالاتر از بهایی است که صرف آن می‌کنیموزیر دفاع گفت: ارزش استقرار و پایداری امنیت همه‌جانبه بسیار بالاتر از بهایی است که صرف آن می کنیم چرا که همه پیشرفت‌ها، دستاوردها و آرامش ملت در بستر' امنیت ' معنا پیدا می کند. امنیت نظامی به قیمت فجایع اجتماعی و نابودی اقتصادی امنیت نظامی به قیمت کشته شدن بالای هزاران نفر مردممون امنیت به قیمت بیکاری گرونی شدید فقر شدید و دیکتاتور بزرگ روی خون جوانان ما برقصد و موج سواری کنه من نخواستم این امنیتو مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی مرگ_بر_خامنه_ای USAdarFarsi UN StateDept WhiteHouse SecPompeo آره دیگه واسه همین زدین صدها جوان بی گناه غیر مسلح رو کشتین

مرگ زن ۲۳ ساله هندی؛ قربانی تجاوز که سوزانده شد | DW | 07.12.2019زنی که مورد تجاوز گروهی قرار گرفته و در راه دادگاه از سوی مهاجمان و همراهان‌شان به آتش کشیده شده بود، بر اثر سوختگی ۹۵درصدی جان باخت. دادگاه یکی از متجاوزان را تبرئه و دیگری را با وثیقه آزاد کرده بود. هندیا از ایرانیا هم بیشرف ترن واقعاً شرم است جمهوری اسلامی نفسی میکشددد،،، و می اندیشد....

سرنوشت تلخ قربانی تجاوز گروهی که در مسیر دادگاه هند به آتش کشیده شدمقام‌های هند اعلام کردند یک زن قربانی تجاوز که هنگام رفتن به جلسه دادگاه مربوط به پرونده‌اش به آتش کشیده شده بود، در بیمارستانی در شهر دهلی نو جان باخت.

مظلومی: زوج دیاباته و قائدی مثل فیل و فنجان می ماند/ پولی که استراماچونی می‌گیرد نوش جانشمربی تیم ملی به جای ایران در هالیدی است مظلومی: زوج دیاباته و قائدی مثل فیل و فنجان می ماند/ پولی که استراماچونی می‌گیرد نوش جانش

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای دیدار با ژیو وانگ که از ایران آزاد شده به زوریخ، سوئیس، پرواز کرد🔺 برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای دیدار با ژیو وانگ که از ایران آزاد شده به زوریخ سوئیس، پرواز کرد ⚡️فاکس نیوز از قول یک مقام دولت ترامپ گزارش داد، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، برای دیدار با ژیو وانگ به زوریخ پرواز کرد. فقها براثر فریادهای ملت وخونهای ریخته شده شان برای تخفیف دادن خشم مردم دنیا این کارراکردند پرزیدنت ترامپ بجای تشکر از جنایتکاران استبداد از مردم بی پناه ما تشکر کند .

گفته  بود: «تا زمانی که تحریم و جنگ اقتصادی داریم و شورای عالی هماهنگی سران قوا هم می‌تواند تصمیمات اصلی را اتخاذ کند، می‌توانیم تا پایان این تحریم‌ها و جنگ اقتصادی فعلی، مجلس را تعطیل کنیم.به گزارش ایسنا، مسعود سلیمانی شنبه‌شب در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد گفت: آمریکایی‌ها به دیگر زندانی‌ها گفته بودند که من یک تروریست هستم که هدفم از حضور در آمریکا بمب‌گذاری در این کشور بوده و آنها من را بازداشت کرده‌اند.به گزارش ایسنا به نقل روابط عمومی وزارت دفاع، نشست تخصصی بررسی اصلاحات ساختاری بودجه سال 1399 کشور با حضور امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع، حجت الاسلام و المسلمین آقاجانپور رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع، دکتر غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، معاونین وزیر دفاع و مدیران عامل سازمان‌های تابعه وزارت دفاع در سازمان صنایع دفاع برگزار شد.زن هندی که در آتش انتقام متجاوزان خود سوزانده شده بود، در بیمارستانی در دهلی نو درگذشت.

» سلحشوری نیز دلایل انصراف از کاندیداتوری برای انتخابات آینده را ساختارهای محدودکننده اقتدار مجلس، نادیده گرفتن نظر و خواست مردم، رویه نامناسب نظارت استصوابی و اتفاقات پاییز نود و هشت،  عنوان  کرد. انصراف این نمایندگان عضو فراکسیون امید مجلس، کار را بر فعالان سیاسی اصلاح طلب برای دعوت مردم به مشارکت در انتخابات سخت تر خواهد کرد. اینها چه می‌گویند که من هم در جواب می‌گفتم نمی‌دانم اینها چه می‌گویند. انصراف های قضایی انصراف تعدادی از نمایندگان مجلس دهم را باید به پرونده های مفتوح فساد اقتصادی آن ها نسبت داد. امیر سرتیپ حاتمی افزود: نیروهای مسلح با اشراف کامل اطلاعاتی و عملیاتی خود  کلیه تحرکات دشمنان را  لحظه به لحظه رصد و کنترل می‌کنند  وضروری است  متناسب با تهدیدات احتمالی، تسلیحات و تجهیزات دفاعی خود را با مدیریت بودجه و اعتبارات  دفاعی در وضعیت کارآمدی قرار دهیم . در تیر ماه امسال دو نفر از نمایندگان مجلس دهم به   «اخلال در بازار خودرو» بازداشت شده و پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شدند. از این سخنان پیداست که مشکل اصلی آنها با مردم ایران است. هر دو این نماینده ی اصولگرای مجلس دهم یعنی «فریدون احمدی»   نماینده زنجان و «محمد عزیزی» نماینده ابهر از شرکت در انتخابات آینده انصراف داده اند. روز پنجشنبه ۵ دسامبر، زمانی که قربانی برای پیگیری شکایتش رهسپار دادگاه بود، پنج مرد به او حمله‌ور شده و آتشش زدند.

  دیگر نماینده ای که در سایه یک پرونده قضایی، ترجیح داده در انتخابات آینده شرکت نکند «سلمان خدادادی»، نماینده ملکان در مجلس دهم است. انتهای پیام. امیر سرتیپ حاتمی تصریح کرد : با پیگیری  و تعامل فی ما بین، علاوه‌بر افزایش 15درصد حقوق و مزایا ی کارکنان نیروهای مسلح در سال 1399، کسری اعتبارات حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان لشکری در بودجه تامین و پیش بینی شده است. خدادادی که از سوی زن جوانی به تجاوز و سوءاستفاده از موقعیت خود متهم شده بود در نهایت به «جرم رابطه نامشروع و سوء‌استفاده از موقعیت به ۹۹ ضربه شلاق، دو سال تبعید و دو سال انفصال از خدمت»  محکوم  شد. پرونده این نماینده مجلس به ویژه پس از خودکشی زن جوانی که به وسیله او مورد تعرض قرار گرفته بود مورد توجه قرار گرفت. با این وجود، این نماینده مجلس علت انصراف از شرکت در انتخابات آینده را «فرصت دادن به جوانان»   کرده است. غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) همواره در خصوص بودجه نیروهای مسلح و تقویت بنیه دفاعی کشور تأکید داشته اند گفت: توجه به نیروهای مسلح در مجلس، همواره در اولویت‌ اول  است.  انصراف های سیاسی انصراف «علی لاریجانی»، رییس سه دوره مجلس ایران و «محمد رضا عارف»، از رهبران فراکسیون امید مجلس دهم از خبرسازترین انصراف های این دوره از ثبت نام های انتخابات مجلس بود که تکان های زیادی را در میان اصولگرایان نزدیک به دولت و اصلاح طلبان ایجاد کرد. این در حالی است که همه موارد تعدی و تجاوز برملا و ثبت نمی‌شوند.

اگر چه هیچ کدام از این دو چهره شناخته شده سیاسی، دلایل مشخصی را برای انصراف خود اعلام نکرده اند اما عدم حضور آن ها در انتخابات را باید به چشم انداز مجلس آینده و فضای سیاسی کشور، مرتبط دانست.  دیگر انصراف ها کناره گیری جمعی دیگر از نمایندگان مجلس دهم از رقابت برای تصاحب کرسی های مجلس یازدهم به دلایل دیگری انجام شد. وی تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد  با توجه به رویکرد تشدید تحریم ها و شناسایی تهدیدات و نیازهای ضروری بخش دفاع، پیشنهادات کارشناسی و تخصصی خود را در موضوع تخصیص بودجه به مجلس ارائه  نماییم. دو تن از نمایندگان مجلس دهم، «عبدالرضا هاشم زایی» نماینده تهران و «احمد سالک» به دلیل شرایط سنی، امکان حضور در انتخابات آینده را نداشتند. بر اساس  قانون انتخابات  جمهوری اسلامی داوطلبان به هنگام ثبت‌نام باید در محدوده سنی ۳۰ سال تمام تا ۷۵ سال تمام قرار داشته باشند. تعدادی از نمایندگان مجلس دهم نیز به واسطه قبول مسوولیت در پست های دیگر صحنه انتخابات را ترک کرده اند که از جمله آنها می توان به «کاظم جلالی» نماینده تهران و «محمد دهقان» نماینده طرقبه و شاندیز اشاره کرد. روز جمعه ششم دسامبر، قرار بود چهار فرد مظنون به تجاوز و قتل یک دامپزشک ۲۷ ساله، صحنه جنایت را بازسازی کنند اما وقتی در صدد فرار از محل جرم برآمدند، با شلیک پلیس کشته شدند.

جلالی پیش از پایان دوره نمایندگی اش، راهی مسکو شد تا بر کرسی سفیر ایران تکیه زند و محمد دهقان نیز به عنوان حقوقدان راهی شورای نگهبان شد. دو نفر از نمایندگان مجلس دهم نیز در دوران چهارساله این مجلس از دنیا رفتند. اسامی نمایندگانی که قید شرکت در انتخابات آینده مجلس در ایران را زده اند در جدول زیر قابل مشاهده است. استان تهران با ۸ نماینده و استان خوزستان با ۶ نماینده انصرافی بیشترین میزان انصراف از شرکت در انتخابات مجلس یازدهم را به خود اختصاص داده اند.   سابقه عدم شرکت نمایندگان در دوره بعد پرهیز از ورود مجدد به عرصه انتخابات توسط نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی در هر دوره اتفاق می افتد و امر جدیدی نیست. دختر جوان که دانشجوی پزشکی بود، چندی بعد در بیمارستانی در سنگاپور گذشت.

در انتخابات مجلس دهم نیز  برخی چهره های سرشناس مجلس نهم ، شرکت نکردند و به عبارتی قید مجلس دهم را زدند. محمد رضا باهنر، روح الله حسینیان، علی اصغر زارعی، علیرضا مرندی، رضا رحمانی و عباس فلاحی باباجان از جمله معروف ترین نمایندگان مجلس نهم بودند که در انتخابات مجلس دهم اعلام کاندیداتوری نکردند. .