نماینده ایران در سازمان ملل: علیرغم تغییر بولتون با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

20/06/1398 12:10 ب.ظ

نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک گفته است که با وجود تغییر جان بولتون، ایران با ایالات متحده مذاکره نخواهد کرد. پس از برکناری مشاور امنیت ملی آمریکا از سمت خود گمانه زنی هایی درباره احتمال دیدار حسن روحانی و دونالد ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شده بود.

نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک گفته است که با وجود تغییر جان بولتون، ایران با ایالات متحده مذاکره نخواهد کرد. پس از برکناری مشاور امنیت ملی آمریکا از سمت خود گمانه زنی هایی درباره احتمال دیدار حسن روحانی و دونالد ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شده بود. مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک گفته است که با وجود تغییر جان بولتون، ایران با ایالات متحده مذاکره نخواهد کرد.

یک روز پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که به ماموریت جان بولتون در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا خاتمه داده است. آقای بولتون شخصیتی تندرو است و از حامیان جدی سازمان مجاهدین خلق ایران در کاخ سفید محسوب می شد.

با نزدیک شدن به زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و حضور حسن روحانی رئیس جمهور ایران در آن، گمانه زنی هایی درباره احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا مطرح شده بود. نماینده ایران گفته"ما بارها اعلام کرده ایم و رئیس جمهور ایران هم به صراحت نظر داده تا زمانی که این تحریم های ظالمانه و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه مردم ایران، ادامه دارد، جای صحبت و مذاکره نیست".

آیت الله خامنه ای رهبر ایران گفته به هیچ وجه به رئیس جمهور و مقام های دولتی اجازه نخواهد داد تا با دولت ترامپ مذاکره کنند. او تماس با دولت کنونی ایالات متحده را"سم مضاعف" خوانده است.Image caption آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته دولت اجازه ندارد با آمریکا مذاکره کند headtopics.com

ادامه مطلب:
bbcpersian »

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

نماینده ایران در سازمان ملل: تغییر بولتون داخلی است، با وجود تحریم‌ها مذاکره منتفی استمجید_تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد، «تغییر بولتون را مساله داخلی آمریکا» عنوان کرد و گفت: «تا زمان وجود تحریم‌ها، مذاکره منتفی است.» او درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ، گفت: «زمانی می‌توان در این‌باره سخن گفت که تحریم‌ها را بردارند.»

سازمان عفو بین الملل صدور «احکام ظالمانه» برای فعالان کارگری در ایران را محکوم کرد♦️سازمان عفو بین الملل صدور «احکام ظالمانه» برای فعالان کارگری در ایران را محکوم کرد ⚡️عفو بین الملل با صدور بیانیه‌ای احکام اخیر فعالان کارگری در ایران را «ظالمانه» توصیف کرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواستار آزادی فعالان کارگری و روزنامه نگاران شد.

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شودGetty Imagesنماینده ایران در سازمان ملل گفته تا لغو تحریم های آمریکا، امکان مذاکره دو کشور منتفی است

مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک گفته است که با وجود تغییر جان بولتون، ایران با ایالات متحده مذاکره نخواهد کرد.

یک روز پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که به ماموریت جان بولتون در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا خاتمه داده است. آقای بولتون شخصیتی تندرو است و از حامیان جدی سازمان مجاهدین خلق ایران در کاخ سفید محسوب می شد.

با نزدیک شدن به زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و حضور حسن روحانی رئیس جمهور ایران در آن، گمانه زنی هایی درباره احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا مطرح شده بود.

نماینده ایران گفته"ما بارها اعلام کرده ایم و رئیس جمهور ایران هم به صراحت نظر داده تا زمانی که این تحریم های ظالمانه و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه مردم ایران، ادامه دارد، جای صحبت و مذاکره نیست".

آیت الله خامنه ای رهبر ایران گفته به هیچ وجه به رئیس جمهور و مقام های دولتی اجازه نخواهد داد تا با دولت ترامپ مذاکره کنند. او تماس با دولت کنونی ایالات متحده را"سم مضاعف" خوانده است.Image caption

آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته دولت اجازه ندارد با آمریکا مذاکره کند

حسن روحانی که در مواردی تمایلاتی برای مذاکره با آمریکا از خود نشان داده بود در آخرین اظهاراتش در این باره، دیدار با رئیس جمهور آمریکا را منتفی خوانده و گفته در صورت لغو تحریم ها و بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای برجام امکان مذاکره صرفا در قالب گروه ۱+۵ وجود دارد. این گروه شامل اعضای دائم شورای امنیت به همراه آلمان است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک هرگونه تغییر دیگری در دولت دونالد ترامپ را برای مذاکره دو کشور بی ثمر دانسته و گفته"سیاست ما در این زمینه بسیار روشن است، این سیاست ربطی به تغییرات دولت آمریکا ندارد. اگر سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا لغو نشود، جایی برای گفت و گو وجود ندارد".

او تازه ترین تحریم های آمریکا علیه ایران را نشانه ادامه"فشار حداکثری" دولت ترامپ به ایران دانسته است.

ساعاتی پس از اعلام برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، وزیر خزانه داری و وزیر خارجه این کشور در یک کنفرانس خبری مشترک در کاخ سفید از اعمال تحریم های جدیدی علیه ایران و منافع حکومت این کشور خبر دادند. تحریم های تازه ۱۵ فرد و نهاد مرتبط با حماس، القاعده و سپاه پاسداران را هدف می گیرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری گفته که کنار گذاشته شدن جان بولتون به معنای تغییر سیاست های دولت ترامپ نیست.

دونالد ترامپ با خارج کردن آمریکا از توافق برجام مجموعه بی سابقه ای از تحریم ها را علیه ایران برقرار کرده و گفته با هدف"عادی شدن رفتار حکومت ایران" به"فشار حداکثری" به این کشور ادامه می دهد.

از زمان شروع تحریم ها صادرات نفت ایران از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه به کمتر از ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.