روزشمار چهره‌های تاریخی

روزشمار چهره‌های تاریخی

نماد نبرد با حجاب اجباری | DW | 07.07.2020

هفده تير ۱۳۹۵؛ چهار سال پيش در چنين روزی مليحه نيكجومند در تهران درگذشت. می‌گفت: 'اگر انتخاب داشتم حجاب نداشتم'.

07/07/2020 01:33:00 ب.ظ

هفده تير ۱۳۹۵؛ چهار سال پيش در چنين روزی مليحه نيكجومند در تهران درگذشت. می‌گفت: 'اگر انتخاب داشتم حجاب نداشتم'.

هفده تير ۱۳۹۵؛ چهار سال پيش در چنين روزی مليحه نيكجومند در تهران درگذشت. می‌گفت: 'اگر انتخاب داشتم حجاب نداشتم'.

نماد نبرد با حجاب اجباریهفده تير ۱۳۹۵؛ چهار سال پيش در چنين روزی مليحه نيكجومند در تهران درگذشت. می‌گفت:"اگر انتخاب داشتم حجاب نداشتم".مليحه نيكجومند با نام هنری شيده رحمانی در سال ۱۳۱۱ در اصفهان زاده شد.از كودكی و نوجوانی او همين اندازه میدانيم كه در مدرسه تئاتر بازی میكرد و صدای خوشی داشت.

کرونا در ایران؛ آمار بنا به 'ملاحظات سیاسی و امنیتی مهندسی می‌شوند'، آمار واقعی 'بیست برابر' است - BBC News فارسی مایک پمپئو: شورای امنیت باید بین مسلح کردن تروریست‌ها و ایستادن در کنار کشورهای خلیج فارس، یکی را انتخاب کند بازداشت میلیاردر دموکراسی‌خواه در هنگ‌کنگ - BBC News فارسی

۱۸ ساله بود كه پس از پايان دبيرستان وارد راديو شد و در نمايش‌های راديويی بازی كرد.۲۱ ساله بود كه بازيگری تفننی و سپس حرفه‌ای را در تئاتر سپاهان زير نظر علی‌محمد رجايی آغاز كرد و در چندين نمايش كمدی مانند"وادنگ"،"عشق پيری" و"رباخوار" نقش آفريد.

۲۳ ساله بود كه نخستين بار در فيلم"خسيس" با نويسندگی، تهيه و كارگردانی محمدرضا زندی در نقش دختر يك حاجی خسيس نزولخوار كه می‌خواست او را به عقد پيرمرد پولداری درآورد ولی پشيمان شد، بازی كرد.در پی آن پيش و پس از انقلاب ۵۷ در بيش از ۶۰ فيلم و مجموعه تلويزيونی مانند"سالهای بی‌پناهی"،"آلاخون والاخون"،"سربداران""بوعلی سينا" و ... نقش آفريد.

از نقش‌های مطرح او پيش از انقلاب ۵۷"معصوم" مستأجر"قمرخانم" در سريال و فيلم پرطرفدار"خانه قمرخانم" بود. همه مستأجرهای"قمرخانم" می‌خواهند مِلك او را پنهانی و قانونی از چنگش درآورند.۷۸ ساله بود كه در مجموعه تلويزيونی"زير هشت" يك ملودرام اجتماعی، يكی از نقش‌های اصلی را داشت و نامش را بار ديگر بلندآوازه كرد.

دو هفته پس از انقلاب ۵۷ دو عكس از او به هنگام تظاهرات عليه پوشش اجباری در رسانه های داخلی و خارجی چاپ شد كه او را با شنل روی سقف یك مینی‌بوس در جدل با يك روحانی نشان می‌داد. يك سال پيش از درگذشتش در اين رابطه به گزارشگر راديو زمانه گفت:"این عكس‌ها در یك مجله خارجی هم چاپ شده بود. آن پالتو را به یاد می‌آورم. كرم رنگ بود. تظاهرات، نزدیك دانشگاه تهران برپا شد. ما در خیابان مشتاق نزدیك دانشگاه تهران زندگی می‌كرديم. از چند روز قبلش اراذل و اوباش ریخته بودند در خیابانها و شعار"یا روسری، یا توسری" سر می‌دادند و پونز توی پیشانی دختران جوان می‌كوبیدند. هنوز حجاب قانونی و اجباری نشده بود اما درگیری میان زنان و چماقداران بود. من حافظه‌ام مثل پاها و چشم‌هایم از كار افتاده. یادم نمی‌آید روی مینی‌بوس چه می‌گفتم".

مليحه نيكجومند در ۸۴ سالگی در تهران درگذشت. ادامه مطلب: DW فارسی »

اعتراض مردم بلاروس به نتیجه انتخابات/ حداقل 120 نفر بازداشت شدند- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnim

با اعلام نتیجه اولیه انتخابات ریاست‌جمهوری در بلاروس که گویای پیروزی مجدد 'الکساندر لوکاشنکو' (با بیش از 81 درصد آراء) بود، مخالفین وی به خیابان‌ها آمدند و اعتراضات به درگیری با نیروهای امنیتی و بازداشت عده زیادی انجامید.

عکس روز: نماد کمونیسم در پرتو قرص ماه | DW | 06.07.2020عکس روز: نماد کمونیسم در پرتو قرص ماه کارگر چکش خود را به سوی آسمان برده و دهقان مزارع اشتراکی داسش را. این تندیس اولین بار سال ۱۹۳۷ در غرفه شوروی سابق در نمایشگاهی در پاریس به نمایش گذاشته شد. بعدها به مسکو انتقال یافت و به یکی از نمادهای نظام شوروی و پایتخت آن بدل شد؛ نمادی که اینک همراه با فروپاشی آن نظام، از درخشش و جذابیت پیشین افتاده، ولی پرتو قرص ماه از آن ظاهرا نمای جالبی برای عکس و عکاسی ساخته است

خطر اخراج از آمریکا در کمین دانشجویان خارجی | DW | 07.07.2020اداره مهاجرت آمریکا اعلام کرده برای دانشجویان خارجی که قرار است از ترم زمستانی تحصیل خود را در دانشگاهی که تنها کلاس آنلاین ارائه می‌دهد، شروع کنند، ویزا صادر نمی‌کند. بسیاری دانشجویان خارجی هم با خطر اخراج روبرو هستند.

واکنش‌های بین‌المللی به ترور هشام الهاشمی در بغداد | DW | 07.07.2020هشام الهاشمی، روزنامه‌نگار و کارشناس ارشد مسائل امنیتی عراق توسط افرادی مسلح در بغداد ترور شد. او پس از انتقال به بیمارستان جان باخت. الهاشمی گزارش‌های متعددی درباره گروه‌های تندرو و نقش ایران در عراق منتشر کرده بود.

گزارش نیویورک‌ تایمز از 'نقش اسرائیل در بمب‌گذاری در تأسیسات نطنز' | DW | 06.07.2020علت انفجار در سایت نطنز در پرده ابهام قرار دارد. بازار گمانه‌زنی درباره نقش احتمالی اسرائیل در این انفجار همچنان داغ است. نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از دو منبع امنیتی خبر از نقش اسرائیل در وقوع این انفجار داده است.

هزینه-فایده حضور نظامی سربازان آمریکا در آلمان چقدر است؟ | DW | 06.07.2020آلمان برای حضور نظامی سربازان آمریکایی در این کشور ظرف ۱۰ سال گذشته یک میلیارد یورو هزینه کرده است. این در حالی است که هزینه استقرار سربازان آمریکایی در آلمان برای دولت این کشور بسیار نازل‌تر از هزینه آن برای آمریکا است.

انتقاد گزارشگر سازمان ملل از حمله پهپادی به خودروی قاسم سلیمانی | DW | 07.07.2020بنا بر ارزیابی گزارشگر ویژه سازمان ملل کشتن قاسم سلیمانی در حمله پهپادی آمریکا مغایر با حقوق بین‌الملل بوده است. در حمله پهپادی روز سوم ماه ژانویه به خودروی حامل سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، و نه نفر دیگر کشته شده بودند.