رکود اقتصادی, علی لاریجانی, محمدباقر نوبخت, تشدید تحریم‌ها

رکود اقتصادی, علی لاریجانی

نشست مشترک دولت و مجلس برای 'حمایت از رونق تولید' | DW | 17.07.2019

به گفته علی لاریجانی، در مجلس مکانیزمی مشخص شده تا در همکاری با بخش خصوصی و دولت برای رونق تولید چاره اندیشی شود. او می‌گوید اولویت ایران حمایت از بنگاه‌هایی است که 'توان ایجاد جهش در تولید' را دارند.

17/07/2019 04:53:00 ب.ظ

به گفته علی لاریجانی ، در مجلس مکانیزمی مشخص شده تا در همکاری با بخش خصوصی و دولت برای رونق تولید چاره اندیشی شود. او می‌گوید اولویت ایران حمایت از بنگاه‌هایی است که 'توان ایجاد جهش در تولید' را دارند.

به گفته علی لاریجانی ، در مجلس مکانیزمی مشخص شده تا در همکاری با بخش خصوصی و دولت برای رونق تولید چاره اندیشی شود. او می‌گوید اولویت ایران حمایت از بنگاه‌هایی است که 'توان ایجاد جهش در تولید' را دارند.

نشست مشترک دولت و مجلس برای"حمایت از رونق تولید"به گفته علی لاریجانی، در مجلس مکانیزمی مشخص شده تا در همکاری با بخش خصوصی و دولت برای رونق تولید چاره اندیشی شود. او می‌گوید اولویت ایران حمایت از بنگاه‌هایی است که"توان ایجاد جهش در تولید" را دارند.

شاهزاده رضا پهلوی: فرصت کوبیدن واپسین میخ به تابوت جمهوری اسلامی فراهم شده است رضا پهلوی با انتقاد از اتحادیه اروپا: مشروعیت بخشیدن به رئیسی همانند یک سیلی بود عفو بین‌الملل: «جنایات علیه بشریت» بر مراسم تحلیف رئيسی «سایه‌ای سهمگین» انداخته؛ افزایش انتقادها از سفر نماینده اتحادیه اروپا به تهران

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از یک بنگاه تولید مواد غذایی در استان البرز از فعالیت کمیسیون ویژه‌ای خبر داد که قرار است امور مربوط به رونق تولید و پیشنهادهایی را که در این زمینه ارائه می‌شود بررسی کند.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس (خبرگزاری خانه ملت) علی لاریجانی چهارشنبه ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) در جمع خبرنگاران گفت: «مجلس به صورت جدی شعار رونق تولید را مبنای کار خود قرار داده است و تمام کمیسیون‌ها مأمور شده‌اند با دستگاه‌های اجرایی مربوطه و مراکز پژوهشی جلساتی را برگزار کنند.»

او می‌گوید مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در این زمینه فعال شده تا با تهیه گزارش‌هایی برای وزارتخانه‌های مختلف، چالش‌های پیش‌روی تولید را مشخص و برای آنها راه‌حل پیشنهاد کند. اتاق بازرگانی، به عنوان نماینده بخش خصوصی نیز وظیفه مشابهی بر عهده گرفته است.لاریجانی با اشاره به نشست‌هایی که برای این منظور برگزار شده افزود: «روز گذشته جلسه‌ای با وزرای مربوطه، کمیسیون‌های تخصصی، مرکز پژوهش‌ها و اتاق بازرگانی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد  و برخی از چالش‌هایی موجود مورد بررسی قرار گرفت.» headtopics.com

اولویت‌های رونق تولیدجلسه مشترک روز سه‌شنبه به ریاست لاریجانی و با حضور محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیران صنعت، کار، کشاورزی و راه و شهرسازی برگزار شد. مدیران بانک مرکزی و اتاق بازرگانی و روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز در این جلسه حضور داشتند.

رئیس مجلس تشکیل این جلسات را به دلیل شرایط کنونی و افزایش فشار تحریم‌های آمریکا ضروری خواند و خاطر نشان کرد: «اولویت کشور این است که بنگاه‌هایی که توان ایجاد جهش در تولید دارند مورد حمایت قرار دهیم. البته برخی از مشکلات و مسائل ممکن است از نظر قانونی منطقی باشد اما با توجه به شرایط تحریمی و ویژه‌ای که در آن قرار داریم باید موضوع به صورت خاص دیده شود.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدبا تشدید تحریم‌ها بسیاری از فعالیت‌های تولیدی در ایران، از جمله خودروسازی و صنایع وابسته به آن دچار مشکلات جدی شده‌اند و خطر بیکاری صدها هزار نفر را تهدید می‌کند.بانک جهانی ماه گذشته رشد اقتصادی ایران را منفی ۵/ ۴ درصد برآورده کرد و پیش‌بینی کرده بود که تا پایان سال جاری میلادی این میزان منفی ۶/ ۳ درصد باشد.

وعده ایجاد یک میلیون شغل جدیدبه رغم این وضعیت که گزارش‌های مرکز آمار و مرکز پژوهش‌ها آن را تائید می‌کنند، رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست دیروز مجلس گفت: «بر اساس برنامه‌ریزی دولت با تحقق برنامه‌های صورت گرفته، حدود ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری در کشور ایجاد می‌شود، از طرف دیگر یکی از اقدامات مثبت دولت، ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری است و در این رابطه با مصوبه مجلس، یک و نیم میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده است.» headtopics.com

المپیک توکیو؛ علی داودی در وزنه‌برداری مدال نقره گرفت - BBC News فارسی تحلیف رئیسی؛ تدابیر امنیتی کم‌سابقه‌‌‌ در تهران | DW | 05.08.2021 سازمان جهانی بهداشت خواهان توقف واکسیناسیون سوم شد | DW | 05.08.2021

به گزارش"خانه ملت" نوبخت در این نشست وعده داد که از حدود یک میلیون فرصت شغلی که قرار است امسال ایجاد شود ۲۷۰ هزار مورد آن مربوط به حوزه صنعت و معدن باشد. این در حالی است که مطابق گزارش مرکز آمار میزان رشد منفی بخش صنعت در سال گذشته دوبرابر میانگین رشد منفی در تمام حوزه‌ها بوده است.

نشست مشترک مجلس و شماری از وزیران اقتصادی دولت برای بررسی موانع رونق تولید، سه‌شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست روز سه‌شنبه شرایط امروز ایران را"شرایط جنگی" خواند و تنگناهای مالی و"بسیار سخت" بودن فرایند تصمیم‌گیری در بخش تولید را مهم‌ترین موانع رونق فعالیت‌ها در این حوزه عنوان کرد.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم کمبود منابع را از مهم‌ترین معضلات واحدهای تولیدی ذکر کرد و از بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها خواست نسبت به صنایع تولیدی"رویکرد حمایتی" داشته باشند.رئیس مجلس در حاشیه سفر به استان البرز به همین مشکل اشاره کرد و گفت مطابق قانون، سهم تسهیلات برای حمایت از تولید ۴۰ درصد مشخص شده اما سال گذشته فقط ۲۷ درصد تسهیلات به این کار اختصاص داده شد.

بحران و معضل خودساختههمزمان با این نشست، مسعود نیلی که تا چندی پیش سمت‌هایی چون مشاور و دستیار ویژه رئیس جمهوری و دبیری ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را برعهده داشت تحریم‌ها را مشکل اصلی ندانسته و گفته است: «مشکل اصلی ما، بیرونی نیست. مسئله، خودمان هستیم. اصل مسئله ما با خودمان است که نمی‌توانیم تناقضات بین خواسته‌های متعالی و واقعیت‌های روی زمین را کنار هم جمع کنیم.» headtopics.com

این استاد دانشگاه در گفت‌وگو با"خبرآنلاین" می‌گوید در کشورهای دیگر سیاست، موانع غیراقتصادی بر سر راه اقتصاد را برمی‌دارد و نقش تسهیل‌کننده را بر عهده دارد در صورتی که در جمهوری اسلامی این گونه نیست.مسعود نیلی معتقد است ایران دچار"افت کیفیت در سیاست‌گذاری اقتصادی" است و این وضعیت در چهار دهه گذشته همین بوده زیرا به گفته او حتی یک مورد هم نمی‌توان سراغ گرفت که مسئولان اعلام کنند تصمیمی اشتباه گرفته شده و تکرار نمی‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدمشاور سابق اقتصادی رئیس جمهوری حل نشدن معضل"تعامل با جهان" را بسیار با اهمیت خواند و گفت: «در گذشته، برخی کشورها با دنیا کار نمی‌کردند و در مقابل، کشورهایی هم وجود داشتند که با دیگر کشورها تعامل فعال داشتد. نوع تعامل هم گونه‌های مختلف داشت که با هم تفاوت‌های بنیادی داشتند. اما امروز شرایط دیگر این‌گونه نیست و نوعی همگرایی عمومی شکل گرفته و این‌طور نیست که به بحث‌های کلامی بپردازیم که با دنیا تعامل داشته باشیم یا خیر!؟»

محمدرضا گرایی دومین مدال طلا المپیک را برای ایران کسب کرد | DW | 04.08.2021 حسن یزدانی در فینال کشتی آزاد المپیک توکیو | DW | 04.08.2021 فرمانده ارتش بریتانیا: ایران خطای بزرگی مرتکب شده و باید به آن پاسخ بدهیم

با شدت گرفتن بحران اقتصادی در ایران که بخش بزرگی از جمعیت این کشور را به سوی فقر و نارضایتی می‌کشاند، انتقادها و اعتراض‌ها به حاکمیت که حاضر به حل مناقشات خود با آمریکا و بسیاری از کشورهای منطقه نیست افزایش یافته است. ادامه مطلب: DW فارسی »

چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

مردم ایران، حسن روحانی و دولت او را چگونه به یاد خواهند آورد؟ چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری او، ایران و مردم ایران را به کدام سمت برد؟مهمانان برنامه: مهدی مهدوی...

لاریجانی: مجلس از رونق تولید حمایت می‌کند / تمام کمیسیون‌ها ‌مامور به همکاری با دولت شدند- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimگروه استان‌ها ـ رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استان البرز از ظرفیت های زیادی در حوزه تولید برخوردار است،گفت: مجلس شورای اسلامی از رونق تولید حمایت می‌کند.

روزنامه‌نگاران آلمان: دولت از آزادی بیان در هنگ‌کنگ دفاع کند | DW | 15.07.2019انجمن روزنامه‌نگاران آلمان (DJV) از دولت این کشور خواست که در دفاع از آزادی مطبوعات در هنگ‌کنگ در برابر دولت چین موضع‌گیری کند. در اعلامیه این انجمن بر لزوم حفظ آزادی بیان و مطبوعات در هنگ‌کنگ تاکید شده است.

وزیر دادگستری: ۳۲۹ ایرانی در زندان‌ دولت مرکزی عراق محبوسندعلیرضا_آوایی، وزیر دادگستری ایران، در دیدار با فایق_زیدان، رئیس شورای عالی قضائی عراق، خواهان اجرای تواقنامه تبادل زندانیان شد واعلام کرد که « در حال حاضر ۳۲۹ ایرانی در زندان مرکزی عراق محبوسند.» این تعداد غیر از ۱۵۰ ایرانی زندانی در کردستان عراق است

تمجید شورای عالی دولت لیبی از حماسه 15 جولای در ترکیه

هیچ دیداری میان مقام‌های دولت آمریکا و ظریف در نیویورک صورت نمی‌گیردبرایان هوک امکان هر گونه دیدار میان ظریف مقام‌های آمریکایی را در جریان سفر ظریف به نیویورک منتفی دانست.

دولت در پرونده نجفی مداخله نداشته است/ انتقاد از رفتار خبرنگار صدا و سیماسخنگوی قوه قضاییه درمورد انتقاد به برگزاری علنی دادگاه نجفی با عنوان اینکه انتشار جریان رسیدگی پرونده اگر منافی وجدان عمومی باشد با موافقت ریاست قوه قضائیه امکان پذیر است، گفت: اینکه کسی بدون داشتن سمت آلت قتل را در دست بگیرد مصداق مداخله در روند قضایی است.