نرخ تورم در ترکیه به ۳۶ درصد رسید؛ بالاترین رقم در ۱۹ سال گذشته

13/10/1400 07:56:00 ب.ظ

گروه مستقل پژوهش تورم، متشکل از دانشگاهیان و تعدادی از مقام‌های سابق دولتی، تخمین می‌زنند که نرخ واقعی تورم در ترکیه طی سال گذشته میلادی حدود ۸۳ درصد بوده است.

گروه مستقل پژوهش تورم، متشکل از دانشگاهیان و تعدادی از مقام‌های سابق دولتی، تخمین می‌زنند که نرخ واقعی تورم در ترکیه طی سال گذشته میلادی حدود ۸۳ درصد بوده است. نسخه چاپی براساس آمارهای رسمی که روز دوشنبه ۱۳ دی منتشر شد نرخ تورم در ترکیه در ماه دسامبر به بالای ۳۶ درصد رسید که بالاترین رقم طی ۱۹ سال گذشته است.

اداره آمار ترکیه در بیانیه‌ای گفت نرخ اکثر کالاهای مصرفی طی ماه دسامبر در مقایسه با ماه قبل به طور متوسط ۱۳.۵۷ درصد افزایش یافته است و در نتیجه مردم بخش دیگری از قدرت خرید خود را از دست دادند.

بر اساس این آمارها، بهای اقلام خوراکی در طول سال میلادی گذشته ۴۳.۸ درصد افزایش پیدا کرده است. این بالاترین نرخ تورم در ترکیه از سپتامبر سال ۲۰۰۲ است. حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان در نوامبر آن سال به قدرت رسید.

از اواخر تابستان که بانک مرکزی ترکیه تحت فشار آقای اردوغان نرخ متوسط بهره بانکی را پنج درصد کاهش داد ارزش برابری لیر ترکیه در برابر ارزهای معتبر جهان به شدت کاهش یافته است. طرح «نجات ملی» اردوغان چیست و چرا برخی به آن خوش‌بین نیستند؟ headtopics.com

تحت تاثیر سقوط ارزش لیر واردات تمامی کالاها به خصوص انرژی گران‌تر شده است و بخش قابل توجهی از جمعیت ۸۴ میلیونی ترکیه برای خرید مایحتاج خود با مشکل روبرو شده‌اند.

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

انتشار گزارش‌هایی از کشته شدن غیرنظامیان در حملات سپاه به روستایی در شهرستان زاهداندر پی حمله توپخانه‌ای و زمینی نیروهای نظامی و سپاه به روستای توابع کورین در شهرستان زاهدان، سپاه پاسداران اعلام کرد که در این حمله غلام شه‌بخش و پنج عضو گروه او کشته شده‌اند. غیرنظامیان 😂🤣😂 جنگ داخلی شروع شده و خود ج.ا آغاز گر آنست فعلا چنگ داخلی شروع نشده مزخرف نگو برادر پفیوز

پرتاب مرگبار بلوک سیمانی به سمت راننده‌ای در بزرگراه نواب/ شناسایی سه مظنون از سوی پلیسپلیس پایتخت از شناسایی سه مظنون در ماجرای پرتاب بلوک سیمانی به سمت خودرویی در بزرگراه نواب که منجر به مرگ راننده شده بود، خبر داد.

اهداف احتمالی چین از راه‌اندازی کنسولگری در بندرعباس | DW | 01.01.2022شمار شهروندان چینی در ایران چند هزار نفر بیشتر نیست اما چین قصد دارد در مرکز استان هرمزگان کنسولگری تاسیس کند. ظاهرا این کار با برنامه‌های چین برای گسترش حضور و نفوذ خود در جنوب ایران بی‌ارتباط نیست. چین داره در تمام کشورهای دنیا نفوذ میکنه. ابرقدرت واقعی در دهه آینده. متأسفانه برخلاف غرب با دیکتاتوری حکومت میکنه امریکا در المان پایگاه نظامی دارد. ظاهرا این کار با برنامه های امریکا برای گسترش و نفوذ خود در کل المان بی ارتباط نیست چین همین الان هم تو بهترین نقطه تهران سفارت داره، ملکش هم متعلق به آقای محسنیان هستش

لغو بیش از 2400 پرواز به دلیل شرایط نامساعد جوی در آمریکابیش از 2400 پرواز در شرق آمریکا به دلیل شرایط نامساعد جوی لغو شد. - خبرگزاری آناتولی

آمریکا فعالیت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را از سر گرفتنماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، در توئیتی نوشت ما برای حمایت از حقوق بشر و پیشبرد آن از طریق تعامل در سازمان ملل و در سراسر جهان، با طرف های بین المللی همکاری خواهیم کرد. بیچاره بشری که آمریکای جنایتکار و تروریست دنبال حقوقش باشد Hero ۴۳ سال دیگه بازی شروع شد تا مثل پرزیدنت ترامپ نتونه رژیم رو به زانو دربیاره... اسم حقوق بشر و سازمانش یعنی بازی برای حفظ واقعی رژبم ضد بشر!!

شمار مبتلایان به کرونا در اروپا از ۱۰۰ میلیون نفر فراتر رفتمرکز کرونای دانشگاه جان هاپکینز آمریکا می‌گوید٬ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در اروپا از زمان شروع همه‌گیری تقریباً در دو سال پیش تاکنون٬ از ۱۰۰ میلیون نفر فراتر رفته است.