نخستین نشست وزیر امور خارجه کشورمان با سفرای خارجی مقیم تهران

15/06/1400 06:03 ب.ظ

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: اگر ملت ما می خواهد به اهداف بلند دست پیدا کنند جز مجاهدت و سخت کوشی و تلاش راهی وجود ندارد و اکنون که دولت انقلابی و ولایی سر کار آمده است همه باید جهادی تلاش کنند تا مشکلات کشور برطرف شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از وزارت امور خارجه، وزیر امور خارجه در این دیدار که در ساختمان شهید سلیمانی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه برگزار شد، به تشریح رویکرد دولت جدید در سیاست خارجی و اولویت های اصلی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه پرداخت.

وی تصریح کرد: ما دوستان و متحدان زیادی در میان همسایگان و در قاره آسیا داریم و در اولویت های سیاست خارجی خود به این دو محور توجه ویژه داریم. با این وجود، همانگونه که از عنوان برنامه سیاست خارجی دولت سیزدهم استنباط می شود، نگاه دارای اولویت ما نسبت به همسایگان و آسیا، به معنای نادیده گرفتن بقیه نقاط جهان نیست و توجه به کشورهای عربی و اسلامی، کشورهای آفریقایی، کشورهای آمریکای لاتین و اروپا و غرب، بخشی از سیاست خارجی فعال و پویای ما را تشکیل می دهد.

وی اضافه کرد: آمریکایی ها صدمه اصلی را به برجام وارد کردند و نه تنها متهم، بلکه مجرم اصلی در نقض برجام هستند. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه به تحولات جاری در افغانستان پرداخت و ضمن اشاره به ارتباط با همه طرفها در این کشور، بر تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تاکید کرد.

ادامه مطلب:
PadDolat »

ساکت باش همش دم از دین و انقلاب و ..میزنین ولی در عمل ذره ای عمل درست نمیشه ازتون دید کشورای دیگه دین ندارن اصلا خدارو قبول ندارن اما اینقد پیشرفته شدن که همه محتاج اونا شدن خود ایرانم از هر نظر محتاج اون کشوراست چرا؟ چون دزدی و خیانت ندارن وجدان دارن چرند نمیگن عمل میکنن تو چه كاره ايي بچه ! اغا در س خ حرف اول و اخر رو مي زنه

جهل ساله مردم دارن براي زنده موندن در ج ا محاهدت مي كنن و مسولان هم سخت در تلاش براي دزدي و فساد و غارت بيت المال فساد _سيستماتيك از ملت مجاهدت و مقاومت و تلاش از مسئولین ناکارآمدی و بی‌عدالتی و خرابکاری و اختلاس چرا دولت مردمی نگفت کسایی که میخوان بیان پای صندوق رای بدن باید دو دوز واکسن بزنن. نه_به_واکسن_اجباری استعفای_عین_الهی

حرفهای معاون رئیس جمهور، بیخردانه و جاهلانه است.کشوری که علومش،علوم بی منطق فارسیعربی بازتولید علوم بی منطق جاهلیت سنتی اعراب، بازی با فکرها و فتنه سازیهاست یعنی هر تلاش و کوششی در سیاه چاله بساط شئونیزم فارسی فرقه فارسیسم اشغالگر ایران تحریف و محو و نابود میشود مثل سالهای گذشته

وزیر خارجه و وزیر دفاع آمریکا برای گفت‌وگو با رهبران منطقه به خلیج فارس می‌روندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. این شیاطین چرا دست از خاورمیانه برنمیدارند؟مسلمانان را با نام شیعه و سنی بجان هم انداختند به بهانه امنیت کشورشان و بی هیچ هزینه ای تماشاگر این جنگ و‌خونریزی هستند گند زدن به منطقه دیگه چی میخواهن

وزیر نفت: پیش‌بینی می‌کنم زمستان کسری گاز داشته باشیمخب صادر نکن کثافت.

وزیر بهداشت: محدودیت‌های سفر با افزایش واکسیناسیون کرونا برداشته می‌شود- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnimوزیر بهداشت: از ۱۵ مهر دانشگاه‌ها باید دایر شود تقریباً بخش عمده واکسیناسیون اساتید انجام شده است دانشجویان بر اساس قرنطینه هوشمند، اگر بخواهند به صورت حضوری در کلاس‌های دانشگاه‌ها، حضور داشته باشند باید کارت واکسن داشته باشند خوابگاه رو چیکار میکنید؟ خوشم ازت نمیاد عین البهایی آقای وزیر بهداشت خواستم خدمتت عرض کنم که خیلی خری

تحولات افغانستان محور گفت‌وگوی ولیعهد عربستان با نخست وزیر پاکستانولیعهد عربستان سعودی و نخست وزیر پاکستان درباره تحولات اخیر افغانستان تلفنی گفت‌وگو کردند. - خبرگزاری آناتولی

مأموریت وزیر صمت برای تهیه گزارش کاملی از زنجیره تامین، توزیع و مصرف کالا و راهکارهای نظارت بر آنسکوت سازمان برنامه و بودجه دولت رئیسی در برابر تخلف وزارت آپ در درصدبندی فوق العاده ویژه پیوست_عدالت نه_به_بی_عدالتی پرداخت_فوق‌العاده_ویژه_با_درصد_یکسان_برای_همه از تمام خبرنگاران و رسانه‌های انقلابی خواستاریم در راستای رسالت خبری‌تان در برابر تربیت عمومی کشور،تجمع۱۴ شهریور۱۴۰۰فرهنگیان در اعتراض به تخلف آشکار وزارت آموزش و پرورش در رابطه با درصد بندی ناعادلانه فوق العاده ویژه را پوشش داده و صدای اعتراض ما را برسانید. نه_به_بیعدالتی ازتمام خبرنگاران و رسانه‌های انقلابی خواستاریم در راستای رسالت خبری‌تان دربرابر تربیت عمومی کشور،تجمع امروز(۱۴ شهریور۱۴۰۰) فرهنگیان در اعتراض به تخلف وزارت آ.پ دررابطه بادرصدبندی ناعادلانه فوق العاده ویژه راپوشش داده وصدای اعتراض ماباشید. فوقالعاده_ویژه_با_درصد_یکسان_برای_همه

وزیر بهداشت: پیک پنجم کرونا در حال طی شدن است/ لزوم افزایش تزریق واکسن کرونا- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnimوزیر بهداشت: پیک پنجم بیماری در حال طی شدن است باید روزانه حداقل دو برابر آنچه که هست واکسن در کشور تزریق شود تا بتوانیم در کنترل کرونا موفق باشیم در آینده نزدیک همزمان با گسترش واکسیناسیون، دریافت بسیاری از خدمات منوط به داشتن کارت واکسن خواهد بود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از وزارت امور خارجه، وزیر امور خارجه در این دیدار که در ساختمان شهید سلیمانی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه برگزار شد، به تشریح رویکرد دولت جدید در سیاست خارجی و اولویت های اصلی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود، با اشاره به عنوان سیاست خارجی دولت سیزدهم یعنی سیاست خارجی متوازن، فعال، پویا و هوشمند ابراز داشت: ما تاکید داریم این پیام را به تمام جهان ارسال کنیم که سیاست خارجی ما مبنای متوازنی خواهد داشت. بر این مبنا یکی از اولویتهای اساسی ما، نگاه به همسایگان است. ما در این اولویت همسایگی هیچ استثنائی قائل نیستیم.

وزیر امور خارجه در ادامه نگاه ویژه به قاره آسیا را اولویت دیگر سیاست خارجی کشور دانست و گفت:قاره آسیا در قرن بیست و یکم از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است و وجود قدرتهای نوظهور اقتصادی، فرصتهای جدیدی را برای آسیا و جهان پدید آورده است.

وی تصریح کرد: ما دوستان و متحدان زیادی در میان همسایگان و در قاره آسیا داریم و در اولویت های سیاست خارجی خود به این دو محور توجه ویژه داریم. با این وجود، همانگونه که از عنوان برنامه سیاست خارجی دولت سیزدهم استنباط می شود، نگاه دارای اولویت ما نسبت به همسایگان و آسیا، به معنای نادیده گرفتن بقیه نقاط جهان نیست و توجه به کشورهای عربی و اسلامی، کشورهای آفریقایی، کشورهای آمریکای لاتین و اروپا و غرب، بخشی از سیاست خارجی فعال و پویای ما را تشکیل می دهد.

وزیر امور خارجه پاندمی کرونا را از اولویتهای موضوعی دولت دکتر رئیسی عنوان کرد و افزود: در کنار توجه به تولید حداکثری واکسن داخلی، ما در وزارت امور خارجه با همکاری سفرای محترم خارجی موفق به تامین مقادیر زیادی واکسن کرونا شدیم. همچنین با توجه به شرایط خاص و نگران کننده افغانستان، حتی از توجه به بیش از ۴ میلیون پناهنده این کشور نیز غافل نشدیم و برنامه واکسیناسیون این میهمانان افعانستانی در ایران را دنبال می کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبتهای خود مواضع کشورمان درخصوص مذاکرات هسته ای را تبیین کرد و اظهار داشت: دولت سیزدهم مذاکره را یک ابزار موثر دیپلماسی می داند و ما به هیچ وجه از مذاکره فاصله نخواهیم گرفت. همانطور که در دیدار با آقای اریکه مورا تاکید کرم، ما مذاکره را با نگاه مثبت و فرصت به دیپلماسی باور داریم، اما معتقدیم مذاکره برای مذاکره نفعی برای ملت ایران و هیچ یک از طرفها نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: آمریکایی ها صدمه اصلی را به برجام وارد کردند و نه تنها متهم، بلکه مجرم اصلی در نقض برجام هستند.

وزیر امور خارجه ضمن تاکید بر این نکته که ایران از هر مذاکره ای که تامین کننده حقوق و منافع ملت بزرگ ایران باشد استقبال میکند، افزود: ما به مذاکره حکیمانه، متین و تامین کننده حقوق ملت قائل هستیم و فعالانه در این زمینه عمل می کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: ما مذاکرات بدون نتیجه و با اتلاف وقت را برای ملت ایران مفید نمی دانیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه به تحولات جاری در افغانستان پرداخت و ضمن اشاره به ارتباط با همه طرفها در این کشور، بر تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تاکید کرد.

وی ضمن ابراز نگرانی از تحولات این کشور و نیز رشد تروریسم و قاچاق مواد مخدر تصریح کرد:ارسال کمکهای بشر دوستانه از اولویتهای مورد توجه ما بوده و علی رغم شرایط سخت موجود، تلاش کرده ایم گذرگاه های مرزی ما برای ارسال کمکها و مبادلات تجاری باز بماند.

دکتر امیر عبداللهیان با اشاره به وجود سوء تفاهم هایی در روابط دوجانبه با معدودی کشورها که مانع از تحرک روان و روابط مطلوب دیپلماتیک شده، بر توجه به منطق گفتگو تاکید کرد و گفت: ما گفتگو با کشورهای منطقه را یک اصل می دانیم و گفتگوهای درون منطقه ای را راهکاری جدی برای خروج از وضعیت موجود منطقه قلمداد می کنیم.

وی با ذکر این نکته که اولین سفر خارجی ایشان در مقام وزیر، شرکت در نشست بغداد بود، اظهار داشت:

ما ضمن اینکه مداخلات خارجی و امنیتی سازی مسائل منطقه ای را مضر می دانیم، از هر فرمتی که مشوق گفتگوهای درون منطقه ای باشد و خروجی آن به نفع صلح و ثبات و پیشرفت منطقه باشد حمایت می کنیم.

وی در ادامه به موضوع روابط با اروپا پرداخت و ضمن تاکید بر فرصتهای اروپا و غرب در سیاست خارجی متوازن دولت جدید ابراز داشت: اروپا فقط تروئیکا نیست.

وزیر امورخارجه همچنین تصریح کرد: تروییکای اروپا باید از بی عملی در اجرای برجام فاصله بگیرد. وی با اشاره اشاره به نقش ایالات متحده در عدم رفع تحریمها و ممانعت از منافع برجام برای ملت ایران، بخشی از مسئولیت را نیز متوجه تروئیکای اروپا دانست.

وی افزود: این موضوع به رئیس جمهوری و وزیر خارجه فرانسه در سفر اخیر من به عراق، و همچنین به سایر همتایان من در تروئیکای اروپا منتقل شده است.

وی تاکید کرد: تروئیکای اروپا فرصت بازنگری و تغییر رویه برای نشان دادن عزم جدی خود در تعامل با ایران را دارد. در عین حال به سایر کشورهای اروپایی نیز خوشامد می گوییم و آمادگی داریم در قالب سیاست خارجی متوازن، روابطی فعال و پویا را با آنها پیگری کنیم. وی خاطرنشان ساخت: همه قاره ها و بخشهای جهان در این روابط مورد توجه ما خواهند بود.

وزیر امور خارجه در ادامه به موضوع فلسطین پرداخت و گفت: ماهمچنان رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شناسیم و آن را نامشروع، و عامل ناامنی منطقه می دانیم. جمهوری اسلامی ایران طرح روشنی را مبنی بر برگزاری رفراندوم سراسری میان ساکنان اصلی سرزمین فلسطین، اعم از یهودی، مسیحی و مسلمان، و تشکیل یک دولت سراسری در فلسطین مبتنی بر رای و نظر مستقیم تمامی مردمی که ریشه در این کشور دارند، ارائه کرده است.

دکتر امیرعبداللهیان در بخش پایانی سخنان خود، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع سفرای خارجی، بر آمادگی وزارت امور خارجه برای پیگیری و فعال سازی بیشتر مناسبت دوجانبه و در صورت لزوم هماهنگی با سایر وزارتخانه ها و شخص ریاست جمهوری تاکید کرد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: دکتر رئیسی برای روابط خارجی و حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی اهمیت ویژه ای قائلند و از هر ابتکاری که به توسعه همکاری های جمهوری اسلامی ایران با تک تک کشورهای جهان کمک کند، استقابل می کنند.

پیش از این صحبتها، سعید خطیب زاده سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه ضمن خوشامدگویی به سفرا و روسای دفاتر سازمان‌های بین‌المللی دیپلماتیک مستقر در ایران، اظهار داشت: جلسه امروز که اولین نشست عمومی وزیر امورخارجه با هیات‌های دیپلماتیک است، مقارن با تحولات خاص منطقه ای و بین المللی شده ولذا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین صلاح الزواوی، سفیر فلسطین و شیخ السفرای خارجی در ایران، به نمایندگی از سفرای حاضر، طی سخنانی ضمن ادای احترام به مقام معظم رهبری و رئیس محترم جمهوری، و با تشکر از تلاشهای سیاسی و دیپلماتیک دکتر محمدجواد ظریف، به دکتر امیرعبداللهیان در مقام وزیر امور خارجه تبریک گفت و بر انتخاب شایسته ایشان بر مبنای ارشادات مقام معظم رهبری برای این وظیفه دشوار تاکید کرد.

وی وزیر امور خارجه را فردی متواضع و توانمند در جذب دوستان برای خود و ملت ایران معرفی کرد.