نامشخص بودن آمار دانشجویان بازداشت‌شده دانشگاه تهران؛ فقط ۹ نفر تاکنون آزاد شدند

21/11/2019 10:39:00 ب.ظ

اعتراضات_پاییز_۹۸, بازداشت_دانشجویان

رییس دانشگاه تهران با اظهار امیدواری از آزادی همگی دانشجویان گفته است که آمار دقیقی از تعداد دانشجویان بازداشت شده این دانشگاه در دست ندارد. اخبار_ایران اعتراضات_پاییز_۹۸ بازداشت_دانشجویان

چهار روز پس از این بازداشت‌ها، رییس دانشگاه تهران گفته است آمار دقیقی از تعداد این دانشجویان بازداشت شده ندارد. «محمود نیلی احمد‌آبادی»، رییس دانشگاه تهران روز ۳۰ آبان به خبرگزاری ایلنا گفته تعدادی از آنها آزاد شده‌اند. او با اظهار امیدواری از آزادی همگی دانشجویان گفته است که آمار دقیقی از تعداد دانشجویان بازداشت شده این دانشگاه در دست ندارد. 

از سوی دیگر رییس حراست دانشگاه تهران در همین روز از آزادی «۹-۸» دانشجو دانشگاه تهران تا شامگاه ۲۹ آبان اطلاع داده است. اما «اسماعیل سلیمانی»، رییس حراست این دانشگاه گفته است آنها نمی‌دانند که چه تعداد دانشجو دانشگاه تهران بازداشت شده‌اند، از سوی چه ارگانی و کجا دستگیری‌های آنها اتفاق افتاده است. 

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

😞😞😞😞😞

لاوروف: گشت‌های مشترک نشانگر موفق بودن توافق سوچی استوزیر امور خارجه روسیه در ارتباط با توافق سوچی میان آنکارا و مسکو تاکید کرد گشت‌زنی‌های مشترک نشان می دهد که همه چیز در چارچوب توافق مذکور اجرایی می شود. - خبرگزاری آناتولی

حراست دانشگاه تهران: ۹ دانشجوی بازداشتی آزاد شدند | DW | 21.11.2019کانال خبری شوراهای صنفی دانشجویان می‌گوید از میان ۴۰ تا ۵۰ دستگیری روز دوشنبه ۲۵ آبان، تعدادی‌ به زندان‌های فشافویه و اوین منتقل شده‌اند. رئیس حراست دانشگاه تهران می‌گوید در آمار دانشجویان بازداشت شده بزرگنمایی شده است.

کامیل احمدی آزاد شدتهران- ایرناپلاس- کامیل احمدی، پژوهشگر پس از سه ماه بازداشت موقت، عصر یکشنبه آزاد شد.

دو زندانی سیاسی ایرانی پس از ربع قرن آزاد شدندفعالان کرد ایرانی خبر می‌دهند که عثمان مصطفی‌پور و محمد نظری، که به ترتیب ۲۸ سال و ۲۵ سال زندانی بودند، مورد عفو قرار گرفته و آزاد شده‌اند. اتهام آنها عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران بود.

9 نفر در درگیری میان دو خانواده در ننگرهار افغانستان کشته شدندمقام‌های ولایت ننگرهار در شرق افغانستان تایید کردند كه در نتیجه درگیری میان دو خانواده پنج شنبه 21

کاهش نرخ دلار؛ ۷۰ درصد شوک ارزی گرانی بنزین خنثی شدهمزمان با ادامه کاهش نرخ رسمی عرضه ارز توسط بانک مرکزی ایران، بهای فروش دلار آمریکا در بازار آزاد تهران برای چهارمین روز متوالی کاهش یافت.

شماری از دانشجویان دانشگاه تهران روز ۲۶ آبان از سوی ماموران امنیتی و انتظامی در بیرون محوطه دانشگاه بازداشت شدند.وزیر امور خارجه روسیه در ارتباط با توافق سوچی میان آنکارا و مسکو تاکید کرد گشت‌زنی‌های مشترک نشان می دهد که همه چیز در چارچوب توافق مذکور اجرایی می شود.محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، اعلام کرده که آزادی دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات اخیر را پیگیری می‌کند: «تعدادی از آنها آزاد شده‌اند و امیدواریم بسیاری دیگر هم به زودی آزاد شوند.شفق رحمانی، همسر این پژوهشگر در این باره به ایرناپلاس می‌گوید: کامیل احمدی عصر روز یکشنبه با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون پس از سه ماه بازداشت موقت آزاد شد.

در این روز بسیاری از دانشجویان در محوطه بیرونی دانشگاه دست به تجمع اعتراضی و شعار دادن زده بودند.  چهار روز پس از این بازداشت‌ها، رییس دانشگاه تهران گفته است آمار دقیقی از تعداد این دانشجویان بازداشت شده ندارد.11.  «محمود نیلی احمد‌آبادی»، رییس دانشگاه تهران روز ۳۰ آبان به خبرگزاری ایلنا گفته تعدادی از آنها آزاد شده‌اند. این کانال خبر داده که لباس شخصی‌ها برای ورود به دانشگاه و بازداشت دانشجویان، از آمبولانس استفاده کردند. او با اظهار امیدواری از آزادی همگی دانشجویان گفته است که آمار دقیقی از تعداد دانشجویان بازداشت شده این دانشگاه در دست ندارد. لاوروف طی نشست خبری مشترک با خالد بن احمد آل خلیفه، همتای بحرینی خود در مسکو با اشاره به اینکه یادداشت تفاهم‌نامه حاصل میان روسیه و ترکیه در سوچی اجرایی می شود، تاکید کرد:"عدم اتمام روند در برخی مناطق، طبیعی است.  از سوی دیگر رییس حراست دانشگاه تهران در همین روز از آزادی «۹-۸» دانشجو دانشگاه تهران تا شامگاه ۲۹ آبان اطلاع داده است..

  اما «اسماعیل سلیمانی»، رییس حراست این دانشگاه گفته است آنها نمی‌دانند که چه تعداد دانشجو دانشگاه تهران بازداشت شده‌اند، از سوی چه ارگانی و کجا دستگیری‌های آنها اتفاق افتاده است. وزیر امور خارجه روسیه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار آناتولی مبنی بر واکنش روسیه به عدم خروج گروه تروریستی ی. سها مرتضایی، دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران، یاشار دارالشفا، فعال دانشجویی، محمد امین حسینی، دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل، علی نانوایی، دانشجوی دانشگاه تهران، کامیار ذوقی، دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، از جمله دانشجویانی هستند که در خانه یا خیابان دستگیرشده‌اند.  رییس حراست اگرچه گفته اطلاعی از آمار دقیق بازداشت شدگان ندارد اما در جایی از صحبت‌هایش مدعی شده نسبت به ارقام بازداشت‌ها «بزرگ نمایی» می‌شود.  این مسوول انضباطی دانشگاه گفت: «هنوز آمار کاملی وجود ندارد، چرا که بعضا افرادی مراجعه می‌کنند اعلام می‌کنند که آشنایانشان دستگیر شده است بعد از بررسی متوجه می‌شویم این اسامی که می‌گویند جزو بازداشتی‌ها نیستند و در خوابگاه بوده‌اند.گ/ پ.» اما دانشجویان دانشگاه‌های دیگر تهران و شهرستان‌ها نیز بازداشت شده‌اند که هیچ خبری از وضعیت آنها، تعدادشان، محل نگهداری و نهاد بازداشت کننده آنها معلوم است. او هم‌زمان مدعی شد که در تعداد بازداشت شدگان غلو شده اما هیچ رقمی نیز ارائه نکرده است.  اعتراضات سراسری به گرانی بنزین در حالی در اواخر آبان اتفاق افتاد که از سال تحصیلی جدید فقط دو ماه گذشته و اکنون با بازداشت بسیاری از دانشجویان وضعیت تحصیلی آنها هم نامشخص است.ک از منطقه بر خلاف توافق سوچی و ادامه گفتگوی آن با آمریکا، اشاره کرد که آمریکا برای نفت سوریه به حضور نظامی خود در این کشور ادامه می دهد.

  آخرین اعتراضات که متعلق به دی ماه ۱۳۹۶ بود بسیاری از دانشجویان بازداشت و پس از آن با حکم‌های سنگین حبس مواجه شده‌اند. پیش از اعلام این حکم‌ها بارها رییس دانشگاه تهران و بقیه مسوولان این دانشگاه از تبرئه و آزادی آنها گفته بودند. این یک انتخاب اشتباه خواهد بود". برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید: .