حراست دانشگاه تهران: ۹ دانشجوی بازداشتی آزاد شدند | DW | 21.11.2019

21/11/2019 09:11:00 ب.ظ

کانال خبری شوراهای صنفی دانشجویان می‌گوید از میان ۴۰ تا ۵۰ دستگیری روز دوشنبه ۲۵ آبان، تعدادی‌ به زندان‌های فشافویه و اوین منتقل شده‌اند. رئیس حراست دانشگاه تهران می‌گوید در آمار دانشجویان بازداشت شده بزرگنمایی شده است.

اعتراض, گرانی بنزین

کانال خبری شوراهای صنفی دانشجویان می‌گوید از میان ۴۰ تا ۵۰ دستگیری روز دوشنبه ۲۵ آبان، تعدادی‌ به زندان‌های فشافویه و اوین منتقل شده‌اند. رئیس حراست دانشگاه تهران می‌گوید در آمار دانشجویان بازداشت شده بزرگنمایی شده است.

کانال خبری شوراهای صنفی دانشجویان می‌گوید از میان ۴۰ تا ۵۰ دستگیری روز دوشنبه ۲۵ آبان، تعدادی‌ به زندان‌های فشافویه و اوین منتقل شده‌اند. رئیس حراست دانشگاه تهران می‌گوید در آمار دانشجویان بازداشت شده بزرگنمایی شده است.

نیلی با این توضیح که شمار بازداشت شدگان در حال تغییر است، آماری از دانشجویان دستگیر شده ارائه نکرده است.در کانال تلگرامی"شوراهای صنفی دانشجویان کشور" عنوان شده که تنها در روز دوشنبه ۲۵ آبان، بین ۴۰ تا ۵۰ نفر از فعالان دانشجویی دانشگاه تهران دستگیر شده‌اند. این کانال خبر داده که لباس شخصی‌ها برای ورود به دانشگاه و بازداشت دانشجویان، از آمبولانس استفاده کردند.

این کانال نوشته که دستگیری دانشجویان شب هنگام و در تاریکی صورت گرفت و تعدادی از آنها به زندان فشافویه و اوین منتقل شدند. پنج نفر از دستگیرشدگان دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی هستند.سها مرتضایی، دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران، یاشار دارالشفا، فعال دانشجویی، محمد امین حسینی، دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل، علی نانوایی، دانشجوی دانشگاه تهران، کامیار ذوقی، دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، از جمله دانشجویانی هستند که در خانه یا خیابان دستگیرشده‌اند. به دلیل مسدود بودن اینترنت، اخبار بیشتری از هویت و تعداد دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات جاری در دست نیست.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

سرکوب گسترده دانشجویان در ایران؛ لباس شخصی‌ها با «آمبولانس» حدود۵۰ دانشجو را در دانشگاه تهران دستگیر کردند🔺سرکوب گسترده دانشجویان در ایران؛ لباس شخصی‌ها با «آمبولانس» حدود۵۰ دانشجو را در دانشگاه تهران دستگیر کردند ⚡️گزارش‌ها حاکی است روز دوشنبه ۲۷آبان ماه چندین آمبولانس حاوی نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شدند و ده‌ها دانشجو را دستگیر و با آمبولانس بردند. لعنت بهشون حروم‌زاده ها

جیرسرایی: باید از دسترسی آزاد مردم ایران به اینترنت حمایت کرد | DW | 21.11.2019بیژن‌ جیرسرایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بوندستاگ آلمان می‌گوید دسترسی به اینترنت حق مردم ایران است و آلمان باید هرکاری می‌تواند انجام دهد. او می‌گوید حکومت ایران به جای سرمایه‌گذاری در کشور خود، برای حزب‌الله و سوریه خرج می‌کند. فقط اینترنت؟بایدازمظلومیت مردم ایران حمایت کرد.اتحادیه اروپادرمقابل این جانیان تبهکارٱنچه که میتوانندانجام دهند.

بازداشت ۴۰ تا ۵۰ دانشجوی دانشگاه تهران

کامیل احمدی آزاد شدتهران- ایرناپلاس- کامیل احمدی، پژوهشگر پس از سه ماه بازداشت موقت، عصر یکشنبه آزاد شد.

روحانی: «مردم در اغتشاشات پیروز شدند» | DW | 20.11.2019در پی اعلام افزایش قیمت بنزین، اعتراض ‌های گسترده‌ای در بیش از ۱۰۰ شهر ایران رخ داد. به گفته سازمان عفو بین‌الملل بیش از ۱۰۶ نفر در اعتراض ‌ها کشته شده‌ و بیش از هزار نفر دستگیر شده‌اند.

روحانی: مردم در اغتشاشات پیروز شدند | DW | 20.11.2019در پی اعلام افزایش قیمت بنزین، اعتراض ‌های گسترده‌ای در بیش از ۱۰۰ شهر ایران رخ داد. به گفته سازمان عفو بین‌الملل بیش از ۱۰۶ نفر در اعتراض ‌ها کشته شده‌ و بیش از هزار نفر دستگیر شده‌اند.

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، اعلام کرده که آزادی دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات اخیر را پیگیری می‌کند: «تعدادی از آنها آزاد شده‌اند و امیدواریم بسیاری دیگر هم به زودی آزاد شوند.تصویری از تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی در روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه گزارش‌ها حاکی از برخورد و بازداشت گسترده در اعتراضات اخیر با دانشجویان است به طوری که حدود ۵۰ دانشجو در دانشگاه تهران پس از بازداشت از سوی «لباس‌شخصی‌ها» با «آمبولانس» برده شدند.بیژن جیرسرایی متولد تهران و نماینده ایرانی‌تبار حزب دمکرات آزاد (لیبرال) آلمان در مجلس فدرال این کشور است.استان‌وایر- گزارش‌ها از بازداشت ده‌ها دانشجوی دانشگاه تهران حکایت دارد.

» نیلی با این توضیح که شمار بازداشت شدگان در حال تغییر است، آماری از دانشجویان دستگیر شده ارائه نکرده است. در کانال تلگرامی"شوراهای صنفی دانشجویان کشور" عنوان شده که تنها در روز دوشنبه ۲۵ آبان، بین ۴۰ تا ۵۰ نفر از فعالان دانشجویی دانشگاه تهران دستگیر شده‌اند. بنابر این گزارش این تجمع تا ساعت ٨شب دوشنبه ادامه یافته و «با نزدیک شدن به ساعات تاریکی شب، چندین آمبولانس حاوی نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شدند و تعدادی از دانشجویان را دستگیر و داخل آمبولانس کردند. این کانال خبر داده که لباس شخصی‌ها برای ورود به دانشگاه و بازداشت دانشجویان، از آمبولانس استفاده کردند. باید بگویم خیلی‌ها محتاطانه پاسخ می‌دهند و وضعیت کنونی را زیاد تفسیر نمی‌کنند. این کانال نوشته که دستگیری دانشجویان شب هنگام و در تاریکی صورت گرفت و تعدادی از آنها به زندان فشافویه و اوین منتقل شدند. هنوز از هویت دانشجویان بازداشت شده اطلاع دقیقی در دست نیست اما شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داده است که پنج نفر از دانشجویان بازداشت شده از دانشجویان دانشگاه علامه بوده اند. پنج نفر از دستگیرشدگان دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی هستند. دوشنبه ٢٧ آبان دانشجویان دانشگاه تهران «تجمعی در اعتراض به سه برابر شدن قیمت بنزین، وضعیت فاجعه‌بار معیشتی و سرکوب‌های سنگین» معترضان، برگزار کرده بودند.

سها مرتضایی، دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران، یاشار دارالشفا، فعال دانشجویی، محمد امین حسینی، دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل، علی نانوایی، دانشجوی دانشگاه تهران، کامیار ذوقی، دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، از جمله دانشجویانی هستند که در خانه یا خیابان دستگیرشده‌اند. در پی اعتراضات اخیر بازداشت دانشجویان در ایران شدت گرفته است. ما این بحث را به زودی در کمیسیون خارجی و در صحن علنی مجلس مطرح می‌کنیم. به دلیل مسدود بودن اینترنت، اخبار بیشتری از هویت و تعداد دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات جاری در دست نیست. اسماعیل سلیمانی، رئیس حراست دانشگاه تهران روز پنجشنبه ۳۰ آبان اعلام کرد که ۹ نفر از دانشجویان بازداشتی آزاد شده‌اند. کامیار ذوقی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران و فعال صنفی این دانشگاه نیز شب دوشنبه، ٢٧آبان در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است. او هم‌زمان مدعی شد که در تعداد بازداشت شدگان غلو شده اما هیچ رقمی نیز ارائه نکرده است. من انتظار دارم که دولت آلمان با تظاهرکنندگان در ایران همبستگی نشان دهد و به وضوح به حکومت ایران بگوید که سرکوب آنها محکوم است. شورای صنفی دانشجویان کشور گفته که نهادهای امنیتی در تماس با پاره‌ای دانشجویان و خانواده‌های آنها، هشدار داده‌اند که اگر در محیط دانشگاه دیده شوند، دستگیر می‌شوند. محمد امین حسینی دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان هم از دیگر دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر است.

در همین زمینه: .