میرحسین موسوی و اعدام‌های ۶۷؛ روایت یک مناقشه

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

گزارش «سازمان عفو بین‌الملل» باعنوان «اسرار به خون آغشته» درباره اعدامهای دهه ۶۰ و به ویژه تابستان ۶۷ بحث نقش واطلاع «میرحسین موسوی»،نخست‌وزیر آن زمان و یکی از رهبران محصور «جنبش سبز» را به میان آورد. گزارش آیدا قجرaidaghajar 👇 راستی_آزمایی اعدامهای۶۷

: «چرا ایشان [آیت‌الله منتظری] شخصا به ملاقات آقای خمینی نرفت تا مطمئن شود نامه‌هایش به دست رهبر جمهوری اسلامی رسیده است؟ در آن زمان هنوز شکراب اعدام ششم مهر ۱۳۶۶ "مهدی هاشمی"، برادر داماد منتظری رفع نشده بود.»

او هم‌چنین ادامه می‌دهد: «من آن‌موقع موظف بودم به عنوان نخست‌وزیر از کلیت نظام دفاع کنم. الان هم دفاع می‌کنم[...] موقعی که مجبور باشم توضیحی بدهم، توضیحم دور از این نخواهد بود. به سال ۱۳۶۷هم برسد، همین‌ها را خواهم گفت.» اما سند دیگری هم وجود دارد؛ «اکبر هاشمی‌رفسنجانی» در صفحه ۳۲۸ کتاب خاطرات خود در تاریخ پنجم مهر ۱۳۶۷می‌نویسد: «به جلسه‌ مجمع تشخیص مصلحت رفتم. در مورد مجازات ضدانقلاب مذاکره شد. امام تصمیم را به مجمع محول کرده‌اند. قرار شد مطابق معمول، قبل از حوادث اخیر عمل شود. وزارت اطلاعات چنین نظری داشت و قضات اوین نظر تندتری داشتند.

در کنار این بررسی، سوال‌های بسیاری وجود دارد؛ میرحسین موسوی چه زمانی از اعدام‌ها مطلع شد؟ او پس از اطلاع از این فاجعه، در قبال آن چه کرد؟ تاریخ جلسه روسای قوا کی بود؟ چرا وقتی از اعدام‌ها مطلع شد، از مشارکت در ساختار قدرت جمهوری اسلامی کناره نگرفت؟ آیا او و دیگر روسای قوا از اعتراض‌های آیت‌الله منتظری نیز بی‌خبر بودند؟!

استعفانامه میرحسین مورد قبول قرار نگرفت و او تا زمان حذف پست نخست‌وزیری در سال ۱۳۶۸، در مقام خود باقی ماند. موسوی پس از آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و هم‌چنان در ساختار قدرت جمهوری اسلامی، نقش‌آفرینی داشت.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شلاق، چوب و باتون؛ روایت مهاجران از خشونت پلیس رومانیبرای ضرب و شتم مهاجران از کابل و باتون استفاده می‌شود، آنها در معرض شوک الکتریکی قرار می‌گیرند یا اینکه لباس‌هایشان آتش زده می‌شود. گاه نیز ماموران با شلیک هوایی مهاجران را می‌ترسانند و مجبور به بازگشت می‌کنند. تازه دارن شبیه فرقه_تبهکار جمهوری اسلامی میشن. در مرز ایران مهاجران را تیر می زنند و در آب غرق میکنند. در حالیکه مردم ایران و افغانستان همزبان و هم فرهنگ و همسایه اند. بهتر از شلیک تو مغزشونه. والله ماموران رومانی هیچی که نداشته باشند ، شرف دارند . مزدوران حکومت فاسد جمهوری اسلامی . نه شرف دارند نه غیرت دارند نه خانواده دارند ، یه مشت روانی حرومزاده در مکتب سعید طوسی روشت کردند ، شدن نیروی امنیتی . معلوم نیست حاصل کدوم صیغه موقتی هستند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

الیوت آبرامز: ایالات متحده افراد و نهادهای مرتبط با اعدام نوید افکاری را تحریم می‌کندالیوت آبرامز: ایالات متحده افراد و نهادهای مرتبط با اعدام نوید_افکاری را تحریم می‌کند نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا گفت که احکام این دادگاه‌ها «مطابق دستور آیت‌الله‌ها صادر می‌شود و آنها عدالت را به سخره گرفته‌اند.» 🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣 متهم ردیف اول موسس حکومت اسلام امریکایی جیمی کارتر است، خود آموز باشید نه آموزگار سخره یعنی بیگاری
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

آمریکا تحریم‌های بیشتری را علیه کوبا اعمال می‌کندآمریکا تحریم‌های بیشتری را علیه کوبا اعمال می‌کند پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه گفت این تحریم ها آمریکایی ها را از سکونت در املاک متعلق به دولت کوبا و واردات سیگار و نوشیدنی های الکلی از کوبا منع می کند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

آمریکا دو قاضی و چند نهاد قضایی جمهوری اسلامی را به دلیل نقض حقوق انسانی مردم ایران تحریم کرد🔺آمریکا دو قاضی و چند نهاد قضایی جمهوری_اسلامی را به دلیل نقض حقوق انسانی مردم ایران تحریم کرد ایالات متحده تعداد دیگری از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی را، از جمله قاضی‌ای که برای نوید_افکاری حکم اعدام صادر کرد، در فهرست تحریم‌ها قرار داد این قاضی های تحریم شده در داخل قوه قضائيه هم پنهانی وامنیتی تردد, میکنند, داخل شهر که ابدا خارج از کشور اصلا تحریم که چی بشه؟ تحریم میکنن یعنی دقیقا چی کارشون میکنن ؟؟ خیلی دوست دارم بدونم آیا واقعا اتفاق خاصی براشون میفته یا فقط این تحریم ها جنبه ی نمایشی داره ؟ مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی زنده باد آزادی...
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

مایک پمپئو: کارزار فشار حداکثری از دسترسی رژیم ایران به ۷۰ میلیارد دلار جلوگیری کرده‌ استمایک پمپئو: کارزار فشار حداکثری از دسترسی رژیم_ایران به ۷۰ میلیارد دلار جلوگیری کرده‌ است او همچنین تاکید کرد: «ما سه سال و چند ماه گذشته را صرف تلاش برای قطع دسترسی رژیم [ایران] به پول، منابع ، ثروت، و ظرفیت ساخت سلاح هسته ای کرده‌ایم.» گشنگیش‌برای مردم‌بدبخته تورم بیچارگیش برای ماست😷😷😔😔😔😭 تمام قدرت دنیای استکبار با همکاری موریانه نفوذ مشغول حمله به دین و فرهنگ و اقتصاد کشورند. طبیعیه که خسارت داشته باشه ولی پیروزی های ناشی از استقامت مردم و شکست های جبهه کدخدا چشم اندازی برای سقوط زورگویان عالمه آفرین بر مردم ایران تف به قبر یکی از باباهای ترامپ و پمپگوه و... اگه فکر میکنید اینا مانع تروریسم حکومتی ج.ا یا مانع دستیابی به سلاح هسته ای میشه اشتباه می کنید. کره شمالی هم در اوج فقر و فلاکت سلاح هسته ای ساخت.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

پرزیدنت ترامپ: برخی شبکه‌های اجتماعی رئیس جمهوری آمریکا را محدود کرده و رهبر رژیم ایران را آزاد می‌گذارند🔺پرزیدنت ترامپ: برخی شبکه‌های اجتماعی رئیس جمهوری آمریکا را محدود کرده و رهبر رژیم ایران را آزاد می‌گذارند رئیس جمهوری آمریکا در انتقاد از برخی شبکه‌های اجتماعی گفت آنها به رهبر رژیم_ایران اجازه می‌دهند آزادانه به نشر مطالب زننده و نفرت‌افکنی ادامه دهد مگه شعاردموکراسی وآزادی بیان سرنمزنیدپس چراکونت میسوزه چقدر دیگه شکر مردم ایران رو میخواهید بخورید، سیر نشدی ترامپ چقدرمزخرف گویی بدان ما ایرانیان عزرائیل تو امثال تو خواهیم بود راست می گه خوب
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »