میراث دراگی برای بانک مرکزی اروپا؛ کامیابی در عین نگرانی از آینده

02/08/1398 05:37:00 ب.ظ

میراث ۸ ساله دراگی برای بانک مرکزی اروپا؛ کامیابی در عین نگرانی از آینده

بانک مرکزی اروپا, ماریو دراگی

میراث ۸ ساله دراگی برای بانک مرکزی اروپا ؛ کامیابی در عین نگرانی از آینده

ماریو دراگی ، رئیس بانک مرکزی اروپا ، روز پنج‌شنبه و پس از هشت سال تلاش برای جلوگیری از فروپاشی منطقه یورو و مقابله با تهدید رکود در آخرین جلسه سیاست‌گذاری هیات مدیره این بانک شرکت می‌کند و پس از حضور در کنفرانسی مطبوعاتی جای خود را به کریستین لاگارد، رئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول می دهد.

ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، روز پنج‌شنبه پس از هشت سال تلاش برای جلوگیری از فروپاشی منطقه یورو و مقابله با تهدید رکود در آخرین جلسه سیاست‌گذاری هیات مدیره این بانک شرکت کرد.وی پس از حضور در یک نشست مطبوعاتی جای خود را به جانشین خود کریستین لاگارد، رئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول داد.

آخرین بسته محرک مالی مصوب دوره ریاست آقای دراگی از یک ماه پیش به اجرا گذاشته شده است. این تازه‌ترین تلاش او برای تحریک تورم و مقابله با حاکم شدن رکود اقتصادی در منطقه یورو بود که در نشست روز پنج‌شنبه هیات مدیره بانک مرکزی بر ادامه اجرای آن تاکید شد.کاهش نرخ بهره تا منفی نیم درصد و ادامه خرید اوراق قرضه و دارایی‌های مالی کشورهای منطقه یورو توسط بانک مرکزی اروپا دو محور اصلی این بسته محرک مالی است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

وضعیت روانی جامعه‌ای که به دولتش اعتماد ندارد

جلالی ندوشن در این گفت‌وگو به تشریح روحی و روانی جامعه در اعتراضات اخیر پرداخته است. ادامه مطلب >>

😂🤣😂 این یارو غیر از چاپ پول با اسم جدید(QE) مگه کار دیگه ای هم کرد؟

وزیر دفاع آمریکا: متعهد به حمایت از سعودی در دفاع از این کشور هستیممارک اسپر وزیر دفاع آمریکا شامگاه سه‌شنبه 22 اکتبر در توئیتی اعلام کرد که دیدار ثمر‌بخشی را با واقعاًباعث حقارت یک کشور هستش'که،علی رغم میلیاردهادلارهزینه برای توان نظامی وخریداری همه نوع تسلیحات ازشرق وغرب عالَم،بازهم برای حفظ وَموجودیت خود،محتاج حمایت کشوری دیگرباشد! 😂 😂 😂 😂 😂 😂 عجب......... 😄

خواست ژاپن از افغانستان؛ در برابر تهدیدات کوریای شمالی از ما حمایت کنیدشینزو آبه، نخست وزیر جاپان(ژاپن) چهارشنبه 23 اکتبر از محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان خواست، که افغانستان یکیو میخواد ازش حمایت کنه بعد ژاپن خواستار حمایت اینها شده 🤣😂🤣😂🤣 حتما حمایت میکنن😂😂 خیلی خدا بود تواین روزهای بد همچین چیزایی یه خورده ما رو میخندونِ

شهامت در صلح بالاتر از صبر در جنگ استرئیس جمهور در سخنان مهمی که تا کنون رسانه ملی از پخش آنها خودداری کرده تأکید کرد: شهامت در صلح، سخت‌تر از شهامت در میدان نبرد است و امام حسن (ع) از چنین شهامتی برخوردار بودند، چنانچه تندترین جملات را برخی از یاران نزدیک امام حسن (ع) به ایشان روا داشتند، اما امام (ع) راه خود را ادامه داده و صلح نامه را امضاء کردند، چرا که آن را به مصلحت و بقاء اسلام می‌دانستند. امام حسن زمانی صلح رو پذیرفتن که یاری برای دفاع از حق ولایت خودشون نداشتن،روحانی رو چه به امام حسن :)) کسی که اطرافیان و منصوبینشون دونه دونه دارن به جرم فسادهای اقتصادی میرن گوشه زندان. اینجور هوچی گری ها فایده ای نداره... به جاش بیاد جواب مردم رو بده که برجام و دلبستگی به دوستان غربی چی شد؟ شما وقتی رئیس جمهور شدین باید قوانین این نظام رو میخوندی نه الان با زیر سوال بردن بخواین توپ رو بندازین طرف مقابل... میدونی چرا؟ چون دولت و مجلس در این کشور فرمایشیه! _همون چیزی که خمینی به دروغ به مجلس شورای ملی می بست_ الان تحقق پیدا کرده و تنها راه نجات را_عجبا_ در اطاعت از رهبری می دانند، یعنی همون کسی که کشور را نابود کرده! ضمنا حنای شما هم رنگی ندارد. مرگ_بر_جمهوری_عسلامی_ورهبرکثیفش

عدم صدور روادید برای هیات ایرانی /اعتراض رسمی ایران به بانک جهانیآمریکا روادید صادر نکرد، سفر وزیر اقتصاد لغو شد در پی عدم صدور روادید برای هیات ایرانی اعزامی به بانک جهانی، وزیر اقتصاد ضمن لغو سفر خود، طی نامه‌ای به رئیس بانک جهانی مراتب اعتراض خود و دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به این اقدام دولت آمریکا اعلام کرد لاکن استکبار جهانی دشمن اهل بیت و مقام معظم و فراموش کردی✌️

اوکتای: در زمینه شاخص سهولت کسب و کار بانک جهانی به 33 ارتقا یافتیمفواد اوکتای، معاون رئیس‌جمهور ترکیه: در زمینه شاخص سهولت کسب و کار بانک جهانی از رده 43 به 33 در میان 190 کشور ارتقا یافتیم

درخواست العبادی برای استعفای دولت عراق و عذرخواهی از مردمنخست وزیر سابق عراق در واکنش به گزارش نهایی کمیته عالی وزارتی مسئول تحقیق درباره کشته‌ها و زخمی‌های اعتراضات اخیر اعلام کرد: دولت عادل عبدالمهدی باید استعفا داده و از مردم عذرخواهی کند.

Aa ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، روز پنج‌شنبه پس از هشت سال تلاش برای جلوگیری از فروپاشی منطقه یورو و مقابله با تهدید رکود در آخرین جلسه سیاست‌گذاری هیات مدیره این بانک شرکت کرد.شاهزاده محمد بن‌ سلمان ولی‌عهد پادشاهی سعودی انجام داده است.کابل در برابر تهدیدات کوریای شمالی از توکیو حمایت کند.دریافت 95 MB 44*11.

وی پس از حضور در یک نشست مطبوعاتی جای خود را به جانشین خود کریستین لاگارد، رئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول داد. آخرین بسته محرک مالی مصوب دوره ریاست آقای دراگی از یک ماه پیش به اجرا گذاشته شده است. به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی سه‌شنبه در دفتر کارش در ریاض با مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا دیدار کرد. این تازه‌ترین تلاش او برای تحریک تورم و مقابله با حاکم شدن رکود اقتصادی در منطقه یورو بود که در نشست روز پنج‌شنبه هیات مدیره بانک مرکزی بر ادامه اجرای آن تاکید شد. نخست وزیر جاپان گفت، کشورش به کمک و همکاری هایش بخاطر توسعه افغانستان در بخش های مختلف به خصوص در بخش ارتقای ظرفیت و سواد آموزی، ادامه می دهد. کاهش نرخ بهره تا منفی نیم درصد و ادامه خرید اوراق قرضه و دارایی‌های مالی کشورهای منطقه یورو توسط بانک مرکزی اروپا دو محور اصلی این بسته محرک مالی است. پیش از این خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود در دفتر کارش مارک اسپر را به حضور پذیرفت و در طی این‌ دیدار روابط دوستی سعودی و آمریکا و جنبه‌های همکاری استراتژیک میان دو کشور مورد بحث قرار گرفت. اما فارغ از گمانه‌زنی‌های برخی اقتصاددانان در مورد ناکافی بودن ابعاد این بسته برای اثرگذاری در سه سال آینده، این سوال مطرح است که میراث عملی و محقق شده سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی اروپا در دوره ریاست این اقتصاددان ایتالیایی چه بوده است؟ مدیریت بحران آغاز ریاست ماریو دراگی در بانک مرکزی اروپا با تشدید بحران مالی و پولی در میان برخی اعضاء منطقه یورو گره خورد.

او همانطور که وعده داده بود تمام تلاش خود را برای جلوگیری از متلاشی شدن منطقه پولی یورو انجام داد و در نهایت یونان، پرتغال، اسپانیا، ایرلند و ایتالیا پس از تحمل دوره ریاضت اقتصادی و حمایت پولی بانک مرکزی اروپا از مرحله بحرانی عبور کردند.. در همین حال، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در این دیدار از همکاری جاپان با کشورش ستایش کرده گفت، همکاری توکیو با کابل باعث انکشاف در بخش های مختلف شده است. بدون تردید افزایش انضباط مالی دولت‌های عضو منطقه پولی یورو و مهار نسبی کسری بودجه و بدهی آنها از یادگارهای دوره ریاست آقای دراگی است. انحراف تورم مطابق داده‌های منتشر شده توسط یورواستات (اداره آمار کمیسیون اروپا)، آقای دراگی در مقایسه با دو رئیس پیشین بانک مرکزی اروپا توفیق پایین‌تری در حصول به اهداف تعیین شده برای نرخ تورم منطقه یورو داشته است. در حالی که هدف بانک مرکزی حفظ نرخ تورم منطقه یورو در آستانه ۲ درصد بوده، متوسط نرخ تورم این منطقه طی ۸ سال گذشته به کمتر از ۱. قابل ذکر است که محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دو روز پیش برای اشتراک در مراسم تاج گذاری امپراتور جاپان وارد توکیو شد.۵ درصد رسیده و این نرخ در ماه سپتامبر گذشته به ۰.

۸ درصد رسیده که پایین‌ترین رقم در سه سال گذشته به شمار می‌رود. بیشتر بخوانید: اروپا اوراق قرضه کم‌ریسک و جذاب منتشر می‌کند این در حالی است که در دوره ریاست ژان کلود تریشه طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ متوسط نرخ تورم در منطقه یورو کمی بیش از ۲ درصد بود ولی این نرخ نوسان شدیدی را تجربه کرد. به طوری که پس از صعود به قله ۴ درصد در سال ۲۰۰۸ بلافاصه در سال ۲۰۰۹ به زیر صفر رسید. آقای تریشه، اقتصاددان فرانسوی، در حالی جای خود را به آقای دراگی داد که نرخ تورم منطقه یورو ۳ درصد بود. در دوره ریاست ۵ ساله ویم دویسنبرگ نیز متوسط نرخ تورم منطقه یورو ۲ درصد بود و او موفق شد نرخ حدود صفر درصدی سال ۱۹۹۹ را ظرف یکسال به آستانه ۲ درصد برساند.

توزیع پول ارزان کاهش نرخ بهره، خرید ارواق قرضه دولت‌های عضو منطقه یورو و نیز کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها مجموعه ابزارهایی بوده که بانک مرکزی اروپا در دوره ریاست آقای دراگی به طور مستمر در پیش گرفته است. این سیاستی است که با هدف افزایش رشد اقتصادی را از طریق توزیع پول ارزان به منظور تحریک تقاضا دنبال شده است. ولی منتقدان آقای دراگی معتقدند که محافظه کارانه‌تر شدن تعیین ابعاد آن موجب شده تا کارآمدی توزیع پول ارزان در سال‌های اخیر کاهش یابد. چشم‌انداز نگران کننده بر پایه اعلام کمیسیون اروپا تحت تاثیر تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین و اتحادیه اروپا و نگرانی‌های موجود در مورد سرنوشت برکسیت، شاخص اعتماد مصرف کنندگان در ماه سپتامبر گذشته به پایین‌ترین حد در ۹ ماه گذشته رسیده و روند نزولی شاخص مدیران خرید نیز نشان می‌دهد که اقتصاد منطقه یورو در سه ماه چهارم سال میلادی جاری در آستانه رکود قرار خواهد گرفت. بنابراین با وجود تمام تلاش‌هایی که ماریو دراگی برای حفظ منطقه یورو انجام داد و موفقیت‌هایی که در نجات اعضاء بحران‌زده اتحادیه پولی یورو، برقراری انضباط مالی و کاهش کسری بودجه برخی اعضاء کسب کرد، او در حالی کرسی ریاست بانک مرکزی اروپا را ترک می‌کند که سایه رکود همچنان بر منطقه یورو سنگینی کرده و سیاست‌های انبساطی او هنوز اثری جدی از خود بروز نداده است.

هم‌رسانی این مطلب: .