موبایل ۲ میلیونی در زندان رجایی شهر۲۰ میلیون قیمت دارد

28/08/2019 03:01:00 ب.ظ

'بله، در دقیقه ۱۱:۴۰ از فیلم، زندانی‌ها را در هواخوری برهنه می‌کنند. این اتفاق خلاف قانون و البته کاری غیراخلاقی و رفتاری تحقیرکننده است.' قسمت دوم گزارش شاهد علوی ShahedAlavi و گفتگوی او با یکی از زندانیان سابق زندان رجایی شهر را بخوانید👇 اخبار_ایران

بله. به نظر می‌رسد این‌ها درست لحظه پس از حمله گارد و سربازان به سالن است که متعاقب آن، همه زندانیان از سالن به هواخوری رانده می‌شوند. در فیلم می‌بینیم که یکی از گاردها از زندانیان می‌پرسد که «آمارتون چند تاست؟» و یکی از زندانیان پاسخ می‌دهد هفتاد و پنج نفر و به دلیلی نامعلوم، نیروی گارد تعدادی از زندانیان را در همان حیاط ضرب و شتم می‌کند.

بله در دقیقه ۱۱:۴۰ از فیلم، زندانی‌ها را در هواخوری  برهنه می‌کنند. این اتفاق خلاف قانون است و البته کاری غیراخلاقی و رفتاری تحقیرکننده است. زندانبان‌ها می‌توانند با استفاده از فلزیاب‌های الکتریکی دستی زندانیان را اسکن کنند و اگر موبایلی یا مثلا رم یا فلشی همراه زندانی باشد، آن را بیابند و از زندانی بگیرند. اما به جای آن از زندانی می‌خواهند لباس‌هایش را در بیاورد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

تولید ٩٠ میلیون لیتر بنزین با بالاترین استاندارد در کشورمعاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در ابتدای دولت تدبیر وامید میزان تولید بنزین یورو در کشور صفر بود، اما هم‌اکنون حدود ۹۰ میلیون لیتر از ۱۱۲ میلیون لیتر بنزین تولیدی با بالاترین استانداردهای زیست محیطی تولید می‌شود.

قیمت خودرو امروز 1398/06/06|کاهش 1 میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnim«قیمت_خودرو امروز» *کاهش ۱ میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار *گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از کاهش قیمت تعدادی از خودروهای داخلی در بازار دارد

قیمت خودرو امروز 1398/06/06|کاهش 1 میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnim«قیمت_خودرو امروز» *کاهش ۱ میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار *گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از کاهش قیمت تعدادی از خودروهای داخلی در بازار دارد

تغییر مدیرعامل یک خودروسازی در کاهش قیمت خودرو موثر بوده استوزیر صمت گفت: عرضه و تقاضا در قیمت تاثیر دارد، در ادامه تغییر مدیرعامل یک خودروسازی و واکنش بازار هم در جای خود تاثیر داشته است.

دیوان حقوق بشر اروپا روسیه را در قضیه مرگ ماگنیتسکی در زندان محکوم کرددیوان حقوق بشر اروپا روسیه را در قضیه مرگ سرگئی ماگنیتسکی در زندان به پرداخت ۳۴هزار یورو محکوم کرد

محمدعلی نجفی با وثیقه آزاد شدتهران- ایرنا- وکیل مدافع محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران اعلام کرد: نجفی که به اتهام قتل همسر دوم خود در زندان به سر می‌برد، با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد.

می‌توانید بخوانید به مساله مواد مخدر در زندان رجایی‌شهر پرداختیم.به گزارش ایسنا، علیرضا صادق آبادی، امروز در چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، اظهار کرد: این میزان تا ابتدای سال ۹۶ و به همت پالایشگاه اراک به میزان ۱۷ میلیون لیتر و پالایشگاه اصفهان به میزان ۱۱ میلیون لیتر به ۲۸ میلیون لیتر در روز رسید.خبرگزاری تسنیم ، در بازار امروز خرید و فروش خودرو همچنان رکود در معاملات حاکم است و همین امر باعث کاهش قیمت برخی از خودروها در بازار شده است.خبرگزاری تسنیم ، در بازار امروز خرید و فروش خودرو همچنان رکود در معاملات حاکم است و همین امر باعث کاهش قیمت برخی از خودروها در بازار شده است.

در این بخش به ادامه بررسی فیلم اختصاصی زندان رجایی‌شهر، موبایل و ارتباطات در زندان، فروشگاه‌ها و غذا در زندان خواهیم پرداخت.    در زمان بازرسی، زندانیان را آن‌چنان که در این فیلم می‌بینیم همیشه به هواخوری بند می‌فرستند؟ بله. صادق آبادی با بیان اینکه  میزان مصرف بنزین در سالهایی که بنزین با کیفیت پایین تولید و مصرف می‌شد، روزانه ۶۰ میلیون لیتر بود و روزهای زیادی به دلیل آلودگی، کشور تعطیل می‌شد، افزود: این در حالی است که هم اکنون روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود، اما حتی یک روز هم به علت آلودگی هوا ناشی کیفیت پایین بنزین، تعطیلی در کشور نداشته‌ایم. به نظر می‌رسد این‌ها درست لحظه پس از حمله گارد و سربازان به سالن است که متعاقب آن، همه زندانیان از سالن به هواخوری رانده می‌شوند.  همچنین قیمت اچ سی کراس قیمت 128 میلیون تومان، پژو 207 اتوماتیک با قیمت 161 میلیون و 500 هزار تومان، پژو 206 تیپ 2 با قیمت 78 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در فیلم می‌بینیم که یکی از گاردها از زندانیان می‌پرسد که «آمارتون چند تاست؟» و یکی از زندانیان پاسخ می‌دهد هفتاد و پنج نفر و به دلیلی نامعلوم، نیروی گارد تعدادی از زندانیان را در همان حیاط ضرب و شتم می‌کند. وی تاکید کرد: ضریب آمادگی شرکت ملی پخش در روزهای بحرانی سیل و زلزله که تعداد آنها در ۲ سال گذشته کم نبود، ۹۹.   در بخشی از فیلم هم می‌بینیم که زندانیان را برهنه کرده و آنان را بازرسی بدنی می‌کنند.

این برهنه کردن زندانیان هم هنگام بازرسی رویه‌ای معمول است؟ بله در دقیقه ۱۱:۴۰ از فیلم، زندانی‌ها را در هواخوری  برهنه می‌کنند. انتهای پیام. این اتفاق خلاف قانون است و البته کاری غیراخلاقی و رفتاری تحقیرکننده است. زندانبان‌ها می‌توانند با استفاده از فلزیاب‌های الکتریکی دستی زندانیان را اسکن کنند و اگر موبایلی یا مثلا رم یا فلشی همراه زندانی باشد، آن را بیابند و از زندانی بگیرند. اما به جای آن از زندانی می‌خواهند لباس‌هایش را در بیاورد.   در مورد موقعیتی که از آن فیلم گرفته می‌شود می‌توانید نکته خاصی به ما بگوئید؟ به نظر می‌رسد نرده‌های پنجره‌ای که از آن‌جا زندانی در حال فیلم گرفتن است، کار فیلمبردار را دشوار کرده است.

بله مشخص است که این نرده‌ها کار فیلم گرفتن را در آن موقعیت دشوار کرده است. نرده‌های پنجره‌ها دو لایه است. لایه نخست که ما در فیلم می‌بینیم، نرده یکپارچه‌ای است با منفذهای کوچک دایره‌ای شکل و فیلمبردار سعی می‌کند دوربین موبایلش را روی یکی از سوراخ‌های دایره‌ای قرار دهد تا هواخوری و آن‌چه آن‌جا رخ می‌دهد را کامل نشان دهد. اما نرده‌ها دو لایه است و اگر در فیلم به پنجره‌های آن طرف حیاط نگاه کنید این لایه دوم را روی پنجره‌ها می‌بینید. لایه دوم، نرده آهنی لایه‌ لایه است که با شیب نصب شده است و همین‌ها هم باعث می‌شود نور به سختی وارد اتاق‌ها شود و تهویه هوا در اتاق‌ها بسیار سخت انجام می‌شود.

مسئولان زندان می‌گویند هدف از نصب کردن دو لایه نرده این است که امکان هرگونه تبادل مواد مخدر، موبایل و سایر مواد ممنوعه از هواخوری به بندها گرفته شود. چون می‌دانیم این هواخوری مشترک زندانیان دو بندی است که در دو طرف هواخوری واقع شده‌اند.   کف هواخوری آسفالت است، تور والیبالی هم یک گوشه از هواخوری دیده می‌شود اما زندانیان همه دمپایی به پا دارند. این یک رویه است که همه با دمپایی تردد کنند؟  بله در دقیقه ۴۵ فیلم هم می‌بینیم که افرادی دارند با توپ والیبال روی همان تور بازی می‌کنند اما نه کفشی به پا دارند و نه لباس ورزشی دارند. در تمام این فیلم یک ساعته، شما هیچ زندانی در حیاط نمی‌بینید که کفش به پا داشته باشد.

به طور کلی زندانی تا زمانی در زندان است حق ندارد کفش به پا کند و همین ورزش کردن معمولی مثل دویدن در هواخوری را برای زندانی‌ها بسیار دشوار می‌کند. زندانی‌هایی که با همین دمپایی‌ها، که اکثرا هم کف آن‌ها سوراخ است و یا پاره هستند، در ساعات هواخوری ورزش می‌کنند عموما پاهایشان آسیب می‌بیند. کفش پوشیدن در زندان فقط مختص مسئولان و ماموران زندان است.   در مورد ارتباطات با بیرون از زندان، دست‌کم در زندان رجایی شهر، دسترسی زندانیان عادی بهتر از زندانیان سیاسی است. این بدان معناست که فشارها بر روی زندانیان سیاسی شدیدتر است و مثلا خرید موبایل از باندها هم برای آنان مشکل‌تر یا غیرممکن است؟  زندانیان سیاسی فشار مضاعفی را تجربه می‌کنند چون امکان و اراده اعتراض به شرایط زندان را دارند.

آن‌ها می‌توانند تخلفات زندان را مستند کنند و البته به منابع بیشتری هم برای انتشار آن‌ها دسترسی دارند. در مقابل زندانیان عادی حتی وقتی فیلمی از تخلفات در زندان تهیه می‌کنند یا مدرکی به دست‌شان می‌رسد برای رساندن آن به رسانه‌ها با دشواری زیادی مواجه هستند. علاوه بر این، آن‌چه زندانیان سیاسی و عقیدتی را برای زندان خطرناک‌تر می‌کند، توانایی آنان در انجام کار مشترک است. آنان می‌توانند بیانیه بنویسند و صدای‌شان را بلند کنند و برای همین مسئولان زندان تلاش می‌کنند تا جایی که ممکن است راه‌های ارتباطی زندانیان سیاسی با بیرون از زندان را مسدود کنند. در بازرسی از بند زندانیان سیاسی آنان بیشتر دنبال رَم، موبایل و حتی یادداشت‌های دست‌نویس زندانیان هستند.

    گفته می‌شود قیمت وسایل ممنوعه در زندان مثل موبایل، مواد مخدر، مشروبات الکلی، وسایل الکترونیکی چند برابر قیمت همین چیزها در زندان است. این قیمت‌گذاری تابع منطق خاصی است؟ قیمت وسایل ممنوعه در زندان کاملا تابعی از قانون عرضه و تقاضا است. قیمت هر وسیله را میزان فراوانی آن در زندان و میزان تقاضا برای آن تعیین می‌کند. برای همین ممکن است قیمت‌ها خیلی بالا برود و یا زمانی تا حد غیر قابل باوری پائین بیاید. به این ترتیب، مثلا یک موبایل ۵ میلیون تومانی خارج از زندان، ممکن در زندان به ده برابر این قیمت یعنی ۵۰ میلیون تومان معامله شود.

و مدلی از موبایل که نمونه‌های آن در زندان زیاد است ارزانتر از مدلی است که به تعداد کمتری در زندان یافت می‌شود. یک موبایل معمولی غیرهوشمند که با آن می‌توان تنها زنگ زد یا پیامک فرستاد اگر مثلا بیرون زندان ۱۰۰ هزار تومان باشد در زندان ممکن است تا ۳ میلیون تومان معامله شود.    در موارد ممنوعه زندان، کمتر به مشروبات الکلی اشاره می‌شود. شراب در زندان وجود دارد و مصرف می‌شود اما مشروبات را نمی‌توان به زندان وارد کرد یا دست‌کم من نشنیده‌ام مشروبات الکلی را مثل مواد مخدر وارد زندان کنند. زندانیانی که مشروبات الکلی می‌نوشند خودشان به صورت خیلی حرفه‌ای شراب را در زندان تولید می‌کنند.

این را هم اضافه کنم که مصرف سیگار در زندان قانونی است و از سیگار همچون پول استفاده می‌شود.   آیا وکیل بند نقشی در ورود مواد ممنوعه دارد؟ اصلا وکیل بند در رجایی‌شهر، چگونه انتخاب یا منصوب می‌شود و چه اختیاراتی دارد؟ در قانون، جایگاه قانونی برای وکیل بند، یا در واقع وکیل سالن، تعریف نشده است و برای همین شیوه انتخاب آن تابع سلیقه و نظر رئیس زندان و یا احیانا رئیس بند است. در زندان رجایی‌شهر، وکیل بند را عمدتا رئیس بند انتخاب می‌کند تا واسطه تماس با مسئولین زندان باشد. البته برای سالن زندانیان سیاسی، تعاملی هم با زندانیان می‌شود چون در صورتی که آن‌ها راضی نباشند به واسطه درجه بالای همبستگی بین زندانیان سیاسی، عملا وکیل بند کاملا تحمیلی نمی‌تواند هیچ کاری از پیش ببرد. اما در بندهای زندانیان عادی، رئیس بند، وکیل بند را از میان زندانیانی که به نوعی در میان زندانیان دارای اقتدارهستند و در عین حال حرف‌شنویی خوبی از مسئولین زندان دارند، انتخاب می‌کند.

در این بندها، وکیل بند امکانات و اختیارات بیشتری از سایر زندانیان دارد. مثلا داشتن سلول اختصاصی، اختیار رفتن به بهداری یا بردن سایرین به بهداری و در نتیجه بیرون رفتن بیشتر از سالن در طول روز. همین بیرون رفتن‌های بیشتر گاهی با بازرسی کمتر همراه می‌شود و وکیل بند می‌تواند به واسطه انتقال مواد مخدر، موبایل یا سایر مواد ممنوعه هم بدل شود. در موارد زیادی هم آن‌ها به خاطر همین موقعیت به رابط یکی از باندهای زندان برای سالنی بدل می‌شوند که وکیل بند آن هستند.   با توجه به نقش انحصاری فروشگاه‌های زندان برای تهیه کالاها و مایحتاج معمولی زندانیان، واگذاری آن در چارچوب چه مکانیسمی انجام می‌شود؟ این واگذاری‌ها هم تابعی از رقابت‌ باندهای زندان است یا در این ورد قانون مشخصی اعمال می‌شود؟ اداره و اجاره فروشگاه‌های داخل زندان عمدتا به‌ صورت پیمانی و در چارچوب مناقصه‌هایی، که فرض بر این است قانونی برگزار شده‌اند، به شرکت‌های برنده مناقصه واگذار می‌شود.

در فروشگاه‌های زندان به زندانیان که هیچ حق انتخاب ندارند، عموما اقلام نامرغوب یا اقلامی که تنها چند روزی به پایان تاریخ مصرف آن‌ها مانده است و در نتیجه ارزان‌تر از قیمت معمول خریداری شده‌اند عرضه می‌شود. مثلا میوه‌‌های پلاسیده یا بسته‌های مرغ‌ و گوشت یخ‌زده که تنها چند روزی به تاریخ مصرف آن‌ها مانده است از بیرون زیر قیمت خریده می‌شوند و در زندان با قیمت بالاتر از معمول یا قیمت پشت بسته به زندانیان فروخته می شود.   اجناس فروشگاه تنوع دارند و زندانی می‌تواند هر کالا یا محصولی را بخواهد در فروشگاه زندان بخرد یا آن را سفارش دهد؟ به هیچ وجه. شما تنها می‌توانید هر آن‌چه را که فروشگاه عرضه می‌کند بخرید و اقلام عرضه شده هم عموما بیش از چهار یا پنج قلم نیستند. مثلا ممکن است یک هفته، فروشگاه تخم‌مرغ، رب گوجه و دستمال کاغذی بیاورد هفته دیگر سه قلم جنس دیگر.

ممکن است شما ماه‌ها و حتی سال‌ها متقاضی کالا یا محصول خاصی باشید اما فروشگاه آن را عرضه نکند چون جز اولویت‌های زندان نیست و آن‌ها تمایلی به عرضه‌اش ندارند و شما هم نمی‌توانید آن را بخرید.    گاهی در خاطرات زندانیان سیاسی می‌خوانیم که زندانیان دو به دو یا در گروه‌های بزرگ‌تر، هم‌خرج و هم سفره بوده‌اند. این به آن معنا است که زندانیان سیاسی برای خودشان آشپزی می‌کنند و از غذای زندان استفاده نمی‌کنند؟ نه برعکس. زندانیان سیاسی عمدتا همان غذای زندان را می‌خورند. بگذارید روشن‌تر کنم.

نکته نخست این‌که زندانیان سیاسی عمدتا تمکن مالی ندارند که بتوانند هزینه اضافی برای تهیه مواد اولیه و پخت غذای را بر خود تحمیل کنند. اما حتی اگر هم توان تهیه مواد اولیه را برای آشپزی داشته باشند، در نهایت تهیه این مواد اولیه با توجه به محدودیت دسترسی و عرضه بسیار محدود در فروشگاه بسیار دشوار و عملا غیرممکن است. مثلا فروشگاه زندان هر ۳ یا ۴ ماه یک‌بار مرغ عرضه می کند. شما حتی اگر پول برای خرید مرغ داشته باشید، نمی‌توانید برای مصرف ۴ ماه مرغ بخرید، چون یخچال و یا فریزری برای نگهداری آن ندارید. تنها امکان در دسترس زندانیان، کاری است که در زندان به آن غنی‌سازی می‌گویند.

غنی‌سازی غذا به این معنا است که مثلا غذای زندان آش یا سوپ است و زندانی که از فروشگاه لوبیا یا جو خریده خریده است، آن را می‌پزد و به آش یا سوپ اضافه می‌کند. کیفیت غذای زندان چگونه است؟ غذای زندان کاملا بی‌کیفیت است و برخی اوقات کثیف. بارها در غذای زندان انواع و اقسام حشره از مگس تا سوسک پیدا شده است. گاهی حتی موجودات بزرگ‌تر و عجیب‌تر هم در غذای زندان پیدا می‌شود که چگونگی ورود آن به دیگ غذا برای زندانی به معمایی بدل می‌شود. خیلی از اوقات در غذا، نایلون پیدا می‌کنید.

مواد اولیه مثلا سیب‌زمینی که در غذا زیاد استفاده می‌شود نشسته و همان طور با پوست در غذا ریخته می‌شود. غذای کثیف و آلوده هر از چند گاهی باعث بروز مسمومیت و یا بیماری‌های جمعی در زندان می‌شود. یک زندانی مریض می‌شود و بعد به صورت زنجیره‌ای همه افراد داخل سالن بیمار می‌شوند.   مطالب مرتبط: .