مهم ترین اقدامات دولت در حوزه مسکن

27/04/1399 11:14 ق.ظ

پاد گزارش می‌دهد؛ مهم‌ترین اقدامات دولت در حوزه مسکن

کوتاه شدن صف انتظار برای خانه‌دار شدن مردم با تقویت عرضه مسکن از برنامه های مهم دولت بوده است. بر این اساس اجرای طرح اقدام ملی مسکن و تعیین تکلیف مسکن مهر به‌عنوان مهم‌ترین اولویت‌های دولت در دستور کار قرار گرفت. در حال حاضر فازهایی از طرح اقدام ملی که بر اساس آن 400 هزار واحد مسکونی ساخته می شود مراحل نهایی را طی می کند و پیش بینی می شود سال آینده به اتمام می‌رسند. همچنین قرار است اراضی دولتی در محدوده و حریم شهرها برای بهره برداری به وزارت راه واگذار شود که این کار امکان زمین دادن برای یک میلیون مسکن در مرحله اول را فراهم می کند. تکمیل یک میلیون و ۳۳۰ هزار واحد مسکن مهر هم از دیگر اقدامات دولت در این زمینه است. علاوه بر این دولت در بخش تقاضای مسکن نیز اقدامات موثری انجام داده است که افزایش چندبرابری مبلغ وام خرید خانه از مهم ترین آنها طی7 سال گذشته بوده است که در مقایسه با دولتهای قبل بی سابقه بود. ، یکی از مشکلات ساختاری در بخش مسکن ناهمخوانی عرضه و تقاضا است و دولت با درک این معضل طرح اقدام ملی مسکن را همزمان با تکمیل طرح مسکن مهر در دستور کار قرار داد. این پروژه مهمترین طرح انبوه سازی دولت دوازدهم بوده است.

بر این اساس ۴۰۰ هزار واحد شامل ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سطح کشور هدف گذاری و ثبت نام گسترده از مردم صورت گرفت.تلاش دولت کاهش جمعیت اجاره‌نشین به خصوص در کلانشهرها است که تکمیل و تحویل واحدهای مسکن ملی می‌تواند بخشی از این هدف را عملیاتی کند. در حال حاضر برخی فازهای این پروژه مراحل نهایی را طی می کند و برنامه وزارت مسکن تحویل دو ساله است.

همچنین تسریع عرضه زمین های دولتی به وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار گرفته و این روند با جدیت ادامه دارد. در این خصوص 250 هزار هکتار زمین اطراف شهرها و روستاها برای ساخت مسکن به وزارت راه و شهرسازی تخصیص داده شد و این رقم به زودی به یک میلیون هکتار می رسد.در حالی که در دولت دهم در مجموع ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل داده شد در این دوره یک میلیون و ۳۳۰ هزار واحد که بسیاری از آنها با چالش های زیادی برای تکمیل رو به رو بود عرضه شد. اکنون این پروژه در ایستگاه آخر قرار دارد.

ادامه مطلب:
PadDolat »

وضعیت کرونا در استان‌های جنوبی آرام شده است/ در روزهای سخت می‌توانیم خودکفا شویمروحانی: وضعیت کرونا در استان‌های جنوبی آرام شده است/ در روزهای سخت می‌توانیم خودکفا شویم

ترامپ مصمم به ایجاد 'دیوار هوشمند' در مرز مکزیک است | DW | 15.07.2020رئیس جمهور آمریکا مصصم است برای جلوگیری از ورود مهاجران از طریق مر مکزیک، از 'دیوار هوشمند' استفاده کند. دولت برای این منظور با یک شرکت آمریکایی قرارداد بسته است.

نجار: آمادگی تهران در برابر زلزله 18.8 درصد استرئیس سازمان مدیریت بحران ایران اعلام کرد با وجود همه اقدامات انجام شده در حال حاضر آمادگی تهران برای مقابله با زلزله 18.8 درصد بوده و حدود 25 هزار قبر پیش‌بینی شده است. - خبرگزاری آناتولی

کرونا در ایران؛ بیماری کووید-۱۹علت یک پنجم از مرگ‌و‌میر روزانه است

پوتین: تعداد بی‌کاران در روسیه هنوز بالا استرئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که به‌رغم بازگشت به سیستم کاری تمام‌وقت در سراسر کشور، تعداد بی‌کاران در روسیه هنوز بالا است. - خبرگزاری آناتولی

شمار قربانیان کرونا در ایران رو به افزایش است؛ 199 مورد فوتی طی یک روزبر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت ایران، در یک روز گذشته 2 هزار و 388 مورد جدید ابتلا به کووید-19 در این کشور شناسایی شده و 199 نفر نیز جان باخته‌اند. - خبرگزاری آناتولی

پایگاه اطلاع رسانی دولت

، یکی از مشکلات ساختاری در بخش مسکن ناهمخوانی عرضه و تقاضا است و دولت با درک این معضل طرح اقدام ملی مسکن را همزمان با تکمیل طرح مسکن مهر در دستور کار قرار داد. این پروژه مهمترین طرح انبوه سازی دولت دوازدهم بوده است. بر این اساس ۴۰۰ هزار واحد شامل ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سطح کشور هدف گذاری و ثبت نام گسترده از مردم صورت گرفت.تلاش دولت کاهش جمعیت اجاره‌نشین به خصوص در کلانشهرها است که تکمیل و تحویل واحدهای مسکن ملی می‌تواند بخشی از این هدف را عملیاتی کند. در حال حاضر برخی فازهای این پروژه مراحل نهایی را طی می کند و برنامه وزارت مسکن تحویل دو ساله است.

همچنین تسریع عرضه زمین های دولتی به وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار گرفته و این روند با جدیت ادامه دارد. در این خصوص 250 هزار هکتار زمین اطراف شهرها و روستاها برای ساخت مسکن به وزارت راه و شهرسازی تخصیص داده شد و این رقم به زودی به یک میلیون هکتار می رسد.در حالی که در دولت دهم در مجموع ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل داده شد در این دوره یک میلیون و ۳۳۰ هزار واحد که بسیاری از آنها با چالش های زیادی برای تکمیل رو به رو بود عرضه شد. اکنون این پروژه در ایستگاه آخر قرار دارد. بررسی پروژه‌های مسکن مهر استان تهران نشان می دهد طرح هایی که در سال ۹۲ با ۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی تحویل دولت یازدهم شده بود تا بهار ۹۹ با تکمیل ۴۷۲ هزار و ۲۵۷ واحد به پیشرفت ۹۵ درصد رسید.

وزیر راه و شهرسازی چهارشنبه 25 تیر با بیان اینکه پرونده مسکن مهر تا پایان امسال بسته می‌شود، گفت: هیچ مسکن مهری تا پایان امسال، نیمه‌تمام نخواهد ماند و فقط آن دسته که دارای پرونده حقوقی هستند تحویل داده نمی شوند.به دستور رئیس جمهوری ساخت ۷۷ هزار مسکن تحت عنوان «مسکن محرومان» با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و وام بلاعوض در ۱۲ استان شروع‌ شده است.

بر اساس این برنامه، محرومانی که تحت پوشش هیچ نهادی نیستند و خود توان مالی برای آورده اولیه را ندارند، می توانند با تسهیلاتی که دولت در اختیار آن­ها می‌­گذارد تا پایان دولت یازدهم از این طرح برخوردار شوند.

علاوه بر این ساخت ۲۰۰ هزار مسکن روستایی نیز از دیگر اقدامات دولت در حوزه مسکن بوده است.همچنین اعطای مسکن به ایثارگران نیز در دستور کار دولت قرار داشته است و تصمیمات مهمی برای تامین مسکن ۲۰ هزار نفر اعضای جامعه ایثارگری اتخاذ و تفاهم‌نامه آن با وزارت راه و شهرسازی امضا شد که پیش بینی می شود تا پایان دولت تحویل داده شود.افزایش سهم مسکن از تسهیلات بانکی یکی از مهمترین اقدامات دولت در راستای تقویت قدرت خرید مردم بوده است. بر این اساس وام خرید خانه در چندین نوبت افزایش یافت و هم اکنون برای زوجین به 240میلیون تومان رسیده است. با توجه به تغییرات قیمت مسکن دولت در تلاش است تا وام خرید خانه را افزایش دهد و این موضوع در شورای عالی پول و اعتبار مطرح شد.

همچنین سقف تسهیلات مسکن روستایی نیز به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت.

از سویی دیگر سیاست های تشویقی و حمایتی برای سازندگان مسکن نیز در دستور کار قرار گرفت که افزایش وام ساخت مسکن به 300 میلیون تومان یکی از این اقدامات بود.رئیس جمهور در جلسه ویژه ساماندهی مسکن که دوشنبه ۱۶ تير برگزار شد با بیان اینکه مردم تا پایان این دولت شاهد تحول خوب و مثبت در زمینه مسکن خواهند بود، گفت: دولت در نظر دارد با توسعه حریم شهرها و با تامین زمین و مشارکت جویی توسعه گران بخش خصوصی نسبت به تامین مسکن ارزان قیمت برای مردم اقدام کند.

دکتر روحانی افزود: از این نظر تکالیف و ماموریت‌هایی برای وزارت راه و شهرسازی تعیین شده تا با برنامه ریزی دقیق و جمع آوری اطلاعات روشن و متقن با مدیریت بازار مسکن که نقش مهمی در جذب سرمایه و هدایت نقدینگی دارد، ریشه‌های عرضه و تقاضا را شناسایی کرده و مانع از سوداگری و ایجاد بازار کاذب شود.

دکتر روحانی افزود: دولت مقرر کرده است که با تامین زمین و آزاد سازی زمین‌های مازاد دولتی و مشارکت توسعه گران و فعال کردن بخش خصوصی گام‌های مهمی در رونق و توسعه بازار مسکن برداشته و در این مسیر تعریض و توسعه حریم شهرها برای شهرک سازی از جمله سیاست‌های اصلی در این حوزه است که با مطالعات انجام گرفته در شهرهای بزرگ و متوسط طبق ضوابط تعریف شده در حوزه شهرسازی حریم شهرها برای این موضوع توسعه یابد.

دولت با تعریف سه راهبرد اصلی درحوزه تامین مسکن که تولید و عرضه مسکن، ساماندهی بازار اجاره و کنترل سوداگری در بخش مسکن برای کاهش و مهار التهابات در این حوزه همه تلاش خود را به کار بسته تا با بازدارندگی در این حوزه یک آرامش بخشی و تعادل ایجاد کند و برنامه ها در این راستا با جدیت ادامه دارد.