معترضین در تهران شعار 'مرگ بر دیکتاتور' سر دادند | DW | 26.07.2021

26/07/2021 03:11:00 ب.ظ

دامنه اعتراضات خوزستان بعد از تبریز اکنون به تهران رسیده است. معترضان در مرکز پایتخت علیه رهبر ایران خامنه‌ای شعار دادند. فیلم‌های زیادی از معترضین در فضای مجازی منتشر شده است.

اعتراضات خوزستان, تظاهرات اعتراضی در تهران

دامنه اعتراضات خوزستان بعد از تبریز اکنون به تهران رسیده است. معترضان در مرکز پایتخت علیه رهبر ایران خامنه‌ای شعار دادند. فیلم‌های زیادی از معترضین در فضای مجازی منتشر شده است.

دامنه اعتراضات خوزستان بعد از تبریز اکنون به تهران رسیده است. معترضان در مرکز پایتخت علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شعار دادند. فیلم‌های زیادی از معترضین در فضای مجازی منتشر شده است.

بخشی از این شعارها قبلا در اعتراضات آبان ۹۸ نیز در خیابان‌های تهران طنین انداخته بود.یک کاربر دیگر هم‌زمان با برگزاری تظاهرات گزارش داده است: «دوشنبه چهارم مرداد ۱۴۰۰ تهران حوالی خیابان جمهوری»  خبرگزاری صدا و سیما در ادامه نوشته است که معترضان"شعارهای هنجارشکنانه" سر دادند.

تصویری که مردم خوزستان به آن عادت کرده‌اند. طوفان شن، ریزگردها و گرد و غباری که نفس کشیدن را دشوار می‌کند. روز شنبه ۳۰ دی‌ماه خوزستان بار دیگر شاهد چنین صحنه‌هایی بود. گرد و خاک چنان شدید بود که باعث تعطیلی مدارس و ادارات در ۱۲ شهر این استان شد.روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد

ادامه مطلب:
DW فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

رادیو وتلویزیونهای فارسی زبان غربی به طور عجیبی علیه نظام اسلامی فعالیت، و به همین دلیل این رادیو و تلویزیونهارا ساختن و زنان فارسی گو را با اندامهای نیمه لخت و نیمه برهنه استخدام کردن جمهوری اسلامی از اپوزیسیون شانس آورد قیام_تهران قیام_تا_سرنگونی نه_به_جمهوري_اسلامی فیلم زیاد؟! کلا 30 نفر آدم که به خاطر قطعی_برق علاء الدین ریختن تو خیابون و راه مردم رو بستن و باعث ترافیک فوق سنگین شدند! با چند فیلم محدود که چندین و چندین بار در اخبار آمده است. دامنه اعترضات چیه؟! چرا خودتون رو گول می زنید؟!

جناب آمریکا و اوروپا اگر نفت و گاز میخواین ایران بهتون میده اما بایستی پول بابتش پرداخت کنید چونکه نباید مثل قدیما‌ خواب چپاولی و دُزدی نفت و گاز ایران در سرتون بپرورانید

کرونا در ایران- پیش بینی افزایش بستری شدگان در تهران؛ «قله پنجم کرونا» در راه استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. قله ای وجود نداره که ایرانیها به کوری چشم دشمنانشون با موفقیت فتح نکنن! در ضمن؛ داستان آمار واقعی و آمار اعلام شده، که شماها فقط در مورد ایران بیان میکنید، گاماس گاماس بوی نا گرفته، اگه کپک نزده باشه

پاکسازی آب دریا از طریق بازیافت مو؛ گام آرایشگران بریتانیایی در حفاظت از محیط زیستاز حدود ۶۰۰ آرایشگاهی که در بریتانیا و ایرلند به بازیافت موهای کوتاه شده مشتریان روی آورده‌اند تاکنون حدود ۵۰۰ کیلو مو به دست آمده است.

تصاویری از رژه دریایی روسیه در حضور پوتین در خلیج فنلانددر این مراسم که با حضور ۵۴ کشتی دریایی برگزار شد، کشورهایی چون ایران، هند و پاکستان هم در آن مشارکت داشتند.

نتایج ورزشکاران ایران در روز نخست المپیک/ از تاریخ‌سازی در تیراندازی تا پیروزی بزرگ والیبالکاروان ورزشی ایران در نخستین روز رسمی بازی‌های المپیک توکیو در رشته‌ها مختلف نماینده داشت که در تیراندازی صاحب مدال طلا شد و والیبال ایران به یک پیروزی بزرگ مقابل لهستان دست یافت.

مخالفت با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی در قالب یک بیانیه۴۸ کسب و کار دیجیتال، در بیانیه‌ای با ابراز مخالفت با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی، خواهان تجدید نظر در رابطه با مطرح شدن این طرح در مجلس و توقف آن شدند. تا پریشب که من در مخالفت با این طرح بیانیه رو امضا کردم 250 هزار امضا جمع شده بود.

آذربایجان در حمایت از خوزستان؛ در تظاهرات تبریز چه گذشت؟

شماری از شهروندان تهرانی صبح روز دوشنبه ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه) در خیابان جمهوری دست به اعتراض زدند.کرونا در ایران.Aa حدود ۶۰۰ آرایشگاه در بریتانیا و ایرلند طی یک سال اخیر به کمک گروهی از هواداران محیط زیست به بازیافت موهای مشتریان روی آورده اند.به روز شده در: ۲۶/۰۷/۲۰۲۱ رژه دریایی روسیه با ۵۴ کشتی جنگی این کشور و همچنین با حضور چند کشور دیگر از جمله ایران، هند و پاکستان در خلیج فنلاند برگزار شد.

هم‌زمان با این اعتراض فیلم و تصاویر زیادی نیز در فضای مجازی منتشر شد.  دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید  تجمع و اعتراض در تهران دو روز پس از تظاهرات همبستگی مردم تبریز با خوزستان برگزار شد. همچنین در طول این ۲۴ ساعت، ۲۷ هزار و ۱۴۶ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور تأیید شده است. معترضان با راهپیمایی در خیابان جمهوری تهران شعار"مرگ بر دیکتاتور" و"خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن"،"نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران" و"توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه" سردادند. به گفته هواداران محیط زیست این موها با جذب طبیعی چربی می توانند ابزاری موثر برای مقابله با آلودگی های نفتی در دریاها باشند. بخشی از این شعارها قبلا در اعتراضات آبان ۹۸ نیز در خیابان‌های تهران طنین انداخته بود. افزایش آمار رسمی مرگ و میرهای ناشی از کرونا در شرایطی است که علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، روز یکشنبه ۳ مرداد گفت: «هنوز به قله پنجم کرونا نرسیده ایم. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید  گزارش و فیلم‌های اعتراض تهران انعکاس وسیعی در شبکه های اجتماعی یافت.

یکی از کاربران در توییتر گزارش داده است: «گروهی از مردم و جوانان تهران همزمان با قیام خوزستان و اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف اقدام به تجمع و تظاهرات در مرکز تهران و محدوده خیابان جمهوری کردند. او تعداد فعلی بیماران بستری شده در تهران را حدود ۸۸۰۰ نفر اعلام کرد که بیش از ۲هزار نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه هستند. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید این طرح اکنون در بسیاری از کشورها آزمایش شده است.»  یک کاربر دیگر هم‌زمان با برگزاری تظاهرات گزارش داده است: «دوشنبه چهارم مرداد ۱۴۰۰ تهران حوالی خیابان جمهوری»   حسین رزاق، فعال رسانه‌ای و سیاسی نیز نوشته است که"مردم تهران خوزستان را تنها نگذاشته‌اند" و در"وسط خیابان جمهوری تهران مردم شعار دادند مرگ بر دیکتاتور."  حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی استانداری تهران، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا دلیل اعتراض امروز را"قطعی برق پاساژ علاءالدین" عنوان کرده و گفته است: «افرادی را برای بررسی موضوع فرستادم که ببینند چرا این اتفاق افتاده است. به گزارش خبرگزاری های ایران، آقای زالی با انتقاد از نحوه تعطیلی شش روزه تهران گفت: «بسیاری از پاساژها، مراکز خرید و رستوران‌ها» در تهران باز بودند.»  صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم با تلاش در محدود نشان دادن دامنه اعتراضات،"مشکل برق" در پاساژ علاءالدین را عامل نارضایتی کسبه این پاساژ و تجمع آنها عنوان کرده است. به گفته آنها ۹۹ درصد موهای مشتریان آرایشگاهها بدون بازیافت هدر می رود. به ادعای این رسانه حکومتی"همزمان با این تجمع عده‌ای تلاش کردند با استفاده از نارضایتی ایجاد شده در میان کسبه پاساژ‌ها، به این گلایه مندی رنگ و بوی سیاسی بدهند. گزارش ها نشان می‌دهد در طول تعطیلی شش روزه تهران برخی از ساکنان این کلانشهر راهی سفر به دیگر مناطق ایران شده اند؛ آن هم در حالی که بسیاری از شهرها در «وضعیت قرمز» از نظر میزان در معرض خطر بودن ابتلای شهروندان به ویروس کرونا هستند.

"  خبرگزاری صدا و سیما در ادامه نوشته است که معترضان"شعارهای هنجارشکنانه" سر دادند.   روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد تصویری که مردم خوزستان به آن عادت کرده‌اند. همزمان، نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا استان تهران، وضعیت کرونایی استان تهران را «خراب و نگران کننده» توصیف کرده و گفته است زمان ادامه این شرایط در تهران قابل پیش بینی نیست و حداقل تا دو هفته دیگر همین روند را خواهیم داشت. آنها امیدوار هستند تا با گسترش بازیافت موها بتوانند در آینده این طرح را در سایر کشورهای اروپایی نیز پیاده کنند. طوفان شن، ریزگردها و گرد و غباری که نفس کشیدن را دشوار می‌کند. روز شنبه ۳۰ دی‌ماه خوزستان بار دیگر شاهد چنین صحنه‌هایی بود. بخش بزرگی از جمعیت ایران هنوز واکسینه نشده است و معلوم نیست واکسن های موجود بتواند کرونا و گونه‌های جهش یافته آن مانند دلتا را ریشه کن کند. گرد و خاک چنان شدید بود که باعث تعطیلی مدارس و ادارات در ۱۲ شهر این استان شد.

روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد غلظت گرد و خاک در ایران و به‌ویژه در استان‌های خوزستان و کردستان عملا رابطه خود را با معیارهای بین‌المللی کاملا قطع کرده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه روز یکشنبه پس از دیدار با معاون وزیر خارجه این کشور گفته است: «در روسیه کمبود تولید وجود دارد و به دلیل این کمبود در حال حاضر هیچ گونه ارسال واکسنی به هیچ کشوری صورت نمی پذیرد. بر اساس معیارهای بین‌المللی هرگاه میزان غلظت گرد و خاک به ۳۰۰ میکروگرم بر متعر مکعب برسد، وضعیت بسیار خطرناک است. خطرناک برای همه شهروندان. ایران می گوید تاکنون حدود ۷ میلیون نفر دوز اول واکسن کرونا و ۲ میلیون و ۳۷۲ هزار نفر دوز دوم را تزریق کرده‌اند. غلظت گرد و خاک روز سی دی‌ماه در سوسنگرد به ۱۰ هزار میکروگرم بر متر مکعب رسید. یعنی ۶۶ برابر حد مجاز.

روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد نماینده دزفول مشکل گرد و غبار در خوزستان را"تهدید ملی" خوانده است. مشکلی که مدت‌هاست برای مسئولان جمهوری اسلامی، مشکلی شناخته شده است. گرد و غبار تنفس مردم در اهواز و بسیاری از شهرهای استان خوزستان را دشوار کرده است و سلامتی مردم را به مخاطره افکنده است. روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد از آخرین باری که اهواز و خوزستان شاهد طوفان شن و گرد و خاک بودند، کمتر از یک ماه می‌گذرد. زمین‌های کشاورزی رها شده در اطراف اهواز از جمله عوامل موثر در خیزش این گرد و خاک‌ها هستند.

مسئولان بارها قول و وعده داده‌اند، برای حل این مشکل چاره‌ای بیاندیشند. وعده‌هایی که کماکان روی کاغذ مانده و اجرایی نشده‌اند. روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد همایون یوسفی، نماینده اهواز گفته بود که ۷ کانون داخلی که در ایجاد ریزگردها و گرد و غبار نقش دارند، شناسایی شده‌اند. بنا بر اطلاعاتی که او منتشر کرده است، این کانون‌های بحران‌زا، مساحتی بالغ بر ۳۵۰ هزار هکتار را در بر می‌گیرند. حسن روحانی در کارزار انتخاباتی خود قول داده بود که مشکل مردم خوزستان را در اولویت‌های اجرایی دولت خود قرار دهد.

روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد یکی از کاربران در توییتر در همین رابطه چنین نوشته است:"آقای روحانی خاطرتان هست برا انتخابات در اهواز گفتید، وقتی شنیدم که اهواز گردو خاک شده من و آقای جهانگیری گریه کردیم؟ ما هم شعار دادیم ما که هوا نداریم ولی هواتو داریم! دستمال کاغذی فیلتردار از من گریه از تو!" روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد شماری از کاربران نیز در توییت‌های خود از حذف بودجه مربوط به مقابله با ریزگردها از ستون بودجه سال ۱۳۹۷ ابراز نارضایتی کرده‌اند. انتشار خبر حذف بودجه محیط زیستی خوزستان پیش از وزش بادهای شنی و خیزش گرد و غبار در شهرهای این استان منتشر شده بود. روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد شدت بادهای شنی و غلظت گرد و خاک به گونه‌ای است که شعاع دید شهروندان این استان گاه به کمتر از ۲۰۰ متر می‌رسد. ناراحتی‌های تنفسی و پوستی نیز از جمله پیامدهای این وضعیت هستند. روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد عباس پاپی‌زاده، نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که در برخی از روزها و در اثر گرد و خاک برخاسته در هوا، حدود ۲۰ هزار نفر به علت بیماری‌های تنفسی و پوستی راهی بیمارستان‌ها می‌شوند.

حال آنکه بیمارستان‌ها امکان خدمات‌رسانی به این تعداد مراجعه کننده را ندارند. روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد موضوع فقر و محرومیت نیز از دیگر مسائل مطرح در شبکه‌های اجتماعی است. در شبکه‌های اجتماعی نوشته شده که خوزستان از نعمت نفت فقط دود آن را نصیب می‌برد. کاربران به غیرقابل تحمل بودن اوضاع در شهرهای این استان اشاره کرده و خواستار اقدام سریع دولت و مسئولان ‌شده‌اند. روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد شماری از نمایندگان خوزستان در مجلس خواستار برکناری وزیران"نالایق" و مسئولان"بی‌کفایت" شده‌اند.

نماینده آبادان از روحانی پرسیده است: «چرا رئیس جمهور مشکلات و مسائل خوزستان را در پدیده ریزگردها، معضل بی‌آبی، قطعی برق، مشکل فاضلاب و بیکاری و غیره را جدی نمی‌گیرد و به بی‌کفایتی برخی از مسئولان خاتمه نمی‌دهد؟» روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد زمانی که حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو دولت یازدهم حسن روحانی پس از وزش بادهای شنی عازم خوزستان شده بود، عبدالله سامری نماینده خرمشهر درباره سفر او از جمله چنین گفته بود: «اینکه وزیر به خوزستان بیاید و حضور بزند و برود، دردی از مردم خوزستان را دوا نمی‌کند. این آمدن به خوزستان باید نتیجه داشته باشد و مردم خوزستان نتیجه آن را ببینند.» روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد جلیل مختار، نماینده آبادان یکی دیگر از مسائل موثر در طوفان‌های شن و خیزش گرد و غبار در شهرهای استان خوزستان را عدم بازسازی خرابی‌های ناشی از جنگ می‌داند. عملا با گذشت نزدیک به سه دهه از پایان جنگ ایران و عراق، بسیاری از نقاط ویران شده به حال خود رها شده‌اند. .