تبصره_ماده_۴۸, متهمان_امنیتی, وکلای_مورد_تایید

تبصره_ماده_۴۸, متهمان_امنیتی

معاون قوه قضاییه تعیین فهرست وکلای مورد تایید را «ننگ قانون» خواند

محمد مصدق، معاون حقوقی قوه قضاییه، تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را «ننگی برای این قانون» دانست و ابراز امیدواری کرد که این

30/08/2019 03:33:00 ب.ظ

محمد مصدق، معاون حقوقی قوه قضاییه، تبصره_ماده_۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را «ننگی برای این قانون» دانست. براساس این تبصره، متهمان_امنیتی ناچارند وکیل مدافع خود را از فهرست وکلای_مورد_تایید رییس قوه قضاییه انتخاب کنند. بیشتر بخوانید:

محمد مصدق، معاون حقوقی قوه قضاییه، تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را «ننگی برای این قانون» دانست و ابراز امیدواری کرد که این

معاون حقوقی قوه قضاییه روز پنجشنبه ۷ شهریور ماه، در مراسم تحلیف ۲۴۵ نفر از کارآموزان وکالت که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری جمهوری اسلامی ایران را «ننگی برای این قانون» توصیف کرد. براساس این تبصره، بازداشت‌شدگان متهم به جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی یا جرایم سازمان‌یافته، تنها می‌توانند از میان وکلای مورد تایید رییس قوه قضاییه، وکیلی برای خود انتخاب کنند.

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم کاخ سفید: اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند درباره تلافی کردن حمله به کشتی خود تصمیم بگیرد انتقاد شدید اسرائیل از حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی | DW | 03.08.2021

مصدق در بخشی از سخنان خود، گفت: «وکیل و نهاد وکالت مستقل است و این روشن و بدیهی است. خدا می‌داند من به عنوان معلم زمانی که تبصره ماده ۴۸ اضافه می شد، مخالف بودم. تبصره ماده ۴۸ ننگی برای قانون بود. من آن زمان سمتی نداشتم، تلاش کردم ولی به ثمر نرسید.»

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به زمانی که لیست ۲۰ نفره‌ای از وکلای مورد تایید رییس وقت قوه قضاییه یعنی صادق لاریجانی اعلام شد، گفت: «در مرحله‌ای که خواستند لیست بدهند،گفتم اشتباه اول تصویب این تبصره بود و اشتباه دوم هم این لیست است، اما لیست تنظیم شد.» headtopics.com

او با اشاره ضمنی به مخالفت وکلا و حقوقدانان با این تبصره، گفت: «امروز همه معتقدند طبق پیش‌بینی‌ها رانتی ایجاد شده است که نه برای وکالت و نه برای قضاوت خوب نیست.»مصدق افزود، وقتی ابراهیم رییسی ریاست قوه قضاییه را پذیرفت «از من خواست سریع‌تر در مورد تبصره ماده ۴۸ اقدام کنم. در جلسات متعدد مجلس حضور داشتم. جالب است تبصره چیز دیگری و اصل ماده چیز دیگری است و امیدواریم در نهایت این موضوع به جایگاه خود برگردد.»

در ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری که مصدق به آن اشاره می‌کند، آمده است: «با شروع تحت نظر قرار گرفتن، متهم می‌تواند تقاضای حضور وکیل نماید. وکیل باید با رعایت و توجه به محرمانه بودن تحقیقات و مذاکرات، با شخص تحت نظر ملاقات نماید و وکیل می‌تواند در پایان ملاقات با متهم که نباید بیش از یک ساعت باشد، ملاحظات کتبی خود را برای درج در پرونده ارائه دهد.»

در تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، برای اولین بار پس از انقلاب بازداشت‌شدگان اجازه یافته بودند که بعد از یک هفته به وکیل دسترسی داشته باشند اما چندی بعد این تبصره در مجلس شورای اسلامی تغییر کرد. در تبصره جدید ماده ۴۸ که اکنون در ایران اجرا می‌شود آمده است: «در جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی، و همچنین جرایم سازمان یافته که مجازات آن‌ها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون است، در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوی، وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رییس قوه قضائیه باشد، انتخاب می نماید. اسامی مزبور توسط رییس قوه قضاییه اعلام می‌گردد.»

به این ترتیب علاوه بر گسترش بیش از پیش محدودیت متهمان در دسترسی به وکیل، محدودیت دیگری با عنوان فهرست «وکلای مورد تایید رییس قوه قضاییه» افزوده شد.«تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری» از زمان اجرا با اعتراض گسترده وکلا و حقوقدانان مواجه شد. headtopics.com

برگزاری مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی؛ علی خامنه‌ای: حضور مردم در انتخابات خوب بود اسرائیل: اروپا با اعزام دیپلمات به مراسم تحلیف رئیسی به تجاوزگری مشروعیت می‌دهد بیانیه خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس

قریب به اتفاق وکلا در ایران چون عیسی امینی، رییس کانون وکلای دادگستری مرکز، با اجرای آن مخالفت کرده و تاکید دارند که این تبصره «نه‌تنها خلاف حقوق شهروندی، حقوق بشر، میثاق‌های بین‌المللی» است بلکه «خلاف اصول مسلم حقوقی از جمله اصول حقوق اساسی کشور، مانند حقِ داشتنِ وکیل و حق انتخاب آزادانه‌ وکیل» است.

بهمن کشاورز، وکیل و حقوقدان که سال ۱۳۹۷ و در زمان معرفی لیست وکلای رییس قوه قضاییه در قید حیات بود، تبصره ماده ۴۸ را «نقطه تاریک قانون» خواند و با تاکید بر لزوم حذف فوری آن، گفت: «باید تکلیف نهایی این تبصره با حذف آن از طریق یک طرح یا لایحه دو یا سه فوریتی روشن شود.»

صادق لاریجانی، رییس وقت قوه قضاییه، پس از اوج گیری اعتراض وکلا، گفت که «ما هم نسبت به تبصره مذکور منتقد هستیم و بر همین اساس، اصلاح آن را به نحو دیگری به مجلس محترم پیشنهاد داده‌ایم.» با این حال او گفت که در جرایم امنیت ملی، «برخی وکلا با استفاده از ترفندهایی موجب می شوند که متهم به نحوی از محاکمه فرار کند یا اظهارات خلاف واقع داشته باشد.»

لاریجانی با وجود انتقاد ظاهری از این تبصره بحث‌برانگیز، در خرداد ماه سال ۱۳۹۷ از میان ۷۰ هزار وکیل و حقوقدان مشغول به کار در ایران، فهرستی شامل اسامی ۲۰ وکیل مورد تایید خود را اعلام کرد.مدتی بعد اعلام شد که در هر استانی ۲۰ وکیل به عنوان وکلای مورد تایید رییس قوه قضاییه معرفی خواهند شد. headtopics.com

مخالفت با این تبصره و لیست اعلام‌شده از سوی لاریجانی اما چنان بود که حتی شماری از همان ۲۰ وکیل معرفی شده نیز به آن اعتراض کردند و انصراف دادند. از جمله کاظم حسینی یکی از آن ۲۰ وکیل مورد تایید لاریجانی در تهران، در واکنش به قرار گرفتن نامش در این فهرست، گفت: «من هم معتقدم مصوبه مذکور برخلاف اصول قانون اساسی و ناقض حقوق شهروندی است و حق انتخاب آزادانه وکیل را که مورد تاکید میثاقین بین المللی حقوق بشر» است، «نقض» می‌کند.

همچنین بیش از ۲۵۰ تن از وکلای دادگستری نیز در اعتراض به این تبصره در نامه‌ای به حسن روحانی، خواهان اصلاح مجدد ماده ۴۸ قانون جدید آیین دادرسی کیفری شدند.وکلا در نامه خود به روحانی یادآوری کردند که این قانون با امضا و ابلاغ او به اجرا در آمده است و از او خواستند از اختیارات قانونی خود برای اصلاح مجدد تبصره ماده ۴۸ استفاده کند.

بحران آتش‌سوزی‌های ترکیه و افزایش انتقادات از دولت اردوغان؛ اروپا هواپیماهای آب‌پاش فرستاد Telegram: Instant View مراسم تنفیذ؛ خامنه‌ای از دشمنان گفت، رئیسی از بیگانگان | DW | 03.08.2021 ادامه مطلب: ايران اينترنشنال »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

بعد از رئیس قوه قضائیه، معاون دادستان ایران هم از کارگران طلبکار شد: آنها آشوبگر هستند!بعد از رئیس قوه قضائیه، معاون دادستان ایران هم از کارگران طلبکار شد: آنها آشوبگر هستند! این سخنان در حالی بیان می‌شود که در هفته جاری ۹ نفر از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

حقوق زندانیان؛ آیا قوه قضاییه در چارچوب قانون عمل می‌کند؟غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، گفته است رسیدگی‌ها و نگهداری‌های متهمان حتما در چارچوب مقررات است.

انقلاب اسلامی به بن‌بست نمی‌رسد/ دولت آمریکا در صدر تروریست‌های دولتی دنیا قرار دارد/ قوه قضائیه را در مسیر مبارز با فساد کمک و تائید کنیم/ مذاکره با عهدشکنان، نابخردی استخطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: اول انقلاب عده‌ای می‌گفتند انقلاب به بن‌بست رسیده و امام راحل می‌گفت شما به بن‌بست رسیدید، انقلاب اسلامی به بن‌بست‌ رسیدنی نیست.

وزیر دفاع آمریکا با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار کردوزیر دفاع آمریکا با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار کرد وزیر دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه ۷ شهریور در واشنگتن با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار و درباره نگرانی‌های امنیتی مشترک دو کشور در منطقه خاورمیانه گفت‌وگو کرد.

تکذیب اظهارات معاون قضائی دادستان کل کشور از سوی وکلای مدافع کارگران هفت تپه

مایک پمپئو و معاون وزیر دفاع عربستان بر مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران تاکید کردندمایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در محل این وزارتخانه با خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، دیدار و گفت‌وگو کرد. ایران و یمن، از موضوع‌های اصلی این دیدار بود. \r\n طبق بیانیه منتشر شده از