معاون قوه قضاییه تعیین فهرست وکلای مورد تایید را «ننگ قانون» خواند

30/08/2019 03:33:00 ب.ظ

محمد مصدق، معاون حقوقی قوه قضاییه، تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را «ننگی برای این قانون» دانست و ابراز امیدواری کرد که این

تبصره_ماده_۴۸, متهمان_امنیتی

محمد مصدق، معاون حقوقی قوه قضاییه، تبصره_ماده_۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را «ننگی برای این قانون» دانست. براساس این تبصره، متهمان_امنیتی ناچارند وکیل مدافع خود را از فهرست وکلای_مورد_تایید رییس قوه قضاییه انتخاب کنند. بیشتر بخوانید:

محمد مصدق، معاون حقوقی قوه قضاییه، تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را «ننگی برای این قانون» دانست و ابراز امیدواری کرد که این

معاون حقوقی قوه قضاییه روز پنجشنبه ۷ شهریور ماه، در مراسم تحلیف ۲۴۵ نفر از کارآموزان وکالت که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری جمهوری اسلامی ایران را «ننگی برای این قانون» توصیف کرد. براساس این تبصره، بازداشت‌شدگان متهم به جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی یا جرایم سازمان‌یافته، تنها می‌توانند از میان وکلای مورد تایید رییس قوه قضاییه، وکیلی برای خود انتخاب کنند.

مصدق در بخشی از سخنان خود، گفت: «وکیل و نهاد وکالت مستقل است و این روشن و بدیهی است. خدا می‌داند من به عنوان معلم زمانی که تبصره ماده ۴۸ اضافه می شد، مخالف بودم. تبصره ماده ۴۸ ننگی برای قانون بود. من آن زمان سمتی نداشتم، تلاش کردم ولی به ثمر نرسید.»

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ شولتس: اعتراضات زنان شجاع ایران مرا تحت تاثیر قرار داد

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

بعد از رئیس قوه قضائیه، معاون دادستان ایران هم از کارگران طلبکار شد: آنها آشوبگر هستند!بعد از رئیس قوه قضائیه، معاون دادستان ایران هم از کارگران طلبکار شد: آنها آشوبگر هستند! این سخنان در حالی بیان می‌شود که در هفته جاری ۹ نفر از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

حقوق زندانیان؛ آیا قوه قضاییه در چارچوب قانون عمل می‌کند؟غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، گفته است رسیدگی‌ها و نگهداری‌های متهمان حتما در چارچوب مقررات است.

انقلاب اسلامی به بن‌بست نمی‌رسد/ دولت آمریکا در صدر تروریست‌های دولتی دنیا قرار دارد/ قوه قضائیه را در مسیر مبارز با فساد کمک و تائید کنیم/ مذاکره با عهدشکنان، نابخردی استخطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: اول انقلاب عده‌ای می‌گفتند انقلاب به بن‌بست رسیده و امام راحل می‌گفت شما به بن‌بست رسیدید، انقلاب اسلامی به بن‌بست‌ رسیدنی نیست.

وزیر دفاع آمریکا با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار کردوزیر دفاع آمریکا با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار کرد وزیر دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه ۷ شهریور در واشنگتن با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار و درباره نگرانی‌های امنیتی مشترک دو کشور در منطقه خاورمیانه گفت‌وگو کرد.

تکذیب اظهارات معاون قضائی دادستان کل کشور از سوی وکلای مدافع کارگران هفت تپه

مایک پمپئو و معاون وزیر دفاع عربستان بر مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران تاکید کردندمایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در محل این وزارتخانه با خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، دیدار و گفت‌وگو کرد. ایران و یمن، از موضوع‌های اصلی این دیدار بود. \r\n طبق بیانیه منتشر شده از

تبصره از سوی مجلس شورای اسلامی حذف شود.نظرات بیشتر شهریور ۰۶, ۱۳۹۸ پمپئو: اگر ایران شرایط ما را بپذیرد و مانند یک کشور عادی رفتار کند، رسیدن به توافق امکان‌پذیر است وزیر خارجه آمریکا در دو مصاحبه جداگانه که روز سه شنبه انجام داد، جزئیات بیشتری را درباره احتمال توافق احتمالی با ایران بیان کرد.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید Irna Image caption از زمان تشکیل جمهوری اسلامی ایران، صدها زندانی گفته‌اند حقوق‌شان بارها نقض شده است؛ از زمان بازداشت و بازجویی گرفته تا دادگاه و زندان، از شکنجه تا عدم دسترسی به درمان گرفته تا نداشتن حق استفاده از وکیل و عدم دسترسی به امکانات اولیه در زندان غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، گفته است رسیدگی‌ها و نگهداری‌های متهمان حتما در چارچوب مقررات است.به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام سیداحمد خاتمی در خطبه‌ اول نمازجمعه این هفته تهران گفت: خداباوری را در صحن زندگی خود بیاورید.

معاون حقوقی قوه قضاییه روز پنجشنبه ۷ شهریور ماه، در مراسم تحلیف ۲۴۵ نفر از کارآموزان وکالت که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری جمهوری اسلامی ایران را «ننگی برای این قانون» توصیف کرد. براساس این تبصره، بازداشت‌شدگان متهم به جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی یا جرایم سازمان‌یافته، تنها می‌توانند از میان وکلای مورد تایید رییس قوه قضاییه، وکیلی برای خود انتخاب کنند. مایک پمپئو که سه شنبه ۵ شهریور برای شرکت در همایش ملی لژیون آمریکایی به ایندیاناپولس سفر کرده بود در پاسخ به پرسش خبرنگار کانال فاکس ۵۹ مبنی بر این که با توجه به اجلاس گروه هفت، آیا احتمال دارد که توافق جدیدی صورت بگیرد، گفت که این موضوع تنها در صورت تغییر رفتار رهبران ایران رخ خواهد داد. مصدق در بخشی از سخنان خود، گفت: «وکیل و نهاد وکالت مستقل است و این روشن و بدیهی است. از زمان تشکیل جمهوری اسلامی ایران، صدها زندانی گفته‌اند حقوق‌شان بارها نقض شده است؛ از زمان بازداشت و بازجویی گرفته تا دادگاه و زندان، از شکنجه تا عدم دسترسی به درمان گرفته تا نداشتن حق استفاده از وکیل و عدم دسترسی به امکانات اولیه در زندان. خدا می‌داند من به عنوان معلم زمانی که تبصره ماده ۴۸ اضافه می شد، مخالف بودم. اول اینکه بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان دیگر دست به ترور نزند. تبصره ماده ۴۸ ننگی برای قانون بود. خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به چهار جلوه خداباوری که در قرآن بر آن تاکید شده، گفت: اولین جلوه این است که اگر باخدا باشید بن‌بست ندارید هم فرد هم جامعه، اول انقلاب عده‌ای می‌گفتند انقلاب به بن‌بست رسیده و امام راحل می‌گفت شما به بن‌بست رسیدید، انقلاب اسلامی به بن‌بست‌ رسیدنی نیست.

من آن زمان سمتی نداشتم، تلاش کردم ولی به ثمر نرسید. ما فشار زیادی اعمال کردیم تا ایرانیان قادر شوند رهبرانشان را به تغییر رفتار وادار کنند. آقای علیزاده آن زمان ریاست هیات نظارت و بازرسی حفظ حقوق شهروندی را در ایران به عهده داشت، و موارد متعدد نقض حقوق شهروندی در دستگاه قضائی و نهادهای نظامی، انتظامی و امنیتی را به رئیس قوه قضاییه گزارش داد.» معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به زمانی که لیست ۲۰ نفره‌ای از وکلای مورد تایید رییس وقت قوه قضاییه یعنی صادق لاریجانی اعلام شد، گفت: «در مرحله‌ای که خواستند لیست بدهند،گفتم اشتباه اول تصویب این تبصره بود و اشتباه دوم هم این لیست است، اما لیست تنظیم شد.» او با اشاره ضمنی به مخالفت وکلا و حقوقدانان با این تبصره، گفت: «امروز همه معتقدند طبق پیش‌بینی‌ها رانتی ایجاد شده است که نه برای وکالت و نه برای قضاوت خوب نیست.» در یک گفتگوی دیگر که وزیر خارجه آمریکا با «ان بی سی» انجام داد، خبرنگار از آقای پمپئو پرسید: «پرزیدنت ترامپ ایران را بزرگترین حامی تروریسم خواند، اما نسبت به رسیدن به یک توافق با ایران نیز امیدوار به نظر می رسد.» مصدق افزود، وقتی ابراهیم رییسی ریاست قوه قضاییه را پذیرفت «از من خواست سریع‌تر در مورد تبصره ماده ۴۸ اقدام کنم. ‌ در اسفند سال ۵۹ هم ابوالحسن بنی‌صدر، رئیس جمهوری وقت ایران، در سخنرانی در دانشگاه تهران به وجود شکنجه در زندان‌ها اعتراض کرد. در جلسات متعدد مجلس حضور داشتم. ما شرایط را معکوس کردیم. امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: این باور که اگر ما با خدا باشیم توطئه‌ها خنثی می‌شود جلوه سوم است.

جالب است تبصره چیز دیگری و اصل ماده چیز دیگری است و امیدواریم در نهایت این موضوع به جایگاه خود برگردد.» در ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری که مصدق به آن اشاره می‌کند، آمده است: «با شروع تحت نظر قرار گرفتن، متهم می‌تواند تقاضای حضور وکیل نماید.» او گفت که دولت پرزیدنت ترامپ می‌خواهد که ایران مانند یک کشور عادی رفتار کند و مردم ایران در وادار کردن رهبرانشان به تغییر رفتار موفق شوند. قوانین مربوط به حقوق زندانیان چیست و نهاد ناظر کیست‌؟ در ایران قوانین و آیین نامه های متعددی در رابطه با حقوق زندانیان و متهمان وجود دارد. وکیل باید با رعایت و توجه به محرمانه بودن تحقیقات و مذاکرات، با شخص تحت نظر ملاقات نماید و وکیل می‌تواند در پایان ملاقات با متهم که نباید بیش از یک ساعت باشد، ملاحظات کتبی خود را برای درج در پرونده ارائه دهد.» در تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، برای اولین بار پس از انقلاب بازداشت‌شدگان اجازه یافته بودند که بعد از یک هفته به وکیل دسترسی داشته باشند اما چندی بعد این تبصره در مجلس شورای اسلامی تغییر کرد. این ممکن نیست مگر اینکه آنها دست از اقدامات انقلابی بردارند. در تبصره جدید ماده ۴۸ که اکنون در ایران اجرا می‌شود آمده است: «در جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی، و همچنین جرایم سازمان یافته که مجازات آن‌ها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون است، در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوی، وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رییس قوه قضائیه باشد، انتخاب می نماید.. دنبال آن هستید که آسیب نبینید پس رابطه خود را با خدا صمیمی کنید.

اسامی مزبور توسط رییس قوه قضاییه اعلام می‌گردد.» در پی میانجیگری فرانسه برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا، وزیر خارجه ایران در جریان اجلاس گروه هفت به محل برگزاری این اجلاس سفر کرد و مذاکراتی با مقامات فرانسه داشت.» به این ترتیب علاوه بر گسترش بیش از پیش محدودیت متهمان در دسترسی به وکیل، محدودیت دیگری با عنوان فهرست «وکلای مورد تایید رییس قوه قضاییه» افزوده شد. «تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری» از زمان اجرا با اعتراض گسترده وکلا و حقوقدانان مواجه شد. وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. ‌‌ در فصل دهم قانون مجازات اسلامی برای نقض بسیاری از قوانین مربوط به حقوق زندانیان و متهمان توسط مأمورین قضایی یا غیرقضایی مجازات تعیین شده است. قریب به اتفاق وکلا در ایران چون عیسی امینی، رییس کانون وکلای دادگستری مرکز، با اجرای آن مخالفت کرده و تاکید دارند که این تبصره «نه‌تنها خلاف حقوق شهروندی، حقوق بشر، میثاق‌های بین‌المللی» است بلکه «خلاف اصول مسلم حقوقی از جمله اصول حقوق اساسی کشور، مانند حقِ داشتنِ وکیل و حق انتخاب آزادانه‌ وکیل» است. بهمن کشاورز، وکیل و حقوقدان که سال ۱۳۹۷ و در زمان معرفی لیست وکلای رییس قوه قضاییه در قید حیات بود، تبصره ماده ۴۸ را «نقطه تاریک قانون» خواند و با تاکید بر لزوم حذف فوری آن، گفت: «باید تکلیف نهایی این تبصره با حذف آن از طریق یک طرح یا لایحه دو یا سه فوریتی روشن شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اواخر تیرماه گفته بود که پرزیدنت ترامپ در رسیدن به هدف تعیین شده مبنی بر تغییر دادن رفتار رهبران جمهوری اسلامی ایران، مصمم و جدی است و ایران باید بسیار مراقب باشد. عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امسال ۱۳۸۰ سال از داغ جان‌گداز اباعبدالله می‌گذارد.

» صادق لاریجانی، رییس وقت قوه قضاییه، پس از اوج گیری اعتراض وکلا، گفت که «ما هم نسبت به تبصره مذکور منتقد هستیم و بر همین اساس، اصلاح آن را به نحو دیگری به مجلس محترم پیشنهاد داده‌ایم. چرا قوانین مربوط به حقوق زندانیان در ایران نقض می ‌ شود؟ اما سوال اینجاست که چرا با وجود قوانین متعدد، زندانیان و متهمان در ایران همواره از نقض حقوق قانونی خود و عدم رسیدگی به شکایات خود توسط مسئولین گفته‌اند.» با این حال او گفت که در جرایم امنیت ملی، «برخی وکلا با استفاده از ترفندهایی موجب می شوند که متهم به نحوی از محاکمه فرار کند یا اظهارات خلاف واقع داشته باشد.» لاریجانی با وجود انتقاد ظاهری از این تبصره بحث‌برانگیز، در خرداد ماه سال ۱۳۹۷ از میان ۷۰ هزار وکیل و حقوقدان مشغول به کار در ایران، فهرستی شامل اسامی ۲۰ وکیل مورد تایید خود را اعلام کرد.مدتی بعد اعلام شد که در هر استانی ۲۰ وکیل به عنوان وکلای مورد تایید رییس قوه قضاییه معرفی خواهند شد. بیشترین آسیب را هم در این زمینه زندانیان امنیتی و سیاسی می بینند. مخالفت با این تبصره و لیست اعلام‌شده از سوی لاریجانی اما چنان بود که حتی شماری از همان ۲۰ وکیل معرفی شده نیز به آن اعتراض کردند و انصراف دادند. عزادای اباعبدالله باید با اخلاص باشد.

از جمله کاظم حسینی یکی از آن ۲۰ وکیل مورد تایید لاریجانی در تهران، در واکنش به قرار گرفتن نامش در این فهرست، گفت: «من هم معتقدم مصوبه مذکور برخلاف اصول قانون اساسی و ناقض حقوق شهروندی است و حق انتخاب آزادانه وکیل را که مورد تاکید میثاقین بین المللی حقوق بشر» است، «نقض» می‌کند. همچنین بیش از ۲۵۰ تن از وکلای دادگستری نیز در اعتراض به این تبصره در نامه‌ای به حسن روحانی، خواهان اصلاح مجدد ماده ۴۸ قانون جدید آیین دادرسی کیفری شدند. مشکل نبود یک نهاد ناظر بیطرف است. وکلا در نامه خود به روحانی یادآوری کردند که این قانون با امضا و ابلاغ او به اجرا در آمده است و از او خواستند از اختیارات قانونی خود برای اصلاح مجدد تبصره ماده ۴۸ استفاده کند. با وجود اینکه هم رییس قبلی قوه قضاییه و هم رییس جدید این قوه خود را مخالف یا دست‌کم منتقد تبصره ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری معرفی کرده‌اند، این قانون تاکنون تغییری نکرده است و ده‌ها تن از بازداشت‌شدگان عمدتا سیاسی و مدنی در دوره‌های بلند بازداشت موقت، از دسترسی به وکیل محروم‌اند و در محاکم دادگاه انقلاب به زندان‌های سنگین محکوم می‌شوند. . ‌‌ محمد کاظمی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، درباره این پیشنهاد گفته بود جدا شدن این سازمان نظارتی از قوه قضاییه باعث رویکرد بهتر این سازمان و پاسخگویی‌اش در برابر مجلس خواهد شد. فسادی که شما علیه شعار می‌دهید با انجام این فریضه ممکن است.