مریم شجاعی؛ زنی که برای حضور زنان در ورزشگاه‌ می‌جنگد

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 95 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 41%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

خداداد_عزیزی در فوتبال برتر: مشکل ما عدم حضور خانواده‌ها و بانوان در ورزشگاه است. ما اصلا شرایط میزبانی نداریم. گفت‌وگو با مریم_شجاعی؛ کسی که سال‌هاست برای حق ورود زنان به ورزشگاه تلاش می‌کند. گزارش مریم دهکردی DehkordiMaryam 👇 اخبار_ایران

«مشکل ما عدم حضور خانواده‌ها و بانوان در ورزشگاه است. ژاپنی بیاید در ورزشگاه ما فوتبال بازی کند به خانواده‌اش چه بگوییم؟ بگوییم به ورزشگاه نیا؟ یا به او بگوییم خودت به آن سکو برو همسرت به آن سکو؟ با خانم‌ها چه کنیم؟ ما اصلا شرایط میزبانی نداریم. من می‌نویسم و امضا می‌کنم که به ما میزبانی جام ملت‌ها نمی‌دهند.»

این اتفاق اما شاید یک زن را بیش از دیگران شادمان کرده باشد. زنی برآمده از یک خانواده فوتبالی، که سال‌هاست برای به‌رسمیت شناخته شدن حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران تلاش می‌کند و برای آن کمپینی به نام «حق من» راه‌اندازی کرد. این کمپین در طول سال‌های گذشته رشد کرده و امروز به جنبشی تبدیل شده به نام «نه به ممنوعیت علیه زنان». جنبشی که برای آزادی ورود زنان به ورزشگاه ها تاکنوننامش «مریم شجاعی» است. خواهر «مسعود شجاعی» فوتبالیست نام‌آشنای ایرانی.

فیفا پس از وضع قوانین جدید در ارتباط با مقابله با تبعیض نژادی و جنسیتی در فوتبال، موکدا بر ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران اشاره داشت. این موضوع در ابتدا پشت درهای بسته، غیرعلنی و بسیار رسمی مطرح می‌شد، اما خودسوزی دلخراش «» که به دختر آبی شهره شد و پررنگ شدن مطالبات زنان که از سال‌های دور برای ورود به ورزشگاه و تماشای فوتبال تلاش کرده بودند، موجب شد فعالان مدنی بیش از پیش نسبت به احقاق آن تلاش کنند و فیفا هم ناچار شد این مطالبه را به‌صورت علنی مطرح کند.

مریم می‌گوید علاوه بر این وقتی دیده زنان هنرمند و ورزشکار با هزینه دولت در جام جهانی ۲۰۱۴ برای تماشای فوتبال راهی برزیل شدند، بر تصمیمش برای ایجاد کمپین ورد زنان به استادیوم در ایران مصمم شده است: « با خودم گفتم چه فرقی هست بین فوتبال تیم ملی در برزیل با فوتبال تیم ملی در ایران؟ چرا زنان می‌توانند اینجا وارد استادیوم بشوند دولت هم حامی‌شان باشد اما در کشور خودمان نه؟ همین شد که ایده کمپین حق من شکل گرفت.

این دیدار با قبلی‌ها برای مریم تفاوت دیگری هم داشت. پیش از این هویتش پنهان بود اما حالا همه می‌دانستند نامش چیست و چه نسبتی با کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران دارد.برادرش مسعود اگر چه هم‌مسیر و هم‌عقیده با اوست و بارها از حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران دفاع کرده اما از راه‌اندازی این کمپین و فعالیت‌های او خبر نداشته است: «من حتی به مسعود خبر ندادم که برای دیدن مسابقات ایران در جام جهانی روسیه به این کشور سفر می‌کنم. آنجا جایی بود که من کمپین «حق من» را به‌صورت عمومی معرفی کردم.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

مریم سامقانی و امین صفاری از جمله محکومان امنیتی که مورد عفو رهبری قرار گرفتندمریم سامقانی و امین صفاری از محکومان امنیتی هستند که در لیست عفو نیمه شعبان و ۱۲ فروردین ماه قرار دارند.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

دیدگاه: دفاع مقام‌های حوزه علمیه از خشونت روا علیه زنان ​ گفت‌وگو با منصوره شجاعییک روحانی که مسئول بررسی کارشناسی لایحه دولت برای مقابله با خشونت علیه زنان است، می‌گوید برخی از خشونت ها علیه زنان ناروا نیست و لازم است انجام شود. محمدرضا زیبایی نژاد، رئیس پژوهشکده زن و خانواده، که
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

۱۴ زن زندانی در زندان اوین به تبعید مریم اکبری منفرد واکنش نشان دادند
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

«زنان در ریاضیات»؛ روزی جهانی در بزرگداشت مریم میرزاخانیسال گذشته نهاد زنان سازمان ملل، مریم میرزاخانی را در فهرست ۷ دانشمند تاثیرگذاری قرار داد که «در راه هموارکردن مسیر دانش‌اندوزی برای زنان» الهام بخش بودند. افتخار هر ایرانی مریم میرزاخانی ها هستند. رفتنش، حسرت و‌ اندوهی بی پایان است پر افتخارترین ایرانی ای که ایران لیاقتشو نداشت
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

مریم اکبری منفرد به زندان سمنان تبعید شد | DW | 10.03.2021مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی که از سال ۱۳۸۸ بدون یک روز مرخصی در زندان است، از زندان اوین به زندان سمنان فرستاده شد. در ماه‌های گذشته چندین زندانی سیاسی و عقیدتی دیگر نیز از تهران به شهرهای دیگر فرستاده شدند.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »