محمود صرخی کیست و چرا دفتر او در عراق به آتش کشیده شد؟ - BBC News فارسی

27/01/1401 08:03 ق.ظ

محمود صرخی که پیروانش او را “سید یمانی” می‌خوانند کیست و چرا دفاتر و حسینیه‌های او را به آتش کشیدند؟

طبق گزارش‌ها، دفاتر و حسینیه‌های محمود صرخی، روحانی شیعه در عراق به آتش کشیده شده است. بر اساس اسناد ویکی‌لیکس او بعد از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی به شبه‌نظامیان جیش المهدی (سپاه مهدی) وابسته به جریان صدر پیوست. در چند سند ادعا شده که او در بعضی از خشونت‌های آن سال‌ها دست داشته است. اما بعدا او از جریان صدر فاصله گرفت.

آن زمان که هنوز چهل ساله نشده بود، ادعای مرجعیت کرد و پیروانی به طور عمده در کربلا گرد هم آورد. از جانب او ادعا شده که می‌گوید با امام دوازدهم شیعیان که "غایب است" ارتباط "مستقیم" دارد. پیروانش او را "سید یمانی" می‌خوانند که در روایات آخرالزمانی، ظهور او و دو شخصیت دیگر نشانه‌های ظهور "امام زمان" خواهد بود.

در بیانیه‌ها و سخرانی‌هایش او اعتقادات اصلی شیعه را به چالش می‌کشد و بسیاری از مناسکی را که میلیون‌ها مسلمان شیعه انجام می‌دهند، بدعت در دین می‌داند. در حال حاضر او یکی از مخالفان آیت‌الله علی سیستانی، مجتهد شیعه، است. آقای صرخی در مقابل فتوای آیت‌الله سیستانی برای مبارزه با داعش ایستاد. علاوه بر مخالفت با آیت‌الله سیستانی،‌ مرجع پرنفوذ عراق، او مخالف ایران هم است.در گزارش‌ها گفته شده که این "روحانی رادیکال" و شبه‌نظامیان پیرو او "ضد‌ایرانی‌ترین" گروه شیعه داخل عراق هستند.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

چرا ها؛ برخلاف شما؛ ایت الله بی بی سی حرکت کرد؟؟؟!!!! یک حرامزاده و بی ناموس دیگه مثل قبلی ها و مثل رهبر قبلی داعش است، این هم ترفند جدید عراقی هاست تا این بی ناموس و طرفدارانش را مثل بقیه موارد، راهی ایران کنند چه چهره کریه و کثافتی هم داره! یکی از محصولات ملکه مگه دست نشانده انگلیس نبود😁 بزار من بهت بگم کیه اخوند انگلیسی

۳ ماه از ربوده شدن یک دختر ایرانی در کانادا گذشتیک دختر ایرانی به نام الناز حاج‌تعمیری ۹۲ روز پیش در کشور کانادا ربوده شده و اطلاعی از سرنوشت او در دست نیست. به گزارش شبکه سی تی وی کانادا، او در روز ۲۲ دی ماه سال گذشته از خانه یکی از اقوامش در مکانی در شمال تورنتو به زور ربوده شده است. آدم‌ربایی

مهدی محمودیان خواستار برگزاری «دادگاه علنی واقعی» با حضور رسانه‌های مستقل شدمهدی محمودیان با اشاره به جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش در روز ۲۷ فروردین، خواستار «برگزاری دادگاه علنی واقعی» با «حضور رسانه‌های مستقل» و «چهره‌های سیاسی، اجتماعی و مدنی» شد.

تظاهرات در بغداد، نجف و کربلاء در اعتراض به تأخیر در تشکیل دولت- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimتظاهرات در بغداد، نجف و کربلاء در اعتراض به تأخیر در تشکیل دولت عراق معترضان با سر دادن شعارهایی خواستار پایان دادن به اختلافات سیاسی و خروج از بن‌بست سیاسی شدند

حماس: تعرض به مسجدالاقصی، منطقه را به آتش می‌کشدنایب رئیس دفتر سیاسی حماس تاکید کرد که هرگونه تعدی اسرائیل به مسجد الاقصی موجب انفجار اوضاع در کل منطقه خواهد شد.

اینتر میلان با شکست اسپتزیا موقتا صدر جدول را تصاحب کردتیم فوتبال «اینتر میلان» در نخستین بازی از هفته سی‌و‌سوم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایتالیا (سری آ)، موفق به شکست «اسپتزیا» شد و موقتاً به صدر جدول راه یافت

تجمع در سوئد برای سوزاندن قرآن منجر به درگیری و زخمی‌شدن ماموران پلیس شددرگیری در حاشیه یک تجمع اعتراض‌آمیز در شهر لینکوپینگ واقع در سواحل شرقی سوئد که قرار بود در آن قرآن سوزانده شود، منجر به مجروح شدن سه پلیس و بازداشت دو نفر از معترضان شد. بر... روزی رو میبینم که توو اروپا بخاطر روزه‌خواری شلاق‌تون بزنن این فرد را هم باید مثل سلمان رشدی مرتد اعدام کرد سوزاندن گناه دارد و به محیط زیست خسارت می زند و گازهای ناسالم تولید می کند، اما مثلا کاغذ توالت باز هم خدمتی به انسانیت می کند.