محرومیت از تحصیل؛ آینده ناروشن دختران افغانستان

  • 📰 RadioFarda_
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

با پیشروی برق‌آسای طالبان و تصرف کابل در اوت ۲۰۲۱ و احیای امارت اسلامی پس از نزدیک به ۲۰ سال، بنای لرزان دموکراسی و حقوق شهروندی همچون آواری بر سر شهروندان افغانستان فروریخت.

با پیشروی برق‌‏آسای نیروهای مسلح طالبان و تصرف راحت و بی‌دردسر کابل در اوت ۲۰۲۱ و احیای امارت اسلامی پس از نزدیک به ۲۰ سال، بنای لرزان دموکراسی و حقوق شهروندی همچون آواری به‌‏ناگاه بر سر شهروندان افغانستان فروریخت.

اکنون زنان و دختران افغانستان به‌عنوان آسیب‌‏پذیرترین و بی‌‏دفاع‌‏ترین گروه جامعه در برابر نظام خشن دینی و انعطاف‌‏ناپذیر طالبان، روزبه‌روز و بیش از پیش از حقوق اولیه خویش محروم شده‌اند تا جایی که حتی تحصیل در مدرسه نیز برای آنها به آرزویی دور از دسترس تبدیل شده است. این بخشی از سخنان عبدالله احمدی از مؤسسه صلح در افغانستان است. او در ادامه می‌گوید که متأسفانه بعد از روی کار آمدن طالبان اکثر شهروندان افغانستان از حقوق اساسی‌شان محروم شده‌اند. زنان و دختران که نیمی جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، از اساسی‌ترین حقوق‌شان که تحصیل است محروم شده‌اند. طالبان به دختران اجازه درس خواندن نمی‌دهند و این وضعیت زندگی را برای اکثریت شهروندان دشوار ساخته است. زنان نه تنها از حق تحصیل محرومند که اجازه فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نیز ندارند.

آقای احمدی اضافه می‌کند که این محدودیت‌ها سبب ناامیدی بیشتر خانواده‌ها از زندگی در افغانستان شده است. بسیاری از کسانی که در افغانستان زندگی می‌کنند از این وضع نگران هستند و بیشتر خانواده‌ها به خاطر تحصیل دختران‌شان به فکر مهاجرت از کشور هستند. این وضعیت، زندگی در افغانستان را برای زنان و دختران همچون زندان ساخته و آنان را از بسیاری از حقوق اساسی‌شان محروم کرده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

لعنت به دولتمردان جهانی

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 13. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

برنامه ترکیه برای مقابله با نوسانات بازار مسکن؛ اردوغان از طرح وام ارزان قیمت رونمایی کردرجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن خبر داد و گفت که اقداماتی مانند اعطای وام ارزان‌ قیمت مسکن برای تقویت قدرت خرید گروه‌های کم‌درآمد انجام خواهد شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

جوزپ بورل: ما با روسیه نمی‌جنگیم فقط از اوکراین دفاع می‌‌کنیم«این مسئله به یک نظام سیاسی و یک فرد مربوط می‌شود. بنابراین با این‌که می‌خواهیم پوتین را تضعیف کنیم اما نمی‌خواهیم در مرز تاریخ به مردم روسیه فشار بیاوریم. آنها دیر یا زود باید در ساختار و نظام صلح‌طلب اروپا جای بگیرند.» Globalconversation چرند گوه خوردی💩🖕 😂😂😂😂
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

طبرزدی در گفت‌وگو با العربیه: از اعتراضات خوزستان علیه «تبعیض ساختاری» حمایت کنیمحشمت‌الله طبرزدی، دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران و عضو «گروه ملی فراخوان‌ها» در گفت‌وگو با «العربیه» به تحلیل شرایط اعتراضی و تبدیل‌شدن خوزستان به کانون
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

جزئیات یارانه جدید از عدم برداشت تا واریز کمتر از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانجزئیات یارانه جدید از عدم برداشت تا واریز کمتر از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان *۲۳ میلیون خانوار یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی گرفتند *یارانه جدید فعلا قابل برداشت نیست؛ اعلام می‌شود *یارانه پرداختی جدید جایگزین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و معیشتی شده این پول هدفمندی یارانه است ما را خر فرض کرده مردیکه الاغ شرمنده کردین مردم و خدا لعنتشون کنه
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

از بدرفتاری گشت ارشاد نوشتم و احضار شدم؛ چطور از خودم دفاع کنم؟⚖️ از بدرفتاری گشت ارشاد نوشتم و احضار شدم؛ چطور از خودم دفاع کنم؟ پاسخ را در ایران‌وایر بخوانید👇 راه‌های ارسال سوالات: ارسال به واتس‌اپ به شماره: ۰۰۹۰۵۴۱۱۹۹۴۰۱۸ ارسال به تلگرام به آدرس shomairanwire سوال_جواب_حقوقی اطلاع_رسانی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

دارمنن پس از تهدیدات داعش خواستار تشدید حفاظت از اماکن یهودیان در فرانسه شدژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه روز سه‌شنبه ۱۰ مه خواستار تشدید حفاظت از اماکن یهودیان در کشورش شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »