طبرزدی در گفت‌وگو با العربیه: از اعتراضات خوزستان علیه «تبعیض ساختاری» حمایت کنیم

18/02/1401 11:26:00 ب.ظ

طبرزدی در گفت‌وگو با العربیه: از اعتراضات خوزستان علیه «تبعیض ساختاری» حمایت کنیم العربيه_فارسى

حشمت‌الله طبرزدی، دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران و عضو «گروه ملی فراخوان‌ها» در گفت‌وگو با «العربیه» به تحلیل شرایط اعتراضی و تبدیل‌شدن خوزستان به کانون مردم خوزستان با اعلام فراخوان اعتراضی در واکنش به گران‌شدن 5 برابری قیمت آرد و به تبع آن قیمت نان، از روز جمعه گذشته در چندین شهر به خیابان‌ها آمدند اما نیروهای امنیتی با بازداشت‌های گسترده و قطع اینترنت به سرکوب آنها پرداختند.

Advertisement طبرزدی یک‌شنبه 18 اردیبهشت در این گفت‌وگوی تلفنی تصریح کرد: «به‌دلیل تبعیض سیستماتیک حاصل از بافت و ساخت قدرت در ایران علیه مردم عرب و گسترش فقر به‌رغم وجود ثروت‌های فراوان در خوزستان، این استان به کانون اصلی اعتراضات تبدیل شده است.»

او تاکید کرد که مشکلاتی چون گرانی و سرکوب‌ها باعث عمومیت اعتراضات در کل ایران شده و پیش‌بینی می‌شود با ادامه سیاست‌های رژیم جمهوری اسلامی و احتمال کوپنی‌شدن نان به عنوان اصلی‌ترین خوراکی مردم، سایر مناطق و صنوف دیگر نیز به اعتراضات عمومی بپیوندد. headtopics.com

طبرزدی درباره موضع خود پیرامون اعتراضات در ایران گفت: «موضع من به‌عنوان دبیرکل جبهه دمکراتیک ایران و عضوی از کارگروه ملی فراخوان‌ها، حمایت از تمامی فراخوان‌ها و اعتراضات به‌ویژه از اعتراضات مردم عرب خوزستان است.»

دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران در رابطه با شرایط بحرانی کشور و آینده اعتراضات عمومی اظهار داشت که «ناکارآمدی»، «ضدمردمی» بودن و «جنگ قدرت» میان مقامات جمهوری اسلامی باعث افزایش شوک‌های بیشتر به مردم و گسترش اعتراضات در ایران خواهد شد.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

تصاویر همسر بایدن در پایگاه هوایی در رومانی با سربازان آمریکاییجیل بایدن در پایگاه هوایی «میحائیل کوگالنیچانو» در رومانی، و در اولین ایستگاه از سفر چهار روزه خود به شرق اروپا با نظامیان آمریکایی دیدار کرد.

زلزله سیاسی در ایرلند شمالی با پیروزی تاریخی شین‌فین در انتخابات پارلمانیشین فین که پیش‌تر مسائل اقتصادی را محور مبارزات انتخاباتی قرار داده و خود را به عنوان یک نیروی سیاسی مترقی معرفی کرده بود همچنین تلاش خواهد کرد که ایراند شمالی را که جزیی از بریتانیاست با جمهوری ایرلند به مرکزیت دوبلین که کشوری مستقل و عضو اتحادیه اروپاست است، متحد کند.

قطع اینترنت موبایل و فضای امنیتی در برخی شهرهای خوزستانیک منبع مطلع با ارسال تصاویری از جو شدید امنیتی در شهر سوسنگرد به ایران‌وایر گفت:« علاوه بر قطع اینترنت سرکوب شدید مردم معترض به دست نیروهای امنیتی با پرتاب گاز اشک‌آور انجام شده و صدای تیراندازی هم شنیده می‌شود.» اخبار_ایران

کندی اینترنت در خوزستان\r\n\r\nاینترنت همراه و خانگی در برخی شهرها و روستاهای استان خوزستان از بعدازظهر پنجشنبه به دنبال برخی اعتراضات به افزایش قیمت نان، به شدت کند و در برخی موارد قطع شده است. افزایش قیمت نان در سراسر ایران با انتقادات بسیاری در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. ناظران و کارشناسان نیز نسبت به خطر گسترش بیش از پیش فقر با چند برابر شدن قیمت نان هشدار دادند. همین روند افزایشی سبب شد تا تجمعاتی اعتراضی در برخی شهرهای خوزستان نظیر ایذه شکل بگیرد. فراخوان این تجمعات از ظهر روز پنجشنبه داده شده بود و از بعدازظهر همان روز تا کنون، اینترنت در بخش‌هایی از خوزستان به شدت کند و یا قطع شده است. براساس پیگیری‌های خبرنگار شبکه شرق، علاوه بر ایذه که با کندی و‌یا قطعی اینترنت مواجه است، از غروب جمعه اینترنت در بخش‌هایی از شهر اهواز نیز قطع و یا کند شده است. میزان قطعی اینترنت موبایل در اپراتورهای همراه اول و ایرانسل بیش از رایتل است. اینترنت خانگی نیز در برخی مناطق همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد اما سرعت آن به شکل محسوسی کاهش یافته است. علاوه بر اهواز و ایذه، سوسنگرد، حمیدیه و آبادان نیز با مشکل قطعی و کاهش سرعت اینترنت مواجه شده‌اند. برخی منابع نیز از برگزاری تجمعاتی اعتراضی در این شهرها گزارش داده‌اند. پیگیری‌های خبرنگار شرق نیز از افزایش حضور نیروهای انتظامی در خیابان‌های این شهرها حکایت دارد. اوضاع در دزفول اما از قرار معلوم عادی است. پیگیری‌های خبرنگار شرق حکایت از آن دارد که در این شهر هم اینترنت همراه و هم خانگی همچون گذشته در حال فعالیت است البته با سرعتی کمتر از روزهای گذشته. الان مثلا کل کشور بخواد بیاد بیرون میخوان چیکار کنن؟ من هیچوقت نشنیدم مردم اردبیل، گیلان مازندران سمنان یزد کهکیلویه کرمان بوشهر بیان بیرون. این کسکشا دارن از چی تغذیه میکنن؟ نکنه از ما میدزدن میریزن تو آخور اینا.. آشغالا واقعا افتضاح اینترنت ... توی این دو سه روز به روز دو سه ساعتی وصله خودروهاشون آسیب ندیده؟

تظاهرات مردم استان خوزستان در اعتراض به گرانی و افزایش قیمت نانتظاهرات مردم استان خوزستان در اعتراض به گرانی و افزایش قیمت نان ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که شب گذشته در شهرهای خوزستان از جمله سوسنگرد و ایذه مردم نسبت به گرانی و افزایش قیمت نان اعتراض کرده‌اند.

تداوم بازداشت‌هاى شبانه معترضان به گرانی در شهرهای خوزستانفعالان حقوق بشر در اهواز می‌گویند تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر از افرادی که در تجمع اعتراضی به گرانی نان در شهرهای استان خوزستان شرکت کرده‌اند، به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. اخبار_ایران اعتراضات_سراسری