مجازات اعدام؛ نقض قانونی یک حق قانونی | DW | 09.10.2020

18/07/1399 09:11:00 ب.ظ

در اعلامیه جهانی حقوق بشر زندگی حق انسان‌ها برشمرده شده است. هنوز اما در بسیاری از کشورها این به صورت قانونی از شهروندان سلب می‌شود. در ایران افزون بر این انتقادهای گسترده‌ای به روند صدور و اجرای حکم اعدام وجود دارد.

در اعلامیه جهانی حقوق بشر زندگی حق انسان‌ها برشمرده شده است. هنوز اما در بسیاری از کشورها این به صورت قانونی از شهروندان سلب می‌شود. در ایران افزون بر این انتقادهای گسترده‌ای به روند صدور و اجرای حکم اعدام وجود دارد. https://p.dw.

com/p/3jiDK عفو بین‌الملل در آوریل ۲۰۲۰ اعلام کرد که بیش از نیمی از کشورهای جهان اجرای مجازات اعدام را متوقف کرده‌اند. این مجازات با وجود این همچنان سالانه هزاران قربانی می‌گیرد. بنا بر گزارش عفو بین‌الملل، ۸۶ درصد اعدام‌های سال ۲۰۱۹ (دست‌کم ۵۶۵ مورد) در چهار کشور ایران، عربستان، عراق و مصر اجرا شده‌اند. برآورد می‌شود که چین از نظر شمار اعدام‌های سالانه مقام نخست جهان را داشته باشد. اما تعداد این اعدام‌ها جزو اسرار حکومتی چین هستند. ایران و عربستان در مکان دوم و سوم رده‌بندی جهانی هستند.

روز دهم اکتبر، روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام نامگذاری شده است. کنشگران این عرصه امیدوارند که با ‌کارزارهای ملی و بین‌المللی این مجازات در همه کشورها لغو شود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌ ویدیویی از سال نو بر مزار غزاله چلابی، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در این ویدیو نزدیکان غزاله چلابی برای او گریه می‌کنند.'‎

1,583 Likes, 37 Comments - ‎BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) on Instagram‎‎: '‌ ویدیویی از سال نو بر مزار غزاله چلابی، یکی از کشته‌...'‎ ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

اما در افغانستان هزاران هزار جانی قابل اعدام که جان صدهاهزار مظلوم داخلی و خارجی را گرفته، به یاری کشورهای مدافع حقوق بشر از زندانها آزاد و به اعمال گذشتهٔ شان با افتخار ادامه می‌دهند. این تفاوت راه،عمل و گفتار در چیست و از کجاست؟؟ Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

الزام استفاده از ماسک از درب منازل از فردا / تمدید محدودیت های کرونایی در پایتختاستاندار تهران از الزام استفاده از ماسک توسط شهروندان در تهران از درب منازل از فردا و تمدید محدودیت های کرونایی خبر داد.

گزارش اختصاصی یورونیوز از مراسم شجریان؛ «حتی وقتی در این دنیا نیست از وجودش ترس دارند»«استاد شجریان نشان داد که برای همیشه زنده خواهد ماند و فراموش نمی‌شود. استاد شجریان قدرتی را نشان داد که حتی وقتی در این دنیا نیست، از وجود او ترس دارند.» montazeri_javad ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست عِرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری montazeri_javad montazeri_javad اشخاصی که آنقدر وجود ندارند که با نام و تصویر حقیقی خود اظهار نظر کنند معمولان بی شخصیت در نظر گرفته میشوند

ترامپ از شنبه حضور در کارزار انتخاباتی را از سر می‌گیردآقای ترامپ گفته است که می‌خواهد روز شنبه در کمپین انتخاباتی فلوریدا شرکت کند. در همین روز لاتین‌تبارهای مخالف کمونیسم و طرفدار ترامپ در میامی راهپیمایی می‌کنند. عجب بگویید این بار ماسک را فراموش نکند! البته تزریق مایع ضد عفونی را فراموش کند! برای دیگران نیز نسخه نپیچد!

پنج تروریست پ.ک.ک در شمال عراق از پای درآمدندنیروهای مسلح ترکیه در ادامه عملیات «پنجه-ببر» در منطقه «هفتانین» شمال عراق 5 تروریست پ.ک.ک را از پای درآوردند. - خبرگزاری آناتولی

شمار قربانیان کرونا در هند به بیش از 106 هزار نفر رسید

روایت همکاری مخفیانه خواننده ایرانی-اسرائیلی با هنرمندان در ایران؛ ترس شبانه‌روزی از بازداشت