روایت همکاری مخفیانه خواننده ایرانی-اسرائیلی با هنرمندان در ایران؛ ترس شبانه‌روزی از بازداشت

18/07/1399 10:11 ق.ظ

انتشار آلبوم «زن» در اسرائیل با همکاری هنرمندان داخل ایران با یک خواننده اسرائیلی-ایرانی، موضوع گزارش«گاردین» است. لیراز_چرخی، خواننده این آلبوم موسیقی درباره جزییات این همکاری «مخفیانه» توضیح داده است. گزارش اشکان خسروپور👇 اطلاع_رسانی اخبار_ایران

این سایت بریتانیایی با «لیراز چرخی»، خواننده این آلبوم موسیقی گفت‌وگو کرده است تا درباره جزییات این همکاری دو طرفه اما «مخفیانه» بداند.

خانم چرخی در این گفت‌وگو تعریف کرده که چه طور با هنرمندان مورد علاقه‌اش در ایران ارتباط گرفته و این همکاری چه تشویش و اضطرابی برای او به همراه داشته است.

لیراز چرخی می‌گوید آرزویش ساخت یک موسیقی ایرانی بوده است. او برای رسیدن به این آرزو، دنبال پیدا کردن هنرمندان ایرانی بوده است که بتوانند در ساخت آلبوم جدیدش به وی کمک کنند. این هنرمند ایرانی اسرائیلی فهرستی از آهنگ‌سازان، شعرا و نوازندگان ایرانی را در شبکه‌های اجتماعی جست‌وجو و تلاش کرده بود از همین طریق با آن‌ها ارتباط بگیرد.

از میان کسانی که لیراز چرخی با آن‌ها تماس گرفته بود، گروهی حاضر شدند با نام مستعار با وی کار کنند. برخی دیگر اما چند ماه بعد از آغاز گفت‌وگو، برای همیشه ناپدید و حساب‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی از دسترس خارج شده بود. headtopics.com

این خواننده ۴۲ ساله می‌گوید: «از نظر فنی، کار بسیار پیچیده‌ای را پیش رو داشتیم. اما از نظر احساسی، کارمان بسیار بسیار دشوارتر بود. هر شب که می‌گذشت، حس می‌کردم کار اشتباهی کرده‌ام. مدام نگران بودم کسانی که با من همکاری می‌کنند، بازداشت شوند.

ادامه مطلب:
iranwire »

ماس: اگر روسیه در پرونده ناوالنی همکاری نکند تحریم می‌شود | DW | 07.10.2020وزیر خارجه آلمان روسیه تهدید کرد در صورت عدم همکاری برای روشن شدن پرونده مسموم شدن آلکسی ناوالنی، منتقد سرشناس دولت پوتین، برقراری تحریم علیه این کشور غیر قابل اجتناب خواهد بود. واای روسیه تنش لرزید🤣 اين آقاي وزير امور خارجه از قتل نويد_افكاري و صدها انسان ديگر كه به طرزي بسيار فجيع تر به دست جمهوري اسلامي سلاخي شدند هم چيزي گفت؟ آها، يادم آمد! گفت به معاملات بازرگانيش با ايران ادامه خواهد داد. قربون برم خدا رو، يك بام و دو هوا رو. چند سوال: ۱.آلمان روسیه کشور جدیدی است؟ ۲.وزیر خارجه آلمان روسیه پست جدیدی است؟ ۳.چرا خبرگزاری دویچه وله انقدر بد توئیت می‌کند؟ ۴.آیا مایل به حضور در کلاس‌های نهضت سوادآموزی هستید؟ ۵. چرا یک نفر توئیت‌های دویچه وله را بازبینی نمی‌کند؟ ۶.آیا دویچه وله فارسی... خسته شدم😂😂😂

روایت سران آذربایجان و ارمنستان از چشم‌انداز آتش‌بس در قره‌باغ در گفتگو با یورونیوزرئیس‌جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان هر کدام در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز طرف دیگر را مسئول افزایش تنش و درگیری در ناگورنو قره‌باغ معرفی کردند.

روایت سران آذربایجان و ارمنستان از چشم‌انداز آتش‌بس در قره‌باغ در گفتگو با یورونیوزرئیس‌جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان هر کدام در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز طرف دیگر را مسئول افزایش تنش و درگیری در ناگورنو قره‌باغ معرفی کردند.

محمدرضا شجریان،‌ استاد ‌آواز ایران در ۸۰ سالگی چشم از جهان فرو بستحسن روحانی، رئيس جمهوری ایران درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت. وی در توییتر خود نوشت: «استاد محمدرضا شجریان چهره برجسته هنری و آفریننده ماندگارترین نواهای دلنشین ایرانی و خواننده ربنای رمضان، میراث ارزشمندی از خود به‌یادگار گذاشت. بیشتر بخوانید: آقای روحانی غلطططط کردن آره، خیلی از اسم ایشون تونست سوءاستفاده کنه و کلاً رأی آوردن سال ۹۶ خودشو مدیون ربنای شجریان ه روحاني بيجا كرد مرتيكه نون به نرخ روز خور حق نداري اسم پاك استاد رو به زبون بياري تا زنده بود كه دشمنش بوديد چقدر دورو ورياكاري

بازدید رئیس قوه قضائیه از پاسگاه مرزی یزدان در مرز افغانستان- اخبار حقوقی و قضایی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimبازدید رئیسی از پاسگاه مرزی یزدان رئیس قوه قضائیه در ادامه سفر به استان خراسان جنوبی با حضور در پاسگاه‌ مرزی یزدان در نقطه صفر مرزی با افغانستان، با فرماندهان، افسران و سربازان مستقر در این پایگاه دیدار کرد فقط روحانی قایم شده ظاهرا آقای رئیسی عقل به شما چی میگه؟! واقعا به عقلتون رجوع کنید و نرید اینجور جاها رفتار عاقلانه داشته باشید خواهشا فکر کنم ایشون باید از دادگاه ها دیدن کنه نه مرز خوب حالا به سربازی بره تا اونجا رفته

کودکان کار یا کار کودک؛ مساله این استپنج کودک کار هفت تا 15ساله که تجربه دستگیر شدن توسط ماموران سازمان بهزیستی را دارند، در گزارش «اعتمادآنلاین» روایت خود را بازگو می‌کنند؛ از شیوه برخورد ماموران بهزیستی، مراکزی که محل نگهداری‌شان بوده و وضعیتی که پس از بیرون آمدن از بهزیستی پیدا کرده‌اند.

انتشار آلبوم «زن» در اسرائیل با همکاری هنرمندان داخل ایران با یک خواننده اسرائیلی-ایرانی، موضوع گزارشی است که «» در روز هشتم سپتامبر ۲۰۲۰ (۱۷ مهر ۱۳۹۸) به آن پرداخته است.

این سایت بریتانیایی با «لیراز چرخی»، خواننده این آلبوم موسیقی گفت‌وگو کرده است تا درباره جزییات این همکاری دو طرفه اما «مخفیانه» بداند.

خانم چرخی در این گفت‌وگو تعریف کرده که چه طور با هنرمندان مورد علاقه‌اش در ایران ارتباط گرفته و این همکاری چه تشویش و اضطرابی برای او به همراه داشته است.

لیراز چرخی می‌گوید آرزویش ساخت یک موسیقی ایرانی بوده است. او برای رسیدن به این آرزو، دنبال پیدا کردن هنرمندان ایرانی بوده است که بتوانند در ساخت آلبوم جدیدش به وی کمک کنند.

این هنرمند ایرانی اسرائیلی فهرستی از آهنگ‌سازان، شعرا و نوازندگان ایرانی را در شبکه‌های اجتماعی جست‌وجو و تلاش کرده بود از همین طریق با آن‌ها ارتباط بگیرد.

از میان کسانی که لیراز چرخی با آن‌ها تماس گرفته بود، گروهی حاضر شدند با نام مستعار با وی کار کنند. برخی دیگر اما چند ماه بعد از آغاز گفت‌وگو، برای همیشه ناپدید و حساب‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی از دسترس خارج شده بود.

این خواننده ۴۲ ساله می‌گوید: «از نظر فنی، کار بسیار پیچیده‌ای را پیش رو داشتیم. اما از نظر احساسی، کارمان بسیار بسیار دشوارتر بود. هر شب که می‌گذشت، حس می‌کردم کار اشتباهی کرده‌ام. مدام نگران بودم کسانی که با من همکاری می‌کنند، بازداشت شوند.»در بخش دیگری از این گفت‌وگو،‌ لیراز چرخی گفته برای همکاری با هنرمندان داخل ایران، از پیام‌رسان‌های رمزگذاری‌ شده مثل تلگرام استفاده کرده و حق‌الزحمه همکارانش را نیز از طریق افرادی در بریتانیا یا ترکیه به دست آن‌ها رسانده است.

در بخشی از گزارش، گاردین با هنرمندی مصاحبه می‌کند که به طور ناشناس با لیراز چرخی همکاری کرده است. او می‌گوید مجذوب صدا و چشمان چرخی‌ شده بوده و تصمیم گرفته است با او همکاری کند.

این هنرمند گم‌نام درباره این ‌که نگران برخوردهای امنیتی هست یا نه، می‌گوید: «می‌دانم که کار کردن روی این پروژه خطرناک است ولی ما آدم‌های عادی هستیم.»«زن»، آلبوم لیراز چرخی قرار است ۱۳ نوامبر (۲۳ آبان ۱۳۹۹) منتشر شود. او پیش‌تر آهنگ «ناز» را به زبان فارسی خوانده و آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود. این هنرمند ایرانی اسرائیلی به تازگی در فیلم «تهران»،‌ در نقش یک جاسوس بازی کرده است. این فیلم، داستان جاسوسی را روایت می‌کند که از اسراییل به تهران می‌رود و اتفاقات متفاوتی را از سر می‌گذراند.

با وجود این‌که برخی منتقدان، فیلم تهران را از لحاظ سیاسی جانب‌دارانه ارزیابی می‌کنند، لیراز چرخی می‌گوید دو کشور ایران و اسرائیل را با یک‌دیگر دشمن نمی‌داند و طرف‌دار تحریم نیست.

او به گاردین می‌گوید: «من با هر چیزی که ایران را به عنوان دشمن‌مان ببیند مخالفم،‌ چرا که من این‌طور زندگی نمی‌کنم. من بر عکس عمل می‌کنم.»

او ابراز امیدواری می‌کند انتشار آلبوم او، حس وحدت را در مخاطبانش بیدار کند.خانواده چرخی در دهه ۱۹۷۰ میلادی از ایران به اسرائیل مهاجرت کرد. او می‌گوید تحولاتی که بعدها پیش آمد، باعث شد بارها از خودش بپرسد چه هویتی دارد؛ بالاخره ایرانی است یا اسرائیلی؟

می‌گوید در کنار زبان عبری که در مدرسه و اجتماع یاد گرفته، زبان فارسی را در خانه فرا گرفته است و در عین حال، داستان‌ها و آوازهایی که والدینش در خانه بازگو می‌کرده، باعث شده‌اند تصویری از ایران قرن بیستم در ذهن او شکل بگیرد.

می‌گوید والدینش سعی می‌کرده‌اند خودشان را با جامعه جدید هماهنگ کنند.

در نهایت، سفرش به لس‌آنجلس باعث شد تصویر دقیق‌تری از ایران در ذهنش شکل بگیرد و‌با هنرمندان و به ویژه خوانندگان ایرانی بیشتر آشنا شود.

توضیح می‌دهد تا به حال به ایران نرفته اما بزرگ‌ترین آرزویش، ساخت موسیقی ایرانی بوده که توانسته است به آن دست پیدا کند.