لهستان و مجارستان علیه «مکانیزم حاکمیت قانون» اتحادیه به دیوان دادگستری اروپا شکایت کردند

22/12/1399 11:42 ق.ظ

لهستان و مجارستان علیه «مکانیزم حاکمیت قانون» اتحادیه به دیوان دادگستری اروپا شکایت کردند جزئیات بیشتر🔽

ورشو و بوداپست در اعتراض به ساز و کاری که کمک‌های مالی اتحادیه اروپا را به لزوم «احترام به حاکمیت قانون» مرتبط می‌کند به دیوان عالی دادگستری اتحادیه اروپا شکایت کردند.مکانیزم یاد شده با هدف تقویت حاکمیت قانون در کشورهای عضو،‌ سال گذشته در بودجه مصوب اتحادیه اروپا گنجانده شد و قرار است برای دوره‌ای شش ساله تا سال ۲۰۲۷ لحاظ و اجرایی شود.

مکانیزم یاد شده با هدف تقویت حاکمیت قانون در کشورهای عضو،‌ سال گذشته در بودجه مصوب اتحادیه اروپا گنجانده شد و قرار است برای دوره‌ای شش ساله تا سال ۲۰۲۷ لحاظ و اجرایی شود. لهستان و مجارستان سال‌ها است بر سر موضوعات مختلفِ مرتبط با حاکمیت قانون با اتحادیه اروپا اختلافات اساسی دارند؛ بروکسل دو کشور یاد شده را به تلاش برای از بین بردن استقلال دستگاه قضایی و ممانعت در آزادی عمل رسانه‌ها متهم کرده است.

اتحادیه اروپا برای ملزم کردن اعضا،‌ بویژه دو کشور یاد شده به رعایت اصل احترام به حاکمیت قانون، مکانیزمی را در بودجه خود گنجانده که کمک‌های مالی از جمله صندوق حمایت از کشورها برای جبران خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ را نیز شامل می‌شود.

این مکانیزم در واقع ابزاری در دست بروکسل است تا بوسیله آن دو کشور لهستان و مجارستان را به ارز‌ش‌های اتحادیه اروپا پایبند کند. دولت‌های راستگرای حاکم در دو کشور یاد شده به شدت نسبت به این مکانیزم موضع گرفته و اعلام کرده‌اند که علیه آن به دیوان عالی دادگستری اتحادیه اروپا شکایت کرده‌‌اند. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

خاموشی آدام زاگایوسکی، شاعر نامدار لهستان | DW | 22.03.2021زاگایوسکی از شاعران تاثیرگذار در ادبیات معاصر اروپا بود. او سال ۱۹۷۵ ممنوع‌القلم شد و مجبور شد کشورش را ترک کند. شماری از شعرهای زاگایوسکی به فارسی هم ترجمه شده‌اند.

لهستان برای گروهی از حیوانات مستمری بازنشستگی در نظر می‌گیردوزیر کشور لهستان اختصاص مستمری بازنشستگی برای این گروه از حیوانات را «وظیفه‌ای اخلاقی» توصیف کرد. جان 😐😐😮😮

«نقض حاکمیت قانون در لهستان»؛ نهاد‌های جامعه مدنی خواستار اقدام فوری اتحادیه اروپا شدنداز کمیسیون اروپا خواسته شده دولت لهستان را به دلیل مجازات قضاتِ متعهد به قوانین حقوقی اتحادیه اروپا تحت پیگرد قضایی قرار دهد.

دعوای بروکسل و ورشو بالا گرفت؛ کمیسیون اروپا پرونده لهستان را به دادگاه می بردکمیسیون اروپا با شکایت از لهستان، یکی از اعضای اتحادیه اروپا پای مقامات ورشو را بار دیگر به دیوان دادگستری اروپا باز می کند. BrusselsBureau

کنوانسیون استانبول؛ لهستان یک قدم به ترک پیمان منع خشونت خانگی نزدیک می‌شودمدافعان حقوق بشر خواستار واکنش اتحادیه اروپا به این تحولات شده‌اند و می‌گویند که «اگر تنها تماشا کنیم و کاری انجام ندهیم، یک الگوی دراماتیک در اتحادیه اروپا شکل می‌گیرد.»

ورشو و بوداپست در اعتراض به ساز و کاری که کمک‌های مالی اتحادیه اروپا را به لزوم «احترام به حاکمیت قانون» مرتبط می‌کند به دیوان عالی دادگستری اتحادیه اروپا شکایت کردند.

مکانیزم یاد شده با هدف تقویت حاکمیت قانون در کشورهای عضو،‌ سال گذشته در بودجه مصوب اتحادیه اروپا گنجانده شد و قرار است برای دوره‌ای شش ساله تا سال ۲۰۲۷ لحاظ و اجرایی شود.

لهستان و مجارستان سال‌ها است بر سر موضوعات مختلفِ مرتبط با حاکمیت قانون با اتحادیه اروپا اختلافات اساسی دارند؛ بروکسل دو کشور یاد شده را به تلاش برای از بین بردن استقلال دستگاه قضایی و ممانعت در آزادی عمل رسانه‌ها متهم کرده است.

اتحادیه اروپا برای ملزم کردن اعضا،‌ بویژه دو کشور یاد شده به رعایت اصل احترام به حاکمیت قانون، مکانیزمی را در بودجه خود گنجانده که کمک‌های مالی از جمله صندوق حمایت از کشورها برای جبران خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ را نیز شامل می‌شود.

این مکانیزم در واقع ابزاری در دست بروکسل است تا بوسیله آن دو کشور لهستان و مجارستان را به ارز‌ش‌های اتحادیه اروپا پایبند کند.

دولت‌های راستگرای حاکم در دو کشور یاد شده به شدت نسبت به این مکانیزم موضع گرفته و اعلام کرده‌اند که علیه آن به دیوان عالی دادگستری اتحادیه اروپا شکایت کرده‌‌اند.

پیوتر مولر، سخنگوی دولت لهستان در سخنانی مدعی شد که مکانیزم حاکمیت قانون خود به نوعی نقض قانون اتحادیه اروپا است.

این چالش حقوقی که از سوی دو کشور لهستان و مجارستان به راه افتاده ممکن است اجرای مصوبه جدید بودجه اتحادیه اروپا را برای دو سال به تاخیر بیاندازد و فضای تنفس بیشتری در اختیار «فیدس»،‌ حزب راستگرای تحت ریاست ویکتور اوربان در مجارستان و حزب «قانون و عدالت» به ریاست ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان قرار دهد.

این در حالیست که دور آتی انتخابات پارلمانی در مجارستان و لهستان قرار است به ترتیب در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ برگزار شود.