قم؛ سابقه ‌دار در طغیان بیماری‌ها

29/02/2020 07:59:00 ب.ظ

قم, وبا

قم سال ۱۳۸۴ کانون طغیان وبا در ایران شد که در آن سال از سه میلیون و ۴۰۰ هزار آزمایش، تست ۱۲۰۰ نفر مثبت بود و دست‌کم ۱۲ نفر هم جان باختند. گزارش بهنام قلی‌پور درباره سابقه قم در گسترش بیماری در ایران را در ایران‌وایر بخوانید:

، دستیار ویژه علی لاریجانی، رئیس مجلس در امور بین الملل هم گفته «شاید بعداً مشخص شود کرونا جنگ بیولوژیک آمریکا علیه رقبایش بوده است.»آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم در این‌باره گفته:  «شب انتخابات خبر این ویروس {کرونا} داده شد و از سحر شروع کردند تبلیغ که مبادا بروید در صف رأی دادن.»

و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مدعی شده «این برنامه دشمن است تا با هراس‌افکنی کشور را به تعطیلی بکشاند.»این موضع‌گیری‌ها و اظهار‌نظر‌ها درباره محل شیوع ویروس «کرونا» در ایران و چگونگی و چرایی تولید این ویروس در جهان، تنها نمونه کوچکی از طرز تلقی و برخورد مقام‌های جمهوری اسلامی با پدیده‌های این‌چنینی در ایران است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ پلوسی: «صدای شجاعانه مردم ایران در سراسر جهان شنیده شد»

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

آتش‌سوزی یک مجتمع مسکونی در قم؛ پنج نفر جان باختند

کرونا در قم؛ شمار فوتی‌ها به ۲۰ نفر رسیدقم-ایرنا- قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: تاکنون دهها تن از افراد مشکوک یا آلوده به کرونا درمان و ترخیص و همچنین ۲۰ تن نیز بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را در این استان از دست داده اند. حکومت اشرار شئونیزم فرقه فارسیسم اشغالگر هزارساله هرچه سریعتر باید تسلیم شود.با تشگیل حکومت حقیقی موقت ایرانیان با اصل هویت و مدنیت بزرگ مشترگ علوم طبیعی خردمندانه ی حضوریکتائی ملتهای موسسان ایران ایرانیان ده هزارساله با همگرائی جهانی مشکلات ایران ایرانیان حل و سامان یابد آقای دولت، لطفا توجه کنید. جانبازان از آسیب پذیرترین افراد در مقابل کرونا هستند:

ضد عفونی اماکن و معابر از ویروس کرونا در قمضد عفونی اماکن و معابر از ویروس کرونا در قم به همت سپاه همین سپاه مسبب ورود ویروس ، دو موشك به هواپیمای مسافربری و سیل هست لندکروز ش م ه رو آوردن برای ضد عفونی 😁 آخه این ملت کجا زندگی میکنن که باید ماشین نظامی بیاد برای ضدعفونی کردن دروغ های شبکه من و تو در اتفاقات اخیر کشور!! هر ایرانی وظیفشه این وطن فروش ها رو بشناسه.

تکمیل ظرفیت 4 بیمارستان قم از بیماران کروناییظرفیت 4 بیمارستان در استان قم ایران از بیماران کرونایی تکمیل شده است. - خبرگزاری آناتولی

تکمیل ظرفیت ۴بیمارستان قم از بیماران کرونایی/ احتمال راه‌اندازی بیمارستان‌های سیار/ همکاری مردم و قرنطینه خانگی بهترین راه مقابله با کرونا/ پیگیری چند نوبته شخص رئیس جمهور از وضعیت قماستاندار قم، از تکمیل ظرفیت ۴ بیمارستان قم از بیماران کرونایی و روند صعودی بستری بیماران در قم خبر داد و گفت: به دنبال راه اندازی ۲ بیمارستان جدید قم هم برای بحث کرونا هستیم و اگر این روند متوقف نشود، ما مجبور هستیم که بیمارستان سیار را هم راه اندازی کنیم. به عمو حسن بگو ادارات و بانكها رو هم مثل مجلسي ها( خانه ي مثلن ملت ) تعطيل كنه.اونا ژنشون خيلي مرغوبه؟ ميخوان ما خس و خاشاك ها بميريم؟ پس كي كار كنه براتون؟ لامصب لااقل يه كاري كن ٥٠/٤٠ ميليون بمونيم.شماها ك كار نميكنين.براي كارهاي سخت نيرو نگه دارين

بندرعباس؛ آتش زدن درمانگاهی به گمان نگهداری بیماران کرونایی انتقالی از قمبه گزارش خبرگزاری‌های ایران برخی از افراد در شهرک توحید بندر عباس به گمان اینکه بیماران کرونایی در بنزین ۳۰۰۰ تومنی یعنی هر بیمارستانی که کرونایی توش بستری بود باید اتش زد ؟ پس کرونایی ها چکار باید بکنن ؟؟؟ ازدست این مردم اخه اینا هم که کرونا گرفتند ازخودتون هستند پس هرکی خانواده اش دورازجون گرفت بایداتیش بزنند خدایا عقل بده الان وقت همدلی وکمک ازبحرانه نه باترسیدن ازش باکنترل وقتی کاری نداری تومنزل بمون

حسین امیرعبداللهیان ، دستیار ویژه علی لاریجانی، رئیس مجلس در امور بین الملل هم گفته «شاید بعداً مشخص شود کرونا جنگ بیولوژیک آمریکا علیه رقبایش بوده است.استان‌وایر- سخنگوی سازمان اورژانس کشور از کشته شدن پنج نفر و مصدوم شدن ۶۶ نفر در پی وقوع حریق در مجتمع مسکونی در قم خبر داد.علی ابرازه روز جمعه بیان کرد: طی روز گذشته ۴۹۰ تن به مراکز درمانی قم مراجعه کردند که ۳۰۰ تن از آنها بعد از چند ساعت تحت نظر قرار گرفتند مرخص شده و حدود ۲۰۰ بیمار هم بستری شدند.32 / 1 ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳ امیر حسامی‌نژاد عملیات ضد عفونی نقاط مختلف شهر قم به همت نیروهای سپاه در حال انجام است و نقاط مختلف شهر به وسیله ماشین های مخصوص در حال سمپاشی و گندزدایی است.

» آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم در این‌باره گفته:  «شب انتخابات خبر این ویروس {کرونا} داده شد و از سحر شروع کردند تبلیغ که مبادا بروید در صف رأی دادن.» و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مدعی شده «این برنامه دشمن است تا با هراس‌افکنی کشور را به تعطیلی بکشاند. این آتش‌سوزی ابتدا در طبقات منفیِ مجتمع مسکونی ۲۲۵ واحدی سحر در قم رخ داد و سپس به سایر نقاط این مجتمع سرایت کرد.» این موضع‌گیری‌ها و اظهار‌نظر‌ها درباره محل شیوع ویروس «کرونا» در ایران و چگونگی و چرایی تولید این ویروس در جهان، تنها نمونه کوچکی از طرز تلقی و برخورد مقام‌های جمهوری اسلامی با پدیده‌های این‌چنینی در ایران است. وی با اشاره به تلاش های این استان برای افزایش ظرفیت تخت های مراقبت و بستری بیماران ویروس کرونا از تلاش برای راه اندازی بیمارستان امیرالمومنین(ع) تا پایان سال خبر داد. در این طرز تلقی مبنا این است که هر پدیده ناخوشایند و خطرناکی دست‌‌ساخته «دشمنان» جمهوری اسلامی است و باید با نگاه شک و تردید با آنها مواجه شد و مقابلش ایستاد. در این حادثه پنج نفر جان باختند که دو نفر مرد و دو نفر زن هستند و یک کودک نیز در بیمارستان جان باخت. همین نگرش بود که مانع از قرنطینه شدن شهر مذهبی قم برای کنترل ویروس «کرونا» شد.

مقاومت شورای عالی امنیت ملی در برابر درخواست‌ها برای قرنطینه این شهر موجب آلوده شدن بسیاری دیگر از استان‌های ایران در کمتر از یک هفته شد. در این اعلامیه آمده است: با توجه به اعلام مرکز بهداشت استان مبنی بر عدم تجمع افراد در مجامع عمومی و در راستای عدم ابتلا به ویروس کرونا، تا اطلاع ثانوی تمام مراسمات جشن و عروسی لغو شده و با مشتریان کمال همکاری صورت می‌پذیرد. قم سابقه دیرینه‌ای در انتقال بیماری مسری در ایران دارد که کمتر کسی رد و خاطره‌ای از این سابقه دارد. در فاصله زماني ارديبهشت تا نيمه خرداد ۱۳۸۴ يك طغیان بـزرگ با تعداد ۶۳ هزار و ۴۶۵ مورد اسهال آبكي و ۱۹ مـورد مـرگ از افغانستان گـزارش شد که مدتی بعد یعنی در ۱۳ تیر ماه همان سال وارد قم شد و این شهر را نیز آلوده کرد. در آن سال‌ها چندان از قدرت شبکه‌های اجتماعی خبر چندانی نبود. استان قم با ۸۸ فرد مبتلا به ویروس کرونا بیشترین تعداد مبتلایان این بیماری را در سطح کشور دارا می باشد.  افکار عمومی بیشتر از طریق رسانه‌های رسمی در جریان شیوع این بیماری قرار می‌گرفتند و دامنه و اختیارات مقام‌های جمهوری اسلامی نیز برای کنترل اخبار و اعمال سانسور بر واقعیت‌های این اپیدمی بیش از حال حاضر بود.

وبا هرچند بیماری شناخته شده و قابل کنترلی بود، اما در همان زمان دست‌کم هزار و ۱۰۰ نفر را در سراسر ایران آلوده کرد و منجر به مرگ دست‌کم ۱۲ نفر شد. قربانیان این اپیدمی ۹ ایرانی و سه افغان بودند که تحقیقات علمی بعد نشان داد که ناآگاهی و عدم آموزش‌های لازم در مرگ آنها موثر بوده است. طغیان وبا در آن سال دست‌کم فقط در قم ۱۷۰ نفر را آلوده کرد که دو نفر جان خود را در این استان از دست دادند. وبا .