قزاقستان هم مجازات اعدام را کنار گذاشت | DW | 02.01.2021

13/10/1399 05:10:00 ب.ظ

قزاقستان که ۷۰ درصد جمعیت آن مسلمان است مجازات اعدام را از قوانین کیفری حذف کرد. قزاقستان اولین کشور آسیای میانه و ۱۰۷مین کشور جهان است که در این راه گام می‌گذارد. ۲۸ کشور دیگر هم عملا مجازات اعدام را متوقف کرده‌اند.

قزاقستان که ۷۰ درصد جمعیت آن مسلمان است مجازات اعدام را از قوانین کیفری حذف کرد. قزاقستان اولین کشور آسیای میانه و ۱۰۷مین کشور جهان است که در این راه گام می‌گذارد. ۲۸ کشور دیگر هم عملا مجازات اعدام را متوقف کرده‌اند. قزافستان بیش از ۱۸ میلیون نفر جمعیت دارد که ۷۰ درصد آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند. در میان پنج کشور آسیای میانه، قزافستان اولین کشوری است که به طور کامل از مجازات اعدام صرف‌نظر می‌کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

لغو یک"مجازات غیرانسانی" سال ۲۰۰۷ که اولین بار چنین مصوبه‌ای در دستور کار مجمع عمومی قرار گرفت ۱۰۴ کشور به آن رای مثبت دادند، ولی در هفته گذشته این رقم به ۱۲۳ کشور رسید. ۳۶ کشور، از جمله ایران، به آن رای منفی دادند و رای ۲۴ کشور هم ممتنع بود.

در سال‌های اخیر به دلیل محدودشدن قانونی اعمال مجازات اعدام در مورد قاچاق مواد مخدر، آمار اعدام در ایران تا حدودی کاهش یافته، ولی این کشور همچنان در این عرصه از صدرنشین‌هاست. سال گذشته میلادی نام ایران ورای مسائل اتمی و مناقشه با آمریکا و اسرائیل و کشورهای منطقه، عمدتا به دلیل اعمال مجازات اعدام در صدر خبرها بود که این مسئله خشم و انتقاد محافل و مجامع حقوق بشری و سازمان ملل را برانگیخت. به خصوص اعدام افرادی مانند نوید افکاری و روح‌الله زم و برخی فعالان سیاسی در مناطق قومی ایران بازتاب انزجارآمیز گسترده‌ای یافت. headtopics.com

👏👏👏

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

چرا هم هوا نداریم و هم برق؟پاسخ مهم‌ترین سوال این روزهایمان را از مسئولان دولت، اعضای شورای شهر و تولیدکنندگان برق پرسیده‌ایم. \nآنطور که از صحبت‌های آن‌ها معلوم می‌شود، کمبود گاز به آن‌جا رسیده که به چند نیروگاه در شمال کشور که در انتهای خط لوله هستند، گاز نرسد و از مدار خارج شوند. به خاطر اینکه آب و هوا دکمه نداره که بزنیم «ناگهان» همه چی برگرده به حالت قبل. یه مدت باید توی گندی که زده شده زندگی کرد. به دلیل ارائه خدمات «جنسی ـ ایدئولوژیک» حکومت اسلامی به مائوئیست‌ها!

افتخار و افتضاح؛ ستارگانی که هم اسکار گرفتند، هم تمشک طلایی | DW | 25.04.2021مارلون براندو، آل پاچینو، روبرتو بنینی یا ساندرا بولاک همیشه مورد تحسین منتقدان و تماشاگران نبوده‌اند. آنها در عین حال تمشک_طلایی هم دریافت کرده‌اند؛ جایزه‌ای مفتضح که موجب سرافکندگی می‌شود اما هشداردهنده است. مل گیبسون کارگردان مصائب مسیح بوده! شما نوشتید که بازیگرش بوده

بازنشستگان معترض تامین اجتماعی: هم کرونا هم تبعیض، کسی به فکر ما نیست

سه ماه حبس؛ مجازات محمود صادقی به دلیل توهین به آملی لاریجانی/صادقی: حکم صادره با قانون جرم سیاسی هم با قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مغایرت داردبا رای دادگاه؛ سه ماه حبس؛ مجازات محمود صادقی به دلیل توهین به آملی لاریجانی/صادقی: حکم صادره با قانون جرم سیاسی هم با قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مغایرت دارد

کرونا در اروپا؛ واکسن جانسون‌اند جانسون هم احتمالا مجوز می‌گیردتقریبا نیمی از موارد ابتلای روزمره در بلژیک، به‌گونه جهش یافته ویروس مبتلا هستند. این امر باعث افزایش دوباره بستری در بیمارستان‌ها شده و احتمالا به‌زودی و برای سومین بار از بهار گذشته، بخش مراقبت‌های ویژه را با مشکل پذیرش مواجه خواهد کرد. چرا از کشتار سراوان خبری پخش نمیکنید؟؟؟