فیلترینگ چه بلایی بر سر کاربران اینترنت می‌آورد؟

08/09/2020 11:25:00 ق.ظ

فیلترینگ چه بلایی بر سر کاربران اینترنت می‌آورد؟ | ایرنا در این مطلب نشان می‌دهد فیلترشکن‌ها چه بلایی بر سر کاربران می‌آورند

فیلترینگ چه بلایی بر سر کاربران اینترنت می‌آورد؟ | ایرنا در این مطلب نشان می‌دهد فیلترشکن‌ها چه بلایی بر سر کاربران می‌آورند

تهران- ایرنا- استفاده از فیلترشکن‌ از زمان آغاز فیلترینگ در کشور گسترش پیدا کرد که آلودگی سیستم، شنود ترافیک رد و بدل شده و نقض حریم خصوصی از اصلی‌ترین مشکلات ناشی از استفاده از آنهاست.

وی خاطر نشان کرد: فیلترینگ برای تمام کشورها لازم است. اما نمی‌توانیم تمام پلتفرم‌هایی که مورد استفاده مردم هستند را محدود کنیم. آن‌ها جلوی این محدودیت می‌ایستند و مقررات درست را زیر پا می‌گذارند.پیشینه VPN به چه زمانی برمی‌گردد؟ این استفاده مصادف است با پیدایش فیلترینگ و از همان اوایل آغاز اینترنت در کشور رواج پیدا کرده است. بسیاری از افراد VPN را مترادف را با دور زدن فیلترینگ می‌دانند اما این تنها یکی از موارد استفاده VPN است و از کاربردهای اصلی آن به حساب نمی‌آید.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

مخالفان استفاده از ماسک در فرانسه چه کسانی هستند؟زنان یا مردان، تحصیلکرده‌ها یا افراد با تحصیلات پایین‌تر، راست‌ها یا چپ‌ها، مخالفان استفاده از ماسک در فرانسه چه کسانی هستند؟ جزئیات بیشتر🔽

نخستین فضاپیمای قابل استفاده مجدد چین پس از دو روز پرواز فرود آمدچین نخستین فضانورد خود را در سال ۲۰۰۳ به فضا فرستاد و در همان سال ایستگاه فضایی خود را ایجاد کرد. سال گذشته چین بدل به نخستین کشوری شد که یک ربات سطح‌نورد را در سمت پنهان ماه می‌نشاند.

استدلال‌ مخالفان استفاده از ماسک چقدر اعتبار دارد؟با همه‌گیر شدن ویروس کرونا محدودیت‌ها و الزامات جدیدی در جوامع پدید آمده‌اند، از جمله الزامی شدن استفاده از ماسک در برخی کشور‌ها. در این مطلب نگاهی داریم به استدلال‌های کسانی که مخالف ماسک زدن هستند. آیا پوشیدن ماسک واقعا تاثیری در کنترل بیماری دارد؟

گل‌محمدی استعفا کرد/ خداحافظی از پرسپولیس بعد از لیگ قهرمانانگل‌محمدی بعد از لیگ قهرمانان از پرسپولیس می‌رود سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس اعلام کرد که فردا نامه عدم همکاری‌اش را به مدیران این باشگاه تحویل می‌دهد. گل‌محمدی: *از این همه دروغی که شنیده‌ام، خسته شده‌ام ‌*تمریناتمان به خاطر نبود نفرات، ناقص برگزار شد *ما بازیکنان خوبی مانند ترابی و علیپور را از دست دادیم که دوست داشتیم در کنار ما باشند

وزیر خارجه آمریکا از آزادی روبرتو کُنیونِس روزنامه‌نگار کوبایی از زندان استقبال کردوزیر خارجه آمریکا از آزادی روبرتو کُنیونِس روزنامه‌نگار کوبایی از زندان استقبال کرد مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه ۱۶ شهریور با انتشار توئیتی از آزادی یک روزنامه‌نگار زندانی در کوبا استقبال کرد و حکم صادره علیه او را ناعادلانه خواند.

کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ از اخراج مردم آمریکا از خانه‌های‌شان در طول همه‌گیری کرونا جلوگیری می‌کندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

فیلترشکن که ما آن را با نام VPN ‌می‌شناسیم، یک تکنولوژی ارتباطی است که کاربردهای مشخصی دارد.مخالفت با برنامه‌های دولت ها و طرفداری از نظریه‌های توطئه، دو ویژگی است که در بین جوانان و طبقه متوسط جامعه بیشتر دیده می‌شود.این کشور فضاپیمای دیگری را نیز که حامل سطح‌نورد است، به مریخ فرستاده است.Aa با ادامهٔ بحران ویروس کرونا در جهان، و تمدید اقدامات مراقبتی و پیشگیرانه، مقاومت‌هایی هم در برابر چنین اقداماتی پدید آمده است.

در واقع، از آنها برای استفاده هدفمند در بخش های خاص مثل شرکت ها استفاده می شود. اما در کشور ما VPN و فیلتر شکن برای دور زدن فیلترینگ مورد استفاده قرار می گیرد که تهدیدات امنیتی و سایبری را متوجه کاربران می کند. از سوی دیگر میانگین سن مخالفان استفاده از ماسک در این پرسش‌نامه ۵۰ سال و سطح تحصیلی‌شان به طور متوسط از فوق دیپلم بالاتر است. «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این باره می گوید: فیلترشکن‌ها گوشی‌های مردم را آلوده می‌کنند و آن‌ها را در معرض آسیب قرار می‌دهند. پس از آن نظامیان این کشور یک ربات گلایدر به نام ایکس ۳۷ ساختند که در ماه مه گذشته ششمین سفر فضایی خود را انجام داد. وی خاطر نشان کرد: فیلترینگ برای تمام کشورها لازم است. این در حالی است که افراد مورد اشاره فقط ۱۸ درصد جمعیت فرانسه را تشکیل می‌دهند. اما نمی‌توانیم تمام پلتفرم‌هایی که مورد استفاده مردم هستند را محدود کنیم. پرفسور ای‌و کُپی‌یِتِرس، متخصص بیماری‌همه‌گیر و بهداشت همگانی در دانشگاه بروکسل می‌گوید چنین ادعایی غلط است چون «محیط درون ماسک بسته نیست و اکسیژن از بیرون واردش می‌‌شود.

آن‌ها جلوی این محدودیت می‌ایستند و مقررات درست را زیر پا می‌گذارند. ویژگی دیگری که در این پژوهش خودنمایی می‌کند، گرایش مخالفان استفاده از ماسک به عقاید راست است، به گونه‌ای که ۳۶ درصد خود را چپ و ۴۶ درصد خود را راست معرفی کرده‌اند. وزیر ارتباطات افزود: برخی می‌گویند فیلترشکن‌ها را نیز فیلتر کنید اما نمی‌توان این کار را کرد. مگر فقط یک فیلترشکن وجود دارد؟ زمانی که ۳۰ میلیون نفر دنبال فیلترشکن هستند و شرایط اقتصاد بسیاری از افراد باعث می شود به این فضا دسترسی داشته باشند، حتما راه خود را برای استفاده از فیلترشکن پیدا می‌کنند. نمی‌توان لشکری درست کرد که دنبال این موضوع باشند. «حسین قاسمی» مسوئل تیم cdn ابرآروان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، در خصوص این راه ارتباطی و استفاده‌ای که در کشورمان از آن می‌شود سخن می گوید. این کارشناس ادامه می‌دهد: «ماسک فقط در صورتی کپک می‌زند که چند هفته در زباله‌دانی یا جایی پر از کپک رها شده باشد.

پیشینه VPN به چه زمانی برمی‌گردد؟ تقریبا از سال ۲۰۰۰ پروتکل‌های VPN کاربردی شدند. استفاده‌ای که اکنون در کشور ما از این تکنولوژی انجام می‌شود، دور زدن فیلتر است که در بقیه نقاط جهان خیلی متداول نیست. از چه زمانی در کشور ما استفاده از این راه برای دور زدن فیلتر متداول شد؟ این استفاده مصادف است با پیدایش فیلترینگ و از همان اوایل آغاز اینترنت در کشور رواج پیدا کرده است. بسیاری از افراد VPN را مترادف را با دور زدن فیلترینگ می‌دانند اما این تنها یکی از موارد استفاده VPN است و از کاربردهای اصلی آن به حساب نمی‌آید. کاربرد اصلی‌اش در دنیا چیست؟ فرد شاغل در یک کمپانی برای اتصال به شبکه داخلی کمپانی می‌تواند از VPN استفاده کند. از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت، زدن ماسک را اقدام مهمی در مهار شیوع ویروس برشمرده است.

چرا در چند سال اخیر استفاده از این تکنولوژی در ایران سرعت گرفته است؟ هر چقدر در کشور با بسته شدن فضای سایبری و دسترسی مردم به سرویس‌های کاربردی که مطلوب‌شان است مواجه شدیم استفاده از VPN بالاتر رفته است. زمانی تلگرام، پیام‌رسان پر کاربرد کشور بود که بنا به دلایلی مسئولان تصمیم گرفتند آن را فیلتر کنند، استفاده از VPN از همان زمان شدت گرفت. مردم با این کار اعلام کردند که قصد دارند به استفاده خودشان از این پیام‌رسان ادامه دهند. علت رشد استفاده از ابزارهای دور زدن فیلترینگ کاملا به بسته شدن فضا مجازی توسط سازمان‌های حاکمیتی در کشور برمی‌گردد و آمار نشان می‌دهد که این رویکرد هیچوقت روند کاهشی نداشته و در حال افزایش است. البته در مورد توئیتر، بخشی از دولت سعی کردند برای رفع فیلتر آن کارهایی را انجام بدهند که شاهد بودیم این تلاش موفقیت‌آمیز نبوده است.» همچنین مصوبهٔ ۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۲۰ در فرانسه تصریح می‌کند که قانوناً «می‌توان در برخی موقعیت‌ها، زدن ماسک را تجویز کرد.

اگر بخواهیم نموداری راجع به استفاده از VPN ترسیم کنیم، کاملا صعودی است. سرویس‌های جدیدی فیلتر شده که تا مدتی قبل در دسترس بودند.   خرید و فروش VPN تجارت پر سودی است؟ به واسطه فیلتر فضای مجازی، VPN ها به یک تجارت پرسود تبدیل شده‌اند. حتی گاهی اوقات لابی‌هایی که به واسطه این تجارت انجام شده باعث فیلتر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌شود. این تجارت در کشور فعال است.

درگاه بانکی و شرکت‌های مشخص که به فروش این تکنولوژی مشغول هستند، نشان می‌دهد که اراده‌ای برای مقابله با آن وجود ندارد که این یکی از نکات جالب این تجارت است. برخی‌ها از کلمه مافیا برای این تجارت استفاده می‌کنند اما به گمان من مافیا وجود ندارد و بیشتر مساله یک تجارت پرسود است. نگاه حاکمیت به فیلترینگ چگونه است؟   گاهی از بیرون که به این مساله نگاه کنیم، ممکن است تمام حاکمیت را موافق فیلترینگ ببینیم، اما اظهارنظرهای رسمی در این خصوص وجود دارد که نشان می‌دهد درباره فیلترینگ در جناح‌های مختلف، اختلاف نظر جدی وجود دارد. مانند جناحی که در کشور به دنبال قطع اینترنت است و این می‌تواند خطربزرگی باشد که فضای IT کشور را تحت تاثیر خود قرار دهد. فضایی که این روزها به اقتصاد کشور کمک شایانی کرده است.

در چند هفته اخیر شاهد اختلال در اینترنت و اتصال VPN ها بودیم. دلیل این مساله چیست؟ مهم‌ترین مساله، توسعه فیلترینگ است که باعث شده سرویس‌های پرکاربردی مانند وارپ و کلودفرر با اختلال جدی رو به رو شوند. استفاده از VPN چقدر می‌تواند آسیب‌رسان باشد؟ فیلترشکن می‌تواند سیستم را آسیب‌پذیر کند. آلودگی سیستم، شنود ترافیک رد و بدل شده و نقص حریم خصوصی از اصلی‌ترین معایب استفاده از فیلتر شکنها است که این روزها در اغلب گوشی‌های تلفن همراه ایرانیان نصب شده است. مثلا همین یک ماه قبل خبری منتشر شد درباره یک VPN که ادعا می‌کرد حریم خصوصی را کاملا رعایت می‌کند.

خبر به این مساله اشاره داشت که این مجموعه برای تحلیل دیتای مخاطبین خود، حریم خصوصی‌شان را نقض می‌کند. اگر سرویسی وجود داشته باشد که فیلترینگ نباید روی آن اعمال شود، مردم برای برطرف کردن نیازشان، چاره‌ای جز استفاده از فیلترشکن ندارند. .