فساد اداری در افغانستان؛ 'به حدود ۱۸۰۰ پرونده در یک سال رسیدگی شده است' - BBC News فارسی

06/12/1399 04:50 ب.ظ

دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که در سال جاری خورشیدی به ۱۷۹۱ پرونده فساد اداری رسیدگی کرده است.

دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که در سال جاری خورشیدی به نزدیک به ۱۸۰۰ پرونده مبارزه با فساد اداری رسیدگی کرده که ۲۶۶ پرونده آن جرایم سنگین و متباقی 'جرایم عادی' بوده‌اند. متهمان در این پرونده‌ها افراد در سطوح مختلف چون معاونت وزارت‌ها، والیان، اعضای شورای ملی، شوراهای ولایتی، روسا، کارمندان نظامی و ملکی بودند. با رسیدگی به این پرونده‌ها میلیون‌ها افغانی به خزانه دولت برگردانده شده است. ۳ ساعت پیش منبع تصویر، Gmic دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که در سال جاری خورشیدی به ۱۷۹۱ پرونده فساد اداری رسیدگی کرده است.

جمشید رسولی، سخنگوی این اداره امروز (چهارشنبه، ششم حوت/اسفند) در یک نشست خبری گفت که از این میان، ۲۶۶ قضیه مربوط به جرایم سنگین و متباقی مربوط به "جرایم عادی" بوده‌اند.

آقای رسولی گفت که از مجموع قضایای جرایم سنگین، ۲۰۵ مورد آن مربوط به افراد ملکی/غیرنظامی و متباقی مربوط به منسوبین نظامی است. به گفته او در نتیجه رسیدگی به این پرونده‌ها در بخش جرایم سنگین، محاکم حکم دادند که ۸۴ میلیون افغانی و بیش از ۳ میلیون دلار و همچنین ۶۰۰ هزار یورو به خزانه دولت برگردانده شود که بخشی از آن تاکنون به دست آمده است.

همچنین به اساس اطلاعات او، در قضایای عادی نیز حکم شده که ۳۱ میلیون افغانی به خزانه دولت سپرده شود که میزانزیادی از آن تاکنون به دست آمده است. دولت افغانستان: تا سه سال آینده پرونده‌های مبارزه با فساد اداری ۵۰ درصد افزایش می‌یابد headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersian »