غدیر در چند پرده

09/08/2020 07:47:00 ق.ظ

علی ربیعی

غدیر در چند پرده علی ربیعی / دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری و سخنگوی دولت

پرده اول: شادی‌های خیلی دور، مناسک خیلی نزدیکبه گذشته که نگاه مـــــی‌کنیــــم، انــــگار زنــــــدگیمان مملـــو از  بهانه‌های زیادی برای کنار هم بودن و شادی بود. یادش به خیر، کودکی ما، که همه اعیاد از نوروز تا اعیاد دینی و مذهبی از یک نیاز و متن جامعه برمی‌خاست و حال آدم ها را خوب می‌کرد. زندگی اجتماعی از سنت‌ها، فرهنگ و آموزه‌های قومی و محلی رنگ می‌گرفت و جشن‌ها چنان در دلمان می‌نشست که شیرینی فردی و آثار اجتماعی آن تا مدت‌ها باقی می‌ماند.عید غدیر پس از سر کشیدن چای شیرین و بلعیدن نان قندی در مسجد، سراغ خانه سادات خانم می‌رفتم و یک ریالی عیدی را با خوشحالی می‌گرفتم. در کوچه و خیابان و بازارچه کوچک جوادیه، همه جا غرق نور و چراغانی بود و طاق نصرت‌ها خودنمایی می‌کردند.

ادامه مطلب:
پاد »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

تظاهرات ضددولتی در بیروت؛ معترضان وارد ساختمان‌ چند وزارتخانه شدندمعترضان وارد مقر انجمن بانک‌های لبنان در مرکز بیروت شدند در ادامه درگیری‌های شدید عصر شنبه، معترضان لبنانی پس از ساختمان وزارت خارجه، به مقر انجمن بانک‌های لبنان یورش برده و توانستند وارد ساختمان آن شوند.

تظاهرات در نزدیکی پارلمان لبنان در پی انفجار بیروت - BBC News فارسیرئیس جمهوری لبنان گفته احتمال حمله خارجی در انفجار مهیب روز سه‌شنبه در پایتخت این کشور را بررسی می‌کند.

سفیر ایران در لبنان: ایران مشارکت فعالی در بازسازی بیروت خواهد داشتسفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان در جریان بازدید از بیمارستان صحرایی ایران در بیروت تاکید کرد که کشورمان مشارکت فعالی در بازسازی بیروت خواهد داشت.

در واکنش به انفجار بیروت؛ هشدار سه مقام مسئول نسبت به خطر انبارهای شیمایی در تهراندر پی وقوع انفجار روز سه‌شنبه در بیروت، دست‌کم سه مقام مسئول در ایران، نسبت به خطر وجود انبارهای شیمیایی در منطق مسکونی شهرهای بزرگ ایران به ویژه در پایتخت و احتمال بروز «فاجعه‌ای بزرگ‌تر از بیروت در تهران» هشدار دادند.

افزایش تا ۸ درجه ای دما در بخش‌هایی از کشور/بارش باران در برخی نقاطمدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش حدود ۵ تا ۸ درجه ای دما در بخش‌هایی از کشور و بارش باران، گاهی همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید در برخی دیگر از نقاط کشور طی سه‌ روز آینده خبر داد.

ترافیک نیمه سنگین در کرج-چالوس/بارش باران در دو استانرییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک نیمه سنگین در مسیر جنوب به شمال کرج-چالوس خبر داد.

يکشنبه 19 مرداد 1399 - 08:23 پرده اول: شادی‌های خیلی دور، مناسک خیلی نزدیک به گذشته که نگاه مـــــی‌کنیــــم، انــــگار زنــــــدگیمان مملـــو از  بهانه‌های زیادی برای کنار هم بودن و شادی بود.Aa معترضان لبنانی روز شنبه هشت اوت (۱۸ مرداد) با تظاهرات در بیروت به برخی از ساختمان‌ها و وزارتخانه‌های دولتی از جمله وزارت خارجه، انرژی و بازرگانی حمله کردند و وارد آن‌ها شدند.سخنان میشل عون در حالی منتشر شده که لبنان دیشب شاهد تظاهراتی مقابل پارلمان بود.به گزارش ایسنا به نقل از العهد، محمد جلال فیروز نیا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان از بیمارستان صحرایی ایران در بیروت و کمک های انسانی  جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.

یادش به خیر، کودکی ما، که همه اعیاد از نوروز تا اعیاد دینی و مذهبی از یک نیاز و متن جامعه برمی‌خاست و حال آدم ها را خوب می‌کرد. زندگی اجتماعی از سنت‌ها، فرهنگ و آموزه‌های قومی و محلی رنگ می‌گرفت و جشن‌ها چنان در دلمان می‌نشست که شیرینی فردی و آثار اجتماعی آن تا مدت‌ها باقی می‌ماند. معترضان در ابتدای تظاهرات خود تلاش کرده بودند وارد ساختمان پارلمان در مرکز بیروت شوند که با مقاومت نیروهای ضدشورش روبرو شدند.عید غدیر پس از سر کشیدن چای شیرین و بلعیدن نان قندی در مسجد، سراغ خانه سادات خانم می‌رفتم و یک ریالی عیدی را با خوشحالی می‌گرفتم. فرین عاصمی گزارش می دهد. در کوچه و خیابان و بازارچه کوچک جوادیه، همه جا غرق نور و چراغانی بود و طاق نصرت‌ها خودنمایی می‌کردند. سفارت آمریکا در بیروت: از تظاهرات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کنیم سفارت آمریکا در بیروت نیز همزمان با این تظاهرات در توئیتی نوشت: «مردم لبنان رنج زیادی کشیده‌اند و لیاقت داشتن رهبرانی را دارند که به آن‌ها گوش می‌کنند و تغییر رویه می‌دهند تا به مطالبات عمومی برای شفافیت و مسئولیت پذیری پاسخ دهند. کنار خیابان‌ها تخت‌هایی با فرش‌های مندرس خانه‌ها برپا می‌شد و هرکسی تئاتر، آواز و هر هنری که داشت با شادمانی به عرضه می‌پرداخت.

مقایسه این جشن‌ها با دهه‌های اخیر که هرچه به پیش رفتیم جشن‌ها از نیاز اجتماعی، فرهنگی و مذهبی فاصله گرفت و به جشن‌های تلویزیونی، از هیأت‌های سراسری و غیرمحلی بزرگ با مداحان مبدل شد، به مرور در پی این تغییرات، شیرین‌کامی فردی کم‌رنگ شد و آثار اجتماعی آن رو‌به‌افول گذاشت. ارتش لبنان معترضان را از ساختمان وزارت خارجه بیرون کرد ارتش لبنان چند ساعت پس از ورود معترضان به ساختمان وزارت خارجه، آن‌ها را از این وزارتخانه بیرون کرد. در صورتی که با حفظ تنوع‌ها در شیوه بروز و عدم‌سختگیری‌ها، بنیادهای محلی و حوزه عمومی شادی‌ها حفظ می‌شد. من فکر می‌کنم جشن‌ها و عزاداری‌هایمان باید به متن اجتماعی و فرهنگی جامعه برگردد تا مقوم ماندگاری آثار آن شود. معترضان وارد ساختمان وزارت انرژی شدند تظاهرات کنندگان در بخشی از اقدام‌های هدفمند خود علیه چندین وزارتخانه وارد ساختمان وزارت انرژی لبنان در بیروت شدند. در سنت ما، شعائر و مراسم در بخشی از سپهر عمومی جامعه قرار داشت در حوزه عمومی شکل می‌گرفت. ما به ترتیب طی سال‌ها اعیادمان و حتی عزاداری‌هایی را که در حوزه عمومی با آموزش مذهبی هم همراه بوده به حوزه دولتی نزدیک‌تر کردیم. لبنانی‌ها معتقدند که بخش انرژی نمادی از سو مدیریت و فساد است.

مشاهدات نشان می‌دهد هنوز در روستاها، شهرهای کوچک و محلات سنتی با فرهنگ‌های متنوع این مراسم در حوزه عمومی صورت می‌گیرد. غدیر و عاشورا و نیمه شعبان‌ها در ایام پیش‌گفته در سطح حوزه‌های عمومی جامعه زیسته می‌شد دیگر به شکل سابق نمی‌تواند تولید شخصی و خودجوش جامعه محسوب شود. همزمان با اوج‌گیری این اعتراضات، نخست‌وزیر لبنان اعلام کرد پیش‌نویس برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور را تهیه کرده است. شاید آثار اجتماعی کرونا فرصتی باشد که این مسأله به طور کامل به حوزه خصوصی منتقل شود و آداب و رسوم سنتی و مذهبی و انتقال نسلی آن به خانه‌ها برده شود. فرصتی مناسب است تا خانواده را به محلی برای جمع شدن‌های کوچک و مرور سنن و ارزش‌ها تبدیل کنیم. همزمان تلاش آنها برای ورود به پارلمان لبنان نیز ادامه دارد. پرده دوم: جامعه و آموزه‌های غدیر یکی از ویژگی‌های یادآوری روزها و برپایی جشن‌ها، بی‌تردید بازگشت به چیستی فرد یا ماجرایی است که پیرامون آن نام‌گذاری و نمادسازی صورت گرفته است.

هرگاه مناسبتی با نام حضرت امیر(ع) شکل می‌گیرد، رمز جاودانگی و راز همبستگی جان و ذهن در فطرت انسانی با وی پدیدار می‌شود. شاهدان می‌گویند که صدای آمبولانس‌ها عصر شنبه در سراسر شهر بیروت شنیده می‌شد. با نگاهی ساده به آنچه از کودکی در مورد «امیر»مان شنیده یا خوانده‌ایم اگر بنا را بر تمرین این آموزه‌ها و نهادینه کردن آن در جان و دل بگذاریم، قطعاً جامعه‌ای انسانی‌تر و بهتر خواهیم داشت. از جمله این آموزه‌های ارزشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: خانواده محوری و تثبیت بنیان‌های آن، وفاداری مثال زدنی حضرت امیر(ع) به حضرت فاطمه(س) و حفظ انسجام خانواده که آن را تبدیل به خاستگاهی برای کنش اجتماعی و کانون اولیه تربیت و آموزش و حتی کنش سیاسی (با فاصله‌ای کوتاه از عادات دوران جاهلیت اعراب) به گونه‌ای که سبب شد حضرت فاطمه(س) بتواند زن را به عنوان یک کنشگر اجتماعی و سیاسی مطرح کند. معترضان همچنین با نیروهای دولتی درگیر شده و به سوی آنها سنگ پرتاب کردند. از خانواده که عبور کنیم، در اولین سطح اجتماعی دیدن اقشار فرودست اجتماعی و حس کردن وضعیت آنها و نیز اقدام عملی برای دستگیری و تلاش برای تغییر وضعیت آنها را مشاهده می‌کنیم. بنابراین فعالیت شخصی آن حضرت در حوزه‌های خیرجمعی به صورت پنهان و آشکار یکی از نیازهای بزرگ جامعه امروز ایران است. معترضان همان شعارهایی را سردادند که در جریان اعتراضات موسوم به «بهار عرب» در سال ۲۰۱۱ میلادی شنیده می‌شد.

رفتار عادلانه با همه ادیان و قومیت‌ها و احترام به قراردادهای اجتماعی چه در دوره حکومت و چه دوران انزوا، می‌تواند نمادی از رفتار انسانی و حقوق برابری باشد. تفکیک بین امور شخصی و امور حکومتی که نمونه آن را در خاموش کردن چراغ بیت‌المال زمانی که طلحه و زبیر برای انجام کاری شخصی به دیدن امام علی(ع) آمدند می‌توان یافت، برقراری عدالت در بهره‌گیری از مواهب بیت‌المال در ماجرای برادرش عقیل به یک درس بزرگ تاریخی تبدیل شده است. معترضان همچنین در تلاش برای ورود به ساختمان پارلمان، کامیونی را که در نزدیکی نیروهای ضدشورش بود آتش زدند. برای امام علی(ع) هیچ‌گاه هدف، وسیله را توجیه نکرد؛ او معتقد بود حتی برای اهداف مقدس، مسیر باید سالم و عادلانه باشد. احترام به خرد جمعی در ماجرای بیعت‌ها، سایه‌سار شدن برای رشد و بالندگی دیگران و تکیه‌گاه بودن برای آدم‌های ضعیف جامعه از دیگر آموزه‌های حضرت امیر(ع) است. بیروت به روایت تصویر؛ ۳۰۰ هزار پایتخت‌نشین که از خانهٔ خراب خود نمی‌روند رئیس جمهور لبنان از وجود انباری مملو از نیترات آمونیوم در بندر بیروت آگاه بوده است میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در ۲۰ ژوئیه یعنی حدود ۲ هفته قبل از وقوع انفجار، از وجود انباری مملو از نیترات آمونیوم در بندر بیروت آگاه شده بود. من در این نوشتار به بخش‌های بسیار کوچکی از رفتارهایی که به یاد داشتم اشاره کردم.

چه خوب است که در نماد غدیر آنچنان‌که مولایمان زیست را مرور کنیم. با این وجود افزود با توجه به اختیارات محدودی که داشته، فکر می‌کرده مسئولیتش در همین جا به پایان می‌رسد. بی‌شک زیست اخلاقی و انسانی جامعه در گرو مرور و نهادینه کردن فردی این آموزه هاست. در دوران سختی‌ها که هر کسی می‌خواهد یا قانون‌شکنی کند یا گلیم خود را از آب بیرون بکشد، اعتمادهای فردی و اجتماعی فروریخته چقدر با همین آموزه‌های ساده از غدیر می‌تواند احیا شده و به زیست بهتری بینجامد. حدود ۶۰ نفر نیز ناپدید شده‌اند و از سرنوشت آنها خبری در دست نیست. و اما پرده دیگر بدون تردید غدیر به عنوان یک واقعه و نماد غدیر نمی‌تواند از آموزه‌های حکمرانی حضرت امیر دور باشد که مناسب است در هر غدیر مروری کنیم بر این شیوه‌های حکمرانی و آموزه‌های آن برای همه. عید غدیر بر همه انسان‌ها و هم‌میهنان مبارک باد. مرگ همسر سفیر هلند وزارت خارجه هلند روز شنبه اعلام کرد که هدویگ واتلمانس-مولیر، همسر سفیر هلند در لبنان که در جریان انفجار روز سه‌شنبه به شدت زخمی شده بود، جان باخته است.

/ ایران .