تظاهرات ضددولتی در بیروت؛ معترضان وارد ساختمان‌ چند وزارتخانه شدند

18/05/1399 08:46 ب.ظ

معترضان وارد مقر انجمن بانک‌های لبنان در مرکز بیروت شدند در ادامه درگیری‌های شدید عصر شنبه، معترضان لبنانی پس از ساختمان وزارت خارجه، به مقر انجمن بانک‌های لبنان یورش برده و توانستند وارد ساختمان آن شوند.

صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که در جریان اعتراضات این روز دست‌کم ۱۷۲ نفر زخمی شده‌اند که از این تعداد ۱۱۰ نفر در محل مداوا شده و ۵۵ نفر نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند. نیروهای دولتی در مقابل مردم خشمگین از ناکارآمدی‌های دولت که منجر به انفجار مهیب روز سه‌شنبه در بیروت شد، از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

سفارت آمریکا در بیروت نیز همزمان با این تظاهرات در توئیتی نوشت: «مردم لبنان رنج زیادی کشیده‌اند و لیاقت داشتن رهبرانی را دارند که به آن‌ها گوش می‌کنند و تغییر رویه می‌دهند تا به مطالبات عمومی برای شفافیت و مسئولیت پذیری پاسخ دهند.»

ارتش لبنان معترضان را از ساختمان وزارت خارجه بیرون کرد برخی رسانه‌ها از ورود معترضان به ساختمان وزارت بازرگانی نیز خبر داده‌اند.تظاهرات کنندگان در بخشی از اقدام‌های هدفمند خود علیه چندین وزارتخانه وارد ساختمان وزارت انرژی لبنان در بیروت شدند.

لبنانی‌ها معتقدند که بخش انرژی نمادی از سو مدیریت و فساد است. مقامات پلیس لبنان اعلام کردند که یکی از نیروهایشان در جریان حملۀ معترضان کشته شده است. معترضان وارد مقر انجمن بانک‌های لبنان در مرکز بیروت شدند headtopics.com

همزمان تلاش آنها برای ورود به پارلمان لبنان نیز ادامه دارد. صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که در جریان اعتراضات این روز دست‌کم ۱۷۵ نفر زخمی شده‌اند که از این تعداد شماری در محل مداوا شده و ۶۳ نفر نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

انفجار بندر بیروت؛ ۱۶ نفر در جریان تحقیقات بازداشت شدندتاکنون دستکم دو تن از مقامات لبنان در اعتراض به سهل انگاری‌های دولت استعفا داده‌اند. ماری کلود نجم، وزیر دادگستری لبنان نیز خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی درباره این فاجعه «غیرقابل بخشش» شد.

آمار ابتلا به کرونا در آلمان از 214 هزار نفر گذشتشمار مبتلایان به ویروس کرونا در آلمان با شناسایی 1147 بیمار دیگر طی یک روز اخیر به 214 هزار و 214 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

۵۶ میلیون نفر در معرض خطر فرونشست شهر‌ها

کرونا در ایران؛ مجموع جان‌باختگان به 18 هزار و 132 نفر رسیدکرونا در ایران؛ مجموع جان‌باختگان به 18 هزار و 132 نفر رسید

شمار مبتلایان به کرونا در هند از ۲ میلیون نفر عبور کرددولت هند روز جمعه ۷ اوت (۱۷ مرداد) اعلام کرد شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور از ۲ میلیون نفر عبور کرده است. این در حالی است که تا کنون بیش از ۴۰ هزار نفر نیز در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

شمار قربانیان ویروس کرونا در ایران از مرز ۱۸ هزار نفر گذشتویروس کرونا تا به امروز بیش از ۱۹ میلیون نفر را به بیماری کووید۱۹ مبتلا کرده و جان بیش از ۷۱۸ هزار نفر را گرفته است. بیش از ۱۲ میلیون نفر نیز در سراسر جهان که به این ویروس آلوده بوده‌اند بهبود یافته‌اند.

معترضان لبنانی روز شنبه هشت اوت (۱۸ مرداد) با تظاهرات در بیروت به برخی از ساختمان‌ها و وزارتخانه‌های دولتی از جمله وزارت خارجه، انرژی و بازرگانی حمله کردند و وارد آن‌ها شدند. در این تظاهرات دست‌کم یک پلیس کشته شد و صلیب سرخ نیز اعلام کرد حداقل ۱۷۵ نفر زخمی شده‌اند.

معترضان در ابتدای تظاهرات خود تلاش کرده بودند وارد ساختمان پارلمان در مرکز بیروت شوند که با مقاومت نیروهای ضدشورش روبرو شدند.

نیروهای دولتی در مقابل مردم خشمگین از ناکارآمدی‌های دولت که منجر به انفجار مهیب روز سه‌شنبه در بیروت شد، از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

سفارت آمریکا در بیروت: از تظاهرات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کنیم

سفارت آمریکا در بیروت نیز همزمان با این تظاهرات در توئیتی نوشت: «مردم لبنان رنج زیادی کشیده‌اند و لیاقت داشتن رهبرانی را دارند که به آن‌ها گوش می‌کنند و تغییر رویه می‌دهند تا به مطالبات عمومی برای شفافیت و مسئولیت پذیری پاسخ دهند.»

این سفارتخانه تاکید کرده است که از حق مردم لبنان برای تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می‌کند.

ارتش لبنان معترضان را از ساختمان وزارت خارجه بیرون کرد

ارتش لبنان چند ساعت پس از ورود معترضان به ساختمان وزارت خارجه، آن‌ها را از این وزارتخانه بیرون کرد.

برخی رسانه‌ها از ورود معترضان به ساختمان وزارت بازرگانی نیز خبر داده‌اند.تظاهرات کنندگان در بخشی از اقدام‌های هدفمند خود علیه چندین وزارتخانه وارد ساختمان وزارت انرژی لبنان در بیروت شدند.

طبق ویدئوهای پوشش زنده که در شبکه‌های تلویزیونی لبنان پخش شد، معترضان با وجود حضور نیروهای پلیس، وارد ساختمان این وزارتخانه شدند.

لبنانی‌ها معتقدند که بخش انرژی نمادی از سو مدیریت و فساد است.

یکی از نیروهای پلیس لبنان در جریان درگیری‌های بیروت کشته شد

مقامات پلیس لبنان اعلام کردند که یکی از نیروهایشان در جریان حملۀ معترضان کشته شده است.

همزمان با اوج‌گیری این اعتراضات، نخست‌وزیر لبنان اعلام کرد پیش‌نویس برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور را تهیه کرده است.

معترضان وارد مقر انجمن بانک‌های لبنان در مرکز بیروت شدند

در ادامه درگیری‌های شدید عصر شنبه، معترضان لبنانی پس از ساختمان وزارت خارجه، به مقر انجمن بانک‌های لبنان یورش برده و توانستند وارد ساختمان آن شوند.

همزمان تلاش آنها برای ورود به پارلمان لبنان نیز ادامه دارد.

ساختمان انجمن بانک‌ها که مورد هجوم معترضان قرار گرفتدست‌کم ۱۷۵ زخمی حاصل درگیری‌های روز شنبه

صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که در جریان اعتراضات این روز دست‌کم ۱۷۵ نفر زخمی شده‌اند که از این تعداد شماری در محل مداوا شده و ۶۳ نفر نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.

شاهدان می‌گویند که صدای آمبولانس‌ها عصر شنبه در سراسر شهر بیروت شنیده می‌شد.حدود ۷ هزار نفر در این روز در میدان شهدا واقع در مرکز بیروت تجمع کرده و راهپیمایی بزرگی را آغاز کردند. معترضان همچنین با نیروهای دولتی درگیر شده و به سوی آنها سنگ پرتاب کردند.

آنها شعار می‌دادند که مردم خواهان تغییر رژیم هستند. معترضان همان شعارهایی را سردادند که در جریان اعتراضات موسوم به «بهار عرب» در سال ۲۰۱۱ میلادی شنیده می‌شد. فریاد «انقلاب، انقلاب» و «اعدام یا استعفا» مسیر راهپیمایی را پر کرده است.

معترضان همچنین در تلاش برای ورود به ساختمان پارلمان، کامیونی را که در نزدیکی نیروهای ضدشورش بود آتش زدند.

در جریان درگیری‌های این روز دست‌کم ۴ نفر زخمی شده‌اند.

بیروت به روایت تصویر؛ ۳۰۰ هزار پایتخت‌نشین که از خانهٔ خراب خود نمی‌روند

رئیس جمهور لبنان از وجود انباری مملو از نیترات آمونیوم در بندر بیروت آگاه بوده است

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در ۲۰ ژوئیه یعنی حدود ۲ هفته قبل از وقوع انفجار، از وجود انباری مملو از نیترات آمونیوم در بندر بیروت آگاه شده بود.

آقای رئیس جمهور روز گذشته اعلام کرد که پس از اطلاع از وجود چنین انباری، بلافاصله به نیروهای امنیتی و نظامی دستور داده است تا «آنچه را که در این باره لازم است انجام دهند». با این وجود افزود با توجه به اختیارات محدودی که داشته، فکر می‌کرده مسئولیتش در همین جا به پایان می‌رسد.بنا بر اعلام وزیر بهداشت لبنان انفجار بزرگ روز سه‌شنبه در بیروت دست‌کم ۱۵۸ کشته و ۶ هزار زخمی برجای گذاشته است. حدود ۶۰ نفر نیز ناپدید شده‌اند و از سرنوشت آنها خبری در دست نیست.

برآوردها حاکی از آن است که در جریان این انفجار ۶۲۰۰ ساختمان تخریب و دست‌کم ۳۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند.وزارت خارجه هلند روز شنبه اعلام کرد که هدویگ واتلمانس-مولیر، همسر سفیر هلند در لبنان که در جریان انفجار روز سه‌شنبه به شدت زخمی شده بود، جان باخته است.